Čo vidieť na Novom Zélande: Kompletný návod na Severný ostrov

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Novom Zélande? Ja som celkom slušne precestoval väčšinu Severného ostrova a videl všetko, čo treba vidieť na Novom Zélande, keď tam ideš prvýkrát. Ešte ma čaká celý južný ostrov. V tomto článku ti poviem, kam ísť na Novom Zélande, čo vidieť a na čo sa zamerať. Tu je zoznam všetkého, čo som videl na Severnom ostrove na Novom Zélande a čo nevynechať. Čo vidieť na Novom Zélande? Toto som videl ja:


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Nový Zéland.


Čo vidieť na Novom Zélande: Sprievodca severným ostrovom

Po ostrove som cestoval so sprievodcom Csabom, ktorý na Novom Zélande žije a otvoril si tam cestovku New Tour Zealand. Inak, let z Aucklandu do Dohy v Qatar Airways je najdlhší na svete. Takto prebieha v biznis triede:

TIP: Víza na Nový Zéland Slováci nepotrebujú, prečítaj si ale, na čo si dať pozor pri vstupe do krajiny. Nový Zéland je v tomto veľmi prísny.

Toto je všetkých 16 zastávok, ktoré som absolvoval na Severnom ostrove na Novom Zélande:

  1. Auckland a jeho okolie
  2. Muriway Beach
  3. Cooper creek wineyards
  4. Oriva beach a Wanderholm regional park
  5. Bohémska dedina Puhoi
  6. Ochutnal som med Manuka
  7. Kauri forest
  8. Coromandel Peninsula
  9. Cathedral Cove Walkway
  10. Hot Water Beach
  11. Hobbiton
  12. Mestečko Rotorua
  13. Tamaki Maori Village
  14. Huka Falls a jazda na jet boat
  15. Wai-O-Tapu termálny raj
  16. Hells Gate
  17. Glowworm Caves
  18. Národný park Tongariro a Wellington

Zastávka č.1: Auckland a jeho okolie 

Auckland má pre návštevníka pár pekných zákutí a ja som bol rád, že som sa na ne dostal. Aj keď som samotné mesto veľmi nepreskúmal, lebo som mal jetlag, a Nový Zéland je predsa len o prírode, mám pre teba jeden tip. Čo vidieť na Novom Zélande okrem prírody?

Sky Tower v Aucklande je televízna veža vysoká 328 metrov a je najvyššou vežou na celej južnej pologuli zeme. Tu jw na ňu pohľad z mojej izby v Crowne Plaza.

TIP: Prečítaj si zaujímavosti o Novom Zélande, ktoré ma milo prekvapili.

veža v aucklande
Najvyššia veža južnej pologule.

Zastávka č.2: Muriway Beach 

Muriwai beach sa nachádza neďaleko Aucklandu a ja som sa tu zastavil počas cesty z letiska. Hniezdi tu veľa čajok a Sula vtáky. Ak opomeniem silný vietor, presne takto som si predstavoval Nový Zéland. Dokonca, keď som vystúpil z auta na parkovisku, musel som si dať pozor, aby som nepristúpil malé zajačiky, ktoré tu poskakovali v tráve.

Pri hniezde vtákov som cítil intenzívny zápach guána, čo sú výkaly čajok a morských vtákov. Keď som kedysi ešte pred tisíc rokmi pracoval v záhradnom centre v Bratislave, guáno sme predávali ako hnojivo. Ak budeš mať šťastie, môžeš na hladine spozorovať Maui delfínov (popoto). Na svete ich žije už len zhruba sto.

čo vidieť na novom zélande
Ahoj, oceán.

Zastávka č.3: Ochutnaj víno v Cooper Creek Wineyards

Víno a Nový Zéland idú jednoducho dokopy. Čo som ale nevedel je, že až 70% vína sa z Nového Zélandu exportuje. Najmä do USA a Kanady. Ja som tu ochutnal napríklad Pinot Gris, ktoré je tretie najpopulárnejšie víno Nového Zélandu, čo sa týka exportu.

Víno na Novom Zélande má však zaujímavú históriu a Nový Zéland vďačí Chorvátom za to, že tu vôbec rastú vinice. Tí sa sem presťahovali a začali pestovať Vinnú révu aj napriek tomu, že im bolo povedané, že klíma na Novom Zélande nie je pre pestovanie vína vhodná. Avšak, keď chce Európan piť, nič ho nezastaví, že?

vína z nového zélandu
Vína z Nového Zélandu sú známe po celom svete.

