Návšteva Tokaja a 8 rád čo vidieť + tip na vínnu pivnicu na degustáciu

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Návšteva Tokaja by nemala obísť žiadneho milovníka vína zo Slovenska. Oblasť Tokaj na Východe krajiny patrí medzi svetové unikáty, ktoré nemajú obdobu nikde inde na svete.


Návšteva Tokaja, najmenšej vinohradníckej oblasti na svete

Prečo? Ide o najmenšiu vinohradnícku oblasť na svete so špeciálnymi podmienkami pre pestovanie hrozna. Vďaka tomu sú tokajské vína známe po celom svete. Čo tu navštíviť a čo vidieť? V rámci môjho cestovania po Slovensku s potravinami Kraj, kde nehľadám pamiatky, ale našich lokálnych výrobcov, som navštívil tokajskú oblasť, konkrétne dedinku Malá Tŕňa.

Články a videá zo všetkých ciest nájdete v podkategórii Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy. Toto je návšteva Tokaja.

Návšteva Tokaja & čo vidieť

8 vecí, ktoré treba navštíviť v Tokaji a tip na vínnu pivnicu s degustáciou
8 vecí, ktoré treba navštíviť v Tokaji a tip na vínnu pivnicu s degustáciou.

Návšteva Tokaja: Čo navštíviť, čo tu vidieť a kde ísť na degustáciu vína

  1. Zažite degustáciu vína v niektorej z vínnych pivníc. Ja som vyskúšal tú najväčšiu, vínne pivnice Tokaj & Co v Malej Tŕni.
  2. Požičajte si bicykel a prevezte sa tokajskou vínnou cestou. Hustá sieť cyklotrás poteší každého cyklistu a na jej trasách nájdete veľa zaujímavých zastávok a vyhliadok.
  3. Pozrite sa na Tokaj z vyhliadkovej veže v tvare suda vo výške dvanásť metrov.
  4. Skúste plavbu loďou z Viničiek do Maďarska po rieke Bodrog.
  5. Ochutnajte typickú tokajskú cibuľovú polievku.
  6. Navštívte renesančný kaštieľ Františka II. v Borši a veľký park, ktorý ho oblieha.
  7. Kaštieľ v Trebišove v anglickom parku a mauzóleum.
  8. Chránená krajinná oblasť Latorica.


Vínne pivnice na Tokaji a skladovanie v dubových sudoch

Ako správna vinohradnícka oblasť, aj Tokaj má niekoľko vínnych pivníc, ktoré majú ideálnu teplotu a podmienky na dlhodobé skladovanie a archiváciu vín. Ja som navštívil vínnu pivnicu spoločnosti Tokaj&Co, ktorá je z konca 14.storočia. S celkovou dĺžkou viac ako dva a pol kilometra ide o najväčšiu vínnu pivnicu v tokajskej oblasti. Pôvodne ale neslúžila na skladovanie vína, no ako úkryty pred vpádmi Tatárov. Počiatky pestovania viniča na Tokaji siahajú až do 3.storočia, kedy tu začali talianski kolonisti zakladať vinohrady a doviezli novú odrodu viniča, Furmint. Tá sa tu pestuje dodnes ako jedna z troch hlavných odrôd.

Dnes, našťastie, majú vínne pivnice v Tokaji iba oveľa príjemnejšie využitie. Pri nízkych teplotách sa tu skladuje víno, ktoré sa neskôr predáva po celom Slovensku, no aj v Ázii či Brazílii. Vína sa skladujú v dubových sudoch, ktoré podporujú jeho správnu oxidáciu, keďže cez dubové drevo preniká kyslík. Sudov je tu viac ako 1 500. Spočítajte si, koľko je to litrov vína =) Na zdravie! Len sa dobre oblečte pred degustáciou, keďže v pivnici je okolo 8 stupňov a ochutnávka trvá niečo málo cez hodinu.

vínna pivnica tokaj and co
Vínna pivnica Tokaj & Co. Foto: Marek Koštrna.
čo vidiet na tokaji
Vínna pivnica Tokaj & Co. Foto: Marek Koštrna.
návšteva tokaja
Vínna pivnica Tokaj & Co. Foto: Marek Koštrna.

Víno s chráneným označením pôvodu a povolené odrody v Tokaji

Tokaj má chránené označenie pôvodu a je to uzavretá vinohrandícka oblasť. Podobne ako skalický trdelník či bryndza. Prečítajte si ako sa vyrába bryndza – v rámci mojich ciest po Slovensku s potravinami Kraj, som navštívil aj našich pastierov oviec na Orave. Výroba vína na Tokaji podlieha prísnym podmienkam, aby sa zachovala jeho najvyššia kvalita. Na výrobu tokajského vína sú povolené len tri odrody, Furmint, Lipovina a Muškát žltý.

