Hrad v Liptovskom Hrádku stojí vďaka dvom ženám, ktoré sa nikdy nestretli

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Obec Liptovský Hrádok pozná hádam každý. Minule som niekde čítal, že Slovensko má na jedného obyvateľa najviac hradov v celej Európe. Neviem, či to je pravda, no verím tomu. Jedným z hradov je aj ten v Litovskom Hrádku, ku ktorému bol dostavaný aj kaštieľ, kde je dnes hotel Chateau GrandCastle. 

Hrad v Liptovskom Hrádku a jeho kaštieľ

Prečítaj si, prečo tento hrad s kaštieľom v Liptovskom Hrádku vďačí dvom ženám za to, že je dnes v tak dobrom stave. Tieto ženy sa nikdy nestretli, keďže žili v úplne odlišných dobách, no spolu sa podieľali na tom, aby bol hrad s kaštieľom v takom stave, akom ho poznáme dnes. Kto sú tieto dve ženy?

  1. Magdalena Zai (1561 – 1629, viac info)
  2. Dagmar Machová – súčastnosť
Chateau GrandCastle recenzia
Pohľad na hrad zo Skalky.

Hrad neustále podlieha rôznym rekonštrukciam a ani zďaleka nie je zrekonštruovaný a „dokončený“ celý. Práve v ňom odhalili jaskyňu, ktorú idú preskúmať hlbšie. Hrad v Liptovskom Hrádku stojí na nízkom brale a za jeho staviteľa sa považuje rytier magister Donč. Magister znamenalo vyberač daní a keď sa do tejto oblasti prisťahoval, miestni obyvatelia sa tomu netešili, keďže museli začať platiť dane.

Hrad v priebehu storočí často menil svoje názvy a volal sa aj Novum Castrum. Avšak, dnes je spolu s kaštieľom nazvaný GrandCastle a okrem prehliadok tu je tiež hotel 4 hviezdičkový a reštaurácia Magdaleny Zai. Prečítaj si celú recenziu na Chateau GrandCastle, kde som pekne nafotil aj reštauráciu Magdaleny Zai a moju izbu v kaštieli. Kto je ale dnešný majiteľ hradu s kaštieľom? Hrad aktuálne patrí Slovenke, pani Dagmar Machovej, ktorá ho v roku 2002 kúpila a zrenovovala.

Hrad v Liptovskom Hrádku
Hrad s kaštieľom.
Hrad v Liptovskom Hrádku
Hrad v Liptovskom Hrádku.
Hrad v Liptovskom Hrádku
Hrad v Liptovskom Hrádku.
Hrad v Liptovskom Hrádku
Na prehliadke.

História hradu v Liptovskom Hrádku a jeho majitelia

Hradní páni sa menili pomerne často, keďže bol hrad darovávaný podľa zásluh, alebo od koruny, čiže bohatí ľudia si ho mohli dokonca prenajať. Prvým vlastníkom bol spomínaný Magister Donč, neskôr Žigmund Luxemburský a jeho manželka a cisárovná Barbora Celjská. Ženy v tom čase nemohli dediť a preto po smrti svojho manžela prišla Baška o všetok majetok a hrad. Bol tu aj Matej Korvín, ktorý založil univerzitu Istropolitana, prvú univerzitu na našom území.

Kedysi to však stál len hrad a neskôr pribudol kaštieľ. No a tu sa dostávame k prvej žene, ktorá sa prislúžila k tomu, že hrad s kaštieľom dnes vyzerá tak, ako vyzerá. Mikuláš Sándorfi dal k hradu postaviť renesančný kaštieľ v tvare L práve pre svoju manželku Magdalenu Zai. Zaujímavosťou je, že sú tu dve spálne, ktoré sú od seba pomerne ďaleko. Na túto dobu je to celkom netradičné, keďže kaštiele sa obvykle stavali vo väčšej vzdialenosti od hradov. Hrady však neboli veľmi pohodlné na bývanie, preto pribudol v roku 1601 kaštieľ, kde Mikuláš a Magdaléna spolu žili. Nie však dlho…

Magdalena bola vydatá až päťkrát, keďže jej manželia vždy záhadne do štyroch rokov po svadbe zomreli. Ženy vtedy nemohli dediť a vždy si musela nájsť nového muža, ktorý by pre ňu hrad kúpil, aby tu mohla ostať žiť.