Zastávka č.4: Orewa beach a Wanderholm regional park

Ako som spomenul na začiatku článku, Nový Zéland je hlavne o krásnej prírode. Ak si chceš dobre zasurfovať alebo zabehať na pláži, navštív Orewa beach. Čo ma ale zaujalo viac, ako táto Orewa pláž, je Wanderholm regional park, ktorý je o skok ďalej. Z pláže v tomto parku som videl aj Tiritiri ostrov, čo je jedna veľká rezervácia pre vtákov. Vraj je v takom stave, v akom bol ešte pred tým, než na ostrov prišiel človek.

Čo vidieť na Novom Zélande

TIP: Pozri si video, ktoré som natočil vo Wanderholm parku a započúvaj sa do zvukov Nového Zélandu:

https://youtu.be/-i76HOZI1UA

Na pláži som taktiež objavil riasy, ktoré Novozélanďana zvyknú zbierať, sušiť a opekať. Ja som ich ochutnal surové a chutili ak čipsy. Celkom dobré, aj keď trochu chrumkali po piesku, haha. Čo vidieť na Novom Zélande? Novozélanďana jesť riasy, haha.

TIP: Prečítaj si, či treba víza na Nový Zéland a ako vyplniť dokumenty v lietadle.

Zastávka č.5: Bohémska dedina Puhoi

Čo by to bol za kontinent, na ktorom by niečo nespáchali Česi, že? Haha. Novozélandská dedina Puhoi naozaj stojí za návštevu. Vyzerá veľmi autenticky a skoro vôbec česky. Len tí dedovia, čo tu vysedávali v krčmách vyzerali ako Moravskí metalisti, haha. Po Česky nehovoria, otestoval som to.

Puhoi sa nachádza zhruba 50 kilometrov od Aucklandu a práve tu som videl, aká môže byť príroda na Novom Zélande nádherná. To existuje toľko odtieňov zelenej? Na Novom Zélande ano. Puhoi je aj značka a ja som tu ochutnal vynikajúcu kávu a syry. Hovorí sa, že kravy na Novom Zélande sú šťastnejšie a toto šťastie cítiť aj v mliečnych produktoch. Myslím, že s tým súhlasím.

Zastávka č.6: Ochutnaj med Manuka

O mede Manuka som počul už pred rokom, keď som cestoval po Fiji. Vtedy som si ale myslel, že ide iba o obyčajný med z ktorého robia všetko možné (aj šampóny a sprchové gély). Na Novom Zélande som sa však o mede Manuka dozvedel oveľa viac a zistil, že okolo celého medu je taký trochu šum a záhada, ktorú si nevie nikto vysvetliť. 

Med Manuka sa rozlišuje na aktívny a neaktívny. Aktívny sa používa na liečenie a je mrte drahý. Neaktívny sa môže stať aktívnym kedykoľvek, no nikto nevie, čo túto zmenu vyvolá. Na jednom strome môžu vzniknúť oba druhy medu. Čo vidieť na Novom Zélande? Spokojnú prírodu.

  • v nemocniciach sa používa na všetko, čo hnisá
  • po jeho aplikácii na ranu ti narastie koža hebká, ako malému dieťaťu
  • používa sa na hojenie jaziev a popálenín
  • na jednu lyžičku medu musí včela absolvovať zhruba 500 letov

Ako ale taký med Manuka vznikne? Včely opeľujú krík s latinským názvom Leptospermum scoparium, ktorý rastie na Novom Zélande. Práve z jeho kvetov vzniká med Manuka.

Návšteva Nového Zélandu

Leptospermum scoparium manuka
Strom, ktorý včely opeľujú a vzniká med Manuka.

Zastávka č.7: Kauri Forest a svätý strom domorodých Maorov

Posvätný strom Maorov, ktorý sa nachádza v Kauri Forest má okolo 800 rokov a je naozaj velikánsky. Zaujímavosťou je, že kôra tohoto stromu sa šúpe podobne, ako ľudská koža. Pod stromom teda môžeme nájsť mnoho suchej kôry a starých konárov.

mauri forest novy zeland
Strom starý 2000 rokov.

Ak má strom chorý konár, jednoducho sa ho zbaví a konár odpadne. V Kauri Forest sa nachádza aj krík Kawakawa (Piper excelsum), čo je prírodný tlmič bolesti. Pred vstupom do Kauri Forest je potrebné dezinfikovať si topánky, aby si sem nepriniesol rôzne choroby. Ekosystém tu je veľmi krehký.

mauri forest novy zeland
Pred vstupom si očisti topánky.

