Návšteva QUEEN MARY v Los Angeles

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ak sa pohybujete po Los Angeles v Kalifornii, sú miesta ktoré by ste nemuseli vynechať na svojich cestách. Či už ste fanúšikom pláží alebo hôr, návšteva Queen Mary by mala byť na vašom zozname vecí, čo vidieť v Los Angeles.

Long Beach port

prístav Long Beach – vidíte Queen Mary?

V časoch, keď cestovanie lietadlom nebolo až tak normálnou záležitosťou tak, ako je tomu dnes, používali ľudia iné formy cestovania. V minulom storočí, v dobe priemyselnej revolúcie zažívali svoj rozmach najmä zaoceánske parníky a boli veľmi obľúbeným a pohodlným spôsobom ako cestovať po svete. Aj napriek tragickému príbehu o „nepotopiteľnom“ Titanicu, zaoceánske parníky zostali dlho populárne a jedným z najznámejších je rozhodne Queen Mary. Qeen Mary sa dnes nachádza v prístave Long Beach v Los Angeles a vy ju môžete kľudne navštíviť. Prečítajte si o dych vyrážajúcej histórii tohto parníka, ktorý slúžil ľudstvu až 30 rokov.

HISTÓRIA QUEEN MARY

Konštrukcia tohto parníka začala v roku 1930 a trvalo takmer 6 rokov, kým mohla vyplávať na šíre more. Je dlhá 310 metrov a mohla ubytovať až 3 104 ľudí naraz. Aj napriek tomu drží Queen Mary svetový rekord s množstve prepravených vojakov – v Decembri 1943 sa na ňu nalodilo presne 16 802 vojakov, ktorí boli transportovaní zo Spojených štátov do Veľkej Británie (1). Cesta z jedného kontinentu na druhý trvala iba 4 dni, čo bol ďalší rekord spomedzi všetkých zaoceánskych parníkov tých čias. Na palube sa nachádzalo divadlo, záhrada s tropickými vtákmi, bazén, knižnica, kaplnky či nemocnica. Mohli ste si tu zahrať tenis alebo sa zrelaxovať v parnej saune či navštíviť karneval (2). Počas druhej svetovej vojny, v októbri roku 1942 Queen Mary narazila do menšej lode zvanej HMS Curacoa a doslova ju predelila na dve polovice.HMS Curacoa sa potopila za menej ako 6 minút približne 90 metrov od Queen Mary (3) a zahynulo tu až 338 ľudí.

RMS Queen Mary close

RMS Queen Mary a jej záchranné člny

ZAUJÍMAVÉ FAKTY

  • loď bola pomenovaná po manželke vtedajšieho anglického kráľa – George V
  • loď má tri komíny, no funkčné sú len dva – tretí slúžil na odkladanie lehátok
  • trvalo 4 dni dostať sa z USA do Veľkej Británie
  • stavba lode bola na 2 roky prerušená z dôvodu ekonomickej krízy (4)
  • na konci 60tych rokov prestala byť loď rentabilný kvôli rozvoju leteckej dopravy (4)

QUEEN MARY DNES

Ak chcete vidieť tento parník naživo, musíte prísť do Los Angeles, kde zakotvil naposledy. Loď už dlho nieje v prevádzke, no stále hrdo stojí v prístave v Long Beach, obkolesená kamenným múrom vo vode, aby ju vlny nepoškodzovali. Loď je prerobená na hotel, kde sa môžete ubytovať za 150 dolárov na noc a užiť si všetko, čo tento hotel ponúka ako sú masáže, nákupy alebo spa centrum. Ak však nechcete ostať cez noc, môžete si zaplatiť vstupné ktoré sa pohybuje okolo 25 dolárov na osobu a navštíviť interiér mohutnej lode. V cene je zarátané aj vstupné do ruskej ponorky hneď vedľa lode.

RMS Queen Mary Russian submarine

stará ruská ponorka

RMS Queen Mary

ja pred RMS Queen Mary

ZDROJE:

  1. Boj o modrou stuhu – http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/boj-o-modrou-stuhu/ (27.2.2015)
  2. Loď duchou Queen Mary – http://magazin.atlas.sk/spektrum/lod-duchov-queen-mary/679665.html (27.2.2015)
  3. HMS Curacoa – http://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Curacoa_%28D41%29#Collision (27.2.2015)
  4. Lodní legenda Queen Mary je dnes turistickou atrakcí – http://www.denik.cz/zajimavosti/lodni-legenda-queen-mary-je-dnes-turistickou-atrakci-20140925.html (27.2.2015)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.