Tlieskanie v lietadle má (zrejme) korene v histórii. Začalo to takto.

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Tlieskanie v lietadle vyčarilo úsmev nejednému z nás. Ja osobne nepatrím k ľuďom, ktorí by tlieskali v lietadle, a dokonca, som čítal na internete aj o tom, že pilot potlesk v kokpite lietadla nepočuje. To neviem, no rozhodne by som si nerobil srandu z ľudí, ktorí sa v lietadle rozhodnú tlieskať. Prečo?

Čítajte ďalej a navštívte kategóriu Milan búra mýty, kde rozoberám cestovateľské mýty, okolo ktorých panuje veľa nejasností.

Tlieskanie v lietadle môže mať korene v histórii letectva

Prečo tlieskame po pristáti lietadla?

Potlesk sa často spája s pochvalou alebo gratuláciou k dobre vykonanej práci. Ak posádka vykonala skutočne hladké pristátie za zložitých poveternostných podmienok, cestujúci môžu tlieskať, aby vyjadrili svoju chválu alebo obdiv pilotovi za zručné ovládanie lietadla.

Zdá sa, že neexistuje jasný návod, kedy, kde alebo prečo tlieskať pri pristávaní lietadla. Online diskusia odborníkov ponúka niekoľko možností – osláviť návrat domov po dlhej ceste, zablahoželať pilotom a posádke, alebo aj ako ľudí so strachom z lietania, že je po všetkom.

Tlieskanie v lietadle má (zrejme) korene v histórii. Začalo to takto.
Tlieskanie v lietadle má (zrejme) korene v histórii. Začalo to takto.

Keď sa pozrieme späť do archívov, neexistuje jasný dôvod, kedy, kde a prečo sa začalo tlieskanie po pristátí lietadla. Možnou možnosťou by mohla byť oslava návratu domov po dlhom lete, mimoriadne zručné a hladké pristátie pilotov, či ustráchaných, nervóznych pasažierov, ktorí sa tešia, že let sa skončil.

V minulosti nebolo lietanie lietadlom tak bežné, lacné a dostupné, ako je to dnes a preto aj tam môžu byť zakorenené dôvody, kedy ľudia začali tlieskať po pristáti. Avšak, skutočne nedošlo k žiadnemu potlesku, keď v roku 1908 Orville a Wilbur Wrightovci prvýkrát v histórii ľudstva vzlietli. Prvý zaznamenaný príklad tlieskania ľudí po pristátí lietadla bol v roku 1948, keď americké aerolínie dostali poruchu podvozku a pilotom sa šikovne a bezpečne podarilo pristáť s postihnutým lietadlom na letisku v Cincinnati.

Pozrite si tieto nebezpečné pristátia, po ktorých by ste zatlieskali aj vy:

Tlieskanie v lietadle

Globálne sa kultúry a frekvencia tlieskania v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad je dobre známe, že ľudia z Latinskej Ameriky majú tendenciu byť expresívnejší v porovnaní s ich ázijskými kolegami. Väčšina ľudí by napríklad tlieskala, keď lietadlo pristálo v Izraeli na palube izraelských aerolínií El Al.

Podobne nemecká, talianska, ruská, portugalská a poľská národnosť má tendenciu viac tlieskať, najmä pri pristávaní na domácich letiskách v porovnaní so škandinávskou alebo nórskou národnosťou.

Počuje potlesk aj pilot v kokpite lietadla po pristáti?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú, či piloti počujú tlieskanie cestujúcich v kabíne alebo nie, ako je vzdialenosť medzi cestujúcimi a pilotmi, intenzita potlesku, typ lietadla a jeho konštrukcia a typ použitých zvukovo izolačných materiálov v kabíne.

Vonkajší hluk, ako je zvuk spätného ťahu a zvuk vzduchu odchyľovaného spojlermi, by tiež mohol byť faktorom pri určovaní, či piloti počujú tlieskať pasažierov alebo nie. Okrem toho, ak piloti nosia slúchadlá s potlačením hluku, je možné, že slúchadlá stlmia zvuk potlesku. Stručne povedané, je pravdepodobné, že piloti za správnych okolností počujú tlieskanie cestujúcich v kabíne. Ak je však vonkajší hluk príliš silný, piloti nemusia počuť potlesk.

Či sa už rozhodnete v lietadle tlieskať alebo nie, nerobte si na internete srandu z tých, čo sa tešia a rozhodli poďakovať za prácu iných. Nie každý lieta tak často, ako my =) Amen.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.