Z Kuby som si priniesol tabakové semienka, ktoré takto vyrástli!

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako vypestovať tabak doma v obývačke? Pri mojej poslednej návšteve Kuby som si doniesol pár semienok kubánskeho tabaku, ktorý som sa odhodlal vypestovať doma, priamo vo svojej obývačke. Aj keď som zarytý nefajčiar, ktorý ani len nie je ochotný vstúpiť do podniku, v ktorom sa fajčí – malé tabakové rastliny sa dlho vynímali na mojom okne. Až kým dom ich nevyhodil. Prečo? Prečítajte si v článku.

Ako vypestovať tabak doma v obývačke

Počas mojej návštevy národného parku Viñales na Kube som navštívil aj rodinnú farmu, ktorá pestovala tabak za účelom výroby vlastných cigár. Keďže som taký, že musím vyskúšať naozaj všetko, podarilo sa mi získať semienka kubánskeho tabaku priamo z tejto farmy. Hneď ako som priletel domov, nasadil som ich  a s napätím čakal, či vyklíčia alebo nie. Podobnú vec som spravil minulý rok, keď som si priniesol z Indonézie kokosový orech, ktorý zaberal značnú časť mojej batožiny. Môj indonézsky kokos sa už celé leto slní na balkóne v Bratislave a má nádherné zelené listy.

Tabaková farma, z ktorej som si doniesol semienka
Tabaková farma, z ktorej som si doniesol semienka

Semienka tabaku som zasadil a čakal, kedy začnú klíčiť

Popravde, moc som neriešil správnu teplotu, vlhkosť ani to, koľko svetla semienká potrebujú na vyklíčenie. Celá tabaková rastlina mi prišla ako jedna veľká burina a tak som k nej aj pristupoval. Čo som však spravil, aby mi tabak vyklíčil doma v obývačke?

Popravde, vôbec netuším o aký druh rastliny išlo, čiže nemôžem ani len zamachrovať s latinský názvom. Čo sa mi však páčilo na tejto rastline bolo, že keď vyrástla do zhruba 20 centimetrovej výšky, mohol som pozorovať štruktúru a textúru jej listov – tých, z ktorých sa vyrábajú cigary. Listy boli veľmi mohutné a veľké, no úplne hladké a trochu sa leskli. Keď som ich pošúchal medzi prstami, neskonale smrdeli po tabaku. To bol aj dôvod, prečo som potom rastliny vyhodil – boli príliš veľké, škaredé a smrdeli.

POSTUP:

  1. Semienka som nechal zhruba 3-4 dni po ceste len tak odpočívať, zabalené v papierovej servítke, ktorá bola mierne navlhčená. Chcel som, aby sa pripravili na to, že idú klíčiť. V miestnosti bolo prijemne teplo, nakoľko bol koniec mája.
  2. Po spomínaných štyroch dňoch som ich jednoducho preklopil do kelímu od jogurtu, kde som na spodok nasypal asi tri centimetre obyčajného záhradníckeho substrátu. To je všetko.
  3. Semienka som udržoval vlhké, polieval som ich sprejom na rastliny, aby som ich nevytopil. Kelím nebol ničím prikrytý aby sa tam neobjavila pleseň.
  4. Po zhruba týždni začali semienka klíčiť a veľmi rýchlo rásť. Nakoniec som ich musel rozsadiť aby sa netlačili, nakoľko som ich veľmi husto vysial.
semienka-tabaku
Takto vyzerajú semienka tabaku, z ktorého sa robia cigary na Kube
Ako vypestovať tabak doma
Ako vypestovať tabak doma

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.