8 Tipov Ako Prežiť Ubytovanie v Hosteli

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Veľa ľudí má voči ubytovaniu v hosteli predsudky a poznám takých, ktorí by v hosteli nikdy nespali, aj keď to ešte neskúsili. Aj napriek tomu sú hostely vybukované mesiace dopredu a ak dlho váhate, môže sa vám stať, že hostel s dobrou pozíciou v rámci mesta jednoducho nezoženiete. Spal som v mnohých hosteloch po celej Európe a Severnej Amerike a rozhodol som sa napísať pár tipov a rád, ako sa chovať v hosteli tak, aby bol váš pobyt príjemný a aby bol príjemný aj pre ľudí, s ktorými budete zdieľať izbu.

Jednotlivé hostely sa od seba odlišujú či už cenovo alebo lokalitou. Všeobecne platí, že čím viac v centre, tým drahšie vás noc vyjde. Ja sa rozhodujem hlavne podľa pozície a hlavne podľa toho, či sa mi táto lokalita hodí do mojich cestovných plánov. Niekedy bookujem hostel v centre, inokedy v blízkosti letiska či vlakovej stanice. Vždy všetko závisí od konkrétnych plánov. Cena je zvyčajne druhoradá, nakoľko ceny hostelov sa pohybujú približne v rovnakých hladinách a v jednom meste a môžu sa odlišovať o pár eur hore, dole na základe lokality a vybavenosti. Najdrahší hostel v ktorom som spal stál 40 eur na noc v miestnosti pre 10 ľudí. Bolo to v Osle, v meste ktoré bolo označené za najdrahšie mesto sveta. Môj hostel bol v centre, no bol najlacnejší, aký som našiel. Naopak, najlacnejší hostel v ktorom som spal stál 8 EUR na noc, bolo to v Bukurešti, v Rumunsku. Paradoxne, lepšie som sa cítil v tomto, než v tom v Osle. Keď som plánoval svoju cestu do Petrohradu v Rusku, našiel som hostel za 0,35 eur na noc, no cesta sa nakoniec nekonala z dôvodu dlhého vybavovania víz a toľko času som nemal.

Cena za noc nehovorí nič o čistote hostela a ani o jeho kvalite, pri hľadaní sa treba sústrediť na hodnotenia. Väčšina hostelov je k nájdeniu na www.hostelworld.com a www.booking.com kde ich môžete selektovať na základe polohy, vybavenosti, hodnotenia či ceny. Hodnotenia sú veľmi dôležité, ako tak pre majiteľov hotelov, tak aj pre budúcich návštevníkov. Aj vy by ste mali hostely hodnotiť a zdielať vaše dojmy s ostatnými. Hostely, ktoré majú hodnotenie vyššie ako 70% sú zväčša čisté a pohodlné miesta s dobrým zariadením a vybavenosťou. Byť vlastníkom hostela v jednom meste dáva majiteľov do pozície súťažiacich, ktorí sa snažia presvedčiť návštevníkov aby sa ubytovali práve v ich hosteli. Preto ide často kvalita hore a ceny dole. Konkurencia je vysoká, takže sa pri rezervácii nezľaknite ak máte za noc zaplatiť 5 eur. Pokiaľ sú hodnotenia vysoké, nemáte sa čoho obávať.

Pokiaľ ste si svoj hostel už vybrali, sú tu určite pravidlá, ktoré treba dodržiavať ak chcete aby bol váš pobyt príjemný a ak nechcete aby sa na vás niekto sťažoval. Mnohokrát nebudete mat toľko šťastia aby ste boli v izbe sami, no aj napriek tomu sa môžete dobre vyspať.

1. PRÍĎTE V ROZUMNOM ČASE
Viem, že sa to ľahko povie, no skúste prísť do hostela počas dňa. Nieje to vždy možné a váš príchod bude závisieť od toho, kedy vám pristane lietadlo či príde autobus no vždy je lepšie prísť cez deň ako v noci a všetkých zobudiť. Toto je najväčšia nevýhoda ubytovania v hosteli, nikdy neviete kedy a kto príde do izby.

