Čo vidieť v Marákeši a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Čo vidieť v Marákeši v Maroku? Keď z Viedne otvorili novú leteckú linku, priame spojenie do Marrákeša, poskočilo mi srdcô. Ak aj vás láka exotika v zime, no nechcete presedieť dlhé hodiny v lietadle, mesto Marrákeš, ako aj celé Maroko, je dobrá voľba zimnej dovolenky. Ja som si Maroko zapamätal ako krajinu, kde je teplo, sucho a všade voní mäta. Pripútajte sa, o malú chvíľu pristaneme v Marrákeši.

Čo vidieť v Marákešii a tipy na návštevu Maroka

Čo vidieť v Marakéši a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Marakéši a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

Úzke uličky, vôňa korenia, rušné námestie Jeema el-fna, exotický tajine (čítaj tažín) a stánky, z ktorých sa ozýva mix arabštiny, francúzštiny a angličtiny. Toto je Marrákeš, najznámejšie mesto Maroka. Tu klikajte aktuálne akciové letenky do Marrákeša.

Jeema el-Fna a spletitá Medina

Námestie, ktoré je centrom všetkého. Jeema el-Fna (čítaj džáma el fna) je počas dňa rajom predajcov čerstvo odšťaveného džúsu, mandlí, kožených výrobkov a kobercov. Avšak, skutočná zábava začína až po západe slnka, keď stánky s jedlom nahradia zaklínači hadov, veštice, čarodeji a liečitelia. Nočné zábery z námestia môžu v niekom evokovať rabovanie obchodov v Paríži, no ide iba o kľudnú zábavu, ktorá je asi tou najsilnejšou ukážkou toho, ako môže marocká kultúra vyzerať. Je tu tiež známe kasíno a rovnako Online Casino, čo by som na takto konzervatínu krajinu nikdy nepovedal.

Kedysi autobusová stanica, dnes UNESCO pamiatka, ktorá hovorí o tom, aké dôležité je zachovať ústne a nehmotné dedičstvo ako základ kultúrnej rozmanitosti. V skratke, iný svet.

Jeema el-Fna je vstupnou bránou do Mediny, čo je najstaršia časť Marrákeša. Kto sa nestratí v týchto uzučkých uličkách, akoby nebol v Marrákeši. Jediná cesta zo spletitých ulíc naspäť na námestie nieje, samozrejme, zadarmo a aj ten najmenší chlapec, ktorý sa tu dokonale vyzná, si od vás za pomoc vypýta minimálne dve eurá. Vy mu ich s radosťou dáte, lebo sami by ste sa odtiaľto nedostali.

Čo vidieť v Marákeši v Maroku

Jeema el-Fna a spletitá Medina
Jeema el-Fna a spletitá Medina
Záhrady Majorelle
Záhrady Majorelle

Garbiarne iba s čerstvou mätou a spracovanie kože

Marrákeš má dlhú históriu spracovania kože. Pôvodné garbiarne (tanneries), ktoré ležia na okraji mesta, sú využívané dodnes. Koža sa tu namáča a dezinfikuje. To vysvetľuje ten neskutočný smrad, ktorý prekryje iba kytica mäty, ktorú dávajú turistom, aby sa tu nepodusili, haha.

Čistenie surovej kože prebieha tak, že sa do kamennej jamy postaví takmer nahý muž a ručne kožu umýva. Následne sa suší na slnku a ide na ďalšie spracovanie, ako je brúsenie a farbenie. Na farbenie používajú tradičné koreniny, rastliny a červenú hlinu. Výsledný produkt sa potom rozváža po krajine, ale niečo si môžete kúpiť aj tu, priamo u výrobcov doma. Čo vidieť v Marákeši? Veľa kože.

