Ako chovať včely a prečo robia med? V zime nespia & sem chodia na WC

107,392FansLike
189,155FollowersFollow
108,506FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Viete, ako chovať včely, z čoho sa skladá včelí úľ, čo robia v zime a kam chodia na toaletu? Vrámci ôsmeho dielu projektu „Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy.“ V spolupráci s potravinami Kraj cestujem po Slovensku, no nenavštevujem pamiatky ale našich domácich výrobcov potravín, som cestoval na východné Slovensko, do dedinky Vysoká, pri Brezovičke.


Nemáte čas čítať článok? Pustite si ho ako podcast:


Ako chovať včely a z čoho sa skladá včelí úľ?

Prišiel som sa pozrieť na to, ako chovať včely a dozvedel sa aj niečo o projekte Adoptuj úľ. Na to, aby som sa o včelách naučil čo najviac informácií, dohodol som si stretnutie s včelárom, ktorý sa v chovaní včiel vyzná oveľa viac, ako ja. Celý vlog z návštevy si pozrite tu.

Ako chovať včely a koľko ich žije v jednom úli?


Ako chovať včely, prečo robia med a čo robia v zime

Ako chovať včely? Igor Štvarták, ktorý vlastní včelnicu s prostým názvom „Včela z východu„, mi povedal pár slov o tom, ako chovať včely. V dedinke Vysoká, neďaleko Brezovičky, žije približne 200 obyvateľov, no včiel je tu státisíce. Iba v jednom úli žije približne 20 000 trúdov, robotníc a jedna kráľovná. Tento počet včiel sa počas roka mení a v lete môžeme v úli narátať až 80 000 včiel, kým v zime počet klesá 10 000. Spolu tvoria jednu rodinu a produkujú kvetový, lesný a medovicový med. No a úľov som u Igora videl minimálne 40.

Ako chovať včely a prečo robia med? V zime nespia & sem chodia na WC
Ako chovať včely a prečo robia med? V zime nespia & sem chodia na WC? Foto: Marek Koštrna

Vďaka tomu, že v okolí Vysokej neexistuje žiadne intenzívne poľnohospodárstvo, med z tejto oblasti je úplne prírodný a bio. Včely majú k dispozícií na opeľovanie iba lúky, lesy a ovocné stromy. To sa potom odrazí aj chuti ich medu. Prečo ale vlastne včely robia ten med?

Prečo robia včely med a čo sa s nimi deje v zime?

Včely robia med najmä z toho dôvodu, aby prežili a vytvorili potravu, keďže ho, rovnako ako my, aj konzumujú. Med, ktorý je prebytkový, včelári stáčajú a jeden úľ ročne vyprodukuje približne 30 až 40 kíl medu. Ten je pre včely dôležitým zdrojom kalórií a energie najmä v zime, keďže včely v zime nespia a sú bdelé aj v chladných mesiacoch. Vtedy ale med nevyrábajú.

Včely v zime nespia, no zohrievajú kráľovnú a jedia med

Ja som si vždy mylne myslel, že včely v zime zimujú. Nie je to pravda a aj počas tej najtuhšej zimy si musia udržať svoju stálu telesnú teplotu, okolo 36 stupňov. Cieľom roja včiel je cez zimu zohrievať kráľovnú a zabezpečiť jej prežitie do jari. Akonáhle vonkajšia teplota klesne pod 10 stupňov Celzia, včely sa stiahnu do chumáča v tvare gule. Vedia, že tá má najmenší povrch, čo znamená najmenšie úniky tepla z roja.

V strede tejto gule leží kráľovná, kvôli ktorej robotnice a trúdy udržiavajú teplotu okolo 36 stupňov Celzia. Včely, ktoré sú v strede, postupne a pomaly migrujú ku kraju gule, a tie, ktoré sú na jej kraji, sa postupne posúvajú dnu, smerom ku matke. Týmto neustálym pohybom si počas celej zimy dokážu udržať telesnú teplotu a vytvoriť dostatok tepla pre prežitie kráľovnej. Popri tomto pohybe konzumujú med, ktorý má vysoký obsah cukru a kalórií a je ich jediným zdrojom energie počas zimy.

