Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov pre bezpečnosť

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Kapskom Meste? Cape Town patrí spolu s New Yorkom a Sydney k mojim trom najobľúbenejším mestám sveta. V New Yorku sa dobre zabáva a ochutnáva svetová kuchyňa, v Sydney relaxuje na pláži s pivom v ruke a v Kapskom Meste sú zas perfektné výlety do africkej prírody, dokonalé stejky a víno


Ak sa vám článok nechce čítať, vypočujte si ho ako podcast a pozrite fotky:


Čo vidieť v Cape Town počas návštevy

V tomto článku teda zhrniem tipy na to čo vidieť v Cape Town, kam ísť a pridám svoje rady, skúsenosti a tipy na bezpečnosť v Juhoafrickej republike. Prečítajte si čo vidieť v Kapskom meste.

čo vidieť v kapskom meste
Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť.

Bezpečnosť v Kapskom Meste

Ja osobne považujem Kapské Mesto za najbezpečnejšiu časť Juhoafrickej republiky. Navštívil som tu Cape Town, Durban, Johannesburg a národný park Pilanesberg. To, že tu vo večnom napätí žijú bieli ľudia a čierni, je známa vec, no oveľa viac napätia som cítil v Johannesburgu. Cape Town je jedno uvoľnené mesto, ktoré mi veľmi pripomínalo svojou architektúrou Amsterdam, no v jeho letnej verzii. Z histórie viem, že Holanďania boli jedným z národov, ktorí si Juhoafrickú republiku „privlastnili“. Miestny jazyk, afrikánčina, preto znie ako mix nemčiny, holandčiny a angličtiny.

To, ako afrikánčina vznikla mi rozprával jeden týpek počas môjho výletu na Mys Dobrej Nádeje o ktorom píšem nižšie, no či to je pravda, netuším. Vraj sem z Európy prišlo tak veľa národov, ktoré to tu chceli dobiť, že nakoniec nevedeli akým jazykom majú spolu komunikovať. Tak spojili tie svoje a vznikla afrikánčina. Kapské Mesto je bezpečné, no ako všade v Juhoafrickej republike, po zotmení sa zásadne vozí taxíkom či Uberom. Hoci aj na druhú ulicu. Stojí smiešne málo a ulice sú za tmy úplne vyľudnené.

Čo vidieť v Kapskom meste

Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Nočný Cape Town.

Kedy ísť do Kapského mesta v Juhoafrickej republike

Keďže je Juhoafrická republika na opačnej strane zemegule, na južnej pologuli, tak
podobne ako v Austrálii, naše zimné mesiace sú tu letné. Ja som Juhoafrickú republiku navštívil v januári a bolo tu horúce a suché leto. Perfektný čas na návštevu. Ak niekomu nevyhovuje teplo, v septembri až novembri tu začína jar a je príjemne sviežo. Tu dávam nižšie taký stĺpček, ktorý vysvetlí, aké ročné obdobie je v Juhoafrickej republike v porovnaní s naším.

Ročné obdobie na Slovensku Ročné obdobie v Juhoafrickej republike
jar jeseň
leto zima
jeseň jar
zima leto

Treba do Juhoafrickej republiky víza pre Slovákov?

Áno, treba. Je to celkom nová vec a Slováci potrebujú víza do Juhoafrickej republiky. Zaviedli nám ich zo dňa na deň a treba kvôli ním cestovať do Viedne na juhoafrickú ambasádu. Nikto netuší prečo sa tak Juhoafrická republika rozhodla. Dlho sme víza nepotrebovali, no áno, teraz treba víza do Juhoafrickej republiky a bez víz vás nenechajú nastúpiť do lietadla.

Čo vidieť v Kapskom meste a.k.a Cape Town

 • Výstup na Stolovú horu Table Mountain,
 • Waterfront a Woodstock,
 • Záhrady v Kirstenbosch,
 • pláže v Cape Town,
 • Mys Dobrej Nádeje,
 • tučniaky na Boulders beach.

Peší výstup na Stolovú Horu Table Mountain, alebo lanovka?

