10 vecí, čo vidieť v San Franciscu, kam ísť a extra tipy pre tvoju návštevu

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v San Franciscu? Je tu toho viac, než dosť. V San Franciscu som bol dvakrát a môžem povedať, že ide o jedno z mojich najobľúbenejších miest v Spojených štátoch, aj napriek tomu, aké je drahé. Do článku pridávam extra tipy, odporúčania a dve varovania, ktorý by si mal o San Franciscu vedieť. Keď sa ale pripravíš, tvoju dovolenku ti to nepokazí.

Čo vidieť v San Franciscu, kam ísť a rady na cestu

TIP: V San Franciscu odporúčam San Francisco City Pass. Ide o balík lístkov s viacerými vstupmi, ktoré sa oplatia viac, ako keby si si ich kupoval zvlášť. O tom, či sa oplatí city pass, som napísal celý článok na príklade z New Yorku.

milan bardún blog
Vitaj v San Franciscu.

Pred tým, než začnem, chcem upozorniť, že v San Franciscu sa nachádza veľa bezdomovcov. Nebuď z toho prekvapený – mnoho z nich sú bývalí členovia hnutia Hippies, ktoré sa zrodilo v San Franciscu. Svoj životný štýl si zachovali doteraz. Nenechaj sa prekvapiť ani počasím, v San Franciscu je často zamračené a hmla. Je to spôsobené vplyvom Tichého oceánu. Určite vieš, že ide o drahé mesto a preto využi tiež tento voucher na 25 € ubytovanie s Airbnb v San Franciscu.

TIP: Ak chceš ušetriť na letenkách do San Francisca, hľadaj letenky do vedľajšieho Oaklandu. Niekedy bývajú lacnejšie a paradoxne, z Oaklandu sa do centra mesta dostaneš rýchlejšie, než priamo z letiska v San Franciscu. Pozri sa medzi aktuálne akciové letenky, či medzi nimi nenájdeš aj San Francisco. 

 1. Alcatraz väzenie
 2. Pier 39 a tulene na móle
 3. Električka do kopca
 4. China town
 5. Muir woods
 6. Golden Gate bridge
 7. Palace of Fine Arts a Lombard street
 8. Hipisácka štvrť Haight-Ashbury
 9. Painted Ladies
 10. Vyhliadka z Twin Peaks

Koľko dní treba na San Francisco? Ja by som odporúča tri celé dni.
Kde sa ubytovať v San Franciscu? Čím bližšie k Union square, tým lepšie. V San Franciscu sú hrozné zápchy.
Ako sa pohybovať po San Franciscu? Hromadná doprava funguje perfektne a spoľahlivo. Mesto má aj metro.


Väzenie Alcatraz

Väzenie Alcatraz hádam nemusím predstavovať. Nachádza sa na ostrove zo strategického hľadiska – ak by sa väzňom podarilo ujsť, zabila by ich ľadová voda v zálive a prúd vyniesol na šíry oceán, v ktorom sú žraloky. Za celú dobu jeho existencie sa podarilo ujsť iba trom väzňom, ktorých dodnes nenašli. Je vysoko pravdepodobné, že útek z Alcatraz neprežili.

Väzenie tu však dlho nevydržalo a pre vysoké prevádzkové náklady bolo po niekoľkých rokoch zatvorené. Istú dobu tu žili aj Indiáni, pôvodní obyvatelia Ameriky. Neskôr však boli vyhostení. Vraj pre alkoholové párty, ktoré tu organizovali. Dodnes ostali na ostrove ich bylinkové záhradky a nápis na vodnej veži. Návšteva Alcatrazu je top atrakcia v San Franciscu, preto ti odporúčam lístky rezervovať vopred a cez internet. Vypredané býva na niekoľko týždňov dopredu.

návšteva alcatrazu v san franciscu
Cela, z ktorej sa traja väzni prekopali lyžičkami až von.
návšteva alcatrazu v san franciscu
Pohľad z väzenia.
návšteva alcatrazu v san franciscu
Originálne nápisy Indiánov.

TIP: Prečítaj si 8 vecí, ktoré môžeš robiť v San Franciscu zadarmo.

návšteva alcatrazu v san franciscu
Presun na ostrov Alcatraz.

Osobne mám nívštevu Alcatrazu veľmi rád. Týpek, čo trhá lístky vždy povie smiešnu vetu „uži si väzenie“.


