Himalájska železnica v Darjeelingu a moja jazda najvyššou železnicou v Indii

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Himalájska železnica v Darjeelingu je jednoznačne TOP atrakcia v okolí Darjeelingu. Známa aj ako Toy Train a postavená medzi rokmi 1879 a 1881 patrí medzi svetové pamiatky UNESCO. Vyskúšal som si ju a previezol sa najvyššie položenou železničnou traťou v Indii. Aké to bolo? Pozri si video a prečítaj článok. Toto je Himalájska železnica.

Himalájska železnica v Darjeelingu je najvyššia železnica v Indii

Ide o najvyššiu železničnú trasu v Indii dlhú iba 88 kilometrov. Dodnes funguje a ty sa ňou môžeš previezť podobne, ako ja. Avšak, je tu aj druhá môžnosť. Ono, treba si uvedomiť, že si v Indii a to všetko trvá. Ak sa teda potrebuješ dostať do Darjeelingu, na využitie Darjeelingskej himalájskej železnice zabudni. Prečo? Lebo to trvá až sedem hodín pri trase iba 88 kilometrov.

V čase jej dokončenia, v roku 1881 táto trasa prekonala možnosti, ktoré dovtedy vedeli dokázať parné lokomotívy. Vďaka zákrutám, slučkám, užším vagónom a užšiemu rozpätiu kolies mohol vlak prekonať ostrejšie zákruty. Aj preto je železničná trať tak úzka. To je Himalájska železnica.


Aká je cena za Himalájsku železnicu a kde kúpiť lístok

Cena za himalájsku železnicu je rôzna, podľa toho, ako dlho chceš ísť a akým typom vlaku. Ja som sa rozhodol, že pôjdem na okružnú jazdu, ktorá trvá do dvoch hodín a bude ma ťahať dízlový rušeň. Ešte majú aj parný. Za túto kombináciu som zaplatil 805 indických rupií, čo je zhruba 9 €.

Môžeš si kúpiť lístok na vlak aj ako normálny, nie vyhliadkový. Priamo z mesta Siliguri z vlakovej stanice New Jalpaiguri. Tu sa predáva už iba prvá trieda, keďže to trvá tak strašne dlho a stojí okolo 20 €. Odporúčam ti to rezervovať minimálne deň dopredu, niekedy sa môžu lísty vypredať, keďže železnica patrí pod UNESCO pamiatku.

Himalájska železnica v Darjeelingu
Stanica v Darjeelingu.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Hmla.

Himalájska železnica a jej trasa

Ja som nastúpil v Darjeelingu (čo je koniec a začiatok celej trasy). Klasické vlaky premávajú na trase New Jalpaiguri do Darjeelingu a naspäť, no vyhliadkové začínajú a končia v Darjeelingu. Odporúčam ti vypýtať si lístok pri okne na pravej strane vlaku v smere jazdy. Odtiaľ by (mal) byt vidieť pekný výhľad na Himaláje, ktorý som ja nevidel, haha. Kvôli hmle.

Tieto vyhliadkové jazdy majú len jednu trasul. Z Darjeelingu do mesta Ghum a naspäť. Ak ňou chceš ísť ako normálnym vlakom, lístok si kúpiť v okienku na stanici.

Himalájska železnica v Darjeelingu
Čakáme na odchod.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Ruch na stanici.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Narazíme?
Himalájska železnica v Darjeelingu
Prechod smerom nadol.

Vyhliadková cesta himalájskou železnicou v Darjeelingu má dve zastávky.

  1. Prvá zastávka je na takzvanom Batasia loop, čo je železničná slučka, kde vlak ide dokola, aby vedel prekonať veľký rozdiel v nadmorskej výške. Ak by tu slučka nebola a železnica išla iba priamo hore do Darjeelingu, rušeň by to nevytiahol a skapal by mu motor. Inak, podobnú slučku máme aj na Slovensku. Volá sa Telgártska slučka. Hneď, ako je Chmarošský viadukt. Prečítaj si článok.
  2. Druhá zastávka na tejto vyhliadkovej trase je v meste Ghum, kde je múzeum venované himalájskej železnici. Tu sa stojí 30 minút a vstupné do múzea je zahrnuté v cene lístka. Popravde, nikto nekontroloval, či mám lístok na vlak, len som vošiel a zistil, že tam toho teda veľa nemajú. Avšak, historické fotky toho, ako železnicu v Himalájach stavali, boli zaujímavé. Kúp si „milk tea“ na vlakovej stanici, chutí fakt dobre.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Batasia loop.
múzeum Ghum
Múzeum v Ghume.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Vlaková stanica v Ghume.
Himalájska železnica v Darjeelingu
Dovidenia.

Ako ide o celkom príjemná zážitok. Za tých deväť eur to je skoro zadarmo. Želám ti však oveľa krajšie počasie, ako som mal ja. Himalájska železnica je rozhodne zaujímavá zastávka v Indii. Nezabudni si rezervovať pekné počasie a miesto na pravej strane v smere jazdy.

1 COMMENT

  1. Pekný článok !
    Absolvoval som niekoľkodňovú návštevu Darjeelingu v 02.2019. Keďže nás bola menšia výprava (5), tak sme na dopravu z letiska i po Darjeelingu používali vlastný džíp, ktorý sme si objednali spolu s ubytovaním. Za tri dni sme tak prešli skoro všetky dôležité miesta. Treba vidieť Železnicu, malú ZOO, múzeum alpinizmu, čajovú plantáž, Japonskú Pagodu, Budhistické kláštory… Ceny zdá sa mi že sú tu v porovnaní so zvyšnou Indiou lepšie, lebo si tu každého turistu zrejme viac vážia. Vo všeobecnosti je pre nás osobná doprava v Indii fascinujúca, no tu na tých úzkych a strmých cestách to plati dvojnásobne. Bál by som sa tu šoférovať, aj pre to, že sa tu jazdí po anglicky. Veľkou škodou je problém s tou viditeľnosťou. Tu sme aspoň nemali obavy, že je to zo smogu ako inde v Indii, no ale výhľady na 8000-vky boli slabšie. Sneh tu údajne, ani tuhė mínusové teploty, nebývajú. Zima je tu však dobrá, hlavne v noci, lebo ústredné kúrenie tu zrejme ako u nás nemajú.

    Ján, B.B.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.