Pozor! Thajec za volantom


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Aj váš vždy hnevá, keď chcete prekročiť cestu a žiadne auto nezastaví na prechode? Mňa veľmi.

Stále mám v pamäti návštevy Švédska, Nemecka, Estónska či Spojených štátov, kde prejsť cestu nieje problém a kde sa nemusíte obávať o svoje končatiny. Najmä vo Švédsku, kde mi autá zastavovali len čo som naznačil, že by som chcel prejsť na druhú stranu cesty. Toto je ďalšia z vecí, kde sa Západ odlišuje od Východu a počas cestovania po juhovýchodnej Ázii som miestami musel zatvárať oči v obave o ľudí na cestách.

Keď som si chcel požičať bicykel na thajskom ostrove Phuket, bolo mi od miestnej Estónky, ktorá tu pracuje a žije povedané, že to nieje dobrý nápad. Miestni vodiči nepovažujú cyklistov za rovnocenných účastníkov premávky, dokým nejazdia na niečom, čo má motor a pre cyklistov to môže byť veľmi nebezpečné. Nakoľko som nechcel skončiť s otrasom mozgu alebo zlomenými nohami, na bicykel som zabudol a neskôr toho týždňa som si uvedomil, o čom baba hovorila. Pravdepodobne som svojej poisťovni ušetril veľa peňazí.

Gas in bottles, Thailand

benzín predávaný v sklenených fľašiach na ulici

V deň, keď som Phuket opúšťal, zobrali sme si taxík na letisko a vtedy som najlepšie videl, čo sa deje na thajských cestách. V menších mestách, ktoré sme prechádzali neboli ani len jazdné pruhy namaľované na ceste a na križovatkách mali zásadne prednosť väčšie vozidlá, ktoré potom nasledovali tie menšie. Krížia sa tu motorky, tuk tuky (malé autíčka pre turistov), ľudia či zvieratá – všetci pokope a ak šoférujete, musíte mať na pamäti, že ak sa blíži niečo väčšie a drahšie ako ste vy, platí nepísané pravidlo a do križovatky ide prvé. Ak však zamierite do väčších miest ako napríklad Bangkok, obrňte sa trpezlivosťou, nakoľko sa zvuku motoriek a trúbiacich áut nezbavíte. Ak budete chcieť prejsť cestu, vždy sa snažte nájsť akúkoľvek alternatívu k prechodu (napríklad podchod), nakoľko môžete na zelenú čakať aj 10 minút. Chodci sú tí najmenej dôležití a prechod musia prejsť relatívne v krátkom čase, aby náhodou nespomalili už aj tak beznádejne pomalú premávku. Thajec za volantom je skrátka nebezpečný :)

takto sa ide cez cestu v indonézskej Jakarte, na prechody zabudnite

Pamätám si, ako sme sa s kamarátom rozhodli na rušnej križovatke v Bangkoku prejsť na druhú stranu cesty a rozhodli sa počkať na zelenú na semafore namiesto použitia podchodu, ktorý bol opodiaľ – najhlúpejší nápad, aký môžete v Bangkoku dostať! Čakali sme asi 15 minút a za ten čas, čo sme tam stáli sme sa mohli aj dvakrát otočiť v nadchode.

Patong streets

ulice Patongu na ostrove Phuket

Toto neplatí len pre Thajsko a podobnú skúsenosť som mal v Maroku, Indonézii či na Ukrajine, kde mi ani len nenapadlo požičať si niečo ako bicykel – asi sa to ani nedalo. V Jakarte, hlavnom meste Indonézie som zas cesty prechádzal tak, že som dlaňou zastavoval autá pred sebou na troj prúdovej ceste a ku môjmu údivu- fungovalo to. Pri cestách do krajín, kde je premávka dôležitejšia než všetko ostatné prosím zabudnite na požičanie motoriek, bicyklov a podobných nástrojov. Čítal som nespočetne veľa článkov o zakrvavených turistoch so zlomenými rukami, ktorí zvyšok svojej dovolenky strávili v nemocnici.

Milan Bardun, pretože cesta je cieľ


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


2 KOMENTÁRE

  1. pred mesiacom som prešiel 2000km na skutri po celom Thajsku a citil som sa tam bezpečnejšie ako na slovenských cestách. odveci paranoidný článok, ak nie si ochotný pochopiť že inde na zemi fungujú inak ako v Európe, je zbytočné cestovať.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.