Zoznam vecí, ktoré môžu Dáni závidieť Slovákom

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Na prelome decembra a januára, počas mal počas mojej návštevy Dánska dostatočne veľa času na spoznanie dánskej kultúry a spôsobu, akým s v Dánsku žije. Aj keď som chcel spontánne odísť na Island, ceny leteniek medzi Vianocami a silvestrom zabezpečili, že som ostal v Kodani takmer štyri dni. Za tieto štyri dni som sa spoznal s miestnymi a zistil, že aj keď je Dánsko len na skok od Slovenska, majú nám čo závidieť.

Samozrejme prírodu. O tom žiadna.

Klišé ako to, že Slovensko má nádhernú krajinu nesmie v tomto zozname chýbať. Áno, je to tak. Dánsko je nudná krajina čo sa týka geografie. Rovina, že vidíte až do Ameriky. Vážne, ak by nebola zem guľatá, zrejme by ste z Kodane videli aj sochu Slobody. Dánsko, respektíve Kodaň je veľmi ovplyvnená morom, ktoré ho obmýva. Veľmi silný vietor a časté dažde z Kodane robia trochu depresívne miesto, avšak verím, že len v zime. Kodaň mi prišla ako mesto ideálne do nemeckej kriminálky. Dáni teda asi nebudú zdatní v lyžovaní, hehe. Slovensko nemá samozrejme more, ale popravde, komu chýba? Veď mý máme Tatry. Aj keď nám tam niekedy treba kvalitné termoprádlo, stále – kto by menil? 🙂

Imigrantov. My ich tu nemáme toľko.

Toto je aktuálne veľmi veľký problém. Príval imigrantov značne Dánsko zmenil a ovplyvnil miestnych obyvateľov. Kodaň je čoby na skok od Malmö, malého mestečka vo Švédsku. Mnoho Švédov pracuje v Kodani a nájdu sa aj Dáni, ktorí denne dochádzajú do Malmö za prácou. (Len taká interná informácia, Švédi by chceli byť Dáni. Dánska mena je silnejšia a veľa Švédov sa sťahuje do Dánska, má doma ich menu a hovorí dánsky). Nedávny problém s imigrantmi však vytvoril ďalší problém a tým obmedzil cestovanie medzi Kodaňou a Malmö cez Oresundský most. Letisko v Kodani je zároveň aj veľká vlaková stanica, kde nastupuje mnoho ľudí na vlaky do Švédska. Cesta vlakom z Kodane do Malmö netrvá dlho a za dvadsať minút to dáte. Avšak, bol tu postavený plot medzi koľajnicami, aby imigranti nešli na nástupište, odkiaľ odchádzajú vlaky do Švédska. Teraz musia prejsť kontrolou. Kvôli tomuto plotu a kontrolám na hranici sa cestovanie medzi Dánskom a Švédskom predlžuje, čo priťažuje tým, ktorí takto cestujú ráno do práce a večer po práci domov. Pasová kontrola tu je na dennom poriadku. Vlak z Kodane do Malmö, ktorý mal pôvodne zrýchliť spojenie medzi Dánskom a Švédskom je teraz značne brzdený imigrantmi, ktorí cez Dánsko pokračujú do Švédska.

ako vyzeraju imigranti

Lacné pivo.

Za dve pivá som v Kodani zaplatil v prepočte 18 €. Chce to ďalší komentár? 🙂

My máme Ryanair a lacné letenky

Jeden Dán sa ma pýtal, ako som prišiel do Kodane. Hovorím, že Ryanair z Budapešti. Nasledovala dlhá debata o tom, ako je Dánsko vystavené proti tejto leteckej spoločnosti a že Dáni v podstate nechcú, aby tam Ryanair lietal. Nerozumel som tomu, prečo nechcú lacno lietať po Európe? Dán v tom mal jasno a povedal mi “Pracovné podmienky v Ryanair sú zlé a ich zamestnanci nemajú dobrý život. Radšej zaplatím za letenku viac a viem, že ich zamestnanci majú dôstojný život”. Ide možno o subjektívny názor, no niečo na ňom bude. Keď sa však odosobním od toho, že práca v Ryanair asi nie je tá najlepšia na svete, ja som celkom rád, že sa môžem z Bratislavy odviezť za pár euro v podstate kamkoľvek.

kde je lacne pivo

Tento článok berte trochu s nadhľadom. Samozrejme, že aj my máme čo závidieť Dánom a okrem platov a škaredého počasia má minimálne Kodaň čo to ponúknuť turistom. Nehovorím, že Bratislava nie, no Kodaň je na neporovnanie. Dáni myslia naozaj západne a páči sa mi aj to, že sa starajú o okolie v ktorom žijú. Odpadky? A kde? Ja som žiadne nevidel. Dáni majú otvorenú politiku voči imigrantom, začleňujú ich do spoločnosti. U nás boli iba protesty. Dán, ktorý mi rozprával o nenávidenom plote na letisku v Kodani bol však veľmi priateľský a keď sme sa rozlúčili, povedal, že ide domov, lebo ho tam čaká jeho manžel. V mnohých smeroch máme čo my závidieť Dánsku, no stále, tie naše Tatry sú na nezaplatenie 🙂

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.