Návšteva Tokaja by nemala obísť žiadneho milovníka vína zo Slovenska. Oblasť Tokaj na Východe krajiny patrí medzi svetové unikáty, ktoré nemajú obdobu nikde inde na svete.
Návšteva Tokaja, najmenšej vinohradníckej oblasti na svete
Prečo? Ide o najmenšiu vinohradnícku oblasť na svete so špeciálnymi podmienkami pre pestovanie hrozna. Vďaka tomu sú tokajské vína známe po celom svete. Čo tu navštíviť a čo vidieť? V rámci môjho cestovania po Slovensku s potravinami Kraj, kde nehľadám pamiatky, ale našich lokálnych výrobcov, som navštívil tokajskú oblasť, konkrétne dedinku Malá Tŕňa.
Články a videá zo všetkých ciest nájdete v podkategórii Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy. Toto je návšteva Tokaja.
Návšteva Tokaja & čo vidieť
Návšteva Tokaja: Čo navštíviť, čo tu vidieť a kde ísť na degustáciu vína
- Zažite degustáciu vína v niektorej z vínnych pivníc. Ja som vyskúšal tú najväčšiu, vínne pivnice Tokaj & Co v Malej Tŕni.
- Požičajte si bicykel a prevezte sa tokajskou vínnou cestou. Hustá sieť cyklotrás poteší každého cyklistu a na jej trasách nájdete veľa zaujímavých zastávok a vyhliadok.
- Pozrite sa na Tokaj z vyhliadkovej veže v tvare suda vo výške dvanásť metrov.
- Skúste plavbu loďou z Viničiek do Maďarska po rieke Bodrog.
- Ochutnajte typickú tokajskú cibuľovú polievku.
- Navštívte renesančný kaštieľ Františka II. v Borši a veľký park, ktorý ho oblieha.
- Kaštieľ v Trebišove v anglickom parku a mauzóleum.
- Chránená krajinná oblasť Latorica.
Vínne pivnice na Tokaji a skladovanie v dubových sudoch
Ako správna vinohradnícka oblasť, aj Tokaj má niekoľko vínnych pivníc, ktoré majú ideálnu teplotu a podmienky na dlhodobé skladovanie a archiváciu vín. Ja som navštívil vínnu pivnicu spoločnosti Tokaj&Co, ktorá je z konca 14.storočia. S celkovou dĺžkou viac ako dva a pol kilometra ide o najväčšiu vínnu pivnicu v tokajskej oblasti. Pôvodne ale neslúžila na skladovanie vína, no ako úkryty pred vpádmi Tatárov. Počiatky pestovania viniča na Tokaji siahajú až do 3.storočia, kedy tu začali talianski kolonisti zakladať vinohrady a doviezli novú odrodu viniča, Furmint. Tá sa tu pestuje dodnes ako jedna z troch hlavných odrôd.
Dnes, našťastie, majú vínne pivnice v Tokaji iba oveľa príjemnejšie využitie. Pri nízkych teplotách sa tu skladuje víno, ktoré sa neskôr predáva po celom Slovensku, no aj v Ázii či Brazílii. Vína sa skladujú v dubových sudoch, ktoré podporujú jeho správnu oxidáciu, keďže cez dubové drevo preniká kyslík. Sudov je tu viac ako 1 500. Spočítajte si, koľko je to litrov vína =) Na zdravie! Len sa dobre oblečte pred degustáciou, keďže v pivnici je okolo 8 stupňov a ochutnávka trvá niečo málo cez hodinu.
Víno s chráneným označením pôvodu a povolené odrody v Tokaji
Tokaj má chránené označenie pôvodu a je to uzavretá vinohrandícka oblasť. Podobne ako skalický trdelník či bryndza. Prečítajte si ako sa vyrába bryndza – v rámci mojich ciest po Slovensku s potravinami Kraj, som navštívil aj našich pastierov oviec na Orave. Výroba vína na Tokaji podlieha prísnym podmienkam, aby sa zachovala jeho najvyššia kvalita. Na výrobu tokajského vína sú povolené len tri odrody, Furmint, Lipovina a Muškát žltý.
