Ochrana duševného vlastníctva bola hlavná téma workshopu v Alicante

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Čo je ochrana duševného vlastníctva? Posledný júnový týždeň som sa zúčastnil dvojdňového workshopu v Alicante, ktorý organizovala EUIPO (European Union Intellectual Property Office) spolu s Európskou Úniou pod nálepkou Ideas Powered. Z každého členského štátu Európskej Únie bola pozvaných skupinka influencerov, YouTuberov, blogerov a Instagramerov, ktorí tu komunikovali a pracovali na zadaných úlohách spojených s duševným vlastníctvom. Ja som bol jedným z pozvaných. Ako workshop prebiehal, kto ho platil a čo bolo jeho cieľom si prečítaj v tomto článku. 

Ochrana duševného vlastníctva bola v Alicante hlavnou témou workshopov

ochrana duševného vlastníctva
Na fotografii som ja (modré tričko s bodkami) počas workshopu.

Všetci, ktorí sme sa tohoto workshopu zúčastnili (a bolo nás tam presne 60 ľudí, ktorí sa pohybujú v online sfére) máme jednu vec spoločnú. Tvoríme obsah na internet. V dnešnej dobe je však kradnutie obsahu a nelegálne šírenie súčasť internetu, ktorá sa prirodzene vyvinula s rozvojom doby. Ako napríklad klesol predaj CD, keď prišli mp3 a online streamingy, tak sa vďaka tomu stalo porušovanie autorského zákona jednoduchšie. Našou úlohou je prísť na to, ako tomu predísť respektíve sa prispôsobiť dobe bez straty na ziskoch z predaja.

Na workshope som stretol mnoho zaujímavých ľudí od maďarskej blogerky a spisovateľky Nory Oravecz, grécku módnu ikonu Nefeli Georgala, tanečníka a ilustrátora Kristiána Mensu z Čiech či Slovenku Martinu Paukovú, ktorá napríklad robila ilustrácie aj pre Google a mala výstavu v Cannes. Všetci sme sa do povedomia dostali hlavne online prácou a spolu máme státisíce followerov po celom svete.

milan bardún bez mapy
Počas obedovej prestávky.

Aký bol cieľ tohoto workshopu?

Cieľom workshopu o ochrane duševného vlastníctva v Alicante bolo hlavne vysvetlenie pojmov a ozrejmenie si, na čo si môžem nárokovať a na čo nie. Ide o majetok nehmotnej povahy, ktorý bol nadobudnutý myslením alebo tvorivosťou. Dôležité je taktiež spomenúť, že my, influenceri, ktorí máme určitú bázu followerov alebo čitateľov na internete musíme dbať na to, čo dáme von. Slovo má veľkú silu a niekedy to pekne zle vypáli. Mám na mysli prípad Emy Drobnej a jej zeme, ktorá je podľa nej plochá.

Na workshope sme prechádzali jednotlivými krokmi ako riešiť rôzne situácie spojené s porušovaním autorského zákona a pripravili biznis plán pre rozvoj ochrany duševného vlastníctva. Tieto plány budú podložené Európspej Únii a tie najlepšie budú realizované.

Ochrana duševného vlastníctva je pre mňa dôležitá. Je to celý tento blog.

Čo som si z workshopu odniesol?

  • dozvedel som sa to, že copyright (autorské právo) mám na všetko čo spravím hneď a je automatické. Copyright trvá doživotne.
  • zistil som, že pre niektoré firmy je registrácia trade marku veľmi dôležitá a môžu si tak vytvoriť v podnikaní monopol (čo je sen každého)
  • registrovať si trade mark na medzinárodnej úrovni je však kompilkované a zohľadňuje sa pri tom aj to, či daný názov alebo produkt nepôsobí urážlivo v niektorej z členských krajín. Európska Únia funguje ako celok.
  • spoznal som veľa ľudí, ktorí sa roky pohybujú v tom, čo robím sa. Vymenili sme kontakty a navzájom sa inšpirovali.

Zúčastniť sa tohoto dvojdňového workshopu v Alicante, ktorý celý s ubytovaním, stravou aj letenkami hradila Európska Únia bolo pre mňa obohacujúce z hneď dvoch vecí. Uvedomil som si, aké je duševné vlastníctvo cenné a akú hodnotu má niekoho práca. Taktiež som sa opäť nadýchal medzinárodného prostredia a pripomenul si, že svet nekončí za hranicami Slovenska. Ochrana duševného vlastníctva (čo je v podstate celý tento blog) je pre mňa preto dôležitá.

Pozri si celú moju galériu z workshopov:

Viac o Ideas Powered nájdeš tu.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.