Zastávka č.8: Coromandel Peninsula a scénická jazda polostrovom

Jazda polostrovom Coromandel je naozaj dychberúca a práve tu som spravil svoje najkrajšie fotky z Nového Zélandu. Má niekoľko zastávok s perfektnými výhľadmi a ak sa zastavíš na každej, bude z toho celodenný výlet. Má dva okruhy, kde severný je dlhý 187,8 kilometrov a južný 129,7 kilometrov. Presne tu som videl, aký je Nový Zéland v skutočnosti zelený a pýtal som sa samého seba, to naozaj existuje toľko odtieňov zelenej?

Cestovanie po Novom Zélande

Ak chceš absolvovať celý okruh, budeš si musieť prenajať auto. Výhľady však za to naozaj stoja.

zaujímavosti o novom zélande
Fotka roka!

TIP: Coromandel Peninsula môžeš absolvovať počas cesty k Hot Water Beach (bod č.10)

Zastávka č.9: Cathedral Cove Walkway

Ak máš chuť na prechádzku po prírode, ktorá mi pripomínala Jurský park, prejdi sa ku Cathedral Cove. Spiatočne to od parkoviska ku Cathedral Cove trvá pomalším tempom asi hodinku a pol. Avšak, parkovanie tu je zadarmo.

Táto populárna prechádzka ti ukáže dramatické výhľady a scenérie pobrežia Nového Zélandu. Ja som sa zastavoval na každom rohu a mám odtiaľto asi tisíc fotiek. Bolo ťažké vybrať do článku iba štyri, haha. Priamo v cieli sa nachádza aj pláž, no voda bola studená (október). Pamätám si, že veľký trávnik pri parkovisku bol plný ľudí, ktorí čakali na západ slnka.

Cestovanie po Novom Zélande
čo vidieť na novom zélande
čo vidieť na novom zélande

Vstupné je zadarmo a určite ťa zaujmú rôzne kvety, exotické palmy a široké výhľady všade navôkol. Ideálne miesto pre profesionálnych fotografov…snáď sa ním raz stanem aj ja.

Zastávka č.10: Hot Water Beach alebo horúca vírivka priamo na pláži

Ou jé, ako som už spomínal, Nová Zéland je miesto s vysokou vulkanickou a termálnou aktivitou. Vznikli tu teda úplne epické miesta, ktoré nenájdeš nikde inde na svete. Jedným z nich je Hot Water Beach.

hot water beach novy zeland
Horúúúúca!

Jednoducho sem príď a vykop si v piesku hlbokú jamu, až kým neucítiš horúcu vodu. Dávaj bacha, ja som sa skoro popálil. Tieto miesta nájdeš tak, že uvidíš z mora syčať paru počas prílivu. No a keď bude odliv, môžeš si ísť vykopať horúci bazénik. Ja som pekný odliv vychytal okolo deviatej večer. O to väčšiu atmošku to malo, keďže bolo vonku celkom chladno. Inak, Hot Water Beach je super miesto na surfovanie, ak to vieš. Ja nie.

TIP na ubytovanie: Vyskúšaj Hot Water Beach TOP 10 Holiday Park

Hot Water Beach TOP 10 Holiday Park
Ráno na Novom Zélande.

Toto ubytko sa nachádza 700 metrov od pláže s horúcou vodou a vyzerá naozaj štýlovo. Ja som bol ubytovaný v chatke, ktorá bola vo vnútri zariadená naozaj luxusne. Cítil som sa ako v škole v prírode a to ráno s kávou na terase bolo na nezaplatenie.

Zastávka č.11: Hobbiton a miesto natáčania Pána Prsteňov a Hobbita

Trilógia Pán Prsteňov preslávila Nový Zéland a zviditeľnila ho na mape sveta. Pozri si môj vlog priamo z Hobbitonu.

Vedel si ale, že sa do Hobbitonu môžeš ísť pozrieť? Mne sa na ňom páčili hneď tieto tri veci:

  1. Regulujú tu počet turistov a keď sa naplní kapacita, nikoho dnu nepustia. Tým pádom tu nie sú tlačenice. Celkom šikovné, nie?
  2. Domčeky Hobbitov sú výborne zachované aj napriek tomu, že sa natáčanie trilógie začalo pred takmer 20 rokmi.
  3. Je to tu mrte autentické. Na šnúre visí prádlo, na stole je jedlo a do jedného domčeka sa dá ísť dnu.

