Lietanie v tehotenstve: Radí mamička, bývalá letuška 1.triedy Emirates

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Lietanie v tehotenstve? Čitateľky sa ma neraz pýtali, ako lietať v tehotenstve. Opýtal som sa kamarátky Majky, ktorá je dnes matkou zdravého Adamka. Pred tým pracovala deväť rokov ako letuška prvej triedy v Emirates. Možno si pamätáš na rozhovor, ktorý som s Majou robil v roku 2015, Maja, letuška 1. triedy žije v Dubaji a domov sa nechystá. Diskusia o tom, či je lietanie v tehotenstve bezpečné je nekonečná. Aký má na to názor skúsená letuška?

Lietanie v tehotenstve: Rady, skúsenosti a tipy od letušky

Vieš, že letecká spoločnosť môže zakázať tehotnej žene nastúpiť do lietadla? Nechcú si dať na krk núdzové pristátie alebo pôrod na palube. Obyčajne to platí pre ženy, ktoré sú po 36. týždni tehotenstva. Nedávno žena porodila v lietadle na trase z Dubaja do Manily. Bábätko dostalo zadarmo letenky na celý život. Či je žena v prvom alebo druhom trimestri, na cestovanie lietadlom sa musí dôkladne pripraviť.

Medzi 18 až 24 týždňom je lietanie pre tehotnú ženu najbezpečnejšie. Uškodí však bábätku detektor kovov na letisku? Nie, nejde o röntgen.

lietanie v tehotenstve
Maja PRED a PO, resp.počas 🙂

Maja, aký máš názor na tehotenstvo a lietanie?

Veľa ľudí má odlišné názory na lietanie v tehotenstve. Niektorí lekári tvrdia, že je väčšie riziko potratu, iní, že nie. Veľa aero liniek dovolí svojim cestujúcim lietať aj počas tehotenstva, takže si myslím, že to až také nebezpečné nie je. Keď som zistila, že som tehotná, moja gynekologička mi povedala, že pokiaľ je plod dostatočne silný, tak je jedno, či budem lietať, alebo nie. Ak sa cítim v poriadku, samozrejme.

 • Ak je plod dostatočne silný a tehotenstvo nie je rizikové, lietanie v tehotenstve by malo byť v poriadku.

Dávala si si ako tehotná v lietadle na niečo špeciálne pozor?

Jediné, na čo som si mala dávať pozor bolo nezdvíhať ťažké predmety. Ako napríklad vykladanie príručnej batožiny do priestoru nad sedadlami. Ako mi gynekologička povedala, môže to vyvolať potrat. Tiež som musela ostať hydratovaná, hlavne v neskorších mesiacoch tehotenstva. Snažila som sa piť veľa vody, takže som chodila vkuse na záchod (malý mi tlačil na mechúr).

Tým pádom som sa ako pasažierka snažila sedieť v uličke, aj keď moje obľúbené miesto v lietadle bolo vždy pri okne. Hlavne keď som letela za manželom, lebo z Dubaja do USA je to 16+ hodinový let a nechcela som vkuse otravovať spolusediacich.

 • Dvíhanie ťažkých predmetov môže vyvolať potrat. Nedvíhaj ani príručnú batožinu.
 • Je potrebné piť veľké množstvo vody.
 • Tehotná žena v lietadle by sa mala často prechádzať a tiež sedieť v uličke, kvôli prístupu na toaletu.
 • Tehotným ženám sa tiež odporúča pichnúť si injekciu proti krvným zrazeninám. Hlavne pri dlhých letoch. Mne dala doktorka Fraxiparine.

Čo by si odporučila čitateľkám Bez Mapy, keď budú cestovať tehotné v lietadle?

Je veľmi dôležité, aby tehotné ženy hýbali nohami. Alebo ešte lepšie, aby sa prechádzali po lietadle. Vždy, keď sa dá, vyložte si nohy do vyvýšenej pozície. Teraz nemám na mysli, aby si ich vykladali na sedadlo pred seba, kde sedia iní pasažier.

Pokiaľ posádka nerozdáva jedlo, alebo je má byť zapnutý bezpečnostný pás, určite im nebude vadiť, ak sa tehotné ženy poprechádzajú po lietadle.

TIP: Prečítaj si, ako prebieha pohovor pre Emirates minútu po minúte, na čo sa pripraviť a aké úlohy dostaneš.

letuska emirates
S Majčou na horúcej čokoláde v Aupáči.

Ďalšia užitočná vec je nosiť pohodlné oblečenie. Žiadne obtiahnuté rifle a podobne, koré vás budú tlačiť. Ja som si vždy zobrala na prezlečenie tepláky a voľnejšie tričko či mikinu, aby mne a bábätku nebola zima z klimatizácie. Taktiež som prestala používať farby na vlasy.

Tiež som si brala na let vlastné jedlo. To v lietadle nie je zdravé a všetko ide do “bábätka”. Na to, aby sa jedlo nepokazilo, musí prejsť špeciálnym procesom, aby malo dlhú trvanlivosť. Je lepšie to neriskovať. Mne zistili tehotenskú cukrovku, takže som si musela dávať veľký pozor na to, čo jem a dať zbohom sladkostiam a džúsom. Keďže som nechcela hladovať, brala som si do lietadla vlastné jedlo, ktoré bolo zdravé pre bábätko.