TIP: Vína od Tokaj & Co. nájdete v regáloch potravín Kraj.
Prečo je víno z Tokaja tak dobré a ako vznikajú cibéby, ktoré sa zbierajú do putní?
Vína z tokajskej oblasti sú dobré vďaka priaznivému prostrediu, v ktorom sa pestuje vinič. Podložie vinohradov je vulkanického pôvodu. Prírodný kameň a tufa vytvárajú pre hrozno priaznivé podmienky na rast a dozrievanie. Dlhšie babie letá a ranné hmly na jeseň sú tajomstvom vinohrandíckej oblasti v Tokaji pri výrobe prvotriednych vín. Vďaka ranným hmlám vznikajú takzvané cibéby, ktoré sa ručne zbierajú. Čo to ale cibéby sú? Laicky povedané, bobule hrozna napadnuté plesňou. Ale…
Čo sú cibéby a putne?
Cibéba je hrozno napadnuté ušľachhilou plesňou. Vďaka tejto plesni, ktorá vnikne dnu, bobuľka praskne a odparí sa z nej všetka voda. Potom sa v nej vykoncentrujú aromatické látky, antioxidanty a cukor. Tieto napadnuté hrozienka plesňou sa po jednom ručne vyberajú z každého strapca a následne macerujú (macerácia je lúhovanie) v špeciálnych nádobách – putniach. Putňa je drevená nádoba, do ktorej sa zmestí približne 25 kilogramov cibéb. Za deň sa zručným ľuďom podarí vyzbierať päť až osem kilogramov cibéb, čiže naplnenie jednej putne trvá približne tri až štyri dni. Preto sú vína z cibéb vzácne a typické pre Tokaj.
Aký je rozdiel medzi Tokajom v Maďarsku a Tokajom na Slovensku?
Historicky je maďarský a slovenský Tokaj jedna a tá istá oblasť, no málokto vie, že ide o najstaršiu zadefinovanú vinohradnícku oblasť na svete. Maďarský Tokaj je oveľa väčší a dokonca patrí medzi UNESCO pamiatky. Na zápis medzi pamiatky čaká aj naša časť Tokaja. Ak sa ale opýtate akéhokoľvek vinára z tejto oblasti, či je lepšie maďarské alebo slovenské víno, samozrejme, odpovie vám, že slovenské. Prečo? Lebo u nás vychádza slnko skôr =)
Vyhliadková veža na Tokaji má tvar vínneho suda a výšku dvanásť metrov
Rozhľadňa v tvare sudu, ktorá sa týči do výšky 12 metrov rozhodne stojí za vašu návštevu, keď budete v tokajskej oblasti. Veža je otvorená od roku 2015 a vstupné je hore zadarmo. Neviem, koho to bol nápad, postaviť vyhliadkovú vežu na Tokaji v tvare vínneho suda, no dávam mu desať bodov z desiatich. Perfektný nápad, pán architekt. Veľmi sa mi to páči.
Ako chutí tokajská cibuľová polievka?
Samozrejme, aj typická tokajská cibuľová polievka sa nezaobíde bez vína. Najviac sa k nemu hodí tokajské samorodné suché víno, ktoré je zmesou všetkých troch odrôd. To použite do varenia. Na jej prípravu budete potrebovať maslo, cibuľu nakrájanú na kolieska, polohrubú múku, soľ, korenie, bobkový list, krutóny a syr. Ide o polievku, ktorá je mierne kyslá a skladá sa z veľmi základných surovín, keďže v minulosti bola oblasť tokaja chudobnejšia.
Návšteva Tokaja
Návštevu Tokaja odporúčam určite na viac, ako jeden deň. Rezervujte si tu ubytovanie, ktorého súčasťou bude aj degustácia vína a prenajatie si bicykla. Množstvo cyklotrás, vyhliadkových bodov, rozhľadňa a dobré víno sú super tip, ako zažiť romantický víkend vo dvojici na Slovensku. Na zdravie!