Sprepitné v USA: Všetko čo potrebuješ vedieť, aby si neurazil

125,779FansLike
211,904FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Sprepitné v USA je to, čo bolo dlho pre mňa Španielska dedina. Dávať alebo nedávať tringelty v Amerike? Keďže som nič nevedel, keď som prvý krát priletel do New Yorku v roku 2012, snažil som sa nechať tringlet aj predavačke v obchode s oblečením. Chyba! Ak sa neurazila, minimálne sa cítila divne. Ako je to teda s dávaním tringeltov v USA? Komu dať, komu nedať a koľko? Ono je to v skutočnosti veľmi jednoduché ako celá Amerika. Aj ajfóny si získali Američanov pre to, že ich ovládanie je super ľahké. Rovnako je to aj so sprepitným.

Sprepitné v USA treba dávať a je to tvoja povinnosť


V tomto článku sa dočítaš:

  • Komu dávať sprepitné v USA,
  • koľko vlastne dať aby si neurazil,
  • zistíš, prečo to nie je žiadna veda,
  • prídeš na to, že aj keď ideš do USA po prvý krát, hneď budeš vedieť, koľko nechať tringelt.

Sprepitné v USA
Take it easy. Ak aj dáš zlý tringelt, noačo 🙂

Ako teda dávť tringelty v USA?

  • Kde sa tringelty dávajú: čašníkom v reštauráciách, chyžným, nosičom v hoteloch, taxikárom, u kaderníka, za masáž
  • Kde sa tringelty nedávajú: predavačkám v potravinách a s oblečením, čašníkom vo fast foodoch (tu je to skôr dobrovoľné), obsluhe na benzínovej pumpe

Koľko dať v USA tringelt?

V USA sa dáva sprepitné oveľa vyššie, ako u nás na Slovensku a v Európe. Zvyčajne je to okolo 15 až 20%. Ide o to, že dýška tvoria veľkú časť výplaty na páske čašníka a mnoho z nich robí za základnú hodinovú mzdu.

Ono hlavne v reštauráciách je to super jednoduché – oni si ten tringelt vypýtajú sami 🙂 čekni fotku nižšie, čo mi napísali na bločku v New Yorku v reštaurácii. Podľa spokojnosti mi povedali, koľko mám nechať tringelt. Ak si málo spokojný, dáš iba 10%, ak si veľmi spokojný, dáš 20% z celkovej sumy. Dávať sprepitné v USA je v podstate povinnosť.

Sprepitné v USA by sa malo dávať raz také, ako je daň. Tá je však v každom štáte iná. Dole na bločku vidíme, že TAX je 6,48 dolárov. Ako nápoveda je to super, lebo dám krát dva a dostanem sa na sumu cca 13 dolárov, čo je ideálne dýško. Barmanom sa dáva zhruba jeden až dva doláre k cene jedného drinku.

Pri taxikároch sa dáva tringelt zhruba 10 až 15 % navyše k sume. Taktiež jeden až dva doláre za pomoc s kufrom. Keď si v obchode a kupuješ napríklad lyžiarske topánky alebo čokoľvek, tu tringelt nedávaš.

Sprepitné v USA
Sprepitné v USA si v reštaurácii od teba vypýtajú sami.

Sprepitné je pre Američanov veľkým motivátorom aby poskytovali svoje služby dobre a kvalitne. V Amerike sa preto teda platí dýško a je to povinné. V prípadne, že nedáš žiadny tringelt, môže sa stať, že sa začne čašník pýtať, čo spravil zle a s čím si bol nespokojný. To by pre mňa osobne bola veľmi trápna situácia.

Sprepitné v USA
V takýchto podnikoch sa tringelty nenechávajú. Je to dobrovoľné.
Sprepitné v USA
Fast food a reštaurácia je veľký rozdiel.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.