Čo vidieť v Miami a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Miami? Toto mesto som navštívil už niekoľkokrát a na mojom blogu nájdete zopár článkov z tejto časti USA. V dnešnom článku som zhrnul všetky svoje poznatky o Miami a mám tu aj pár tipov kam ísť na večeru, na drink, okúpať sa, zažiť aj menej turistické Miami a celkovo si návštevu Floridy užiť. Poďte so mnou.

Návšteva Miami a praktické info ktoré treba vedieť pred cestou

Čo vidieť v Miami a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Miami a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

Ako na lacné letenky do Miami

Čo je dobrá cena spiatočnej letenky do Miami? Keď nájdete čokoľvek pod 600 Eur, kupujte. Obvykle vidím vyskakovať akcie za 499 Eur, no aj 599 je dobrá cena. Na tomto odkaze nájdete aktuálne akciové letenky do Miami. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje.

 • TIP: Môžete si pozrieť aj aktuálne akciové letenky do New Yorku a do Miami si urobiť víkendový výlet, keďže tieto mestá sú vzdialené iba tri hodiny cesty lietadlom. Obvykle má najlacnejšie letenky z New Yorku do Miami Spirit airlines, no majú najhoršie časy letov. Obvykle o piatej ráno. Je to taká americká verzia Ryanair. Porovnajte si ponuky a vyberte čo sa hodí práve vám.

Víza do Miami

Držitelia slovenského pasu nepotrebujú na vstup do USA víza, no potrebujú elektronickú online registráciu ESTA. Tá sa vybavuje raz za dva roky a stojí 21 dolárov.

 • POZOR: Existuje mnoho podvodných stránok, ktoré vám zaúčtujú aj 150 dolárov za vyklikanie formuláru, ktorý si viete urobiť aj sami. ESTA sa vybavuje jedine cez túto oficiálnu stránku vlády Spojených Štátov Amerických.

Kde sa ubytovať v Miami

NEUROBTE TÚ CHYBU a neubytujte sa na South Beach v Miami Beach. Je to tá najviac turistická oblasť celého mesta a ubytovanie tu zbytočne preplatíte a ešte vám budú do noci hučať nočné kluby do izby. Povedzme si narovinu, okrem pláže a barov tu nič iné nie je a všade inde to budete mať ďaleko.

Odporúčam ubytovanie kdekoľvek v rámci Miami Beach, keďže po tomto ostrove chodí turistický autobus Miami Beach Trolley Service zadarmo. Ja som naposledy býval ale úplne mimo, v časti Coconut Grove a veľmi sa mi to páčilo. Ide o menej turistickú časť Miami, ktorá má nenormálny laidback vibe, veľa zelene, kľud a nespočet high-end podnikov. Odtiaľ chodí aj vlak do iných častí mesta, no vo všeobecnosti je verejná doprava v Miami katastrofálna.

Typické Ocean Drive v South Beach Miami
Typické Ocean Drive v South Beach Miami

Ako sa pohybovať po Miami, taxíkom alebo verejnou dopravou?

Žiaľ, z celého USA má dostačujúcu verejnú dopravu asi už len New York City. V Miami používa MHD len tá najnižšia vrstva, keďže každý tu má svoje auto.

Ja som MHD skúsil, no na vzdialenosti ktoré mi taxíkom trvali 20 minút to s MHD trvalo hodinu a pol. To je nenormálny rozdiel. Platí sa vodičovi buď v hotovosti alebo najnovšie aj kartou. V Miami fungujú appky Uber, Lyft a Freebee (o tej si prečítajte nižšie viac).

 • TIP: Skúste používať Uber pool, je to funkcia Uberu, kedy auto zdieľate ešte s náhodným človekom z okolia, ktorý ide rovnakým smerom ako vy. Je to celkom praktická funkcia Uberu a lacnejšia ako keby idete sami.
 • TIP 2: Ak máte americké telefónne číslo, stiahnite si appku Freebee, ktorá slúži na dopravu po blízkom okolí elektromobilom zadarmo. Mne žiaľ na slovenské telefónne číslo nikdy nedorazila overovacia sms, no viete si kúpiť simku s americkým telefónnym číslom.

