Čo vidieť v Poprade a kam ísť? Tieto tipy na výlety som osobne overil

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Poprade? To je dobrá otázka. Okolo Popradu prechádzam vždy, keď idem do Tatier, zrejme ako každý. Nikdy mi ale nenapadlo ísť sa pozrieť priamo do mesta (a nemyslím tým iba AquaCity). V Poprade som nedávno strávil krátky čas, no stihol toho pomerne veľa. Prečítaj si, čo vidieť v Poprade a inšpiruj sa aj mojimi tipmi na výlety a rôzne atrakcie.

Čo vidieť v Poprade a tipy na výlety a atrakcie

Vedel si? Poprad sa skladá z viacerých menších miest, ktoré sú navzájom spojené. Každé z týchto miest má svoj erb a identitu, no spolu tvoria mesto Poprad. Sú to Spišská Sobota, Poprad centrum, Matejovce, Stráže pod Tatrami a Veľká. Každé z týchto miest má svoj kostol a zaujímavosťou je, že aj immaculatu, čo je morový stĺp. Prečítaj si, čo vidieť v Poprade.

  1. Spišská Sobota
  2. Centrum mesta
  3. Tatranská galéria
  4. Pivný kúpeľ
  5. Horolezecká stena
  6. Kvetnica

Spišská Sobota, múzeum a kostol

Spišská Sobota je jedným z miest, ktoré tvoria Poprad, ako celok. Čo som nevedel je, že je rodiskom rôznych známych osobností, ako napríklad uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer, ktorý vybudoval Reinerovu chatu, čo je prvá chata v Tatrách. V Spišskej Sobote sa narodila aj Zuzana Hönschová, manželka Mórica Beňovského, či Ján Brokoff, ktorý je slávnym barokovým sochárom. Dnes má sochy na Karlovom moste v Prahe.

TIP: Vyskúšaj vyhliadkovú jazdu poschodovým autobusom na linke č.8, ktorá ťa prevezie Popradom. Počas jazdy si vypočuješ audiosprievodcu o tom najdôležitejšom z minulosti aj súčasnosti mesta. Linka jazdí z autobusovej stanice a jazda trvá 45 minút. Už čoskoro sa v uliciach objaví aj populárny vyhliadkový vláčik.

Múzeum v Spišskej soboty má vo svojej zbierke aj prvý vysávač a ak sa tu chceš ubytovať, máš na výber z niekoľkých penziónov. Spišská Sobota má kopec penziónov na ubytovanie, no (vraj) najkrajší je Sabato, ktorý je veľmi vychytený. Sám by som v ňom býval, ak by nemali plno. Do pozornosti by som tiež chcel dať reštauráciu Vino & Tapas, ktorá dostala ocenenie od TRENDu. Táto reštaurácia je otvorená iba na objednávku a ponúka rôzne zážitkové menu, ako je napríklad posledná večera z Titaniku. Tematická gastronómia teraz v Poprade fičí.

Spišská Sobota
Spišská Sobota, autor: Marián Galajda, OOCR.

Sobotský Maťko ako tradičná kuchyňa Popradu

V Spišskej Sobote ochutnaj tiež miestny tradičný posúch z celozrnnej múky, ktorý sa podobá na pizzu. Volá sa Sobotský Maťko (a nie Sebecký Maťko, ako som si pôvodne myslel, haha). Sobotský Maťko sa vyrába sa z tradičných surovín tohto regiónu, akými sú hlavne slanina a bryndza. Mega kombinácia.


Centrum Popradu a kostol

Centrum Popradu je naozaj malinké, no je tu veľa kultúrnych podujatí. Ten víkend, počas ktorého som tu bol ja, sa konal festival Viva Italia. V Poprade žije veľa Talianov, ktorí dali hlavy (a špagety) dokopy a počas svojho festivalu zabávajú a kŕmia Popradčanov dobrým talianskym jedlom. V Poprade som teda zažil malé Taliansko.

Na námestí stojí zaujímavý Kostol svätého Egídia, ktorý ma zvnútra veľmi zaujal. Sú v ňom odkryté fresky, ktoré znázorňujú aj kňazov, ktorí putujú do pekla, haha. Hovorí sa, že práve v tomto kostole bolo kedysi najstaršie zobrazenie Tatier. Kostol má perfektnú akustiku, preto tu počas Vianoc narazíš na rôzne vianočné koncerty, či už jazzové, alebo aj Katky Koščovej.

