Išiel som po stopách Waltera Fischera, robotníka, ktorý zmizol na Tribeči

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čierny hrad na Tribeči som chcel navštíviť už dávno. Zrejme hneď po tom, ako som videl znepokojivý film Trhlina, ktorý je natočený podľa rovnomennej knihy Jozefa Kariku. Príbeh, ktorý poznáme úplne všetci. Príbeh o záhadných zmiznutiach na Tribeči, ktoré nemajú vysvetlenie.

V spolupráci s Panta Rhei sa v rámci kampane „Prečítaj sa Slovenskom“ vydávam toto leto po stopách slovenským záhadám. Až do konca leta nájdete v kamenných predajniach a na internete zľavy na knihy až do výšky 80 %. Pohorie Tríbeč bolo prvým miestom, ktoré som navštívil na vlastnú päsť a prišiel sa pozrieť na miesto, kde spolu s ostatnými ľuďmi záhadne zmizol aj robotník Walter Fischer.

maringotka tribec
Záhadná maringotka pod Čiernym hradom, spomínaná aj v knihe. Vnútri je náradie robotníkov.

Čierny hrad na Tribeči a záhadné zmiznutie Waltera Fischera

Ako to je so zmiznutiami na Tribeči? Zmienky v lokálnych kronikách či policajných záznamoch o nezvestných často nedávajú zmysel. Dokonca aj miestni obyvatelia nechcú o zmiznutiach na Tribeči hovoriť a veľa z nich tvrdí, že sú vymyslené. A tak niet divu, že sa toto miesto začalo prezývať aj ako tribečský trojuholník. Prvú legendu záhadného pohoria Tribeč datujeme na prelome 18./19. storočia. Skupinu ôsmych predajcov vracajúcich sa z jarmoku domov našli dobodaných a dolámaných skrz-naskrz. Niektorí dedinčania si doteraz myslia, že sa pozabíjali navzájom, pretože im nič nezmizlo.,

Dodnes nájdete kúsok od Čierneho hradu veľký kríž, ktorý pripomína tento nevysvetliteľný skutok. Stačí ísť z obce Zlatno po turistickej cestičke smerom na Javorový vrch.

Zlatno
Zlatno je ideálny bod na začiatok túry.


Zmiznutia na Tribeči a nevysvetliteľné záhady z knihy Trhlina

K prvému zaznamenanému zmiznutiu došlo už v októbri 1929. Horár Štefan Šamšal, ktorý bol na Tribeči ako doma, záhadne zmizol a jeho telo sa nikdy nenašlo. O rok neskôr sa presúvame na opačnú stranu pohoria Tribeč. Po 18-ročnej Márii Šlajzerovej, ktorá išla zaniesť jedlo svojím starým rodičom neostalo ani stopy. O štyri roky neskôr príbeh Andreja Murgaša. Robotník kameňolomu sa v decembri nevrátil domov po tom, ako sa išiel prejsť na Čierny hrad, jeho telo sa nenašlo. Piate zmiznutie Walter Fischer – stratený robotník, ktorého po viac ako troch mesiacoch od zmiznutia našli o 35 kilometrov ďalej s tažkými popáleninami a vo veľmi zlom stave. Umiestnený v ústave pre duševne chorých v Žiline, kde sa už nikdy nespamätal.

Zmiznutie manželov Belaničovcov v roku 1966. Polícia ich vraj upodozrievala z ilegálneho odchodu z republiky. 1980 – vdovec Antonín Topil, po niekoľkých rokoch od zmiznutia vyhlásený za mŕtveho. Aby toho nebolo málo v roku 1995 sa jeden súkromný podnikateľ Ján Šala vracal zo služobnej cesty, jeho žlté BMW s jeho dokladmi a veľkým obnosom peňazí bolo nájdených v severnej časti Tribeču, po Šalovi opäť ani stopy. Prechádzame do roku 2011, príbeh Lucie Zaťkovej, ktorá sa po dvoch dňoch pátrania znenazdania objavila doma s niekoľkými reznými poraneniami. Vraj sa pokúsila o samovraždu. Jeden vášnivý hubár, dôchodca Jaroslav Buránsky sa už z Tribeču v roku 2012 nevrátil. Zmiznutie sa neobjasnilo.

V roku 2017 našli zraneného a dezorientovaného Mareka Horvátha, ktorého sa podarilo vypátrať po 30 hodinách od jeho poslednej zastávky. V ťažkom stave prevezený do nemocnice, kde o tri dni zomrel. Samovražda Vladimíra Švajlena z minulého roka, obesený na strome v pohorí Tribeč. Čo sa skrýva za záhadnými zmiznutiami? Ilegálne opustenie krajiny? Lesné bludičky? Či len nebezpečné šachty, jaskyne, bane, kde sa kedysi ťažilo zlato? Doteraz sme sa objasnenia nedočkali.

Túra na Tríbeč
Túra na Tríbeč.
Záhadná maringotka na Tríbeči.
Záhadná maringotka na Tríbeči.

Zrúcanina Čierny hrad na Tribeči a turistika

Hoci je pohorie Tribeč opradené mnohými záhadami a zmiznutiami, ktoré nemajú vysvetlenie, mám pre vás dobrú správu. Všekty zmiznutia sa stali v období od novembra do marca. Ak si nájdete čas, odporúčam vám túru na zrúcaninu Čierneho hradu.

V tejto lokalite sa kedysi vo veľkom ťažilo zlato a tomu sa pripisuje aj vznik hradu, ktorý mal strážiť cesty. Zo Zlatna je to približne hodinová túra okolo maringotky. Aktuálne hrad prechádza rekonštrukciou. Návštevy sa podľa môjho názoru nemusíte báť, ide o legendy a príbehy, ktoré sa prenášali ústnou formou. Je teda vysoko pravdepodobné, že skutočná pravda bola oveľa jednoduchšia a menej „zaujímavá“.

Čierny hrad
Čierny hrad
Čierny hrad
Čierny hrad

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.