Z čoho sa skladá včelí úľ? Moderné úle sú inšpirované prírodou

Vybudovanie včelieho úľa je inšpirované prírodou. Moderný včelí úľ sa skladá z viacerých vrstiev, ktorých presné poradie a uloženie jednotlivých častí je dôležité. V minulosti včelári chovali včely v dutinách stromov, ktoré si odrezali a doniesli domov. Dnes máme profesionálne včelie úle, ktorých konštrukcia vychádza z tých, čo nájdeme v prírode.

Včelí úľ sa skladá z:

  1. Dno úľa s letáčikom pre vstup včiel
  2. Plodisko s voskovými plástmi
  3. Materská mriežka
  4. Medník s voskovými plástmi
  5. Vrchnák úľa
  6. Strieška proti dažďu

Najdôležitejšou časťou celého včelieho úľa je jeho dno. V spodnej časti je takzvaný „letáčik“, ktorému sa odborne hovorí letáč. Je pre včely a dá sa otvoriť. V jeho vnútri je zábrana na to, aby mohol včelár vstup do úľa podľa potreby regulovať. Zo zadnej strany je kvôli čisteniu úľa zvlášť prístup aj pre samotného včelára, či na mriežku na odchyt peľu. Včely sú veľmi čistotné a svoje potreby vykonávaj vždy mimo úľa. Do úľa nijako nezasahujú, no môžu si ho potiahnuť vlastnou vrstvou propolisu. Propolis slúži ako antibiotikum, keďže je smrteľný pre baktérie, ktoré by mohli ohroziť roj.


ANKETA: Poznáte niekoho, kto chová na Slovensku včely?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Z čoho sa skladá včelí úľ? Má plodisko a medník

Včelí úľ je kvôli lepšiemu čisteniu a dezinfekcii ľahko rozmontovateľný. Druhou vrstvou, ktorá je položená na dne, je plodisko. V ňom sídli kráľovná a v tejto časti sa tiež rodia nové včely. Tie tu majú svoju vlastnú zásobu medu, ktorej sa nikdy nedotýka ani včelár. Do plodiska sa zasúvajú plásty s bunkami zo včelieho vosku, v ktorých včely žijú. Z tejto časti sa neskôr môžu vyrábať sviečky z včelieho vosku, no to iba v prípade, že je úľ príliš starý a potrebuje výmenu plodiska.

Na dno a plodisko nasleduje ďalší diel, materská mriežka, ktorá slúži na to, aby kráľovná neprešla do medníka a nekládla vajíčka aj tam. Medník je ďalší nástavec, do ktorého idú rovnaké plásty ako do plodiska. To sú už ale tie, čo sa vyberajú aj s medom pre ľudí. Medníky môžu byť položené na seba aj dva, závisí to iba od typu úľa. Na ten putuje už iba vrchnák a strieška, aby do úľa nepršalo. Včely sa do prázdneho úľa môžu nasťahovať samy, čo je ale výnimka a skôr rarita. Ak má včelár k dispozícii roj včieľ, do úľa ho fyzicky prenesie, alebo včely vychová priamo v ňom.

Ako chovať včely a prečo robia med? V zime nespia & sem chodia na WC
Staré vs. nové. Foto: Marek Koštrna
Ako chovať včely a prečo robia med? V zime nespia & sem chodia na WC
Moderné úle pre včely. Foto: Marek Koštrna

Čo má spoločné projekt Adoptuj úľ, Kraj potravín a Včela z východu?

Keď si Igor kúpil včelnicu v dedinke Vysoká a pomenoval ju „Včela z východu„, úle boli vo veľmi zlom stave. Niektoré sa rozpadávali, čo je pre včely a kráľovnú nebezpečné. Vrámci celoslovenského projektu Adoptuj úľ si sieť potravín Kraj adoptovala 53 úľov, ktoré zachránila a vynovila. Med z vynovených úľov od Včely z východu nájdete od októbra v regáloch potravín Kraj. Výťažok z predaja medu bude venovaný na nákup a adopciu ďalších včelníc na Slovensku.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.