Bezpečnosť v Kolumbii a tri situácie, kedy som skoro zomrel

Aká je bezpečnosť v Kolumbii? Každý mi hovoril, aká je Kolumbia nebezpečná, krvilačná a ako ma tam každý zabije. Že nemám po večeroch chodiť po uliciach, nechodiť taxíkmi a nepiť alkohol v baroch. Okej. Beriem na vedomie. Ako to ale vidím ja, po mesiaci strávenom cestovaním po Kolumbii? Takto.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Kolumbia.


Bezpečnosť v Kolumbii, drogy a kartely

bezpečnosť v kolumbii
Pouličné maľby v Cartagene.

Kolumbia kedysi patrila medzi najnebezpečnejšie krajiny na svete, práve kvôli drogovým kartelom a obchodom s drogami. Kokaín a marihuana dodnes neodmysliteľne patria ku Kolumbii. Ale…čo bolo pred 20 rokmi až tak úplne neplatí dnes. Kolumbia už dávno nie je o drogách a mnohí miestni sú na túto tému dosť alergickí. Neradi spomínajú na časy, keď nebolo bezpečné, aby ich deti išli samé do školy.

Dnes je Kolumbia krajina, ktorá sa otvorila turistom, má krásne hory, moderné mestá a nie až tak dobrú kuchyňu. Za celých 31 dní, ktoré som strávil v Kolumbii, som sa nebezpečne cítil len raz, keď som v Bogote omylom zablúdil do podivnej štvrte s prostitútkami s monoklami. Ako jediný beloch som tam pekne svietil a moje GoPro a foťák v taške nevedeli, kde večer skončia. Našťastie sa mi nič nestalo.

TIP: Prečítaj si, čo vidieť v Bogote.

bezpečnosť v kolumbii
Turisti vs. miestni.

Tipy na tvoju bezpečnosť v Kolumbii

  • Používam sedliacky rozum. Nepáči sa mi tá divná ulička? Tak tam proste nejdem.
  • Neprechádzam sa s mobilom v ruke a foťákom na krku mimo turistických oblastí.
  • Po zotmení používam Uber. Ak som sám, do tmavých uličiek nechodím.
  • Nekupujem drogy. To sem fakt musím písať?
  • Nekupujem si ženy. A to ani mimo Kolumbie, že?
  • Nenosím so sebou veľkú hotovosť.
  • V bare si strážim drink. Nechcem, aby mi tam niekto niečo nasypal.
bezpečnosť v kolumbii
Playa Blanca.
bezpečnosť v kolumbii
Relax na pláži.

Ako vidíš, ide o základné tipy pre bezpečnosť, ktoré by som odporučil rovnako ako v Kolumbii, aj v Bratiske. Nič extra. Neverím tiež až extrémne priateľským ľuďom a držím sa toho, že nič nie je zadarmo.

PS: Aj napriek všetkému, je tu pár vecí, ktoré som sa dozvedel od miestnych. Prečítaj si znepokojivé zaujímavosti o Kolumbii, ktoré som sa dozvedel v Guatapé.

Bezpečnosť v Kolumbii

Tri momenty, kedy som skoro zomrel v Kolumbii

Skoro som zomrel, keď som prišiel do Guatapé. Tak nádherné koloniálne mesto som ešte nevidel. Okolitá príroda a žiaden internet ma úplne dostali a povedal som si, že som našiel svoj Kolumbijský raj. Práve toto mesto a jeho okolie považujem za najkrajšiu časť Kolumbie, ktorú som navštívil za celý mesiac.

Skoro som zomrel, keď som navštívil Playa Blanca. Ide o najkrajšiu pláž Kolumbie (to hovoria internety) a jednu z najkrajších v Karibiku. Ja nie som mrte plážový typ a tiež mi vadí piesok v zadku, no Playa Blanca to mala odpustené. Tyrkysové more, teplá voda a super exotická atmoška. Peknú pláž je ťažké nájsť. Keď na nej nie je bordel, tak má veľa otravných predavačov. Playa Blanca (a hlavne jej najsevernejšia časť) je totálny paradajs.

Skoro som zomrel, keď som padol na zadok v super modernom Medellíne 

Medellín patril kedysi k najnebezpečnejším mestám na svete, práve kvôli drogám. Tejto povesti sa chcel ale zbaviť a Kolumbia doňho investovala nemalé peniaze. Dnes je Medellín vzorom pre celú Južnú Ameriku, čo sa týka rozvoja a bezpečnosti. Dokonca, ako jediné mesto v Kolumbii má metro.

bezpečnosť v kolumbii
Veľryba na suchu.

No vidíš, je sa čoho báť? Ak nemáš v hlave seno, aspoň trochu ti ostalo z pudu sebazáchovy, Kolumbia môže byť tvoja nová destinácia v spoznávaní sveta.

Bezpečnosť v Kolumbii a tri situácie, kedy som skoro zomrel
5 (100%) 4 votes

Napíš mi svoj názor: