Život v USA ma naučil vyhadzovať jedlo a nezhasínať

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Život v USA? Ďakujem, neprosím. V USA som bol dostatočne veľakrát, aby som vedel povedať, že je to krajina, kde žiť nechcem. K dátumu publikovania tohoto článku som bol v USA štyrikrát z toho dvakrát som tam žil a pracoval. Navštívil som Havaj, Kaliforniu, Nevadu, Arizonu, Utah, New York, New Jersey, Connecticut a Massachusets. Tento cestovateľský blog je plný článkov o Amerike a v živote v USA. Avšak, viem, že ja by som tam už žiť nemohol. Amerika je super, ľudia sú super a všetko je super – pre turistu. Hneď ako tam žiješ dlhšie však vidíš niektoré veci, ktoré sa mne nepáčili. 

Život v USA pre mňa jednoducho nie je aj keď Ameriku milujem

Američania vyhadzujú jedlo. Cez toto sa proste neprenesiem.

Všetci vieme, že USA je mega super konzumná krajina. Je to pravda a platí to aj pre jedlo. Keď som v roku 2014 pracoval v detskom letnom tábore, pravidelne ma porážalo z toho, keď som videl, koľko jedla sa vyhadzovalo. Pamätám si situáciu s mojim šéfom Stu-om, ktorý išiel vyhodiť veľkú misu pečených cestovín. Keď sa ho pýtam, prečo to vyhadzuje, povedal mi, že lebo zajtra budú kuchári variť už niečo iné a do večera to už nikto nezje. Proste, deckám sme nedávali dva dni po sebe to isté a keď sa uvarilo viac, všetko išlo do koša. A viac sa uvarilo každý deň.

TIP: Práca v letnom tábore v USA je dovolenka zadarmo.
EŠTE JEDEN:
Dva roky po. Čo mi dalo leto v Amerike?

Život v USA
Bežná rada vo fast fúde
Život v USA
Pred jedlom sa treba pomodliť. Je jedno pred akým jedlom. Sme predsa vďační.

Američania nešetria energiami. Veď je lacná.

Benzín je v USA lacný. Nie tak, ako bol ale stále. Keď som bol začiatkom roku 2017 celý mesiac na Havaji, došiel za mnou kamoš z LA (Američan) a spolu sme cestovali po Big Island. No a opäť situácia, kedy sa mi zastavil rozum. Bol som hladný a hovorím Jasonovi, aby mi tuto pull-overol pri potravinách, že si zbehnem dačo kúpiť. Za tých 15 minút, čo som bol v potravinách a rozmýšľal, čo si kúpiť na jedenie nechal Jason naštartované auto. Celý čas. Len tak.

Život v USA
Pomáhal som kamoške na Havaji s nákupom. Väčšinu vozíka zaberalo kvalitné jedlo pre psa.

Iný príklad opäť z letného tábora v Connecticute z roku 2014. Tábor končil a decká sa postupne po 6 týždňoch odsťahovali domov. Ako v jeden deň nárazovo opustili chatky, večer som sa prechádzal po tábore. Bolo to uprostred lesa ďaleko od všetkého. Každopádne, v 80% chatkách nechali svietiť svetlo. Toto svetlo tam svietilo celý deň a ja som bol jediný, kto chodil a večer po nich zhasínal. Celé zle. O klimatizácii, ktorá si veselo fičí pri otvorených oknách a dverách ani nejdem písať.

V Amerike naozaj jedia nezdravo a veľa. Čipsy sú ako príloha namiesto zeleniny.

Ako turista som si v Amerike nevšimol ako Američania jedia nezdravo. Avšak, keď tam žiješ s lokálcami, hlava sa ti krúti, čo si domov kúpia. Extra XXL balenia všetkého možného a hovadín. Najväčší gól bol pre mňa, keď si amíci namiesto zeleniny dávali prílohu zemiakové čipsy. Ako dpč. Toto ne. Iná baba ma presviedčala, že je zdravo, keď je tuniakový šalát. To že si tam nakydala kilo majonézy jej však nevadí – veď to je ryba predsa. Stále sa ale najviac snažím preniesť cez červený melón, ktorí si Amíci solia. Avšak, na fľaškovej vode majú napísané, že má 0 kalórií 🙂

Život v USA
Aby sa nezabudlo, že z vody sa nepriberá
Život v USA
Niektoré jedlo sa predáva podľa toho, koľko kalórií má jedno balenie

Život v USA proste pre mňa nie je. Američania sú super, ale majú svoje chvíľky a niekedy ma z nich už bolí hlava. Mne je dobre na Slovensku.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

2 COMMENTS

  1. Super článok. Ja som strávila par mesiacov v USA a na vela veci som si nevedela zvyknut a aj ked v USA je čo zažiť a vidieť bývať na stálo by som tam nechcela. Presne aj mne vadilo vyhadzovanie jedla ja od kedy som tam bola tak sa snažím doma zjest všetko a nič nevyhodit ak nevladzem dojem neskor. Alebo ak to može moj pes dam jemu. Potom čo mi vadilo bolo že tam nie je normalny chleba a rožky 😀 všetko pečivo bolo aké si pre mna sladké a vo všeobecnosti mi prišla strava neplnohodnotna. A dalšie všade bola silna klimatizácia z ktorej som aj prechladla a do napojov dali tolko ladu že to nebola cola s ladom ale lad s colou 😀 nejak ma nebavilo ani to elektrické napatie v tomto článku su spomínané rozne dalšie odlišnosti http://abc-byvanie.sk/byvanie/hobby-relax-volny-cas/byvanie-a-zivot-v-usa-rychle-rady-na-ktore-nesmiete-zabudnut/

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.