2. NEVYBAĽUJTE SI V NOCI
Ak už sa musíte ubytovať v noci, nezačnite si hneď vybaľovať. Vždy to môže počkať do rána. Neraz som do hostela prišiel v noci, niekedy si človek nevyberie, no vždy som si najdôležitejšie veci ako zubnú pastu a kefku vybalil už na recepcii a po príchode do izby som si len umyl zuby, prezliekol sa a išiel spať. Vždy je najdôležitejšie znížiť hluk ako je to len najviac možné.

3. KÚPTE SI BATERKU
Ďalšou dôležitou vecou je nepoužívať hlavné, veľké svetlo ak sú v izbe spiaci ľudia. Vždy si noste so sebou baterku a používajte ju vtedy, keď sa potrebujete premiestniť po izbe. Ak si chcete čítať knihu alebo naštudovať mapu, použite lampičku alebo si môžete čítať na recepcii. Takmer každý hostel ma spoločenskú miestnosť kde je vždy veľmi živo. Mnohé zariadenia majú vlastný bar či bar s občerstvením.

fblike

4. NEPRĎTE A NEGRGAJTE (nahlas)
Potrebuje to komentár? Raz som mal spolubývajúcich, ktorí nahlas prdeli a grgali. Bola to najhnusnejšia vec v mojom živote. Snažte sa tomu vyhnúť, aby si o vás ľudia nemysleli že ste nevychované prasiatko. Chovajte sa k ostatným tak, ako by ste chceli aby sa oni chovali k vám.

5. MAJTE ČISTÉ PONOŽKY
Nikto nechce spať v izbe v ktorej to smrdí. Mnohé hostely ponúkajú za poplatok vypratie vášho prádla čo ocenia najmä dlhodobo cestujúci ľudia. Ak niekto smrdí, otvorte okno a snáď pochopí, že sa má osprchovať.

6. KÚPTE SI MASKU NA OČI A ŠTUPLE DO UŠÍ
Tieto dve dokonalé veci dostanete zadarmo v lietadle ak letíte ďaleko, ak nie, môžete si ich kúpiť v obchode a veľa nestoja. Štuple do uší a maska na oči vám pomôžu zaspať kdekoľvek a kedykoľvek. Ja ich často používam počas cestovania, lebo keď cestujem, chcem čas na objavovanie maximalizovať a na spánok veľa času neostáva. Keď si už konečne čas nájdem, chcem sa poriadne vyspať a vďaka maske a štuplom sa mi to podarí veľmi rýchlo aj keď je naokolo veľa vecí, ktoré by ma mohli rušiť.

7. VŽDY SPITE NA HORNEJ POSTELI
Je to jednoduché, v hoteloch bývajú často poschodové postele aby sa priestor využil čo najlepsie. Vždy je však lepšie späť hore, lebo ak niekto spí nad vami, bude sa celú noc mrviť a triasť celou posteľou. Aj za tú cenu, že musíte loziť po rebríku, spánok na hornej posteli je vždy pohodlnejší.

8. POZDRAVTE SA
Spríjemniť si svoj pobyt je veľmi dôležité, a bude to ľahšie ak spoznáte ľudí s ktorými zdieľate izbu. Pozdravte sa, opýtajte sa ako sa majú, odkiaľ sú a kam idú. Spoznáte veľa nových ľudí z celého sveta a mnoho zaujímavých príbehov. Raz som sa v Rumunsku zoznámil s francúzskou ktorá cestovala po tejto úžasnej krajine a hostely si bookovala vždy deň vopred ako tam prišla, nakoľko sa jej cestovné plány často menili. Stretol som takto mnoho zaujímavých ľudí a určite ešte veľa stretnem.

Ubytovanie v hosteli nemusí byť tak nepohodlné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Kľúč úspechu je v tom rešpektovať druhých a (snáď) budú aj oni rešpektovať vás. Počas vášho pobytu stretnete kvantum ľudí so zaujímavými príbehmi a podla môjho názoru, bývanie v miestnych hoteloch vám pomôže ešte lepšie zachytiť miestnu kultúru a zvyky.

Milan Bardun 2014 pretože cesta je cieľ

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.