Magdalenu Zai si teda všimneš napísanú aj pri ďalších vlastníkoch. V roku 1616 jej dovolili, aby tu mohla ostať žiť aj sama. Po dlhých trápeniach bola teda konečne vlastníčkou aj ona. Posledným vlastníkom hradu bol Emanuel Lichtenštajn. Neskôr mal hrad už len správcov. Keď hrad prepadol pod majetky štátu, bola tu prokuratúra, múzeum a od roku 1990 hrad chátral až do 2002, kedy ho kúpila Dagmar Machová a začala s rekonštrukciami.

Hrad mal aj svoje erby rodín, dnešný znázorňuje tri stromy, ktoré predstavujú lesnícku históriu obce. Zelený štít na jeho spodku znázorňuje pani majiteľku a jej rodinu. Strieborný a zlatý je erb rodiny Zai, keďže Dagmar sa páčila myšlienka Magdaleny Zai, ktorá o hrad bojovala a neskôr ho vlastnila. V roku 1803 tu bol veľký požiar, kedy veľká časť zhorela, no od vtedy začal chátrať, keďže hrad po požiari neopravili a život sa presunul do kaštieľa.

Hrad v Liptovskom Hrádku
Pamiatka na Magdalenu Zai.
Hrad v Liptovskom Hrádku
Dnešný erb.
Hrad v Liptovskom Hrádku
Nie je tá posteľ malá?
Hrad v Liptovskom Hrádku
Zariadenie.

Prehliadky hradu a vstupné

Do hradu sa môžeš ísť pozrieť. Sám som absolvoval túto prehliadku z ktorej viem všetky tieto informácie. Cenu vstupného, časy prehliadok, jej trvanie a aká je otváracia doba, si pozri na oficiálnej stránke (nebudem to sem prepisovať, môže sa to zmeniť). Ubytovaní hostia v Chateau GrandCastle majú vstup na prehliadku zadarmo.

Avšak, prehliadky začínajú vzadu za hradom (vstup z hlavnej cesty), nie pri reštaurácii, ako som si pôvodne myslel a prehliadku skoro nestihol. Stojí za to, keďže sa dostaneš aj do vežičky so super výhľadom.

Letné hradovánky a akcie na hrade

V prípade, že pôjdeš okolo v lete, možno budeš mať šťastie a vychytáš Letné hradovánky. Ja som ich, žiaľ, minul o jeden víkend. Ide o netradičné prehliadky hradu v Liptovskom Hrádku, kde ti ukážu, ako si hradné pani a páni krátili voľný čas či to, aký mali zmysel pre humor. Ako dnes trávi voľný čas dnešná hradná pani, Dagmar Machová? Sadí hortenzie a pobehuje okolo hradu s krhličkou. Celkom sympatické, nie?

letné hradovánky liptovský hrádok
Letné hradovánky.
letné hradovánky liptovský hrádok
Odpal z dela.
letné hradovánky liptovský hrádok
Atmosféra za 1.
letné hradovánky liptovský hrádok
Aj odpočinúť treba.

Rekonštrukcia hradu v Liptovskom Hrádku

Hradná časť neustále prechádza rekonštrukciou a má pred sebou ešte dlhú cestu. Avšak, spravil sa tu kus práce. Pre porovnanie, pozri si tieto fotografie:

rekonštrukcia liptovský hrádok
Pred a po.
rekonštrukcia liptovský hrádok
Predná časť.

1 COMMENT

  1. Prekrásny hrad a kaštieľ,,, poklona pani Ing. Machovej , ktorá zachránila a obnovila kus historie. Velká vďaka.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.