Ako na dáta v Miami

V USA neexistuje európsky roaming, ak tu chcete využívať dáta kvôli internetu, taxíkom a podobne, budete si musieť zadovážiť lokálnu simku. Ja som od tohto roku začal vo veľkom používať Airaloo, čo je appka na kupovanie eSim do mobilu.

Tu som napísal recenziu na Airaloo, a tu máte odkaz na 3 doláre zľavu z prvého nákupu s kódom MILAN1877.

Čo vidieť v Miami podľa Milana Bez Mapy a pamiatky ktoré sa oplatí navštíviť

 1. Ocean drive a Tropical Deco
 2. Design District
 3. Wynwood hipsterská štvrť
 4. Villa Vizcaya
 5. Seaquarium
 6. Key Biscayne a Cape Florida State Park
 7. Venetian pool
 8. ZOO v Miami
 9. Ostrov Flager
 10. Everglades National Park
 11. Key West point

Návšteva Ocean drive v Miami a architektúra Tropical Deco

Ocean drive je pre turistov najznámejšia časť Miami. Táto ikonická časť mesta, ktorá je obľúbená pre svoju atmosféru, históriu a pôsobivú architektúru sa ťahá pozdĺž pláže a je lemovaná butikmi, luxusnými hotelmi, barmi a reštauráciami.

Je známa svojimi pastelovými budovami v štýle tropical art deco, ktoré sú charakteristickým symbolom tejto oblasti a priťahujú veľa turistov. Loďou odtiaľto viete pozorovať aj domy celebrít.

Návšteva Ocean drive v Miami a architektúra Tropical Deco
Návšteva Ocean drive v Miami a architektúra Tropical Deco
South Beach Miami, tropical deco a typické autá
South Beach Miami, tropical deco a typické autá
South Beach Miami, tropical deco a typické autá
South Beach Miami, tropical deco a typické autá

Aký je rozdiel medzi Art Deco a Tropical Deco

Art Deco bol štýl populárny v období medzi 20. a 30. rokmi 20. storočia. Tento štýl je typický svojimi geometrickými tvarmi, luxusnými materiálmi a bohatými farebnými kontrastmi. Art Deco stavby majú často zdobenie z kovu, skla, zlata a keramiky. Tieto budovy sú často veľkolepé a majú futuristický vzhľad.

Tropical Deco je variant Art Deco, ktorý sa vyvinul najmä na pobreží Floridy av tropických oblastiach. Tento štýl zachováva niektoré charakteristické prvky Art Deco, ale pridáva prvky inšpirované tropickou prírodou. To zahŕňa použitie organických tvarov, exotických rastlinných motívov a jemných pastelových farieb.

Budovy v tomto štýle často majú otvorenejší dizajn, ktorý umožňuje prúdenie vzduchu a zahŕňa terasy a balkóny, ktoré spájajú vnútorné a vonkajšie prostredie. Zatiaľ čo Art Deco je široko rozšírený po celom svete, Tropical Deco je viac spájaný s regiónmi, ktoré majú teplú klímu a väčší vplyv tropickej prírody.

Design District luxusná nákupná štvrť

Nenechajte sa odradiť tak ako som sa skoro nechal ja. Fun fact, bol som v Miami a zhodou okolností tu bola aj moja známa, Katka z Čedoku, s ktorou sme pripravovali tento blog s tipmi čo vidieť na Zanzibare. Ja som vedel,že Design District existuje, no myslel som si, že to je nákupná ulica s luxusnými obchodmi, nič pre mňa. Ona aj je, ale…

Ide o veľmi štýlovú ulicu plnú architektúry. Na jej mieste bola kedysi ananásová farma, no jej majiteľ si založil nábytkársku firmu tak sa začal písať príbeh tejto štvrte. Všimnite si tu dve veci krásnu budovu u Tiffanyho a Buckminster Fuller’s Fly’s Eye Dome.

