Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja horúca FOTO reportáž

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy bol pre mňa vždy hororovou predstavu. Veď vlaky máme na Slovensku beztak príšerné, kto by teda cestoval ležadlovým nočákom do Bratislavy a podstúpil ten risk? Veď to musí byť ešte horšie.

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a fotky kupé


Nechce sa ti čítať? Pozri si iba fotky a článok si vypočuj:


Niekedy môže ale výnimka potvrdzovať pravidlo. Takéto cestovanie nočným vlakom z Košíc do Bratislavy bolo naozaj HOT! V Košiciach som mal jedno pracovné stretnutie, no stále veľmi vyťažený program doma v Bratislave. Lietadlá sa mi zdali drahé a hádzalo mi to 180 € za spiatočnú letenku (a v čase písania tohto článku už aj tak túto leteckú linku ČSA zrušilo) a na spanie v Košiciach som jednoducho nemal čas. Ak by som odišiel na druhý deň ráno, zabil by som celý deň vo vlaku, no musel sa baliť do Indie, kde som odlietal o pár dní.

Nechcel som a hľadal rôzne alternatívy, no nakoniec moje rozhodnutie padlo na nočný ležadlový nočný vlak z Košíc do Bratislavy. Naše železnice majú aktuálne (alebo vždy mali?) na Slovensku fakt horúcu povesť a mohol som tušiť, že táto cesta bude naozaj hot. Aby som si ju skrátil, pripravil som túto fotoreportáž, no zaobišlo sa to bez horiacich vlakov. Možno nabudúce. Škoda. Robím si srandu. Nerobím. Či?

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Bude to HOT cesta.

Cestovanie nočnými vlakmi mám v malíčku a vyskúšal som si ich rôzne po svete. Či už vo vedľajšej Ukrajine, naprieč Azerbajdžanom, no zvažoval som ho aj po Indii. V tomto prípade ale zvíťazilo lietadlo, lebo indické vlaky sú indické vlaky. Vo všeobecnosti mi nočné cestovanie vlakom nevadí, ak sú splnené dve hlavné podmienky – nikto tam nebude chrápať a nebude v ňom príliš teplo alebo zima. Navyše, to bum-bum—bum-bum—bum-bum, ako ide vlak po koľajniciach, ma vždy dobre uspávalo a neraz som sa zobudil o stovky kilometrov inde, ako som zaspal.

Nočné vlaky na Slovensku

O ukrajinskej a azerbajdžanskej kvalite vlakov nejdem rozprávať, no aj preto som sa bál cestovať nočným vlakom z Košíc do Bratislavy. Aké to bude? Nebudeme si klamať, odkedy bol z tejto trasy vytlačený RegioJet, tie vlaky sú naozaj hanba. Ten však nemal nočné spoje. Nakoniec som sa teda ocitol o 22:07 na nástupišti v Košiciach, odkiaľ odchádzal môj nočný ležadlový vlak EN 442 Slovakia smer rodná Bratislava. Toto je môj nočný vlak z Košíc do Bratislavy.

Cestovanie nočným ležadlovým vlakom po Slovensku

Bol som pripravený na všetko a tak som si pred touto cestou vypil s kamošom pár drinkov a ohovorili (nie) iba pár ľudí, haha. O mojej návšteve Košíc som napísal článok, v ktorom je aj tip na dobrú vináreň, no tiež bar. Prečítaj si, čo vidieť v Košiciach. Mojom problémom bolo to, že budem s dákym uchrápaným spoteným človekom v kupé a celú cestu nezaspím. To som potom mohol ísť radšej normálnym vlakom a aspoň spraviť dáku robotu na počítači.

Na moje prekvapenie, podávam lístok sprievodcovi, ktorý by ma bez neho nepustil dnu. Ide o bezpečnostné pravidlo, ktoré funguje na celom svete. Ukáže mi kde je kúpeľňa (už viem, prečo vtedy neotvoril dvere) a ktoré sú moje dvere do kupé. To je všetko. Jednoduché ako facka. Interiér vlaku vyzerá zatiaľ normálne, chodbička fajn, sprievodca milý, nechce ma zabiť (to by bol dobrý námet na nový americký horor o Slovensku) a aj to tu celkom voní. Pomaly otváram dvere do kabínky a na tvár si nachystám taký ten výraz typu:

„Dobrý večer, dobrú noc. Nechce sa mi rozprávať, neprďte a nechrápte. Prepínam.“

Doriti. Zatiaľ som tu sám. Aspoň si môžem vybrať lôžko, obsadiť nabíjačku a rýchlo vyvetrať. Teraz budem celú cestu v strese, že niekto pristúpi a bude opitý. Dajú sa tie dvere zamknúť?!! Ale počkať, čo je toto? Občerstvenie a voda. WTF.

