Spolujazda autom, jej výhody, čo očakávať a s čím nerátať

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Spolujazda autom dnes nie je žiadna novinka. Systém zdieľanej ekonomiky funguje perfektne aj na Slovensku. Rozhodol som sa teda detailnejšie pozrieť na to, ako funguje spolujazda autom, aká má výhody, čo od nej očakávať a naopak, na čo zabudnúť a nemýliť si ju s taxislužbou.

Spolujazda autom a výhody zdieľanej ekonomiky

Systém zdieľanej ekonomiky je minimálne v Európe celkom obľúbený a v prípade dopravy spočíva v jednoduchosti. Jednotliví vodiči pridajú na internet svoje cesty, ktoré plánujú uskutočniť autom. Ak chceš ísť s nimi celú cestu, alebo iba jej časť, dohodnete sa a ty vodičovi zaplatíš. Naopak, ak si vodič a máš voľné miesto, môžeš ho ponúknuť. Pozor, nejde však o taxi službu, kde taxikár na tebe zarobí nemalé peniaze.

Spolujazda autom spočíva v tom, že vodičovi „prispeješ“ na cestu, čím sa mu znížia náklady na benzín a ty sa dostaneš tam, kam potrebuješ. Často za cenu, ktorú by si zaplatil za autobus či vlak, niekedy aj menej. V skratke, ako vodič môžeš ponúknuť voľné miesta v tvojom aute cestujúcim, ktorí idú tvojim smerom. Ako cestujúci sa zvezieš po plánovanej trase, ak ti vyhovuje.

Spolujazda autom
Niekedy vychytáš fakt dobré auto.

TIP: Na Slovensku funguje spoločnosť Carpul, ktorá zabezpečuje spolujazdu autom bez poplatkov. Aktuálne má viac ako 24 000 členovAk máš v aute voľné miesto, ponúkni jazdu, alebo si ju zarezervuj, ak niekam potrebuješ ísť. Všetci vodiči sú overení podľa telefónneho čísla a poplatky sú len medzi vodičom a cestujúcim.

Taktiež je tu systém hodnotenia. Vodič ohodnotí cestujúceho a naopak, čiže vopred vieš, s kým pôjdeš autom. Navyše, vo svojom profile môžeš nastaviť pravidelné upozornenie na nové jazdy, ak niektorú trasu chodievaš pravidelne. Môžeš sa tak vybrať každú nedeľu do Bratislavy, či na výlet k Neziderskému jazeru.

Výhody spolujazdy autom

  • Spolujazda autom je lacná. Často stojí rovnako, alebo menej, ako lístok na vlak, či autobus. Je to tým, že ak sa auto naplní a poskladáte sa na benzín, ušetríte peniaze.
  • Tiež spoznáš nových ľudí. Mnohokrát sa ľudia v aute vôbec nepoznajú a vzniknú tu nové priateľstvá. Niečo podobné som vyskúšal v Estónsku, no tam som nepochodil s pokecom o živote, haha. Estónci nie sú veľmi komunikatívni.
  • Tiež si môžeš vybrať, u koho chceš sedieť v aute. Niektoré väčšie mestá majú často viac naplánovaných ciest, čiže ty si vyberáš komu sadneš do auta. Najčastejšie na základe referencií a hodnotenia vodičov.

Nevýhody spolujazdy autom

  • Nevidím skoro žiadne. keďže spolujazda autom šetrí životné prostredie, vytvára nové kamarátstva a to najdôležitejšie, šetrí peniaze. Jediný problém, ktorý mi napadá, môže byť ten, že vodič môže cestu zrušiť. Tiež, miesto, ktoré ti určí na vyzdvihnutie, ti môže byť ďaleko. Všetko však závisí na dohodnutí sa a spoločnej komunikácii.

Milan radí: Pred cestou si u vodiča over, či niekto z tvojich spolucestujúcich cestuje s batožinou. Ak sa vás nazbiera s kuframi či ruksakmi viac a auto je menšie, cesta bude nepohodlná. Tiež sa vodiča opýtaj, či ťa odvezie aj so zvieraťom, ak nejaké potrebuješ zobrať so sebou.

Spolujazda autom
Spolujazda autom šetrí peniaze aj životné prostredie.

Na čo určite zabudnúť a o čom spolujazda autom nie je

Ako som spomenul vyššie v článku, spolujazda autom nie je taxislužba. V prípade, že to vodič odmietne a nedohodnete sa, nečakaj, že ťa zavezie priamo pred tvoj dom. Tiež môže odmietnuť, ak máš veľa kufrov, zviera, alebo zlé referencie v profile. Rovnako je to možné aj z opačnej strany. Vždy však závisí od komunikácie medzi cestujúcim a šoférom.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.