Pier 39 a tulene na móle

Ak budeš hľadať lacné suveníry, magnetky a podobné blbostičky, práve v obchodíkoch pri Pier 39 ich nájdeš viac, ako kdekoľvek inde. Ide o miesto s mega atmosférou a keď som tu bol naposledy, bolo krátko pred Vianocami. Atmoška bola o to silnejšia.

Hneď za obchodmi sa nachádza niekoľko drevených mól, kde sa celý deň na slnku vyhrievajú tulene vo voľnej prírode. Je super si kúpiť hot dog, sadnúť na lavičku a obdivovať tieto smiešne zvieratá, ako krochkajú. V roku 2009 tu narátali až 1701 tuleňov, ktoré sem chodia, lebo sú tu v bezpečí a cítia sa tu dobre.

EXTRA TIP: Vyskúšaj reštiku Nathan’s Famous. Ide o sieť po celej USA s dlhou tradíciou, kde sa vždy najem do prasknutia. Čo vidieť v San Franciscu? Všetko to dobré jedlo.

návšteva san francisca
Atmosféra v Pier 39.
návšteva san francisca
Dá sa tu dobre najesť.
návšteva san francisca
Obchodíky.
návšteva san francisca
Vitaj v San Franciscu.
návšteva san francisca
Takto tu lenošia celý deň.
návšteva san francisca
To je život.

Električka do kopca v San Franciscu

Električka do kopca má v San Franciscu bohatú históriu. Mesto sa začalo vo veľkom rozvíjať najmä počas Zlatej horúčky, kedy sa sem prisťahovali ľudia z celého sveta, aby zbohatli na ťažbe zlata. Problém je, že celé mesto leží na kopcoch, čo bol problém hlavne počas daždivých dní. V časoch, keď sa na dopravu používali konské záprahy to bol veľký problém, kone sa šmýkali a do kopca nevedeli so záprahom vyjsť. Čo vidieť v San Franciscu? Električku do kopca.

Z toho dôvodu bola po meste inštalovaná električka, ktorá je vlastne lanovka. Funguje úplne bez elektriny, kde sa električky presúvajú na lanách po celom centre.

električka v san franciscu
Typický pohľad na mesto.
električka v san franciscu
Transamerica tower.
električka v san franciscu
Bál by si sa?

Čínska štvrť v San Franciscu

Keď už sa bavíme o tých lacných suveníroch, v Čínskej štvrti v San Franciscu kúpiť magnetky aj za jeden dolár. Čo si určite nevedel je fakt, že v San Franciscu žije najväčšia komunita Aziatov mimo celej Ázie. Čínska štvrť je tu fakt rozľahlá a miestami sa tu nedohovoríš po anglicky. Čo vidieť v San Franciscu? Malú Čínu.

Dá sa tu dobre najesť a môžeš spraviť to, čo som spravil ja – sadnúť si do prvej reštaurácie a objednať podľa obrázka. Niektoré reštaurácie majú menu iba v Čínštine. Jedlo je však vynikajúce, pokiaľ nevieš, čo ješ.

čínska štvrť v san franciscu
Vstup do Čínskej štvrte.
čínska štvrť v san franciscu
Vitaj v malej Ázii v srdci San Francisca.

Muir Woods

Lesy Muir Woods ležia 18 kilometrov za mestom a budeš potrebovať auto, aby si sa sem dostal. Čím sú tak špeciálne? Nájdeš tu obrovské sekvoje, ktoré tu stoja stovky rokov. Ide o národnú pamiatku od roku 1908 a dá sa tu stráviť celý deň. Na ploche 224 hektárov je na čo sa pozerať.

Vek najstarších stromov v Muri woods dosahuje takmer 800 rokov a prechádzať sa tu je, ako keby si sa prechádzal v Jurskom parku. A to najdôležitejšie, je tu plné ticho. Návštevu tohto parku je vhodné spojiť s ďašou zastávkou, mostom Golden Gate.

muir woods sekvoje san francisco
Obrovitánske sekvoje.
muir woods sekvoje san francisco
Muir woods.

Golden Gate most

Most Golden Gate hádam netreba predstavovať a na svojom zozname ho má každý, kto chce vedieť, čo vidieť v San Franciscu. Jeden z najlepších výhľadov na most je z Golden Gate Bridge Welcome Center, kde je aj super obchod so suvenírmi. Ak si chceš most Golden Gate prejsť peši z jednej strany na druhú, rátaj s tým, že to bude trvať približne jednu hodinu.