Súčasťou ceny lístka je aj občerstvenie, kroasant a minerálka. To som naozaj nečakal a bol som prekvapený z toho, že celé kupé bolo čisté, voňavé a postel pohodlná. Žeby som takto fatálne podcenil naše železnice? To som stále nevidel tú kúpeľňu a sprchu.

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy, moje kupé pre dvoch, kúpeľňa, cena a občerstvenie

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Občerstvenie som zomrel úplne.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Tam hore je druhá posteľ. Inak, tie tyrkysové dvere by sa Janetini hodili do feedu.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Vešiakov a úložného priestoru je tu celkom dosť.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Ja, že to je chladnička, no len držiak na poháre, zrkadlo a jedna nabíjačka.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Ešte selfie pred spaním, či to zrkadlo funguje.

Tak som si spokojne ľahol do postele, celkom spoločensky unavený, a zistil som prvú nevýhodu cestovania nočným vlakom z Košíc do Bratislavy. Tú zásuvku pri zrkadle som nemohol najskôr nájsť, a mobil som mal takmer vybitý.

Pýtam sa teda ľudí na svojom Instagrame @milan_bezmapy a píšu mi, že fakt je tam. Pozerám druhýkrát a vidím. No problém je, že ak sú dvierka otvorené, svieti svetlo. Mobil som si chcel nechať na nabíjačke celú noc, no pri zapnutom svetle som nedokázal spať. Vyriešil to papierik, ktorým som zatlačil senzor svetla dovnútra a svetlo zhaslo. Dobrú noc. Moje kupé pre dvoch vyzerá byť okupované len mnou až do konca cesty, no a aby som nezabudol, wifi tu nie je.

Cestou som sa bavil na svojej fotke z Levoče z toho roka a stále rozmýšľam, prečo sa neocitla na titulke módneho magazínu:

Kupé pre dvoch a WiFi internet

Rezervovať sa dá aj väčšie kupé, no ja som si povedal, že risknem kupé pre dvoch. Môj kamoš túto cestu chodí pravidelne a vždy si rezervuje kupé pre jedného, ktoré vychádza okolo 45 € za jednu cestu. Dvojka vyzerá takto:

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Celú kupé pre dvoch vyzerá takto.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Krátka posteľ. A to meriam iba 180 cm.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Pohľad z postele.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Nad ránom, niekde pri Novom meste nad Váhom.

Cena, kupé, lôžka, dĺžka cesty nočného ležadlového vlaku z Košíc do Bratislavy

Síce si už presne nepamätám cenu nočného ležadlového vlaku z Košíc do Bratislavy, viem, že to nebolo viac, ako 30 € na osobu za jednu cestu. Ráno dokonca prišiel sprievodca, či konduktor, či ako sa mu nadáva, aby ma zobudil. Dostal som hygienický uterák, mydlo a cenník extra vecí, ktoré som si mohol zakúpiť. Hlavne raňajky, potravinový balíček (ten by som si nekúpil už len preto, ako sa volá), pivo, čaj, kávu a takú tu rannú klasiku.

Vlak odchádza z Košíc o 22:07 a príchod do Bratislavy má o 7:47. Vlak stojí viac ako 4 hodiny v Žiline, kedy je zamknutý a všetci spia. Je to z toho dôvodu, že cesta nočným vlakom z Košíc do Bratislavy až taká dlhá nie je a načo by človek chodil vlakom, ktorý má príchod do Bratislavy o tretej ráno? Tak sa tu vytvorí takýto umelý prestoj a vlak je pred ôsmou u nás v Bratislave, kedy už mesto funguje.

Neminula ma ani návšteva kúpeľne, ktorú som si tentokrát pozrel pekne zblízka. Stále to nieje to najhoršie na svete, čo som kedy videl, no volali z roku 1985, že im ju majú vrátiť a že chcú aj tú sprchovú ružicu. Vtedy bola zapnutá naposledy. Aby som ale nebol úplná bitch, kúpeľňa nesmrdela močom. Ale, ani nevoňala po fialkách. Nočný vlak z Košíc do Bratislavy sa v tomto vyznamenal.

