Čo vidieť v Berlíne: Zoznam toho naj plus nápady navyše

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Berlíne? Prečítaj si tento článok a na Berlín budeš pripravený. Ja som tu strávil jeden celý víkend a ubytovaný som bol priamo v centre. Aj keď bolo škaredé počasie, nakoľko bol november, spiatočná letenka za 7 € mi náladu zlepšila. Letenky z Bratislavy do Berlína stoja málo a Ryanair touto linkou otvoril Slovákom dvere (alebo okno?) do metropoly Nemecka. Spísal som teda zoznam toho, čo vidieť v Berlíne a pridal svoje extra tipy a odporúčania. Poďme na to. Čo vidieť v Berlíne?

Čo vidieť v Berlíne 


V tomto článku sa dočítaš:

  • základné informácie o Berlíne
  • ako z letiska v Berlíne do centra mesta
  • čo vidieť v Berlíne a ako sa pohybovať po meste
  • dám ti aj tipy na ubytko, kde som býval ja

čo vidieť v berlíne
Bežný život Berlínčana.

Praktické informácie o Berlíne

Doprava z letiska Schönefeld do centra Berlína je mega jednoduchá. Najviac ti odporúčam dopravu vlakom. Z letiska bež s davom na vlakovú stanicu (je cca sedem minúť peši mimo terminálu) a odvez sa na zastávku Ostkreuz. Tu prestúpiš podľa toho, kam ideš. Do centra na Alexanderplatz ide viacero spojov. Lístok si kúpiš priamo na stanici na v automate.

Doprava po Berlíne je jednoduchá, ja som najviac využíval metro. Mal som kúpenú dennú metro kartu, s ktorou som sa neobmedzene vozil po všetkých pamiatkách, ktoré som chcel navštíviť. Ak chceš čeknúť všetky pamiatky, ktoré som spomenul, určite si ju kúp aj ty, aby si ušetril.

Ubytovanie v Berlíne nestojí veľa. Nájdeš tu ubytko od lacných hostelov až po drahé hotely. Ja som býval priamo na Alexanderplatz v hoteli Park Inn Berlin.


Čo vidieť v Berlíne (tie najznámejšie pamiatky)

  • Brandenburgská brána

Ide o jeden z najznámejších pamätníkov v Berlíne. Išlo o colnú bránu v opevnení Berlína. Pôvodne pod ňou mohol prechádzať iba nemecký cisár. Počas existencie berlínskeho múru bola brána v hraničnom pásme a nebola verejnosti sprístupnená. Dnes ide o známu pamiatku, ktorú nesmieš v Berlíne vynechať. Dostaneš sa sem metrom na zastávke Parsier platz. Býva tu často veľa ľudí a mnoho zhromaždení.

čo vidieť v berlíne
Bezpečnosť nadovšetko. Viac policajtov som inde v Berlíne nevidel.

Berlínsky múr (East Side Gallery)

Ide o medzinárodný pamätník slobody v Berlíne. Ak sa pýtaš samého seba, čo vidieť v Berlíne, sem zavítaj hneď ako to bude možné. Galéria pozostáva z vyše 105 malieb od rôznych autorov, ktoré vyjadrujú rôzne pocity a politické situácie. Jednoznačne najznámejšia maľba je „Bozk smrti“, ktorá zobrazuje lídra Sovietskeho zväzu Brežneva ako dáva vášnivú pusu prezidentovi Východného Nemecka. Obrázok je nakreslený z predlohy skutočnej fotografie. K tejto maľbe si budeš musieť však vystáť radu. Zastávka metra: Warschauer Strasse alebo Berlin Ostbahnhof.

čo vidieť v berlíne
Na múre sú naozaj rôzne maľby.
čo vidieť v berlíne
Známy bozk smrti. Som si vystál rad.

Berlínksy múr, to čo z neho ostalo a pomník

Skutočný Berlínsky múr sa stále nachádza v Berlíne, avšak budeš sklamaný. Ide naozaj o obyčajný múr, na ktorý narazíš kdekoľvek v Berlíne. Ak by si nevedel, že ide o historický a známy múr, ktorý rozdeľoval Berlín, ani by si si ho nevšimol. Proste, očúrané od mačiek a popísané grafitmi. Tam, kde pôvodne išiel a už nie je sa však nachádza vkusný pomník pripomínajúci históriu Nemecka. Kľudne sa tu zastav, je to metro s názvom Voltastrasse.

čo vidieť v berlíne
Pozostatok Berlínskeho múru a pomník, ktorý je postavený na jeho mieste.

Reichstag, budova parlamentu, ktorú Hitler podpálil

Ide o sídlo parlamentu v Nemecku. Budova je to naozaj fenomenálna a spočiatku slúžila ako sídlo Ríšskeho snemu od roku 1894. Mesiac po tom, ako sa stal Adolf Hitler kancelárom bola budova podpálená. Metro zastávka: Berlin Hauptbahnhof. Okrem budovy ma tu zaujala aj architektúra okolitých budov. Keď už tu si, nechoď preč a čítaj ďalej. Kúsok od budovy parlamentu sa nachádza aj známy židovský pomník.

čo vidieť v berlíne
Budova parlamentu Nemecka.
čo vidieť v berlíne
Architektúra mesta je rôznorodá.

Židovský pomník 

Židovský pomník sa nachádza len pár metrov od budovy parlamentu, čiže ti radím spojiť dva do jedného. Ide o pomník obetiam holokaustu a bol postavený na pamiatku židom zabitým v Európe. Pomník bol otvorený 12.mája.2015 a ty ho môžeš navštíviť. Ide o jednu z naj ikonickejších pamiatok v Berlíne.

čo vidieť v berlíne
Pomník zavraždeným židom v Európe

Televízna veža je symbol Berlína

Televízna veža je symbolom mesta Berlín a nachádza sa priamo na Alexanderplatz. Televízna veža v Berlíne bola dokončená v roku 1969 a meria 368 metrov. Hore sa nachádza reštaurácia, ktorá sa točí dokola a vo vnútri sú dva výťahy, ktoré ťa odvezú hore za štyridsať sekúnd. Zastávka metra je Alexanderplatz.

čo vidieť v berlíne
Televízna veža v Berlíne.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.