 • Pohodlné oblečenie je dôležité ako na dlhých, tak aj krátkych letoch.
 • Do lietadla som si nosila vlastné jedlo, lebo to lietadlové prechádza úpravami, aby dlho vydržalo. Nie je zdravé. 

Nikdy mi v lietadle neopuchli nohy. Všetko sa zmenilo, keď som v 5 mesiaci tehotenstva letela ako pasažierka z Houstonu do Dubaja:

„Bola som tam za manželom, lebo som potrebovala vybaviť papierovačky pred tým, ako sa za ním presťahujem do Ameriky. Keď som sa vrátila do Dubaja a vystúpila z lietadla, moje nohy boli extrémne opuchnuté. A lá Fiona zo Shreka.. Jedinú obuv, ktorú som si mohla obuť na další deň ráno boli žabky. Keďže som letela na staff ticket, hrozilo, že ma nepustia do lietadla na ďalší let, lebo Emirates má predpísaný dress code. Museli zavolať jednu z vedúcich pozemného personálu, aby mi “schválila” letenku, keďže nemám predpísanú obuv.

Vďaka bohu, že so mnou súcitila, keď videla moju “hrošiu” nohu. Odvtedy som sa na každom lete prechádzala. Nohy mi síce aj neskôr opuchali, ale nie ako vtedy, po prvýkrát.“

leutška v dubaji
Maja na palube Emirates.

Ak si vo vysokom štádiu tehotenstva, určite si over, či letecká spoločnosť vyžaduje potvrdenie od lekára o tom, že môžeš letieť. Samozrejme v angličtine. Obvykle spoločnosti vyžadujú toto povolenie od 28. týždňa tehotenstva.


Prehľad vybraných leteckých spoločností a ich pravidiel pre tehotné ženy na palube.

Ryanair: Po 28 týždni tehotenstva žena potrebuje potvrdenie o lekára, že je „fit to fly“. Novorodenec môže letieť ak je starší ako 8 dní. Potvrdenie, ktoré je potrebné vyplniť má spoločnosť na svojej stránke.

WizzAir: Žena môže lietať až do 34 týždňa tehotenstva. V prípade dvojičiek do 32 týždňa. Po 28 týždni je potrebné potvrdenie od lekára.

British airways: Po 28 týždni je potrebné potvrdenie.

Austrian airlines: Do dvoch týždňov pred plánovaným pôrodom môže tehotná žena nastúpiť do lietadla. Novorodenec môže lietať od siedmych dní od narodenia.

Emirates: Po 29 týždni je potrebný papier, ktorý musí mať potvrdenie, že je žena tehotná. Tiež vyhlásenie lekára, že je tehotenstvo je bez problémov, aký je predpokladaný termín pôrodu, zdravotný stav ženy a veta, že gynekológ nepozná dôvod, prečo by žena nemohla nastúpiť do lietadla.

Qatar: Po 28 týždni je potrebné potvrdenie. Po 36 týždni majú ženy zakázané lietať.

Etihad: Po 28 týždni je potrebné potvrdenie. Po 37 týždni majú ženy zakázané lietať.


Tehotná v lietadle a 7 rád od letušky, ktorých sa drž

 1. Ak je plod dostatočne silný a tehotenstvo nie je rizikové, lietanie v tehotenstve by malo byť v poriadku.
 2. Dvíhanie ťažkých predmetov môže vyvolať potrat. Nedvíhaj ani príručnú batožinu.
 3. Je potrebné piť veľké množstvo vody.
 4. Tehotná žena v lietadle by sa mala často prechádzať a tiež sedieť v uličke kvôli prístupu na toaletu.
 5. Tehotným ženám sa tiež odporúča si pichnúť injekciu proti krvným zrazeninám. Hlavne pri dlhých letoch. Mne doktorka dala Fraxiparine.
 6. Pohodlné oblečenie je dôležité ako na dlhých, tak aj krátkych letoch.
 7. Do lietadla som si nosila vlastné jedlo, lebo to lietadlové prechádza úpravami, aby dlho vydržalo. Nie je zdravé.

Kojenecké mlieko do lietadla a plienky na prebaľovanie

Ak už máte bábätko a potrebujete s ním cestovať v lietadle, na palubu môžete zobrať kojenecké mlieko mimo povoleného limitu, 100 ml. Je však vysoko pravdepodobné, že vás pracovník bezpečnostnej kontroly požiada, aby ste ho pred ním ochutnali.

Čo sa týka plienok, lietadlá majú často v kabínkach so záchodmi pulty na prebaľovanie. Každá moderná letecká spoločnosť je na tehotné ženy a mamičky dobre pripravená, aby im cestovanie s bábätkom v lietadle uľahčila.

lietanie v tehotenstve
Maja vie, ako lietať počas tehotenstva.

10 COMMENTS

 1. Zdravim vas potrebovala by som sa dostat k tlacivu na prepravu injekcii (fraxiparin) a taktiez tlacivo aby dr.potvrdil ze mozem letiet. Vdaka

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.