Výlet na Stolovú horu (Table Mountain) patrí medzi moje najintenzívnejšie zážitky z Cape Town. Rozhodne však odporúčam vydať sa hore skoro ráno a nie počas obeda, ako som to spravil ja a skoro dostal úpal. To studené a predražené pivo s výhľadom na celé mesto bola neuveriteľná odmena a záchrana. Hore na Stolovú Horu sa dá ísť dvoma spôsobmi, peši alebo lanovkou. Ja som zvolil ich kombináciu, hore som vyšiel peši a dole lanovkou. Určite ale odporúčam nosiť pevnú športovú obuv. Peší výstup na Stolovú Horu trvá približne dve a pol hodiny šliapania do kopca a je to ozajstný zaberák.

Presklenná lanovka s výhľadom 360 stupňov na všetky strany je rozhodne zážitok zážitkov a určite stojí za vyššiu cenu. Myslím si, že okolo 20 € stojí lístok a rozhodne patrí na zoznam toho, čo vidieť v Kapskom meste.

Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Ideme hore.

Waterfront v Kapskom Meste a časť Woodstock

Waterfront je mestská časť, ktorá má všetko na dokonalý večer s kamošmi v meste. Reštaurácie rôznych kategórií, zábavný park, kluby a lavičky pod romantickým osvetlením pobrežia mora.

Odporúčam aj štvrť Woodstock, ktorá odráža to, ako veľmi kreatívni ľudia a umelci žijú v Kapskom meste. Nachádza sa tu viac ako 100 farebných uličiek, ktoré si priam pýtajú fotku na Instagram. Niektoré zobrazujú prírodu, iné politické odkazy a bielo-čierny problém. Je to naozaj fotogenické mesto a tie reštaurácie sú nenormálne. Prečítajte si celý článok o tom, čo ochutnať v Juhoafrickej republike. Waterfront rozhodne patrí medzi veci čo vidieť v Kapskom meste.

Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Waterfront.

Záhrady v Kirstenbosch

Ako vyštudovaný záhradný architekt milujem všetko, čo je spojené so záhradnou architektúrou, verejnými priestormi a rastlinami. Kapské Mesto má extrémne bohatú biodiverzitu, čo znamená, že aj napriek suchám a požiarom tu žije veľké množstvo rastlín a zvierat. Kirstenbosch je jedna z najväčších botanických záhrad na svete a rastie tu viac ako 7 000 druhov rastlín. Úplná zbierka všetkého a raj pre mňa. Navyše, botanická záhrada Kirstenbosch v Kapskom meste je jediná botanická záhrada, ktorá je zaradená medzi svetové dedičstvo UNESCO. Najlepší čas na návštevu je určite jar (čo je u nás jeseň), kedy všetko až gýčovo kvitne.

Pláže v Cape Town

Ako som spomenul vyššie, atmosféra v Kapskom Meste je veľmi uvoľnená a preto sa mi tu tak veľmi páčilo. Tí, ktorí radi surfujú, alebo sa len tak váľajú na pláži, si Kapské Mesto zamilujú od prvého momentu. Ja som tu skúšal surfovať, no prišiel som na to, že budem potrebovať pomoc profesionálneho surfistu. Síce surfovanie vyzerá na pohľad jednoducho, chytiť tú správnu vlnu je pre začiatočníka takmer nemožné a ja som sa cítil ako veľryba. A to nie som žiadna lemra s mäkkým zadkom.

Na Instagrame sledujem jednu americkú blogerku (The Blonde Abroad), ktorá sa do Kapského mesta presťahovala. Väčšina jej storiek je samá pláž a párty. Camps Bay je populárny a má najkrajšie pláže. Nachádza sa tu tiež veľa hipsterských kaviarní, koktejl barov a dá sa tu v pohode stráviť hoci aj celý deň. Ďalej od mesta je Muizenberg so svojimi typickými farebnými domčekmi a Bloubergstrand, z ktorého je neuveriteľný výhľad na Stolovú Horu, no dostať sa sem dá iba autom.

V Kapskom Meste je mnoho pekných pláží a chcelo by to celý extra článok. Veľmi som sa im ale počas návštevy nevenoval, čiže na túto tému sa necítim byť odborníkom, haha.

Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Muizenberg.