TIP: Prečítaj si celý článok o návšteve Hobbitonu.

Návšteva Hobbitonu na Novom Zélande
Návšteva Hobbitonu na Novom Zélande

Zastávka č.12: Termálne mestečko Rotorua, ktoré malo kedysi svetový unikát

Mestečko Rotorua navštevujú turisti hneď z troch dôvodov:

  1. Vulkanická aktivita a termálne vody v okolí.
  2. Silná Maori kultúra, čo sú pôvodní obyvatelia Nového Zélandu.
  3. Športové aktivity na jazere a lety helikoptérou.
rotoura nový zéland
Pôvodná Maorská plť.

Sezóna v Rotorua trvá po celý rok a dá sa tu absolvovať veľa adrenalínových zážitkov, ako napríklad let helikoptérou do sopky alebo bunjee jumping. V centre mesta sa nachádza veľké jazero a Rotorua je mestom wellnessu.

Let helikoptérou za zhruba 850 dolárov na White Island k aktívnej sopke je zážitok na celý život (to mi povedali, nikam som neletel, lol) a môžeš sa poprechádzať po kraji kráteru sopky. Hmm, to znie dobrodružne, nie?

V centre mesta sa nachádza aj tradičná plť Maorov a na jazere som spozoroval čierne labute. Myslím, že to bolo prvýkrát, čo som ich videl naživo. Kedysi ich musel vraždiť, lebo boli premnožené. Nový Zéland si zakladá na rovnováhe v prírode. Nájdeš tu aj rozárium s alejou Wistérií, ktorá bola vysadená na počesť kráľovnej Elizabet, keď prišla na návštevu. Špecialitou Rotoruy bola však v minulosti kúra s elektrickým prúdom. Dnes na tomto mieste stojí múzeum.

Zastávka č.13: Tamaki Maori Village

Kto sú Maori? Ide o pôvodných obyvateľov Nového Zélandu, ktorý pochádzajú z východnej Polynézie. Na Nový Zéland prišli v niekoľkých vlnách a Nový Zéland osídlili vďaka drevenej kánoe, ktorú si vyrobili. Keďže pochádzajú z veľmi izolovanej časti sveta a s inými ľuďmi sa takmer skoro vôbec nestretli, vybudovali si vlastnú a jedinečnú kultúru, svoj jazyk, bohatú mytológiu, umenie a zručnosti.

Bohužiaľ, začiatkom 17.storočia začali na Nový Zéland prichádzať Európania, ktorý zmenili život Maorov. Tí si adaptovali veľa zvykov z Európy a vedeli spolu vychádzať. To ale netrvalo dlho a konflikty medzi Britmi a pôvodnými obyvateľmi vyvrcholili v roku 1860, kedy veľa Maorov zahynulo kvôli epidémiám. Začiatkom 20.storočia sa však začali zviechať a dnes nájdeme na Novom Zélande jedinečné miesto, Tamaki Maori Village, kde mi bolo predvedené, čo je to byť Maorom.

Vedel si? V roku 2013 sa až 600 000 obyvateľov identifikovalo ako potomkovia Maorov, čo je 15% populácie Nového Zélandu.

https://www.youtube.com/watch?v=QDktchm98L0

Vyskúšal som si ich Haka tanec (ktorý nemôžu ženy tancovať, naučil sa veľa o ich kultúre a tiež o spôsoboch, akým pripravovali jedlo, žili a dávali sa tetovať. Mať tetovanie je pre Maora veľmi dôležité a každé jedno mu pripomína niečo z jeho života. Maori na Novom Zélande žijú dodnes, majú svoje domy, rodiny a prácu – no vo voľnom čase ukazujú svoju kultúru turistom.

Zastávka č.14: Omrkni Huka Falls a skús adrenalínovú jazdu na jet boate

čo vidieť na novom zélande
Vodopády Huka.

Huka Falls je jedenásť metrov vysoký vodopád na Novom Zélande, ktorým za sekundu pretečie v priemere 220 tisíc litrov vody. Vraj by to napustilo jeden Olympijský bazén za jedenásť sekúnd. Skúšal to niekto? Túto zastávku som sem zaradil z jedného dôvodu, môžeš ti zažiť super adrenalínový zážitok – jazdu na speed boate. 

čo vidieť na novom zélande
Nájdeš ma na fotke?

