Milá biofarma v Stupave, prosím si extra bryndzu!

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série "Milan búra mýty",...

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Jeden z uplynulých víkendov som sa vybral s kamarátom na biofarmu v Stupave. Milé miesto len maličký kúsok od Bratislavy, sľubujúci prírodné prostredie, pohodovú rodinnú atmosféru a dobré jedlo. Super nápad ako „zabiť“ sobotu. O biofarme v Stupave som počul toho veľa a asi všetci moji kamaráti sa tam už „označili“ na Facebooku minimálne raz. Ja som medzitým stihol obehnúť svet, nakoľko to tak väčšinou býva – to čo máte rovno pod nosom, to odkladáte najviac. Avšak, predsa len, na biofarmu v Stupave som sa konečne dostal.

Biofarma Stupava ako tip na výlet z Bratislavy?

Oficiálny názov biofarmy v Stupave je Biofarma Príroda Salaš Stupava, no všetci ju poznáme jednoducho ako biofarma Stupava. Ako teda z názvu môžme vytušiť, toto romantické miestečko sa nachádza len kúsok od Stupavy a aj keď sme sem prišli autom, videl som veľa cyklistov, ktorí si merali cestu po svojom. Populárny je tu najmä BIO chov hydiny, no našiel som tu aj prasatá a kravy. Proste ako u babky, keď som bol malý.

biofarma-v-stupave
Táto tabuľa mi hovorí z duše. Z ničoho si nerobte ťažkú hlavu :)

Nádherná prírodná atmosféra je presne to, čo som hľadal. Nakoľko väčšinu svojho času trávim v mestách, vždy som rád, keď si nájdem čas, ktorý strávim v prírode. Či už pri jazere alebo v lese, to je moje. Toto bol pre mňa skutočný raj – jedol som si svoje bryndzové halušky na drevenom stole a počúval šum okolitého lesa. Z diaľky sa ozývala len konverzácia pasúcich sa oviec a džavot detí.

Úplne naj bolo, keď som mohol zaplatiť kartou. Cash moc nepoužívam, nakoľko mi je pohodlné za všetko zaplatiť kartou a tu mi to bolo umožnené. V lese. Chápete to? Wow. Objednal som si bryndzové halušky a na odporúčanie kamaráta som si taktiež vypýtal extra bryndzu, ktorá nebola ničím riedená. Ako správny Slovák bryndzové halušky milujem a vedel by som ich jesť na kilogramy.

Keďže som si myslel, že vajíčka rastú v obchodoch a hovädzie je v igelitovom sáčku od narodenia, musel som sa presvedčiť na vlastné oči, že kravy existujú. Malé prasiatka, mohutné kravy, diviaky a ovce vo mne (resp. na mne) zanechali výraznú prírodnú pachovú stopu a ja som si spomenul, že žijem. Paráda! Prišiel som napríklad na to, že smrad z prasiatok mi vadí, no kravský smrad až tak nie. Súčasťou biofarmy je aj malý obchod v ktorom si môžete kúpiť syry a podobné bio potraviny.

Čo sa mi páčilo na biofarme v Stupave?

  • prírodná atmosféra
  • v reštaurácii normálne ceny odpovedajúce kvalite
  • možnosť platby kartou (podotýkam, v lese)
  • naozaj chutné bryndzové halušky (vypýtal som si extra bryndzu)
  • živé zvieratá vo voľnom prostredí
  • krava – faaaakt som videl kravu z blízka
  • vlastný obchod s bio potravinami

Čo sa mi nepáčilo na biofarme v Stupave?

  • trochu nezvládnuté parkovanie (kopec áut na lesnej cestičke)
  • neporiadok v okolí, ktorí tu nechávajú návštevníci (pár smetiakov by bodlo aj mimo areálu – plastové obaly v lístí už nie sú in)
  • ak chcete prísť autobusom, zastávka je 2 km od biofarmy. Mne to nevadí, no starší ľudia môžu mať problém

Biofarma Stupava a úžasné halušky (aspoň čo z nich ostalo):

stupava-biofarma
Prosím si extra brynzu!

Ja moc BIO maniak nie som a vždy som bol presvedčený o tom, že napísať niekde bio pre to, aby som za to zaplatil o polovicu viac je zdieranie. Viaceré výskumy dokázali, že BIO nie je až tak veľmi prospešné pre človeka ako pre prírodu. BIO môže znamenať napríklad aj šetrné využívanie pôdy a pre mňa slovo BIO znamená úcta k prírode viac ako zdravé stravovanie.

Biofarma v Stupave je veľmi príjemné (a moje nové obľúbené) miesto na trávenie slnečných víkendov v okolí Bratislavy. Koncom októbra idem na celú zimu „do preč“, takže sa sem pred tým ešte minimálne raz vrátim, aby som sa nadýchal pravej Slovenskej atmosféry. Mňam! Prídem však na bicykli – prospeje to môjmu telu a aj životnému prostrediu. A bojujem za svetový mier! Amen.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.