Čo vybaviť pred dlhodobým cestovaním? Nie je to až tak náročné, ako by si jeden pomyslel. Pár záležitostí ale musí byť vybavených bezpodmienečne, aby sa vaše dlhodobé cestovanie nekomplikovalo. Ktoré to sú?
Nemáte čas čítať článok? Vypočujte si ho ako podcast:
Čo vybaviť pred dlhodobým cestovaním?
Nižšie prikladám zoznam šiestich vecí, ktoré treba vybaviť pred dlhodobý cestovaním a sú úplne bezpodmienečné. Koľko to ale dlhodobé cestovanie, alebo cestovanie na dlhú dobu, je? Pokladám to za každú cestu, ktorá trvá viac ako 90 dní. Prečo? Vysvetlím nižšie. Na dlhodobé cestovanie je potrebné sa pripravovať o trošku viac, ako na bežnú dovolenku v zahraničí, ktorá trvá desať dní. Predsa len, to, že odídete na rok či dva cestovať po svete, neznamená, že sa doma na Slovensku zastaví čas.
Ja som si celým týmto prešiel a moja najdlhšia cesta svetom trvala presne šesť mesiacov. Začala na Filipínach, prešiel som Malajziu, Thajsko, časť Austrálie, Fidži, Havaj a skončil v Srbsku. Poznám ľudí, čo boli preč dva roky, no to mi prišlo trošku extrémne. Mne bohato stačilo cestovať pol roka. Takže, čo vybaviť pred dlhodobým cestovaním?
Ako sa pripraviť na dlhú cestu a čo vybaviť pred dlhodobým cestovaním
- Očkovanie,
- celoročné cestovné poistenie
- zrušenie platenia zdravotného poistenia pri cestovaní,
- splnomocnenie na pošte,
- založenie druhého bankového účtu
- a kúpa medzinárodnej sim karty.
Očkovania a očkovací preukaz na dlhodobé cestovanie
Na tému toho, či treba alebo netreba očkovanie pri cestovaní, nejdem hovoriť. Je to každého osobná vec, no ja som si očkovania dal pred takmer každou cestou. Po tom, ako moja mama po cestovaní po Indii skončila dva týždne na infekčnom oddelení v Bratislave, očkovanie neodporúčam podceňovať nikomu. Navyše, je dôležité povedať, že sú krajiny, do ktorých je očkovanie povinné.
Napríklad, keď som bol v Keni a plánoval by som sa vrátiť do Juhoafrickej republiky, potreboval by som očkovania a bez nich by ma nepustili do lietadla. Rovnako to platí aj pri očkovaní a cestách po konkrétnych krajinách. V Kolumbii som nemohol navštíviť národný park, lebo som nemal očkovanie proti žltej zimnici. Pri cestách si so sebou vždy berte očkovací preukaz a majte minimálne očkovania, ktoré sú vyslovene potrebné.
TIP: Tu je moja skúsenosť s očkovaním proti brušnému týfusu v Bratislave v INOCEME. S pánom Bakošom som ani ja nemal dobrú skúsenosť a neodporúčam ho.
Čo vybaviť pred dlhodobým cestovaním?
Dlhodobé cestovné poistenie do celého sveta
Cestovné poistenie je ako koleso, za ktoré budeme vďačný až vtedy, keď ho budeme potrebovať. Klasické cestovné poistenia sú šité na mieru najmä dovolenkárom. To znamená, že platia približne 30 až 90 dní na jedno opustenie krajiny. V praxi to znamená, že ak ste už 90 dní preč za hranicami Slovenska, poistenie prestáva platiť a na 91.deň ste bez poistenia. Síce ho poisťovňa nazve celoročné, vždy platí len na určitú dobu mimo krajiny, kedy si ho musíte isť naspäť domov „resetovať“.
Preto sú tu aj dlhodobé cestovné poistenia, ktoré platia napríklad jeden celý rok bez prestávky,bez nutnosti vrátiť sa domov, no sú, pochopiteľne, drahšie. Pre ľudí, ktorí cestujú dlhodobo, alebo fungujú ako digitálni nomádi je tu SafetyWing. Jeho výhodou je, že sa dá uzavrieť aj v prípade, že ste už v zahraničí, s čím som mal raz v prípade slovenskej poisťovne problém. Poistenie SafetyWing poskytuje krytie neočakávanej choroby alebo úrazu, vrátane výdavkov na nemocnice, lekára alebo lieky na predpis.
