Tri znepokojujúce zaujímavosti o Kolumbii, ktoré som objavil

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Rozhodol som sa napísať zaujímavosti o Kolumbii, na ktoré som narazil počas svojho mesačného cestovania po krajine. V prvom rade chcem povedať, že som si dal záväzok – nebudem Kolumbiu promovať na Bez Mapy ako drogový raj. Prečo? Lebo to tak už nie je minimálne 10 rokov. Tak, ako má svet zafixované Československo, tak má zafixovaný aj kolumbijský kokaín. Ale chcel som o inom. Kolumbiu milujem a cestuje sa mi tu veľmi dobre. Všetko je prehľadné, dá sa platiť kartou a cítim sa tu bezpečne…ale…


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Kolumbia.


Zaujímavosti o Kolumbii

zaujímavosti o kolumbii
Ahoj, Kolumbia.

Keď som sa vydal na víkendový výlet do Guatapé, čo je len dve hodiny od Medellínu, rezervoval som si perfektne vyzerajúci hostel, ktorý bol plný miestnych. Avšak, piatkový večer sa zhrnul na trochu väčšiu párty, kde nechýbali okrem alkoholu ani drogy. Tu som prišiel do styku s trochu neturistickou Kolumbiou a videl, ako svoju krajinu vnímajú miestni. Najviac som sa na párty rozprával s manažérom hostela, čo je Kolumbijčan z Medellínu. On prispel medzi tieto zaujímavosti o Kolumbii najviac.

TIP: Prečítaj si, ako som sa pripravil na cestovanie po Kolumbii.

Samozrejme, boli tu aj turisti z USA, Icelandu, Holandska a podobne. Miestni však nechýbali tiež. No a sú to jedni z najmilších ľudí, ktorých som stretol. Tak som sa teda pýtal a bez hanby. Čo som si z týchto konverzácii odniesol? Nasledovné:

1.Polícia v Kolumbii nefunguje, povedal Juan.

Vedľajší dom pri jazere púšťal do šiestej rána mega hlasnú hudbu, ktorá sa vôbec nedala počúvať. Prenajali si ho dáki kolumbijskí chalani, ktorí sa rozhodli prežúrovať celý víkend a hlavne celú noc. Keď som sa pýtal manažéra, prečo na nich nezavolá políciu, povedal mi:

„Polícia v Kolumbii nefunguje. Ak ich zavolám, prídu najskôr o tri dni.“

Nuž, na druhej strane, keď som bol v Bogote, videl som policajtov na každom rohu. V časti La Candelaría, kde som býval, strážili okolie naozaj poctivo. Osobne som do kontaktu s políciou v Kolumbii prišiel iba raz, keď ma napomenul strážnik pri tom, ako som sa snažil vstúpiť do metra s take away kávou. Je zakázané piť a jesť v metre v Medellíne.

TIP: Prečítaj si, čo vidieť v Bogote.

2.V Kolumbii si musíš dávať pozor, nikdy nevieš, s kým máš dočinenia.

zaujímavosti o kolumbii
V jazere v Guatapé.

K téme párty vo vedľajšom dome, ktorá bola najhlučnejšia, akú som kedy počul, mi manažér hostela ďalej hovorí „V Kolumbii musíš byť opatrný. Nikdy nevieš, s kým máš dočinenia a či nemá zbraň.

„Nemôžeš zavolať políciu len tak na hocikoho. Nevieš, či nemá zbraň.“

3.Drogy v Kolumbii sú super lacné.

No a k tým drogám – ja drogy neberiem, no keďže mám 26 rokov a pohybujem sa medzi mladými ľudmi, videl som už kadečo. Chalana, ktorý si predomnou dával kokaín do nosa priamo zo stola u neho v obývačke, či iné nechutnosti. Jedna moja kamoška sa dokonca prepila/predrogovala na druhý svet. Proste humus, blé, fuj tajbl. Ja som mal vždy rozum na takéto veci.

„50 gramov trávy stojí 2,50 €“

V hosteli som započul rozhovor dvoch kolumbijcov, ktorí sa bavili o marihuane. Dozvedel som sa, že zhruba 50 gramov marihuany stojí v Kolumbii 10 000 pesos, čo je asi 2,50 €. Neskôr som pátral na svojom Instagrame, a zisitl, že v Bratiske stojí jeden gram asi 10 €. Nečudo, asi im tu rastie úplne všade.

Nechcem, aby tento článok vyznel negatívne. Ja Kolumbiu milujem, no nedalo mi nenapísať moje postrehy z Guatapé, tak, ako sa ku mne dostali.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

25 COMMENTS

  1. a mozno by som podotkol ze policajti tam maju tak max 20r..tak ze je mozne ze nemaju az taky respekt..kazdopadne kolombia je v celku dost bezpecna a krasna krajina.✌

  2. Tak minimálne bod c. 2 je takmer všade po svete (nemyslím.tym hneď zbrane) ale ani na SVK nikdy nevieš , s kým máš ozaj docinenia … a z mojich 4 mesačných skúsenosti môžem povedať, že Kolumbijcania patria k tým NAJpriatelskejsim ľuďom akých som kedy spoznala aj preto za tri týždne letím späť do Kolumbie

  3. Ale na druhu stranu,mam na teba velku kritiku…tak ides niekam,kam si ludia idu uzivat a ty kvoli hlasnej hudbe ides volat policiu? Paneboze, sak niesi 78 rocny turista z Nemecka….nechapem to vobec…,si mal zaklopat a pridat sa k nim…

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.