Čo vidieť v Lisabone, alebo hipsterský raj Portugalska

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Čo vidieť v Lisabone? Keď som túto otázku položil na svojom Facebooku, potešilo ma množstvo komentárov, ktoré mi čitatelia cestovateľského blogu Bez Mapy dali a odporučili. Všetky som si prešiel a zostavil svoj vlastný zoznam toho, čo vidieť v Lisabone. Najskôr som si myslel, že som pristál vo Feťákove, no táto grafito-hipsterská atmosféra mesta sa mi ihneď dostala pod kožu. Len teraz neviem, či je viac hipsterský Berlín alebo Lisabon.

Čo vidieť v Lisabone

čo vidieť v lisabone
Najkrajšia magnetka na svete.

Praktické info o Lisabone:

 • Doprava z letiska do centra je super jednoduchá. Ide odtiaľ priamo metro.
 • Lístok na jednu cestu stojí 1,40 €. Musíš si k tomu v automate kúpiť kartu za 0,50 €, ktorá sa dá nabiť aj na viac ciest. Dá sa zaplatiť kreditkou.
 • 24 hodinový lístok stojí okolo 6 € a platí na všetky druhy dopravy okrem lode.
 • Centrum je kompakné a väčšina sa dá prejsť peši.
 • Priamo v centre sa nenachádzajú pekné pláže, no mesto má nádherné pamiatky.

Časť Belem s hradom na vode

Túto zastávku odporúčam absolvovať v Lisabone ako úplne prvú, keďže je asi pol hodinu cesty z centra mesta. Ja som sem prišiel autobusom a naspäť sa vrátil električkou. Ako však zistiť, ktorý dopravný prostriedok sem mieri? Jednoducho si zadaj Belem do Googlu, klikni na navigovať a prepni na mestskú hromadnú dopravu. Google ti celú cestu naplánuje. Ničoho sa však neboj, počasie v Lisabone je skoro vždy nádherné a zaujímavé miesta a pamiatky na seba nenechajú dlho čakať.

čo vidieť v lisabone
Ako v rozprávke.

Očekuj Torre de Belem (hrad na vode), Masteiro dos Jeronimos a Padrao dos descombrimentos. Čitateľka blogu mi taktiež odporučila navštíviť pastelériu (tak sa to píše?) Pasteis de Bellem, kde majú tie najlepšie zákusky v celom Lisabone. Keď som však videl radu dlhšiu, než na Eiffelovku, prdel som na to.

Pozri si toto video, ktoré perfektne ukazuje, aký je Lisabon nádherný:

Rua Augusta a námestie Rossio

Rua Augusta končí (alebo začína?) na námestí Rossio, kde je mrte veľa super reštaurácií. Ide o historickú ulicu plnú obchodov, kaviarní, zmrzlinární a pekných obchodov so suvenírmi. Viac, ako tie obchody a zmrzlina ma však zaujal gigantický oblúk, cez ktorý som prešiel popod Arco Da Rua Augusta a vstúpil na tejto ulici.

čo vidieť v lisabone
Je niekto hladný?
čo vidieť v lisabone
A tak plynie život v Lisabone.

Čo vidieť v Lisabone

Časť Alfama a Castelo de Sao Jorge

Mestskú štvrť Alfama odporúčam spojiť s cestou hrad nad mestom, Castelo de Sao Jorge. Ide o tradične vyzerajúcu štvrť vyzdobenú farebnými konfetami, modrými dverami a červenými okenicami. Tu je radosť fotiť.

čo vidieť v lisabone
Nenechaj sa rušiť.
čo vidieť v lisabone
Seflie s gaťkami? áno.

Časť Bairo Alto

Bairo Alto patrí medzi veľmi hipsterskú časť mesta. Úplne náhodou som tu bol aj ubytovaný a keď som sa o jedenástej večer trepal do hotela cez tieto úzke uličky, nevedel som, čo si mám myslieť. Veľa barov, plné ulice a všetci vyzerali, ako keby s nimi plieskala puberta. Rôzne účesy, aufity a kárované košele.

Počas dňa som v Bairo Alto videl veľmi veľa street artu a aj keď nepokladám grafity za umenie, sem sa mi to veľmi hodilo.

čo vidieť v lisabone
Typický Lisabon.

Čo som v Lisabone nestihol

• Námestie Praca Luis de Camoes, kde zvyknú hrať večer v baroch typickú muziku – Fado.
• Miradouri de Sao Pedro de Alcantara, kde je dokonalý výhľad na mesto.
• Lisboa Carmo, čo je kláštor, ktorý prežil zemetrasenie v Lisabone. Pod ním je vyhliadkový výťah, ktorý je však vraj predražený a nie až tak úžasný.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Cestovaniu zdar!

Uložiť Uložiť Uložiť

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

17 comments

 1. Tak katastrofálne povrchný blog o Lisabone som snáď ešte nevidel… Nechápem, na čo sa niekto vlastne púšťa do písania blogu, keď napokon do sveta vypustí niečo takéto povrchné a ťažkopádne. Stotožňujem sa s názorom Roberty.

 2. pekny clanocek….V ktorej stvrti je najlepsie byvat? Chiado, Avenidas Novas alebo Liberdade? Funguje tam taxify? dakujem za typy…chystam sa koncom augusta a neviem sa dockat:)

 3. Sorry Milan, ale popisat takto povrchne Lisabon som este nevidela asi ziadneho blogera. Lisabon povazujem za svoj druhy domov a fakt sa ma dotklo, ked o nom u teba citam ako o fetakove, najma ked si tam stravil par hodin.
  Ok, beriem, ze nevies portugalsky, preto sa nazvy miest pamataju tazko, ale od travel blogera, ktore sleduju tisicky fanusikov by som v clanku cakala podstatne lepsi informacny vystup.
  Uzivaj cesty, Roberta

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.