TIP: Vína od Tokaj & Co. nájdete v regáloch potravín Kraj.

Prečo je víno z Tokaja tak dobré a ako vznikajú cibéby, ktoré sa zbierajú do putní?

Vína z tokajskej oblasti sú dobré vďaka priaznivému prostrediu, v ktorom sa pestuje vinič. Podložie vinohradov je vulkanického pôvodu. Prírodný kameň a tufa vytvárajú pre hrozno priaznivé podmienky na rast a dozrievanie. Dlhšie babie letá a ranné hmly na jeseň sú tajomstvom vinohrandíckej oblasti v Tokaji pri výrobe prvotriednych vín. Vďaka ranným hmlám vznikajú takzvané cibéby, ktoré sa ručne zbierajú. Čo to ale cibéby sú? Laicky povedané, bobule hrozna napadnuté plesňou. Ale…

tokajské samorodé suché
Zbierkové samorodé suché, Foto: Marek Koštrna.

Čo sú cibéby a putne?

Cibéba je hrozno napadnuté ušľachhilou plesňou. Vďaka tejto plesni, ktorá vnikne dnu, bobuľka praskne a odparí sa z nej všetka voda. Potom sa v nej vykoncentrujú aromatické látky, antioxidanty a cukor. Tieto napadnuté hrozienka plesňou sa po jednom ručne vyberajú z každého strapca a následne macerujú (macerácia je lúhovanie) v špeciálnych nádobách – putniach. Putňa je drevená nádoba, do ktorej sa zmestí približne 25 kilogramov cibéb. Za deň sa zručným ľuďom podarí vyzbierať päť až osem kilogramov cibéb, čiže naplnenie jednej putne trvá približne tri až štyri dni. Preto sú vína z cibéb vzácne a typické pre Tokaj.

Aký je rozdiel medzi Tokajom v Maďarsku a Tokajom na Slovensku?

Historicky je maďarský a slovenský Tokaj jedna a tá istá oblasť, no málokto vie, že ide o najstaršiu zadefinovanú vinohradnícku oblasť na svete. Maďarský Tokaj je oveľa väčší a dokonca patrí medzi UNESCO pamiatky. Na zápis medzi pamiatky čaká aj naša časť Tokaja. Ak sa ale opýtate akéhokoľvek vinára z tejto oblasti, či je lepšie maďarské alebo slovenské víno, samozrejme, odpovie vám, že slovenské. Prečo? Lebo u nás vychádza slnko skôr =)

návšteva tokaja a tokajské víno degustácia
Víno niekto?

Vyhliadková veža na Tokaji má tvar vínneho suda a výšku dvanásť metrov

Rozhľadňa v tvare sudu, ktorá sa týči do výšky 12 metrov rozhodne stojí za vašu návštevu, keď budete v tokajskej oblasti. Veža je otvorená od roku 2015 a vstupné je hore zadarmo. Neviem, koho to bol nápad, postaviť vyhliadkovú vežu na Tokaji v tvare vínneho suda, no dávam mu desať bodov z desiatich. Perfektný nápad, pán architekt. Veľmi sa mi to páči.

vyhliadková veža na tokaji v tvare suda
Vyyhliadková veža na Tokaji v tvare suda.

Ako chutí tokajská cibuľová polievka?

Samozrejme, aj typická tokajská cibuľová polievka sa nezaobíde bez vína. Najviac sa k nemu hodí tokajské samorodné suché víno, ktoré je zmesou všetkých troch odrôd. To použite do varenia. Na jej prípravu budete potrebovať maslo, cibuľu nakrájanú na kolieska, polohrubú múku, soľ, korenie, bobkový list, krutóny a syr. Ide o polievku, ktorá je mierne kyslá a skladá sa z veľmi základných surovín, keďže v minulosti bola oblasť tokaja chudobnejšia.

Návšteva Tokaja

Návštevu Tokaja odporúčam určite na viac, ako jeden deň. Rezervujte si tu ubytovanie, ktorého súčasťou bude aj degustácia vína a prenajatie si bicykla. Množstvo cyklotrás, vyhliadkových bodov, rozhľadňa a dobré víno sú super tip, ako zažiť romantický víkend vo dvojici na Slovensku. Na zdravie!

návšteva tokaja milan bez mapy
Ahoj, Tokaj.

 

 

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.