Odfotil som sa na Floride s krokodílom. Povedali „To je turistické!“

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Everglades národný park: Nedávno som bol na Floride a celý čas som sa tešil na to, ako si spravím peknú fotku s aligátorom v ruke. Vystál som si teda radu, zaplatil tri doláre a pán šerif mi dal do ruky aligátora so zviazanými ústami, kým on si zatiaľ kýchol (viď.foto nižšie). Ako som tak pózoval do ajfónu, jeden z mojich kamarátov, s ktorými som tam bol poznamenal „Ja nechcem fotku, je to také turistické“.

Ale ja chcem, problém? Hádam nie som turista?! A nie je turistické prenajať si auto a odviezť sa do Everglades, zaplatiť za čln a nechať sa povoziť po močiari v domnení, že uvidím krokodíla plávať vo vode? Ó môj boh.

Everglades národný park je miesto, kde krokodíly zachraňujú

everglades-florida
Močiare v Everglades sú obrovské a  nebezpečné.

„Turista verzus cestovateľ“ – už vám na čisto šibe?!

Nejdem sa hrať a nikdy som sa nehral na niekoho, kto si zbalí ruksak  s piatimi eurami a ide do sveta. Samozrejme, že mám veľa známych, ktorí to urobili a patrí im moja česť. Je pekné bývať s miestnymi, spať v chatrči a snažiť sa splynúť s lokálnym životom. Avšak, každý cestovateľ je iný a prečo by som si nemohol spraviť fotografiu s malým aligátorom, keď už som meral 10 tisíc kilometrov za oceán, až do Everglades? Ja som turista! A kto nie je? Som turista, ktorý rád cestuje a chcem navštíviť všetky miesta, ktoré som si kedysi vysníval. Jedným z nich boli aj močiare Everglades na Floride. Pri cestovaní sa snažím podporiť miestnu ekonomiku a najmä vtedy, keď viem, že moje minuté peniaze pôjdu na dáky účel.

Samozrejme, že je lepšie podporovať lokálnych predajcov, o tom žiadna – to som mal ale nájsť miestneho kovboja, presvedčiť ho aby ma zobral na svoj čln a zaplatiť mu za to, že mi ukáže krokodíla? Alebo si rovno osedlať jeho krokodíla a veselo brázdiť močiare?! Keď počujem debatu na tému „turista vs. cestovateľ“ ježia sa mi chlpy. Kto súdi koho na základe toho, akým štýlom cestuje? Mám sedieť na Miami v zaprdenom hosteli a nikam neísť, lebo to je turistické? A nie som turista už len pre to, lebo som prišiel do Miami?

Everglades národný park
Na člne v močiari Everglades s ďalšími platiacimi turistami

O aligátory v Everglades je poctivo postarané aj za peniaze, ktoré platíte za fotky s nimi

krokodil-florida
Fotka, kvôli ktorej vznikol tento článok.

Ľudia, hlavne v mieri. Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.