Toto poistenie sa obnovuje každý mesiac za sumu 37 dolárov (mimo USA), čiže ak cestujete dlhodobo, nestane sa vám, že vám cestovné poistenie vyprší tak, ako sa to stalo mne v Austrálii. Navyše, dĺžka trvania cesty je neobmedzená a cestovné poistenie platí aj počas pobytu doma na Slovensku.
TIP: Odkladajte si všetky kópie leteniek a ubytovania a boardingpassov (stačí aj fotka v mobile). Poisťovne ich budú chcieť vidieť predtým, než vám preplatia škodu, aby si zdokladovali, že ste neprešvihli maximálny limit pobytu v zahraničí (pri tých poisteniach, ktoré sú limitované na spomínaných 30 až 90 dní).
Zrušenie platenia zdravotného poistenia pri cestovaní
Ako zrušiť platenie zdravotného poistenia pri dlhodobom cestovaní? To je otázka, ktorú som sám dlho riešil. Za predpokladu, že ide človek preč na dlhšie a cestovať, je zrejme nezamestnaný a ak nechodí na úrad práce, zdravotné poistenie si musí platiť sám.
Avšak, dá sa zrušiť v prípade, že idete cestovať. Má to ale jeden háčik – musíte mať uzatvorené komerčné cestovné poistenie, ktoré platí dlhšie, ako 6 mesiacov. S tým potom prídete do zdravotnej poisťovne a požiadate o zrušenie platenia zdravotného poistenia pri dlhodobom cestovaní. Nezabudnite, ži si naspäť vypýtajú aj kartičku poistenca. Po návrate je potrebné sa naspäť prihlásiť.
Splnomocnenie na pošte a jej vybavenie
Taká banalita, a tak dôležitá. Vybavte si na pošte splnomocnenca. Niekedy vám môže prísť obálka do vlastných rúk, ktorá keď nebude prevzatá, vráti sa odosielateľovi. U mňa to je mama a brat. Čo ak je to ale niečo dôležité, ako nedoplatok? Predstavte si, ako by mohli za tých 6 mesiacov, čo ste preč, narásť úroky a pokuty.
Mať na pošte splnomocnenca je extrémne dôležité, aby mohol prebrať vašu poštu a zásielky, aj vtedy, keď vy zrovna jete šváby v Indonézii. Stojí to pár eur a vybavenie trvá približne desať minúť. Dostanete modrú kartičku, na ktorej je napísané meno a priezvisko splnomocnenca s číslom ich občianskych preukazov. Platí neobmedzene, čiže vybavenie splnomocnenia na pošte je jednorázová záležitosť.
Druhý bankový účet pri cestovaní
Mať dva alebo tri bankomatové účty počas cestovania je na nezaplatenie. Už ani neviem spočítať, koľkokrát som nevedel zaplatiť kartou alebo mi bankomat nechcel vydať peniaze, no zachránila ma záložná karta. Tiež sa oplatí v prípade, že vám jednu z kariet ukradnú. Ja to robím tak, že jednu nosím so sebou a druhá je zamknutá pri pase na hoteli či v AirBnb. Ak by som prišiel o obe, ostal by som bez prístupu peňazí a riešenie by bolo komplikované. A pri tej krádeži sa už zíde vyššie spomínané cestovné poistenie.
Kúpa medzinárodnej sim karty
Najdôležitejšie zo všetkého je zostať v kontakte s blízkymi. Kým ja som toho názoru, že všade je wifi a nemusím mať nos v mobile neustále, mať prístup na WhatsApp je dôležité. Už niekoľko rokov používam medzinárodnú sim kartu Chat Sim, ktorá síce nie je dátová a mejly si s ňou neprečítam, no perfektne funguje na celom svete na posielanie správ cez vybrané aplikácie, ako je WhatsApp či Messenger. Tu si prečítajte moju ChatSim recenziu alebo si ju kúpte v mojom eShope.