Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série „Milan búra mýty„, kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýty, ktorým veria Slováci.

Mapa sveta je nesprávna a ukazuje zlý tvar kontinentov, prečo?

Mapy sveta sú vytvorené s použitím mapových projekcií, čo je technika na zobrazenie trojrozmerného povrchu Zeme na plochu. Existuje niekoľko rôznych mapových projekcií, ktoré majú každá svoje výhody a obmedzenia.

@milan_bezmapy 🧐 Všetci sa ma pýtajú, prečo som bez mapy. Prečo? Lebo mám trust issues, keďže mapy klamú a nezobrazujú našu planétu tak, ako vyzerá. #milanbezmapy #milanburamyty #dnescestujem #milujemcestovanie #slovakblogger #mapa #svet #cestovanie #mercator ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Mercatorova projekcia mapy sveta

Mapové projekcie môžu spôsobiť skreslenie tvaru kontinentov. Napríklad, na Mercatorovej projekcii, ktorá je veľmi bežná, sa kontinenty v blízkosti pólov zväčšujú a zdajú sa širšie, zatiaľ čo kontinenty v blízkosti rovníka sa zdajú užšie a skracujú. To vedie k deformácii tvarov kontinentov.

Niektoré mapové projekcie deformujú aj veľkosti kontinentov. Napríklad, na Mercatorovej projekcii sa Grónsko zdá byť takmer rovnako veľké ako Afrika, aj keď je v skutočnosti oveľa menšie. Toto zvýrazňuje dôležitosť používania vhodnej mapovej projekcie, ak chceme presne zobraziť veľkosti kontinentov. Mapové projekcie môžu tiež mať vplyv na umiestnenie kontinentov na mape. Niekedy sa môže zdať, že niektoré kontinenty sú bližšie alebo ďalej od seba, ako sú v skutočnosti. To môže ovplyvniť naše vnímanie vzťahov medzi rôznymi časťami sveta.

Mercatorova projekcia mapy sveta
Mercatorova projekcia mapy sveta

Robinsonova projekcia mapy sveta

Táto projekcia bola vyvinutá v roku 1963 archeológom a kartografom Arthurom H. Robinsonom.

Robinsonova projekcia sa snaží minimalizovať skreslenie veľkostí a tvarov kontinentov na celej ploche mapy. Je kompromisom medzi rovinnými a kužeľovými projekciami. Používa zakrivený rovinný obdĺžnik na zobrazenie sveta, pričom horizontálne sa roztiahne do širšej oblasti, aby sa minimalizovalo skreslenie kontinentov na rovníku, a zúži sa v oblastiach blízko pólov.

Tento druh projekcie je populárny v mnohých školských atlásoch a mapách sveta, pretože poskytuje pomerne vyvážené zobrazenie veľkostí a tvarov kontinentov. Avšak aj pri Robinsonovej projekcii stále dochádza k istému skresleniu. Kontinenty na vyšších zemepisných šírkach blízko pólov sa stále môžu zdôrazniť a zväčšiť.

Robinsonova projekcia
Robinsonova projekcia

Je dôležité mať na pamäti, že každá mapa je len reprezentáciou skutočného sveta a má svoje obmedzenia. Pre presnejšie a spravodlivejšie zobrazenie sveta sa používajú aj iné geografické nástroje, ako sú glóbusy alebo kartografické aplikácie, ktoré umožňujú interaktívne preskúmanie sveta s minimálnymi skresleniami.

Milan

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?
Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.