Design District luxusná nákupná štvrť
Design District luxusná nákupná štvrť

Buckminster Fuller’s Fly’s Eye Dome

Buckminster Fuller’s Fly’s Eye Dome je jedným z designov vytvorených Buckminsterom Fullerom, americkým architektom, vynálezcom a dizajnérom, známym pre svoje inovatívne a futuristické koncepty. Fly’s Eye Dome je konštrukcia v tvare kupoly, ktorá bola navrhnutá v roku 1965. Hoci dnes nejde o pôvodnú konštrukciu, je fascinujúce ako videl tento dizajnér do budúcnosti. Zahŕňa návrhy na zber dažďovej vody a miesta pre solárne panely na výrobu elektriny. V roku 1965!!

Tento dizajn bol inšpirovaný Fullerovou láskou k geometrii a jeho túžbou vytvárať efektívne a inovatívne štruktúry. Ide o zložitú sieť spojených trojuholníkov, ktorá poskytuje pevnú a pevnú štruktúru. Fly’s Eye Dome sa vyznačuje výrazným designom, ktorý kombinuje funkciu s estetikou. Jeho názov je odvodený od toho, že pripomína oko muchy.

Buckminster Fuller's Fly's Eye Dome
Buckminster Fuller’s Fly’s Eye Dome

Wynwood hipsterská štvrť

Wynwood je štvrť sa stala známou svojou bohémskou a kreatívnou atmosférou, často označovanou za hipsterskú. Pôvodne bola Wynwood priemyselnou oblasťou plnou skladov a tovární, ale v priebehu rokov sa premenila na umeleckú a kultúrnu štvrť.

Hlavným ťahákom Wynwood je jeho rozsiahla zbierka umeleckých graffiti, ktoré zdobia fasády budov po celej štvrti. Tieto umelecké diela sú vytvárané ako miestnymi umelcami, tak umelcami z celého sveta a dávajú štvrti jedinečný a živý vzhľad.Okrem umenia ponúka Wynwood aj množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodov a galérií. Je to obľúbené miesto pre milovníkov dobrého jedla, módy a kultúry.

 • TIP: Bežte sa tu najesť do reštaurácie Doya, je to americko-turecká reštaurácia s perfektnými tapas. Dobre sme sa tu najedli s mojim kamarátom Milanom Dubcom, ktorý jednou nohou v Miami žije.
Wynwood hipsterská štvrť
Wynwood hipsterská štvrť

Villa Vizcaya

Villa Vizcaya je nádherné sídlo a múzeum. Postavená v 20. rokoch 20. storočia ako rezidencia pre Jamesa Deerings, priemyselníka a zberateľa umenia. Sídlo sa nachádza na brehu zálivu Biscayne a je obklopené rozľahlými záhradami, fontánami a sochami.

Architektonicky je Villa Vizcaya silne ovplyvnená európskym štýlom, najmä talianskou renesanciou a barokom. Jej interiéry sú bohato zdobené a plné umeleckých diel, antikvárneho nábytku a luxusných dekorácií. Sídlo má aj rozsiahlu zbierku umenia, ktorá vlastní európske sochy, maľby či nábytok. Villa Vizcaya je dnes otvorená verejnosti ako múzeum a historické miesto.

Villa Vizcaya
Villa Vizcaya

Seaquarium v Miami

Seaquarium v Miami je akvárium a zábavný park na ostrove Virginia Key. Bol otvorený v roku 1955 a patrí medzi najstaršie morské akvária v USA. Seaquarium je domovom pre mnoho morských živočíchov, vrátane delfínov, kosatiek, žralokov či rají.

Je to populárna víkendová destinácia pre rodiny s deťmi a všetkých milovníkov morskej fauny a flóry. Seaquarium tiež poskytuje vzdelávacie programy zamerané na ochranu oceánov a morských ekosystémov.

Key Biscayne a Cape Florida State Park

Máte chuť na prechádzku k majáku? Cape Florida State Park sa nachádza na južnom konci ostrova Key Biscayne, neďaleko od Miami. Je to nádherný prírodný park, ktorý je známy svojou krásnou plážou, historickým majákom a pestrou faunou a flórou.

Historický maják, ktorý bol postavený v roku 1825 a je jedným z najstarších majákov v štáte Florida. Návštevníci môžu vystúpiť na vrchol majáka a vychutnať si nádherný výhľad na okolitú krajinu a oceán. Do parku sa platí 2 doláre vstupné, zoberte si hotovosť.

