Návod: Grand Canyon autom z Las Vegas priamo cez púšť

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ak ste v Las Vegas a chystáte sa na výlet do národného parku Grand Canyon, musíte si uvedomiť niektoré dôležité veci. Návšteva Grand Canyonu je jedna z TOP atrakcií spomedzi návštevníkov Las Vegas, no viete kam presne ísť aby ste mali čo najlepší výhľad na tento prírodný monument?

Grand Canyon autom z Las Vegas

Je niekoľko možností ako sa sem dostať – lietadlom, vlakom (do mesta Flagstaff, AZ), autobusom alebo autom. Ak chcete ísť lietadlom, nájdite si letenky na GCN letisko, no priame spojenia z Vegas chýbajú, ibaže letíte charterom alebo súkromným lietadlom. Avšak, najlepší spôsob dopravy je prenajať si auto a odviezť sa sem po vlastných kolesách. Pre mňa bola táto cesta zrejme oveľa vzrušujúcejšia než samotný Grand Canyon – prestavte si to, len  vy, auto, púšť a pálivé slnko po dobu 5 hodín. Taktiež sme zvažovali rezervovať si cestu cez agentúru a ísť tam autobusom ako zájazd, no nakoniec sme boli radi, že sme tak neurobili – tento výlet by sme si tak neužili. Grand Canyon autom z Las Vegas povinne pre každého.

NAVIGÁCIA K SEVERNÉMU ZRAZU:

Cesta k severnému zrazu trvá okolo 5 hodín neustálej jazdy a uvidíte mnoho nádherných prírodných scenérií. Počas cesty prejdete troma štátmi – Nevada, Utah a Arizona. Uistite sa, že máte dostatok benzínu, vody a jedla – cesta je celkom únavná z dôvodu neúnosného tepla a čiastočne monotónnej trasy – v podstate idete stále rovno po dobu piatich hodín a pozeráte sa na piesok, kamene a opustené domy popri ceste. Grand Canyon autom z Las Vegas je relatívne ľahko dostupný.

Directions from Las Vegas to Grand Canyonkliknite na mapu pre detailný pohľad

1.NÁJSŤ SPRÁVNY VÝJAZD – Na začiatok sa musíte dostať z mesta. Vylezte na cestu č.15 NORTH smerom na Salt Lake City, táto cesta sa volá „Las Vegas Freeway“ a je zadarmo. Nemusíte za ňu platiť a pre to môže byť občas až príliš plná áut, keďže táto cesta spája Los Angeles, CA a Salt Lake City, UT. Diaľnice v USA sú však perfektné, hneď po tých Nemeckých asi najlepšie aké som videl – čisté, rýchle a nové.

 2. NATANKUJTE PLNÚ – Akonáhle ste za mestom, odporúčam vám zastaviť na najbližšej pumpe. Zhruba po 1-2 hodinách v smere jazdy natrafíte na čerpaciu stanicu Moapa Paiute Travel Plaza, kde by ste sa mali zastaviť a natankovať, nakoľko najbližšu pumpu nestretnete najbližšie 2 hodiny. My sme si tu dali raňajky a nakúpili veľa vody (čo bolo najlepšie rozhodnutie!) a vydali sa naprieč púšťou smerom na Grand Canyon. Taktiež sa tu nachádza obchod so suvenírmi, mapami, magnetkami a mnoho vecami, ktoré vám budú pripomínať miesto, kde ste si ich kúpili. Mali sme menší problém s autom (nevedeli sme, čo máme natankovať) tak sme sa opýtali miestneho, ktorý nám ochotne poradil. Vyzeral ako tí typickí muži z westernoviek – mal džíny, bradu a klobúk 😀

Gas Station Nevada

Moapa Paiute Travel Plaza – čerpacia stanica uprostred púšte

3. SPRÁVNE ODBOČTE – Po niekoľkých hodinách sa budete nachádzať v mestečku St George v Utahu, kde musíte odbočiť na cestu č.9 smerom na mesto Hurricane. Akonáhle budete v Hurricane, čo je kúsok, hneď za Hurricane community center odbočte doprava – tu sme odbočili zle a stratili sme sa, odbočka je celkom nenápadná. Tu buďte pozorní a správne odbočte na cestu č.59

mestečko Hurricane, Utah – miesto, ktoré ani Google zrejme nenájde

nádherné prírodné scenérie popri ceste

4. 20 $ VSTUPNÉ – po rýchlom opustení mesta Hurricane pôjdete opäť rovno a dlho. Po cca 1 hodine jazdy po ceste bez žiadnych odbočiek, na ktorej budete pravdepodobne sami natrafíte na mesto Fredonia, už v štáte Arizona, kde odbočíte doprava na cestu č.89A. Po ďalšej dlhej ceste odbočíte na odbočku Grand Canyon, ktorú nemôžete minúť – bude vás upozorňovať viac informačných tabulí. Tu musíte zaplatiť $ 20 za vstup do národného parku (len kartou) a tým dostanete povolenie zotrvať tu po dobu jedného týždňa.

Celá cesta aj so zastaveniami trvá maximálne 6 hodín, záleží na tom, ako rýchlo idete – buďte však pozorní a neprekračujte rýchlosť. Pamätám si, ako sme išli nekonečne rovnou cestou a z ničoho nič nás predbehlo policajné auto a my sme sa čudovali, odkiaľ sa uprostred ničoho vzalo. Toto je Grand Canyon autom z Las Vegas.

5 hodinová cesta do Gran Canyonu vyzerá takto

typické cesty v Amerike – nekonečné a prázdne

Akonáhle sa dostanete vyčerpaní do Grand Canyonu, nájdete tu mnoho spôsobov ako relaxovať. Parkoviská zadarmo, reštaurácia, potraviny či obchod so suvenírmi sú tu k dispozícii pre návštevníkov a okrem nich aj pár chatiek, ktoré si môžete prenajať a ostať tu tak dlho, ako chcete. Videli sme pár dôchodcov, ktorí tu boli ubytovaní, takže toto miesto je viac-menej populárne medzi staršími ľuďmi, ktorí tu hľadajú kúsok kľudu v prírode. Pitná fontánka, toalety či stánok s občerstvením vás potešia, ak nechcete míňať peniaze v reštaurácii. Viac o Grand Canyone budúcu nedeľu.

CESTOVNÉ NÁKLADY NA 2 OSOBY (z Las Vegas ku severnému zrazu)

prenájom auta, poistenie a poplatky –  100 $

benzín na 492 míľ/ 792 km – 70 $

vstup do národného parku – 20 $

jedlo a nápoje – 60 $

CELKOM: 250 USD / 125 USD na jednu osobu

Na základe kalkulácií sme si uvedomili, že tento výlet až tak veľa nestál – zájazdy cez agentúry z Vegas autobusom stáli 100 – 110 USD na osobu, takže sme to dokázali v takmer skoro rovnakej cene. Grand Canyon je ďaľší must-see bod, ktorý by ste nemali vynechať ak sa nachádzate v okolí, či sa sem rozhodnete vydať autom, autobusom, vlakom či lietadlom. My sme išli autom a zrejme to bola najlepšia časť môjho USA výletu a odhodlal by som sa na to znova kedykoľvek, no len autom 😉 Grand Canyon autom z Las Vegas bol super zážitok.

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.