EXTRA: Super výhľad uvidíš z Golden Gate Bridge Vista Point, no príď sem poobede. Doobeda ti bude svietiť slnko priamo od mosta, čo pokazí všetky fotky. Najlepší pohľad budeš mať pred západom slnka, kedy na oranžový most bude svietiť oranžová farba zapadajúceho slnka – úplný gýč.

goldne gate most
Pohľad z Golden Gate Bridge Vista Point.
goldne gate most
Premávka na moste.
 • pôvodne mal most vyzerať úplne inak, no keď ho miestne noviny označili ako „škaredý“, architekti dizajn prerobili
 • veľa firiem bolo proti postaveniu mosta, išlo najmä o prevádzkovateľov lodnej prepravy z jednej strany na druhú
 • jeho konštrukcia začala už v roku 1933
 • laná dodala tá istá firma, ktorá sa podieľala aj na stavbe Brooklyn Bridge v New Yorku
 • farba, na ktorú je natretý sa volá „International orange“, no v pôvodnom návrhu mal byť most čierny so žltými pásmi, pre dobrú viditeľnosť
 • most bol kvôli zlému počasiu zatvorený iba trikrát


Palace of Fine arts a Lombard street

Ide o dve typické zastávky v San Franciscu, ktoré by si nemal vynechať na svojej návšteve. Palac of fine arts vyzerá, ako by bol vytrhnutý z historickej Európy. Bol súčasťou výstavy umenia a stojí tu dodnes.

Lombard street je najkľukatejšia, autom prejazdná cesta na svete. My sme si ju prešli autom a tomu, komu býva v aute zle, by sa mal tomu radšej vyhnúť a prejsť si Lombard street peši, haha.

san francisco
Palace of fine arts.

Hipisácka štvrť Haight-Ashbury

Ak si chceš zafajčiť marihuanu alebo navštíviť naozaj pofiderné podniky, poď sa pozrieť do štvrti Haight-Ashbury. V tejto štvrti žije najväčšia komunita hipisákov z celého San Francisca a aj to tu tak vyzerá. Už ani neviem spočítať množstvo týpkov, ktorí sa pri mne zastavili a opýtali sa ma, či chcem marihuanu alebo kokaín. Keď som nechcel ani jedno, aspoň sa opýtali, či im nedám peniaze. Uhádli.

Asi by som sa nechcel po Haight-Ashbury prechádzať v noci, no každopádne ide o veľmi zaujímavú časť San Francisca, ktorá sa nepodobá žiadnej inej časti mesta. Na druhej strane, sú tu celkom dobré a lacné reštaurácie a hlavne pizzerie. Tu som sa doslova obžral americkej pizze, ktorú oni vedia spraviť tak dobrú.

drogy v san franciscu
Hipisácka štvrť.
drogy v san franciscu
Na ulici.

Painted Ladies domy

Ak si vygúgliš obrázky zo San Francisca, jedným z prvých obrázkov, ktoré ti vyskočia budú Painted ladies. Ide o rad domov, ktoré sú svojou prečančanosťou typické pre San Francisco. Popravde, takýchto domov nájdeš veľa v celom meste a dokonca aj v Los Angeles, no práve Painted Ladies sa stali ich symbolom. Prečítaj si, čo vidieť v Los Angeles.

Stoja oproti verejnému parku, kde sedia ľudia a užívajú si panorámu mesta počas toho, ako si tu robia piknik. Ide o moju obľúbenú časť San Francisca, do ktorej sa stále rád vraciam.

čo vidieť v san franciscu
Postcard row.

Vyhliadka z Twin Peaks

No a ako posledný tip na záver, odvez sa na vyhliadku z Twin Peaks a počkaj na západ slnka. Ten pohľad na jedno z najznámejších miest na svete je na nezaplatenie. Čo vidieť v San Franciscu? Celé mesto.

Sprav to čo ja. Príď sem pred západom slnka a počkaj, kým sa celé mesto ponorí do tmy. Bolo fascinujúce sledovať, ako sa postupne celé San Francisco rozsvieti.

čo vidieť v san franciscu
Vyhliadka na mesto z Twin Peaks.

návšteva san francisca
Prečítaj si, čo vidieť v San Franciscu, kam ísť a tiež čo vedieť pred cestou. San Francisco patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá v USA a bol som tu dvakrát. Sú veci, ktoré ma vždy prekvapia, no ide o veľmi príjemné mesto, ktoré budeš milovať. Prečítaj si kam ísť a čo vidieť v San Franciscu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.