Ako sa udržať vo forme a fit počas cestovania, no aj doma

125,179FansLike
211,304FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako sa udržať vo forme počas cestovania? Rovnako ako keď cestujem a aj keď som doma, snažím sa žiť zdravo, športujem a mám dostatok pohybu. Rozhodol som sa teda napísať moje tipy, ako sa udržať vo forme počas cestovania, no aj doma.

Ako sa udržať vo forme a fit počas cestovania, no aj doma

Mexické jedlo
Mexické jedlo, autor: Ľuboš Ďurica

Ak mám pravdu povedať, udrdžať sa vo forme počas cestovania je trochu náročné a nie vždy realizovateľné na 100%. Tu prikladám pár dôvodov, prečo:

  • Nie vždy sa dá niečo uvariť a jednoduchšie je jesť v reštauráciách,
  • zdravšie jedlo je často drahšie a, bohužiaľ, menej chutné,
  • McDonald’s je lákavý, chutný, lacný a všade.
  • Jesť pravidelne sa občas naozaj nedá kvôli presunom, časovým pásmam, lietadlám a podobne.
  • Šport? Dvíhať činky či chodiť behať v tropických krajinách nie je zrovna príjemné,
  • …ale, kto chce hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Takže, ako sa udržať vo forme a fit počas cestovania?

10 000 krokov denne ako prevencia voči ochoreniam žíl

Ako som písal v prechádzajúcom článku o tom, že som dal 10 tisíc krokov denne, počas celého mesiaca a napísal, ako sa zmenilo moje telo, ide o najjednoduchší spôsob, ako byť fit na cestách. Popravde, keď som v zahraničí a objavujem nové veci, nachodiť tak veľa krokov mi nerobí absolútne žiaden problém.

Kráčanie je tiež veľmi dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť venóznym ochoreniam. Ak máš niektoré z týchto príznakov: opuch nôh najmä večer, metličky, nočné kŕče a pocit ťažkých nôh, či kŕčové žily, bež sa dať zadarmo vyšetriť v rámci 5-minútovej preventívnej prehliadky. Viac informácií nájdeš na stránke Kráčam slobodná, ktorá sa venuje prevencii cievnych ochorení.


Priberanie z alkoholu

Ja, ako väčšina ľudí, tiež pijem alkohol. Nie vo veľkom množstve, keďže má veľa kalórií a spôsobuje priberanie. Avšak, studené pivo, biele suché víno či TatraTea, si dám s mierou a rád. No a pri cestovaní (a aj mimo neho) je to celkom problém. Pivečko sem, vínečko tam, kávička a koláčik hentam a šup, denne prijmem o 500 kcal navyše, než by som mal.

Priberanie z alkoholu nie je žiadna neznáma vec, no na cestách sa mu vyhýbam, alebo ho pijem iba mierou. Súvisí to aj s tým, že keď cestujem, veľakrát necvičím, lebo nemám kde alebo nemám čas. Keď som bol v Kolumbii, v meste Medellín som našiel viacero vonkajších fitiek s činkami, ktoré boli prekvapivo dobre vybavené. Avšak, to vlhko a teplo mi s cvičením veľmi nepomáhalo.

Ako sa udržať vo forme a fit počas cestovania
Zrúcanina hradu Revište, autor: Pavol Urbánek

Zdravé jedlo na cesty

Moja kamarátka Maja, bývalá letuška 1.triedy v Emirates mi povedala, že keď ostala tehotná, nejedla jedlo z lietadla a vždy si nosila svoje. Vraj kvôli konzervačným látkam, ktoré toto jedlo obsahuje, aby vydržalo čerstvé na dlhých letoch. Prečítaj si celý rozhovor s Majou o tom, aké je lietanie v tehotenstve.

Keď idem na kratšie cesty, veľakrát si zbalím alebo tam kúpim ovsené vločky, ktoré raňajkujem každé ráno s mliekom. Dokopy má 100g vločiek a 250 ml polotučného mlieka asi 450 kcal, čo je super hodnota na štart do nového dňa.

Aby som to mal zhrnúť do základných bodov, ako sa udržať vo forme doma aj na cestách, pripravil som tieto body:

  1. Je vždy dobré začať s veľkými raňajkami. Človek má potom viac energie a nemá chuť na blbosti, ako sú čokoládky, zmrzlinky a podobne.
  2. Pi veľa vody. Často sa mi stáva a stalo sa mi to naposledy aj v Prištine v Kosove, že keď sa túlam v horúčavách novým mestom, zabúdam piť. Potom si uvedomím, že som smädný a idem po prvom, čo vidím. V tomto prípade to boli dva litre sladeného ľadového čaju – prázdne kalórie. Keď sa ale udržiavam hydratovaný počas celého dňa rovnomerne, takéto výpadky nemám.
  3. Rada, že namiesto eskalátorov či výťahov choď po schodoch, môže znieť ako banálna, ale naozaj pomáha rozprúdiť krv v tele.
  4. Medzi hlavnými jedlami jedávam často proteínové tyčinky, či rôzne orechy, ktoré super zasýtia. Tam ale treba dať pozor na kalórie, keďže mandle, orechy a podobne majú nenormálne veľa (zdravých) tukov a kalórií.
  5. Všade chodím peši, ak to teda je možné. Peši som pochodil celé Sydney, Manhattan, Mexiko City či Kapské mesto v Juhoafrickej republike. Kroky mi pribúdali ako zadarmo.
Snack na Novom Zélande
Snack na Novom Zélande.

Všetky tieto spomenuté body vieš ľahko aplikovať či už doma, alebo na cestách. Úplne samozrejmým základom je kráčanie, veľa vody a dostatok malých snackov medzi hlavnými jedlami, ktoré ma vždy udržali na uzde a tú zmrzlinu či pivo si proste nedám. Na druhej strane, jedno pivo či kopček nezaškodí, no aj tu platí zlaté pravidlo, že všetko s mierou.

2 COMMENTS

  1. Super článok.
    Pre baby na cestách – aj lee chalanovodporúčam každé ráno krátku jógovú zostavu ´Pozdrav slnku ´ . Aj v mini hotelovej izbe ak je vonku mínus a nedá sa… Krásne prebudí telo dolámané na nekvalitnej posteli … a potom pol hodka rýchla chôdza vonku (aj pri mínuse- ak nenasnežilo po pás) a raňajky si zaslúžite

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.