Európan vyplnil mapu štátov Ameriky: Takto dopadol!

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

V poslednej dobe som videl veľa článkov odsudzujúcich Američanov za ich slabú znalosť Európy. Výrazy ako ‚hlúpi‘ či ‚nevzdelaní‘ boli v komentároch často používané na označenie Američanov, ktorí sa snažili vyplniť prázdnu mapu Európy. Práve toto ma priviedlo k myšlienkam, či aj znalosť Európanov o Amerike je na podobnej úrovni a či poznáme všetky štáty. Tento článok je mojou odpoveďou na článok portálu topky.sk ‚Američania zapisovali krajiny na mapu Európy: takto dopadli!‘
Rozhodol som otestovať samého seba!

Podľa fotografií máp, ktoré Američania spravili, ich znalosti o Európe nie sú veľmi bohaté. Najznámejším štátom Európy sa ukázalo, že je Taliansko a Taliansko je aj štátom, ktorý vedelo najviac ľudí správne na mape určiť. Žeby kvôli tvaru čižmy? Prekvapivo ďalšími najznámejšími štátmi je Poľsko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Anglicko. Poľsko ma prekvapilo, avšak Američania sú veľmi nábožensky založení a Poliaci mali pápeža. História Nemecka sa učí po celom svete a nemecké pivo je jednotkou v celom svete. Španieli majú býčie zápasy a taliani pizzu. Francúzi Eiffelovu vežu a víno, Angličania Big Ben a čaj. Z tohto všetkého mi vyplynulo, že známe štáty sú tie, o ktorých je vo svete počuť a ktoré sú niečím známe alebo typické.

Spojené štáty pozostávajú z 50 jednotlivých štátov, to vie každý. Vie však každý, kde presne sa tieto štáty nachádzajú? Všetci obviňujú Ameriku, že nevie, kde leží Slovinsko. Vie však Európan, kde leží štát Maine alebo Nova Scotia? Rozhodol som sa otestovať a zistiť, či sú moje znalosti o Amerike také, aké majú Američania o Európe. Snažil som sa vyplniť prázdnu mapu USA a priznám sa, trvalo mi to dlhšie, ako som očakával. Malá poznámka, tento článok som písal počas môjho pobytu v USA a aj napriek tomu stále neviem, kde sa ktoré štáty presne nachádzajú. Tu je moja mapa.

Použil som čiernu fixku a červené pero na opravenie chýb. Bol som až prekvapený, koľko toho neviem. Väčšinu štátov mi ani len nenapadlo napísať a až pri opravovaní som si na ne spomenul. Bol som si istý tým, kde leží New York, Aljaška, California, Florida a Havaji. A viete prečo je tomu tak? Tieto štáty sú najznámejšími americkými štátmi a hovorí sa o nich najviac. Počas tohto testu som zistil, že Amerika má aj štát Arkansas a Igora o ktorých som nikdy pred tým nepočul. Kde do pekla leží Nové Mexiko? Ľudia bežne poznajú štáty o ktorých je počuť, ktoré sú niečím známe, no počul niekedy Američan o Lotyšsku? Asi nie toľko, čo o Francúzsku a v tom je celý háčik.

Nepáči sa mi, keď všetci obviňujú Američanov ze sú nevzdelaní kvôli tomu, že nevedia, kde leží Bulharsko. Myslím, že ani jeden z tých čo písali alebo komentovali ten článok si neskúsili spraviť podobnú mapu Ameriky. Amerika sa skladá z 50 štátov a hádzať všetkých do jedného vreca nieje fér. Za posledné obdobie som prišiel do kontaktu s mnohými Američanmi a samozrejme, sú medzi nimi aj takí, nad ktorými som prevrátil očami a pomyslel si, že to budú mať v živote ťažké. Stretol som však aj takých, na ktorých budem do smrti spomínať a možno ani oni nevedia, kde leží Slovensko.

Milan Bardun 2014 pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.