Mys Dobrej Nádeje nie je najjužnejšia časť Afriky

Mys Dobrej Nádeje pozná hádam každý a nie preto, že sa tak volá rovnomenná pesnička od Hany Hegerovej (prečo ju poznám?). Ide o koniec afrického kontinentu (no nie je to najjužnejšia časť Afriky, ako si veľa ľudí mylne myslí). Stále je to ale najviac juhozápadná časť Afriky. Detail. Čo vidieť v Kapskom meste? Koniec Afriky.

Výlet na Mys Dobrej Nádeje je bezpodmienečne najlepší celodenný výlet z Kapského Mesta a ak nemáte auto, odporúčam si výlet rezervovať cez mnoho cestovných kancelárií, ktoré po vás prídu ráno minivanom pred hotel a večer vás zavezú naspäť. Stačí pogúgliť. Ja som za takýto celodenný výlet na Mys Dobrej Nádeje zaplatil okolo 30 € a v cene bol aj obed a požičanie bicykla. Voziť sa na bicykli v tejto nádhernej prírode je zážitok na celý život. Mys Dobrej Nádeje je úplná povinnosť na každého zozname toho, čo vidieť v Kapskom Meste.

Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Pohľad na šíre more.

Prečo sa Mys Dobrej Nádeje volá tak, ako sa volá? Je za tým celkom pekný príbeh. Pred tým, než existovali lietadlá, museli lode z Európy do Ázie oboplávať celú Afriku a teda aj Mys Dobrej Nádeje. Vtedy sa mu hovorilo Mys Búrok, keďže tu často bývajú búrky a pod hladinou vody je veľa ostrých skál, ktoré potopili nejednu loď. Avšak, je to presná polcesta plavby a keď námorníci videli, že dorazili k Mysu Búrok vedeli, že prvá polka cesty je za nimi. Mys v nich začal, skôr ako strach, vzbudzovať nádej, že sú bližšie k cieľu po niekoľkomesačnej plavbe. A tak mu začali hovoriť Mys Dobrej Nádeje.

Tučniaky na Boulders beach

Približne hodinu cesty autom južne od Kapského mesta je známa Boulders beach, kam chodia turisti pozorovať africké tučniaky. Žije ich tu viac ako 2000 a je úplne bežné vidieť ich, ako sa opaľujú na slnku či hrajú vo vode. Vraj ide o jediné miesto na svete, kde sa k nim môže dostať človek tak blízko, ako tu. Čo vidieť v Kapskom meste? Africké tučniaky.

tučniaky v juhoafrickej republike
Čaute, chalani.
Čo vidieť v Kapskom Meste a pár mojich tipov na bezpečnosť
Nevidí ma.

Kapské mesto je jedno z troch svetových miest, do ktorých som ochotný sa presťahovať. Škoda toho, že nám opäť zriadili víza ,no aj takáto administratívna hlúposť určite stojí za to. Medzi menej známe zastávky odporúčam zaradiť aj futbalový štadión z Majstrovstiev sveta do futbale.

3 COMMENTS

 1. Ahoj Milan,

  mám pár otázok, kedže ma čaká výlet do CT o mesiac. Chcem sa opýtať či je bezpečné sa presúvať, počas dňa po meste napr aj mestskou dopravou, alebo naozaj len Uber a Hop on-hop off, ako všade tvrdia na nete Resp ja by som určite rada šla aj pešky a bicyklo, tak či je to doable. Jasné že nepôjdem niekde to okrajových štvrtí Takisto majú tam niečo ako má NYC pass, čo sa týka atrakcii etc. Co sa týka bookovanie triov, napr na Cape Point do Viníc etc, je ptorebné to spraviť už teraz alebo stačí po príchode? A máš nejaké stránky, už overené, ktoré vieš odporučiť? Ďakujem, M.

  • Ahoj Moni. MHD som v Kapskom meste neskúšal, iba Uber. S tým ti teda neviem poradiť, no Uber tam stojí veľmi málo. Pešo je fajn, ak sa pohybuješ v okolí tých turistických miest a za bieleho dňa. Ohľadne výletov, ja som to bukoval cca dva dni vopred 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.