Tlieskanie v lietadle vyčarilo úsmev nejednému z nás. Ja osobne nepatrím k ľuďom, ktorí by tlieskali v lietadle, a dokonca, som čítal na internete aj o tom, že pilot potlesk v kokpite lietadla nepočuje. To neviem, no rozhodne by som si nerobil srandu z ľudí, ktorí sa v lietadle rozhodnú tlieskať. Prečo?
Čítajte ďalej a navštívte kategóriu Milan búra mýty, kde rozoberám cestovateľské mýty, okolo ktorých panuje veľa nejasností.
Tlieskanie v lietadle môže mať korene v histórii letectva
Prečo tlieskame po pristáti lietadla?
Potlesk sa často spája s pochvalou alebo gratuláciou k dobre vykonanej práci. Ak posádka vykonala skutočne hladké pristátie za zložitých poveternostných podmienok, cestujúci môžu tlieskať, aby vyjadrili svoju chválu alebo obdiv pilotovi za zručné ovládanie lietadla.
Zdá sa, že neexistuje jasný návod, kedy, kde alebo prečo tlieskať pri pristávaní lietadla. Online diskusia odborníkov ponúka niekoľko možností – osláviť návrat domov po dlhej ceste, zablahoželať pilotom a posádke, alebo aj ako ľudí so strachom z lietania, že je po všetkom.
Keď sa pozrieme späť do archívov, neexistuje jasný dôvod, kedy, kde a prečo sa začalo tlieskanie po pristátí lietadla. Možnou možnosťou by mohla byť oslava návratu domov po dlhom lete, mimoriadne zručné a hladké pristátie pilotov, či ustráchaných, nervóznych pasažierov, ktorí sa tešia, že let sa skončil.
V minulosti nebolo lietanie lietadlom tak bežné, lacné a dostupné, ako je to dnes a preto aj tam môžu byť zakorenené dôvody, kedy ľudia začali tlieskať po pristáti. Avšak, skutočne nedošlo k žiadnemu potlesku, keď v roku 1908 Orville a Wilbur Wrightovci prvýkrát v histórii ľudstva vzlietli. Prvý zaznamenaný príklad tlieskania ľudí po pristátí lietadla bol v roku 1948, keď americké aerolínie dostali poruchu podvozku a pilotom sa šikovne a bezpečne podarilo pristáť s postihnutým lietadlom na letisku v Cincinnati.
Pozrite si tieto nebezpečné pristátia, po ktorých by ste zatlieskali aj vy:
Tlieskanie v lietadle
Globálne sa kultúry a frekvencia tlieskania v jednotlivých krajinách líšia. Napríklad je dobre známe, že ľudia z Latinskej Ameriky majú tendenciu byť expresívnejší v porovnaní s ich ázijskými kolegami. Väčšina ľudí by napríklad tlieskala, keď lietadlo pristálo v Izraeli na palube izraelských aerolínií El Al.
Podobne nemecká, talianska, ruská, portugalská a poľská národnosť má tendenciu viac tlieskať, najmä pri pristávaní na domácich letiskách v porovnaní so škandinávskou alebo nórskou národnosťou.
Počuje potlesk aj pilot v kokpite lietadla po pristáti?
Existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú, či piloti počujú tlieskanie cestujúcich v kabíne alebo nie, ako je vzdialenosť medzi cestujúcimi a pilotmi, intenzita potlesku, typ lietadla a jeho konštrukcia a typ použitých zvukovo izolačných materiálov v kabíne.
Vonkajší hluk, ako je zvuk spätného ťahu a zvuk vzduchu odchyľovaného spojlermi, by tiež mohol byť faktorom pri určovaní, či piloti počujú tlieskať pasažierov alebo nie. Okrem toho, ak piloti nosia slúchadlá s potlačením hluku, je možné, že slúchadlá stlmia zvuk potlesku. Stručne povedané, je pravdepodobné, že piloti za správnych okolností počujú tlieskanie cestujúcich v kabíne. Ak je však vonkajší hluk príliš silný, piloti nemusia počuť potlesk.
Či sa už rozhodnete v lietadle tlieskať alebo nie, nerobte si na internete srandu z tých, čo sa tešia a rozhodli poďakovať za prácu iných. Nie každý lieta tak často, ako my =) Amen.
Milan