Čo treba vidieť v Osle, kam ísť a ako si pamiatky užiť čo najviac

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo treba vidieť v Osle? Hlavné mesto Nórska si pamätám ako najdrahšie mesto Európy. Myslím si, že na Oslo bohato stačia dva dni, no dá sa stihnúť aj za jeden deň. Ja som ho navštívil v mesiaci november a bola poriadna kosa. 

Čo treba vidieť v Osle a kam ísť

Keď som nedávno letel z Los Angeles cez Oslo do Budapešti, pristával som v Osle v polke marca a všade mali mrte snehu. Spísal som zoznam vecí, čo treba vidieť v Osle, kam ísť a čo od tohoto mesta na severe očakávať. Keďže som vtedy fotil zemiakom (rozumej starým mobilom), do tohoto článku, čo treba vidieť v Osle, som radšej použil fotky z fotobanky.

 1. Pozri si výmenu stráží pri Kráľovskom paláci.
 2. Prejdi sa po nábreží, kde to kypí modernou architektúrou.
 3. Navštív Damstredet a Telthusbaken, kde uvidíš typické Nórske domy.
 4. Prejdi sa historickým centrom.
 5. Navštív Vigeland park.
 6. Navštív rôzne múzea, veľa z nich má vstup zadarmo.

Rýchly slovník Nórčiny

 • Ahoj – Hei
 • Ďakujem – takk
 • Áno – ja
 • Nie – ikke
 • Nazdravie – jubel
 • Nechcem otehotnieť – Jeg vil ikke bli gravid

 • Výmena stráži pri Kráľovskom paláci

The Royal Palace je aktuálne oficiálne sídlo Nórskej kráľovskej rodiny. Okej, zaujímavé. Čo ťa ale bude baviť viac, je výmena stráží, ktorá sa koná každodenne o 13:30, poobede. Návšteva samotného paláca je drahá (ako všetko v Nórsku a vstupné stojí okolo 13 €).

 • Nábrežie Osla je ako z budúcnosti.

Nábrežie je moje obľúbené. Aktuálne tu robia dlhú promenádu, po ktorej sa dá prechádzať celé hodiny. Odporúčam hlavne mestskú radnicu, budovu parlamentu, Opera house (môj favorit) a Akershus Castle.

čo vidieť osle
Dom Opery, photo credit: Heidi Thon/VisitOSLO under CC BY 2.0
čo treba vidieť v osle
Nábrežie Osla.
čo treba vidieť v osle
Moderná architektúra vs. historická.
 • Typická Nórska architektúra pôsobí veľmi príjemne

Drevené domy sú vraj Nórska tradícia. Videl som ich kade tade po Škandinávii, najmä v Dánsku a Estónsku (to ale asi už nie je Škandinávia). Každopádne, nielen, že vyzerajú veľmi príjemne, musí sa v nich určite aj super bývať.

Mne sa napríklad páčia aj tieto drevené postele, ktoré by mi úplne pasovali do typického Nórskeho domčeka. Podobné sú aj v skanzene v meste Aarhus v Dánsku.

Nórska architektúra
Nórska architektúra

Najlepšiu prehliadku týchto drevených domov nájdeš na uliciach Damstreded a Telthusbakken (kúsok od stredovekého kostolíka Gamle Aker Kirke). Keď sem prídeš, budeš mať pocit, že si cestoval v čase. V porovnaní so super galakticky moderným nábrežím sú tieto dve ulice ako vytrhnuté z knižky dejepisu.

 • Prejdi sa historickým centrom.

Čo ma najviac dostalo na Nóroch je to, že oni fakt vedia, ako žúrovať. Zhodou okolností som bol v Osle v piatok večer a čo mi bolo super sympatické je to, že som v kluboch nevidel len 20-ročné deti. Popravde, bol som tam asi najmladší. Je úplne normálne vidieť kamošky, dôchodkyne, ako idú v piatok večer v Osle na pivo. Paráda, dáva to mestu veľmi vysokú úroveň.

Oslo
Oslo

Čo vidieť v Osle a kam sa ísť pozrieť

Centrum Osla
Centrum Osla
 • Vigeland park a múzeá sú topka mesta

Vigeland park má fakt super výstavu, ktorá patrí k top zastávkam toho, čo vidieť v Osle. Niekde som čítal, že ide o najnavštevovanejšiu atrakciu v Nórsku. Ide o najväčšiu zbierku sôch v parku, na celom svete, ktorá pochádza od jedného umelca. Ten na tom asi pekne zarobil, haha. Nachádza sa tu vyše 200 sôch a najpopulárnejšia je the Monolith. Ide o štruktúru zloženú zo 121 podobizní ľudí, ktorí sa šplhajú k nebu. Viglenad park nájdeš aj pod jeho druhým menom, Frogner Park. Neviem, ktorý je správny.

Sochy v parku
Sochy v parku

Oslo má tiež veľa múzeí, ktoré sú zadarmo. Ja som za 24 hodín nestihol ani jedno, no pri mojej najbližšej návšteve Osla sa určite pôjdem pozrieť na Národnú galériu či Múzeum súčasného umenia.

Zaujímavosti o Osle

 • Oslo je hlavné mesto Nórska od roku 1814.
 • Mesto je domovom Kráľa Haralda V a Kráľovnej Sonje.
 • Mesto je považované za mesto na juhu Nórska, no je v rovnakej zemepisnej šírke ako Aljaška či Moskva.
 • Oslo patrí medzi najlepšie a najbezpečnejšie mestá na život na celom svete.
 • V Osle nie je nikdy zlé počasie. Občas sa ale ľudia zle oblečú a je im zima, haha.

čo treba vidieť osle a kam ísť
čo treba vidieť osle a kam ísť

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.