Ako vznikol Grand Canyon?

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Grand Canyon je úžasný výsledok prírodných procesov a jeho vrstvy sú skutočným oknom do minulosti. No čím sú tieto vrstvy tak výnimočné? Dávajú nám výborný obraz o tom, ako zem vznikala a čo je dôležité, tieto vrstvy vidíme, nakoľko nie sú pokryté vegetáciou. Keď sa však na ne pozeráte, viete ako ich čítať a čo nám hovoria?

GRAND CANYON V ČÍSLACH

446 kilometrov dlhý
28 kilometrov široký
1,5 kilometra hlboký

Grand Canyon je najhlbší kaňon na svete (1) formovaný počas 2 miliárd rokov pomocou rôznych geologických procesov (2). Bol objavený expedíciou španielskeho cestovateľa menom Francisco Vásquez de Coronado na rieke Colorado v rokoch 1540 (3) a podľa National Geographic je dnes druhým najnavštevovanejším národným parkom na svete (4).

AKO VZNIKAL?

Vznik Grand Canyonu je proces, ktorý začal nepredstaviteľne dávno, dávnejšie pred érou dinosaurov. Bol to dlhý proces posúvania tektonických dosiek, erózie a sedimentácie. My však nemáme 2 bilióny rokov aby sme sa pozerali na vznik tejto masy kameňa, no rozhodol som sa rozdeliť tento proces do piatich jednoduchých bodov.

Grand Canyon Layers

obrázok popisuje vrstvy Grand Canyonu aj s ich vedeckými názvami

1. TLAK A TEPLOTA

Na úplnom začiatku boli dve tektonické dosky, ktoré sa začali pomaly posúvať po povrchu zeme – Severoamerická a Pacifická. Výsledkom tohto posúvania sa zvyšovala teplota a tlak hlboko v zemi, ktorý spôsobil čiastočné roztavenie týchto dosiek a ich premenu na čiernu skalu, ktorá sa stala základom Grand Canyonu. Môžeme ju vidieť na úplnom dne, tam kde vyhĺbila jamu rieka Colorado a spoznáme ju podľa toho, že má najtmavšiu farbu. Takže ako vznikol Grand Canyon? Za všetkým stoja pohyby tektonických dosiek.

2. POMALÉ NAKLÁŇANIE SA

Druhý dôležitý proces začal, keď sa zem od seba začala posúvať a rozostupovať. Veľké kusy zemskej kôry sa pri posúvaní odďaľovali, čo spôsobilo pohyb podkladovej čiernej skaly, fosílnych ložísk, vápenca a červenej bridlice.
Tieto skupiny sa naklonil a posunuli – dnes ich nazývame „Super Skupina“. Dnes je táto Super Skupina viditeľná v niektorých častiach kaňonu, na jeho úplnom spodku a charakteristická je tým, že je výrazne naklonená v porovnaní s ostatnými vrstvami. (2)

Supergroup moving

šípky naznačujú ako sa bloky začali od seba odsúvať a spôsobili nakláňanie tzv. Super Skupiny

3. SEDIMENTÁCIA

Dve tretiny stien Grand Canyonu sú tvorené usadeninami z dna oceánu, ktoré sa formovali hlboko pod vodou, kde sa ukladal morský život, bahno a rastlinstvo. Vrchná časť Grand Canyonu je tvorená vápencom, ktorý vznikol ako posledná vrstva počas ukladania, z pieskových dún. Ako sa však tieto vrstvy dostali vysoko nad hladinu mora a dnes tvoria kopce vo vysokých nadmorských výškach?

Grand Canyon North Rim

pohľad na vrstvy Grand Canyonu zo severného zrazu

4. AHA! ROCKY MOUNTAIN

Ako sa počas miliónov rokov tektonické dosky posúvali, tak na seba tlačili až kým Severoamerická doska vybehla nad Pacifickú. Tento náraz mierne deformoval vrstvy Grand Canyonu, no spôsobil aj to, že Grand Canyon spolu s horou Rocky Mountain vyrazili nad zemský povrch (2) a vytvorili pohoria.

5. RIEKA COLORADO

Títo rieka steká z Rocky Mountain do Kalifornského zálivu a preteká priamo cez Grand Canyon, ktorý stále viac a viac prehlbuje. Avšak množstvo vody, ktoré kaňonom preteká dnes je neporovnateľne menšie ako počas doby ľadovej, ktorá skončila pred 12 000 rokmi. Vtedy tu pretekalo 10 násobne viac vody než dnes (2)

North Rim visitor center

Grand Canyon je druhý najnavštevovanejší park na svete

Viem si len z ťažka predstaviť, aká dlhá doba musela prejsť na to, aby sa Grand Canyon vyformoval do dnešnej podoby. Tektonické dosky sa hýbu do dnes a pomaly menia náš svet, no potrvá ďalšie bilióny rokov, kým uvidíme aspoň minimálne zmeny. Našou úlohou je ochraňovať tento národný park pre budúce generácie a spôsob akým môžete prispieť aj vy k ochrane je spraviť si sem výlet a zaplatiť vstupné 20 USD, ktoré vás oprávňuje zdržať sa tu po dobu jedného týždňa. (platiť sa dá iba kartou). Grand Canyon autom z Las Vegas dostupný za cca 4-5 hodín jazdy.

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

ZDROJE:

  • (1) BIG BOOK OF KNOWLEDGE, Londýn 1994, Slovenská edícia, strana 31
  • (2) NATIONAL PARK SERVICE, US.DEPARTMENT OF INTERIOR, GPO:2014-383-644/30209 výtlačok z roku 2014
  • (3) FACTS AT YOUR FINGERPRINTS, Londýn 2001, Slovenská edícia, strana 192
  • (4) 10 Najnavštevovanejších parkov podľa National Geographic

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

4 comments

  1. asi by som zmenil to „bilion“ rokov. sú to miliardy. bilion u nas a v amerike je nieco ine,nie? :) 1bilion je 1000 miliard. zem je stara 4mld,nie 4biliony :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.