Zastávka č.15: Wai-O-Tapu termálny raj

Nový Zéland vznikol vďaka vulkanickej činnosti a je to tu poznať naozaj na každom kroku. Od čiernych pláží až po rôzne termálne oblasti, kde horúca voda so sírou vyvierajú na zemský povrch. Jedným z týchto miest je aj Wai-O-Tapu termálny raj, ktorý som navštívil. Ako som sa tu prechádzal, z každej strany sa na mňa valila horúca, smradľavá para, bahno a nenormálne prírodné scenérie.

Koncentrácia síry vo vzduchu je tak vysoká, že sa zachytáva aj na kôre stromov, ktoré sú epicky žlté, až oranžové. Oficiálne sa tomu nadáva „Trentepohlia“ a ide o baktériu.

čo vidieť na novom zélande
So Šampanským bazénom predo mnou.

Jednoznačne najväčšou atrakciou parku je takzvaný Champagne pool (obrázok hore), alebo Šampanský bazén. Je najväčší v celom parku, dlhý 65 metrov a hlboký 62 metrov. Je tu už 700 rokov a nikto nevie, čo leží na jeho dne. Prečo sa mu ale hovorí Šampanský bazén? Jeho tvar je podobný poháru šampanského a bublinky, ktoré z vody vyvierajú tomu len pridávajú. 

čo vidieť na novom Zélande
Šampanský bazén.
čo vidieť na novom Zélande
Diablov kúpeľ.

Za pozornosť stojí aj Diablov kúpeľ práve pre svoju netradičnú farbu. Mix síry a a železných solí vyvoláva reakciu, ktorú vidíš hore na obrázku. Farba vody sa mení zo žltej až na krikľavo zelenú.

Zastávka č.16: Hells Gate

Brána do pekla, alebo Hells Gate leží priamo na vukláne. Celkom strašidelné, nie? Čím je ale toto miesto špeciálne? Magma sa nachádza iba 1,8 až 2,5 metrov pod povrchom. Prečo sa tu teda neokúpať, haha? Teplota tejto magmy je 800 až 1000 stupňov Celzia. Sú ti tiež takzvané „Ink Pots“, čo sú 20 metrov hlboké jamy plné čiernej vody o teplote 98 stupňov, ale tu sa nekúpe, lol. Čo vidieť na Novom Zélande? Sopku, kam sa pozriem.

cestovanie nový zéland
Liečivé bahno.

Plyny, ktoré su syčia zo zeme môžu byť pre človeka jedovaté, no prechádza je úplne bezpečná, lebo nie si v uzavretom priestore. Určite si všimni aj Kahaki Falls, kde sú prvé graffitty a nápisy na skale. Ide o najväčší teplý vodopád na južne pologuli s teplotou až 40 stupňov. V minulosti boli vodopády Kahaki posvätným miestom Maorov.

Ak sa však budeš pýtať, prečo sú tu stromy oranžové, je to kvôli vysokému obsahu síry vo vzduchu. Stromy sú t tiež akýmsi indikátorom výbuchov – ak umrú, je vo vzduchu tak veľa síry, že hrozí výbuch sopky. Voda je tak horúca, že sa v nej dá uvariť jedlo. Tak nám na obed spravili mušle, zemiaky, krevety a vajíčka.

Zastávka č.17: Glowworm Caves

Moja posledná zastávka na ceste po Novom Zélande. Ide o päť tunelov v zemi, kde spodné tri sú často zaplavené vodou. Prečo sem ale chodia ľudia? Keď som sedel na člne v jaskyni a sprievodkyňa zhasla svetlo, mal som pocit, že sa pozerám na nočnú oblohu. Nechápeš? Aha:

Národný park Tongariro a Wellington som nenavštívil, no tiež tieto miesta môžeš zaradiť do svojho itineráru. Čo vidieť na Novom Zélande? Návšteva Nového Zélandu je jednoznačne zážitok na celý život. Príroda, čistý vzduch a žiadne billboardy. Určite odporúčam. Nabudúce musím ísť tiež na Južný ostrov a napíšem ti, čo vidieť na Novom Zélande na Južnom ostrove.

Ešte raz chcem poďakovať Csabovi z New Your Zealand, Adrienn a Petre z Qazar Airways za perfektne pripravený press trip, bez ktorého by som nemohol napísať článok čo vidieť na Novom Zélande.

5 COMMENTS

  1. Už som sa zľakol, že budem trapko, ked napíšem, že ja som Pána prsteňov nikdy nevidel 😀 Ale ked ani ty, tak som teraz v poho 😀 … Ale Nový Zéland vyzerá naozaj super 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.