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Ranné prekvapenie.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Cenník.
nočný vlak z košíc do bratislavy kupelna
Umývadlo v kúpeľni.
nočný vlak z košíc do bratislavy kupelna
Niekto sprchu?

Čo sa mi páčilo na nočnej ceste ležadlovým vlakom z Košíc do Bratislavy?

 • Vlak išiel extrémne na čas, odišli sme z Košíc presne vtedy, kedy sme mali a ráno som sa zobudil v Bratislave podľa lístka. Pravidelný štvorhodinový prestoj v Žiline som prespal.
 • Ležadlový vozeň bol na najvyššej úrovni, v akej som kedy zatiaľ cestoval nočným vlakom kdekoľvek na svete.
 • Bol čistý, voňal, bolo v ňom ticho a sprievodca bol slušný a triezvy.
 • Dostal som občerstvenie a vodu.
 • Aj keď bol zimný mesiac, vo vagóne bolo pekne teplúčko. A nebolo to kvôli horiacemu rušňu. Aspoň myslím.

Čo sa mi nepáčilo?

 • Posteľ mi bola krátka. Meriam 180 cm, čo je asi celkom bežná výška na Slováka.
 • Ak som chcel používať elektrinu, skrinka sa nedala zatvoriť a svietila na celú izbu. Na ako správny Slováčisko, som našiel spôsob, ako to odrbať a strčil tam papierik. Svetlo zhaslo a mobil sa nabíjal naďalej.
 • Nebolo tu WiFi. Ani som ho ale moc nepotreboval, keďže som spal.
 • Kúpeľňu mali radšej odstaviť niekde v Užhorode. Radšej by som čúral z okna. Ide o nočný vlak z Košíc do Bratislavy, nikto by si to nevšimol.

Dobrou správou je, že som našiel relatívne rýchly, lacný a na úrovni spôsob, ako sa dostať nočným vlakom z Košíc do Bratislavy. Pevne chcem veriť, že slušný a čistý vagón, ktorý som vychytal, nebol iba svetlá výnimka. Nebál by som sa takto cestovať po Slovensku sám a ak sa mi vyskytne príležitosť, kedykoľvek takto pôjdem opäť rád. Ušetrím celý deň cestovania z Košíc a ráno sa zobudím v Bratislave. Nočné vlaky sú asi moje obľúbené.

Ako sa dostať nočným vlakom z Košíc do Bratislavy

Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Východ slnka.
Nočný vlak z Košíc do Bratislavy a moja FOTO reportáž
Dobré ráno, dovidenia.

Aj keď majú naše železnice hroznú povesť a sám som niekoľkokrát pri ceste vlakom rozmýšľal, či ide o dáky chorý sociálny experiment Niky Vujisić, alebo to myslia vážne, týmto si u mňa dvihli mienku.

Nikde nehorelo a vo vagóne bolo teplúčko. Bol čistý, bolo tu občerstvenie a sprievodca bol milý. Naozaj som sa dobre vyspal a o ôsmej ráno bol pripravený normálne fungovať v Bratislave. Nočný vlak z Košíc do Bratislavy odporúčam.

5 COMMENTS

 1. Nedá mi neopraviť Vás. Vlak v ktotom ste šli je vlak Humenné-Praha, Vy ste šli v priamom vozni, ten čakal v Žiline a odtiaľ pokračoval ako prvý ranný RR Žilina-Bratislava

 2. článok fajn, som rada, že Slováci vedia písať aj v pozitívnom duchu, nie len kritizovať. Osobne tiež obľubujem nočné presuny medzi BA-KE, mnohokrát som takto cestovala (žena osamote) bez akéhokoľvek strachu a problémov. Chcela by som len poopraviť, že to, čím si cestoval, bolo lôžkové kupé, nie ležadlové. Ležadlá tiež existujú, na rozdiel od lôžok sú to v podstate len rozkladacie sedadlá, kde sa spí/oddychuje v šatách, mix muži a ženy, teda je to taký medzistupeň medzi sedadlom a lôžkom. Cestovaniu zdar!

 3. Ahoj. Ja som takto cestoval zo Splitu do Bratislavy v roku 2007. Kupe sice bolo pre 4 osoby ale mal som stastie celu cestu som bol sam. Cesta trvala strasne dlho uz neviem presne kolko hodin ale dlho. Vsetko bolo super az na to ze vlak stal kazdu cca pol hodinu v dakom meste a dost ma to budilo. Tusim isiel az do Prahy.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.