Čo urobiť pred odletom? Toto sú moje rituály

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Len tak si pokojne plávate internetom a zrazu narazíte na ponuku – spiatočné letenky od Air Malta na domovský ostrov z Viedne za 88 eur. Pamätáte si, že keď ste chceli Maltu minule navštíviť, najlacnejšie spiatočné letenky ste našli za viac ako 200 eur, a tak neváhate a kupujete. Spontánne rozhodnutia sú super, ale čo by nemalo byť spontánne, je príprava na samotný let a výlet. Čo urobiť pred odletom? Je jedno, či letíte „len“ na Maltu alebo do exotického Thajska. Pred každým letom by ste sa mali svedomito pripraviť. Čím začať?

digital-nomad
Aj na malé sedadlá v lietadle sa pripravte. Aspoň psychicky.

Čo urobiť pred odletom?

  • Urobte si plán

V prvom rade je dôležitý plán a je jedno či idete iba na víkend alebo na dva týždne. Načo zbytočne hľadať kaviareň s Wi-Fi pripojením, aby ste zistili, kde je to a to? Zoberte si zápisník, sadnite si k PC a nájdite si všetky miesta, ktoré chcete vidieť, zapíšte si ich adresu a aj to, ako sa k nim dostanete MHD, prípadne pešo. Už po prílete oceníte, keď budete vedieť, kam chcete ísť a koľko času vám to zaberie. Čo urobiť pred odletom? Plánovať.

  • Zistite si informácie o aktuálnej situácii

Predtým ako poletíte, si zistite aktuálne situáciu v danej krajine. Zamerajte sa hlavne na spoločenskú a politickú situáciu. A nemusí ísť len o exotiku, vo Francúzsku sú časté štrajky nespokojných poľnohospodárov a ich blokády ciest sú povestné. Nie je nič príjemné prísť do krajiny, ktorá je celá ochromená protestmi.

  • Nepodceňujte kontrolu dokladov

Koľko času vám zaberie kontrola dokladov? Pol minúty, minútu? Je to určite lepšie investovaný čas, ako keby ste v zahraničí mali hľadať slovenskú ambasádu, ktorá vám vystaví nové cestovné doklady. Tiež nie je dobré riskovať – ak vám končí platnosť pasu či OP v deň vášho odletu, idete do rizika – čo keď vám preložia let na nasledujúci deň? A to nie je žiadna výnimočná situácia, takže si radšej vybavte nové cestovné doklady. V rámci toho, čo urobiť pred odletom je kontrola dokladov asi to najdôležitejšie.

  • Pozor na exotiku

Ak letíte do exotickej krajiny ako je napríklad spomínané Thajsko, mali by ste sa dať zaočkovať. O tom, ktoré očkovanie potrebujete a ktoré je pre vás výhodné, sa poraďte so svojím lekárom. Ale dajte si pozor, aby ste to neriešili na poslednú chvíľu, pretože protilátkam pár dní trvá, kým začnú účinkovať. Taktiež si zistite, či v danej krajine nevyčíňa ochorenie ako v súčasnosti v Brazílii vírus Zika. Vtedy by ste svoju cestu mali prehodnotiť. Ak sa chystáte na turistiku či do divočiny, myslite aj na také detaily ako externá batéria či tvrdené sklá na mobily, ktoré ochránia váš mobil pred rozbitím, čo by uprostred ničoho nebolo nič príjemné.

nebezpecny-hmyz-afrika
V Juhoafrickej republike som mal na balkóne takéhoto milého spoločníka.
  • Baľte sa s rozumom

Ak idete na tri dni do Londýna, nebaľte sa ako na módnu prehliadku, ženám pokojne stačia jedny rifle a jedny legíny, ktoré si zoberiete ako domáce oblečenie. Muži sú ešte menej nároční. Ak letíte z tepla do zimy alebo opačne, nedávajte si hrubú bundu do kufra, ale počas letiskovej kontroly ju majte na sebe. Snažte sa brať čo najviac univerzálnych vecí, ktoré využijete. Takto dokážete ušetriť množstvo miesta a váhy. Čo urobiť pred odletom? Rozmýšľať :)

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.