Čo vidieť v Poprade a kam ísť? Tieto tipy na výlety som osobne overil

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Čo vidieť v Poprade? To je dobrá otázka. Okolo Popradu prechádzam vždy, keď idem do Tatier, zrejme ako každý. Nikdy mi ale nenapadlo ísť sa pozrieť priamo do mesta (a nemyslím tým iba AquaCity). V Poprade som nedávno strávil krátky čas, no stihol toho pomerne veľa. Prečítaj si, čo vidieť v Poprade a inšpiruj sa aj mojimi tipmi na výlety a rôzne atrakcie.

Čo vidieť v Poprade a tipy na výlety a atrakcie

Vedel si? Poprad sa skladá z viacerých menších miest, ktoré sú navzájom spojené. Každé z týchto miest má svoj erb a identitu, no spolu tvoria mesto Poprad. Sú to Spišská Sobota, Poprad centrum, Matejovce, Stráže pod Tatrami a Veľká. Každé z týchto miest má svoj kostol a zaujímavosťou je, že aj immaculatu, čo je morový stĺp. Prečítaj si, čo vidieť v Poprade.

  1. Spišská Sobota
  2. Centrum mesta
  3. Tatranská galéria
  4. Pivný kúpeľ
  5. Horolezecká stena
  6. Kvetnica

Spišská Sobota, múzeum a kostol

Spišská Sobota je jedným z miest, ktoré tvoria Poprad, ako celok. Čo som nevedel je, že je rodiskom rôznych známych osobností, ako napríklad uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer, ktorý vybudoval Reinerovu chatu, čo je prvá chata v Tatrách. V Spišskej Sobote sa narodila aj Zuzana Hönschová, manželka Mórica Beňovského, či Ján Brokoff, ktorý je slávnym barokovým sochárom. Dnes má sochy na Karlovom moste v Prahe.

TIP: Vyskúšaj vyhliadkovú jazdu poschodovým autobusom na linke č.8, ktorá ťa prevezie Popradom. Počas jazdy si vypočuješ audiosprievodcu o tom najdôležitejšom z minulosti aj súčasnosti mesta. Linka jazdí z autobusovej stanice a jazda trvá 45 minút. Už čoskoro sa v uliciach objaví aj populárny vyhliadkový vláčik.

Múzeum v Spišskej soboty má vo svojej zbierke aj prvý vysávač a ak sa tu chceš ubytovať, máš na výber z niekoľkých penziónov. Spišská Sobota má kopec penziónov na ubytovanie, no (vraj) najkrajší je Sabato, ktorý je veľmi vychytený. Sám by som v ňom býval, ak by nemali plno. Do pozornosti by som tiež chcel dať reštauráciu Vino & Tapas, ktorá dostala ocenenie od TRENDu. Táto reštaurácia je otvorená iba na objednávku a ponúka rôzne zážitkové menu, ako je napríklad posledná večera z Titaniku. Tematická gastronómia teraz v Poprade fičí.

Spišská Sobota
Spišská Sobota, autor: Marián Galajda, OOCR.

Sobotský Maťko ako tradičná kuchyňa Popradu

V Spišskej Sobote ochutnaj tiež miestny tradičný posúch z celozrnnej múky, ktorý sa podobá na pizzu. Volá sa Sobotský Maťko (a nie Sebecký Maťko, ako som si pôvodne myslel, haha). Sobotský Maťko sa vyrába sa z tradičných surovín tohto regiónu, akými sú hlavne slanina a bryndza. Mega kombinácia.


Centrum Popradu a kostol

Centrum Popradu je naozaj malinké, no je tu veľa kultúrnych podujatí. Ten víkend, počas ktorého som tu bol ja, sa konal festival Viva Italia. V Poprade žije veľa Talianov, ktorí dali hlavy (a špagety) dokopy a počas svojho festivalu zabávajú a kŕmia Popradčanov dobrým talianskym jedlom. V Poprade som teda zažil malé Taliansko.

Na námestí stojí zaujímavý Kostol svätého Egídia, ktorý ma zvnútra veľmi zaujal. Sú v ňom odkryté fresky, ktoré znázorňujú aj kňazov, ktorí putujú do pekla, haha. Hovorí sa, že práve v tomto kostole bolo kedysi najstaršie zobrazenie Tatier. Kostol má perfektnú akustiku, preto tu počas Vianoc narazíš na rôzne vianočné koncerty, či už jazzové, alebo aj Katky Koščovej.