TIP: Ak si v Poprade a chceš mať všetko poruke, vrátane plánu mesta či dvojjazyčného audiosprievodcu, stiahni si appku POPRAD – dostupná pre Android aj iOS.

poprad
Centrum mesta.
čo vidieť v poprade
Poprad.
čo vidieť v poprade
Centrum.
čo vidieť v poprade
Na vychádzke.
viva italia poprad
Festival Viva Italia, autor: Marián Galajda, OOCR.
akcie v poprade
Akcie v Poprade, autor: Marián Galajda, OOCR.

Tatranská galéria a Podtatranské Múzeum

Poprad má unikát celoslovenského významu. Totižto, podarila sa tu zorganizovať pôvodná myšlienka, a to, že zo starého priemyselného objektu spravili centrum kultúry a umenia. Stretávajú sa tu osobnosti slovenského kultúrneho života, či už herecké, umelecké alebo hudobné. Nad Tatranskou galériu sa nachádza vysoký komín, z ktorého sa v budúcnosti plánuje spraviť vyhliadka na mesto.

Ide o prvú budovu na Slovensku, kde sa starý továrenský priestor premenil na stredisko kultúry. Prvá verejná akcia sa tu konala už 1.5.1993 a každý rok tu nájdeš výstavu jednej výraznej osobnosti európskeho, či svetového významu.

tatranská galéria v poprade
Budova galérie.
tatranská galéria v poprade
Výstava.

Podtatranské Múzeum pekne znázorňuje históriu regiónu v prehľadne a farebne označených miestnostiach. Každá farba symbolizuje iné obdobie, čiže som hneď vedel, kde „sa nachádzam“. Veľkou atrakciou je pripravované expozícia Kniežacej hrobky z Popradu.


Pivné kúpele v Poprade v pivovare Tatras

Kto môže povedať, že sa okúpal v pive? Haha. Poprad má, čo sa piva týka, veľmi bohatú a dlhú históriu. V centre mesta stál kedysi historický pivovar, ktorý je dnes už schátralý, keďže neprežil nástrahy doby a predsa len, nie je štandardné, aby bol tak veľký pivovar priamo v centre mesta. Dnes funguje už iba sladovňa. Síce veľký pivovar zanikol, dnes v jeho stopách pokračuje viacero menších a táto tradícia sa v Poprade pekne udržiava a dostávajú za to mnoho ocenení.

Prečo by si mal pivo iba piť, keď sa v ňom môžeš okúpať? Pivovar Tatras, ktorý je penziónom, reštauráciou, pivovarom a kúpeľmi zároveň, ti splní sen, haha. Tekutina vo vani je zmes kvasníc a chmeľu, z ktorých sa varí pivo. Pri teplote 38°C má priaznivé zdravotné účinky na pokožku. Čo sa mi páčilo najviac je, počas kúpeľu máš k dispozícii 5 litrov piva, ktoré si čapuješ priamo z vane, a mastný chlieb so soľou a cibuľou. Ten som nemal roky, mňam!

pivne kupele v poprade
Pivné kúpele.

Kvetnica a jej vyhliadka, kameňolom a vyhliadka

Kvetnica je super tip na výlet z Popradu, ak máš čas a pekné počasie. Nielen že tadeto vedie cyklotrasa až do Svitu, po jej ceste je aj kameňolom, ktorý Popradčania milujú pre svoje nádherné jazero. Na zozname toho čo vidieť v Poprade nesmie kvetnica chýbať.

Ja som si dal pešiu túru hore k vyhliadke a hoci bola hmla, je to perfektná rozcvička. Sú tu mestské lesy s viacerými vyznačenými turistickými trasami či chodníkom na Zámčisko, ktoré je na druhej strane údolia. Hore je veľmi pekná kaplnka.

vyhliadka poprad
Vyhliadka nad Popradom.
vyhliadka poprad
Ahoj.

Nová lezecká stena v Poprade

V budove bývalej panelárne rastie nová lezecká stena v Poprade. Jej súčasťou je štýlová kaviareň, no tiež sa tu plánuje vybudovať lezecká stena do výšky až 31 metrov, čím bude najvyššia lezecká stena v Európe.

Aj keď som v Poprade strávil presne 24 hodín, bol som milo prekvapený, koľko tu toho je. Určite tvoju návštevu odporúčam nakombinovať štýlom oddych + aktívny pohyb. Jeden deň sa môžeš bublinkovať v Aquacity Poprad, druhý vybehnúť do Spišskej Soboty na Sobotského Maťka, či vyhliadku nad Kvetnicu.


Po Poprade cestoval v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Tatry. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.