Zoznam vecí, ktoré môžu Dáni závidieť Slovákom


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Na prelome decembra a januára, počas mal počas mojej návštevy Dánska dostatočne veľa času na spoznanie dánskej kultúry a spôsobu, akým s v Dánsku žije. Aj keď som chcel spontánne odísť na Island, ceny leteniek medzi Vianocami a silvestrom zabezpečili, že som ostal v Kodani takmer štyri dni. Za tieto štyri dni som sa spoznal s miestnymi a zistil, že aj keď je Dánsko len na skok od Slovenska, majú nám čo závidieť.

Samozrejme prírodu. O tom žiadna.

Klišé ako to, že Slovensko má nádhernú krajinu nesmie v tomto zozname chýbať. Áno, je to tak. Dánsko je nudná krajina čo sa týka geografie. Rovina, že vidíte až do Ameriky. Vážne, ak by nebola zem guľatá, zrejme by ste z Kodane videli aj sochu Slobody. Dánsko, respektíve Kodaň je veľmi ovplyvnená morom, ktoré ho obmýva. Veľmi silný vietor a časté dažde z Kodane robia trochu depresívne miesto, avšak verím, že len v zime. Kodaň mi prišla ako mesto ideálne do nemeckej kriminálky. Dáni teda asi nebudú zdatní v lyžovaní, hehe. Slovensko nemá samozrejme more, ale popravde, komu chýba? Veď mý máme Tatry. Aj keď nám tam niekedy treba kvalitné termoprádlo, stále – kto by menil? :)

Imigrantov. My ich tu nemáme toľko.

Toto je aktuálne veľmi veľký problém. Príval imigrantov značne Dánsko zmenil a ovplyvnil miestnych obyvateľov. Kodaň je čoby na skok od Malmö, malého mestečka vo Švédsku. Mnoho Švédov pracuje v Kodani a nájdu sa aj Dáni, ktorí denne dochádzajú do Malmö za prácou. (Len taká interná informácia, Švédi by chceli byť Dáni. Dánska mena je silnejšia a veľa Švédov sa sťahuje do Dánska, má doma ich menu a hovorí dánsky). Nedávny problém s imigrantmi však vytvoril ďalší problém a tým obmedzil cestovanie medzi Kodaňou a Malmö cez Oresundský most. Letisko v Kodani je zároveň aj veľká vlaková stanica, kde nastupuje mnoho ľudí na vlaky do Švédska. Cesta vlakom z Kodane do Malmö netrvá dlho a za dvadsať minút to dáte. Avšak, bol tu postavený plot medzi koľajnicami, aby imigranti nešli na nástupište, odkiaľ odchádzajú vlaky do Švédska. Teraz musia prejsť kontrolou. Kvôli tomuto plotu a kontrolám na hranici sa cestovanie medzi Dánskom a Švédskom predlžuje, čo priťažuje tým, ktorí takto cestujú ráno do práce a večer po práci domov. Pasová kontrola tu je na dennom poriadku. Vlak z Kodane do Malmö, ktorý mal pôvodne zrýchliť spojenie medzi Dánskom a Švédskom je teraz značne brzdený imigrantmi, ktorí cez Dánsko pokračujú do Švédska.

ako vyzeraju imigranti

Lacné pivo.

Za dve pivá som v Kodani zaplatil v prepočte 18 €. Chce to ďalší komentár? :)

My máme Ryanair a lacné letenky

Jeden Dán sa ma pýtal, ako som prišiel do Kodane. Hovorím, že Ryanair z Budapešti. Nasledovala dlhá debata o tom, ako je Dánsko vystavené proti tejto leteckej spoločnosti a že Dáni v podstate nechcú, aby tam Ryanair lietal. Nerozumel som tomu, prečo nechcú lacno lietať po Európe? Dán v tom mal jasno a povedal mi “Pracovné podmienky v Ryanair sú zlé a ich zamestnanci nemajú dobrý život. Radšej zaplatím za letenku viac a viem, že ich zamestnanci majú dôstojný život”. Ide možno o subjektívny názor, no niečo na ňom bude. Keď sa však odosobním od toho, že práca v Ryanair asi nie je tá najlepšia na svete, ja som celkom rád, že sa môžem z Bratislavy odviezť za pár euro v podstate kamkoľvek.

kde je lacne pivo

Tento článok berte trochu s nadhľadom. Samozrejme, že aj my máme čo závidieť Dánom a okrem platov a škaredého počasia má minimálne Kodaň čo to ponúknuť turistom. Nehovorím, že Bratislava nie, no Kodaň je na neporovnanie. Dáni myslia naozaj západne a páči sa mi aj to, že sa starajú o okolie v ktorom žijú. Odpadky? A kde? Ja som žiadne nevidel. Dáni majú otvorenú politiku voči imigrantom, začleňujú ich do spoločnosti. U nás boli iba protesty. Dán, ktorý mi rozprával o nenávidenom plote na letisku v Kodani bol však veľmi priateľský a keď sme sa rozlúčili, povedal, že ide domov, lebo ho tam čaká jeho manžel. V mnohých smeroch máme čo my závidieť Dánsku, no stále, tie naše Tatry sú na nezaplatenie :)

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.