TIP: Ak si v Poprade a chceš mať všetko poruke, vrátane plánu mesta či dvojjazyčného audiosprievodcu, stiahni si appku POPRAD – dostupná pre Android aj iOS.

poprad
Centrum mesta.
čo vidieť v poprade
Poprad.
čo vidieť v poprade
Centrum.
čo vidieť v poprade
Na vychádzke.
viva italia poprad
Festival Viva Italia, autor: Marián Galajda, OOCR.
akcie v poprade
Akcie v Poprade, autor: Marián Galajda, OOCR.

Tatranská galéria a Podtatranské Múzeum

Poprad má unikát celoslovenského významu. Totižto, podarila sa tu zorganizovať pôvodná myšlienka, a to, že zo starého priemyselného objektu spravili centrum kultúry a umenia. Stretávajú sa tu osobnosti slovenského kultúrneho života, či už herecké, umelecké alebo hudobné. Nad Tatranskou galériu sa nachádza vysoký komín, z ktorého sa v budúcnosti plánuje spraviť vyhliadka na mesto.

Ide o prvú budovu na Slovensku, kde sa starý továrenský priestor premenil na stredisko kultúry. Prvá verejná akcia sa tu konala už 1.5.1993 a každý rok tu nájdeš výstavu jednej výraznej osobnosti európskeho, či svetového významu.

tatranská galéria v poprade
Budova galérie.
tatranská galéria v poprade
Výstava.

Podtatranské Múzeum pekne znázorňuje históriu regiónu v prehľadne a farebne označených miestnostiach. Každá farba symbolizuje iné obdobie, čiže som hneď vedel, kde „sa nachádzam“. Veľkou atrakciou je pripravované expozícia Kniežacej hrobky z Popradu.


Pivné kúpele v Poprade v pivovare Tatras

Kto môže povedať, že sa okúpal v pive? Haha. Poprad má, čo sa piva týka, veľmi bohatú a dlhú históriu. V centre mesta stál kedysi historický pivovar, ktorý je dnes už schátralý, keďže neprežil nástrahy doby a predsa len, nie je štandardné, aby bol tak veľký pivovar priamo v centre mesta. Dnes funguje už iba sladovňa. Síce veľký pivovar zanikol, dnes v jeho stopách pokračuje viacero menších a táto tradícia sa v Poprade pekne udržiava a dostávajú za to mnoho ocenení.

Prečo by si mal pivo iba piť, keď sa v ňom môžeš okúpať? Pivovar Tatras, ktorý je penziónom, reštauráciou, pivovarom a kúpeľmi zároveň, ti splní sen, haha. Tekutina vo vani je zmes kvasníc a chmeľu, z ktorých sa varí pivo. Pri teplote 38°C má priaznivé zdravotné účinky na pokožku. Čo sa mi páčilo najviac je, počas kúpeľu máš k dispozícii 5 litrov piva, ktoré si čapuješ priamo z vane, a mastný chlieb so soľou a cibuľou. Ten som nemal roky, mňam!

pivne kupele v poprade
Pivné kúpele.

Kvetnica a jej vyhliadka, kameňolom a vyhliadka

Kvetnica je super tip na výlet z Popradu, ak máš čas a pekné počasie. Nielen že tadeto vedie cyklotrasa až do Svitu, po jej ceste je aj kameňolom, ktorý Popradčania milujú pre svoje nádherné jazero. Na zozname toho čo vidieť v Poprade nesmie kvetnica chýbať.

Ja som si dal pešiu túru hore k vyhliadke a hoci bola hmla, je to perfektná rozcvička. Sú tu mestské lesy s viacerými vyznačenými turistickými trasami či chodníkom na Zámčisko, ktoré je na druhej strane údolia. Hore je veľmi pekná kaplnka.

vyhliadka poprad
Vyhliadka nad Popradom.
vyhliadka poprad
Ahoj.

Nová lezecká stena v Poprade

V budove bývalej panelárne rastie nová lezecká stena v Poprade. Jej súčasťou je štýlová kaviareň, no tiež sa tu plánuje vybudovať lezecká stena do výšky až 31 metrov, čím bude najvyššia lezecká stena v Európe.

Aj keď som v Poprade strávil presne 24 hodín, bol som milo prekvapený, koľko tu toho je. Určite tvoju návštevu odporúčam nakombinovať štýlom oddych + aktívny pohyb. Jeden deň sa môžeš bublinkovať v Aquacity Poprad, druhý vybehnúť do Spišskej Soboty na Sobotského Maťka, či vyhliadku nad Kvetnicu.


Po Poprade cestoval v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Tatry. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.