Venetian pool

Venetian Pool je historický bazén v Coral Gables, čo je predmestie Miami. Bazén bol postavený v roku 1924 a je považovaný za jedno z najkrajších plaveckých zariadení v Spojených štátoch. Jeho dizajn je inšpirovaný benátskymi lagúnami a talianskou renesanciou. Nachádzajú sa tu mosty, vodopády, jaskyne a stredomorské záhrady.

Venetian Pool je napájaný prirodzenými prameňmi podzemnej vody, ktoré sa nachádzajú pod Coral Gables. Vďaka tomu má voda v bazéne stále teplotu okolo 23 stupňov Celzia, čo je príjemné osvieženie najmä v horúcich letných mesiacoch. Bazén je otvorený verejnosti. K dispozícii sú vonkajšie a kryté bazény, šmykľavky a skokanská plošina.

Venetian pool je zapísaný v Národnom registri historických miest a je považovaný za historický a kultúrny symbol Coral Gables.

Cape Florida Lighthouse
Cape Florida Lighthouse
Pláže v Miami
Pláže v Miami
Cape Florida Lighthouse
Cape Florida Lighthouse

ZOO v Miami

ZOO je domovom pre viac ako 3 000 zvierat rôznych druhov, vrátane tých vzácnych a ohrozených. Medzi obľúbené kúsky patria slony, žirafy, levy, nosorožce, orangutany a krokodíly.

Botanická záhrada v Miami Beach

Záhrada je miestom pre širokú škálu tropických rastlín, kvetov a stromov, ktoré sú charakteristické pre južnú Floridu a karibskú oblasť. Návštevníci môžu objavovať exotické druhy paliem, orchideí a bromélií. Kráľovská palmová alej Allee je jedna z hlavných atrakcií záhrady a vytvára exotický priechod.

Celodenný výlet do Everglades National Park

Everglades sú rozsiahle subtropické močiare. Tento unikátny ekosystém je zložený z rozľahlých mokradí, sladkovodných bažín, mangrovových lesov a jazier s rozlohou približne 6 000 kilometrov štvorcových a sú jedným z najvýznamnejších mokraďových ekosystémov na svete.

Medzi zvieratá, ktoré tu žijú, patria aligátory, krokodíly, rôzne druhy vtákov (ako sú napríklad volavky, bociany a orol americký), bobry či ropuchy. Everglades sú tiež turistickou atrakciou. Dajte si sem celodenný výlet z Miami, povozte sa na airboatoch a pozrite ako žijú krokodíly vo svojom prirodzenom prostredí. Ak nemáte auto, odporúčam rezerváciu niektorého z výletov s vyzdvihnutím v hoteli:

Powered by GetYourGuide

Celodenný výlet na Key West point s výhľadom na Kubu

Mesto sa volá Key West a nachádza sa na západnom konci súostrovia Florida Keys. Najzápadnejší bod tohto mesta je známy geografický bod, zvaný Southernmost Point, ktorý je najjužnejším bodom kontinentálnych Spojených štátov. Key West je známy svojim bohatým historickým dedičstvom, krásnymi plážami, živým umeleckým prostredím a relaxačnou atmosférou.

Má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias, kedy bolo toto mesto významným obchodným prístavom a centrom lodnej dopravy v Karibiku. Je tiež známe svojimi pirátskymi legendami a historickými pamiatkami. Duval Street je hlavná ulica v Key West a je plná butikov, reštaurácií, barov a umeleckých galérií.

Navštívte aj Ernest Hemingway Home and Museum, táto historická pamiatka je domovom, kde slávny spisovateľ Ernest Hemingway žil a pracoval v 30. rokoch 20. storočia. Dom je teraz múzeom a je otvorený verejnosti.

 • TIP: Každý večer sa na nábreží Mallory Square koná Sunset Celebration, kde sa všetci stretnú, aby sledovali západ slnka a počúvali hudbu.

Na návštevu Key West si budete musieť prenajať auto, no tá cesta po mostoch medzi ostrovmi je jedna z najkrajších, ktorú som kedy zažil.

Jazda po močiaroch v Everglades
Jazda po močiaroch v Everglades
Autom na Key West
Autom na Key West

Cestujte. Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.