Dnu ma pozval starší muž. Viedol ma tenkou tmavou chodbou vo svojom dome, lemovanou veľkými kusmi kože, až kým sme sa dostali do veľkej miestnosti kde bolo veľa kožených kabeliek, opaskov, peňaženiek ale aj kobercov a odevov. V rohu horela vonná sviečka, z ktorej ma štípali oči. Tvrdil, že všetko je jeho ručná výroba, rozložil predo mňa koberce a kožené opasky a o každom hovoril akú má hodnotu, lebo je ručne vyrobený a nafarbený prírodnými materiálmi. Ja odchádzam bez nákupu a kyticu mäty hádžem do najbližšieho koša. Minule som o tom pozeral dokument a ukázalo sa, že väčšinou ide o fejky.

Centrum Marákeša
Centrum Marákeša
Centrum Marákeša
Centrum Marákeša

Ramadán v Maroku a čo vidieť v Marákeši

Pamätám si, akoby to bolo včera. Sedel som v pohodlnom vlaku z Marrákeša do Casablancy, ktorý sa hnal naprieč Saharou. Vo vzduchu bolo niečo tajomné. Za oknami sa mihala horúca púšť a sem-tam som zazrel nejakého pastiera so svojimi kozami. Netuším, kde ich tu pásol. Bol Ramadán. Moslimský sviatok, kedy je počas dňa zakázané jesť, piť a fajčiť. Akonáhle sa horúce slnko postupne blížilo k obzoru Sahary, vo vlaku začal panovať ruch a nervozita. Prečítajte si aké je cestovanie počas Ramadánu.

Miestni stále častejšie pozerali na hodinky. Vozňom sa nieslo nepokojné ticho a suché dusno zo Sahary, ktoré sa však malo každú sekundu premeniť na bujarú oslavu sprevádzanú vôňou mätového čaju a mandlí. “Slnko zapadlo” zakričala neznáma spolusediaca. Do vozňa vstúpil predavač mandlí. Všetci začali jesť, baviť sa a ponúkať si jedlo navzájom. Maročania sa radi delia a tak jeden nahryznutý croissant skončil ako dar pre mladú slečnu, ktorá ho s radosťou prijala. Žeby akt náklonnosti?

Čo ochutnať v Maroku a jedenie ťavieho mäsa

Perfektný a silný mätový čaj sa v Maroku často pije namiesto kávy. Málokto ale vie, že často ide o klasický zelený čaj ochutený čerstvou mätou a konskou dávkou cukru. Ani sa teda nečudujem, že tu supluje kávu a Maročania ho pijú aj keď je vonku 40 stupňov. Skúsil som to a na moje prekvapenie, piť horúce čaje v horúcom počasí mi až tak neprekážalo. Minule som dokonca čítal, že to je zdravšie, ako piť chladené.

Čo ale na tanier? Názov tajine je odvodený od hlinenej nádoby, v ktorej sa jedlo pripravuje. Nádoba má špeciálny tvar kužeľa, vďaka ktorému para z jedla kondenzuje a steká naspäť dole, čím sa jedlo pomaly dusí. Samotný tajine je klasické mäso so zeleninou a aj v Maroku platí, že koľko reštaurácií navštívite, toľko tajine ochutnáte. Dokoca aj vegetariánsky. Ako príloha môže byť aj ryža.

Špecialitou je tajine z ťavieho mäsa a tajomstvo je, opäť, v ingredienciách a koreninách. Jeho sladko-korenistú chuť má vďaka sušeným figám, ďatliam, kardamónu a škorici. Niekomu tajine na prvýkrát nemusí chutiť, no väčšina si tieto orientálne chute zamiluje.

Čo vidieť v Marákeši

Čo vidieť v Marákeši
Návšteva Maroka a Marákeša

TIP: Maroko je moslimská krajina a preto tu alkohol bežne nepredávajú. Ak však dostanete chuť na chladené pivo či mojito s perfektným výhľadom na Marrákeš, odporúčam Hôtel La Renaissance Marrakech, ktorý má luxusný strešný bar, no ceny primerané tomu, že alkohol je v krajine tabu. Čo vidieť v Marákeši? Pridajte mi do komentára viac tipov.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.