Juhoafrická republika: 5 vecí, ktoré som podcenil

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Priznám sa, pred cestou do Afriky som mal strach. Nie taký ten strach o zdravie (aj keď je pravda, že som sa nedal vôbec očkovať), ale strach o bezpečnosť. Juhoafrická republika je predsa len jedna z tých nebezpečnejších krajín na navštívenie – aspoň tak mi to každý hovoril. Moje obavy však boli úplne zbytočné a viac ako o svoju bezpečnosť som si mal dávať pozor na iné veci. Čo som tu podcenil a prečo som skoro skončil v nemocnici v Johannesburgu? Bezpečnosť nadovšetko!

 • Ani voda z reštaurácie nie je bezpečná

Dôvodom, prečo som v Johannesburgu takmer  skončil v nemocnici bola voda. Vec sa má tak, že sme hneď po prílete išli do reštaurácie. Letieť šesť hodín do Abu Dhabi a následne osem do Johannesburgu vyčerpá každého, veď predsa, aj sedenie je únavné 😀 V tejto reštaurácii som si objednal ich tradičné africké jedlo (samozrejme s fazuľou) a k tomu veľkú vodu. Pán čašník mi doniesol sklenenú fľašu, takú tú modernú dopĺňaciu, ktorú vidíme pomaly v každej hipster reštaurácii. Voda vo fľaši však nebola bublinková, čo som si neuvedomil a bola načapovaná z vodovodu. Nasledujúce dva dni boli veľmi zábavné – extrémna bolesť žalúdka, hnačka, teplota, zimnica…všetko dokopy. Avšak, ja hlupák som napriek všetkému odmietal sedieť na izbe a pozerať telku! Úplným vyvrcholením bolo, keď som stál na vrchu najvyššej budovy na Africkom kontinente. Táto budova je práve v Johannesburgu a v podstate, nepamätám si nič. Jediné čo viem je, že po ceste dole, práve vo výťahu som bol presvedčený o tom, že odpadnem. Chcel som si zavolať sanitku, no nevedel som ani číslo. Zvyšok dňa som sedel na streche hop on hop off autobusu a plakal, že nechcem aby mi bolo zle 😀

johannesburg2

pohľad z najvyššej budovy Afriky – má 50 poschodí

johannesburg

v uliciach Johannesburgu

johannesburg 2

grafity v meste

Príbeh pokračoval na hoteli, kde som zaspal so silnou zimnicou a ráno sa zobudil fit. Návšteva lekárne a konské dávky lieku Immodium očividne zabrali. Bezpečnosť pitia vody je v Afrike veľmi nízka. To však nieje žiadna novinka.

 • Pozor! kradne sa tu (tak, ako všade)

Zamknite si trezor, inak vám aj vo viac hviezdičkovom hoteli môže z izby zmiznúť 50 EUR, tak ako sa to stalo nám. Bolo to v Cape Town v Protea Hotel Victoria Junction, čo je 4 hviezdičkový hotel. Avšak, treba si uvedomiť, že ste stále v Afrike a kradne sa všade. My sme to podcenili.

 • Zobral som si príliš veľa peňazí

V hotovosti. S mojim účtom v ružovej banke mám výbery hotovosti v zahraničí zadarmo, no nevedel som, aká je v JAR situácia s bankomatmi. Doteraz si pamätám ten jediný bankomat, ktorý som našiel v Havane na Kube. Som presvedčený, že ak by som tam vsunul kartu, už by som ju nevidel. Tu v Afrike som mal so sebou príliš veľa hotovosti, ktorú som doniesol naspäť domov. V Juhoafrickej republike bolo na moje veľké počudovanie až príliš lacno a videl som veľký nepomer medzi cenou a kvalitou. Za naozaj málo peňazí som sa v JAR cítil ako kráľ. Najmä v Cape Town, kde ako v jedinom meste na svete som každý večer sedel v reštaurácii s bielymi obrusmi a tlačil veľký stejk. Cape Town je veľmi rozvinuté mesto a prirovnal by som ho kľudne k Londýnu alebo Amsterdamu.

durbn ulice

Durban

afrika

na bicykli po prérii

surfovanie afrika

v Durbane sa vo veľkom surfuje

deti afrika

školáci

 • Slnko svieti aj keď vidíš mrak

Aj keď to znie možno ako samozrejmosť, ja som si nedal opaľovací krém. Ten osudný deň na hop on hop off autobuse bolo zamračené a sem tam aj spŕchlo. Kto by teda použil opaľovací krém? Na druhý deň ráno, hneď po tom ako ma prešli žalúdočné nevoľnosti do prijateľnej miery ma začalo páliť čelo – hľa, spálil som sa!

 • Som biely, bola to chyba

O tejto téme napíšem zvlášť článok, avšak, bieli to nemajú v JAR ľahké. Alebo to majú čierni ťažké? Práve tu je veľmi cíťiť nepomer medzi tým, akej farby máte pokožku a práve bieli sú tu veľmi zvýhodňovaní. Upratovačky, čašníci či smetiari – bieleho by ste nenašli. Manažéri a majitelia? Všetci bieli. Okej, viac menej sa to tu toleruje až do momentu, keď sa strhne konflikt. V tom momente počujete nadávky a rasistické osočovanie typu „fuc…g white people“ (vyj…ní bieli ľudia) a podobne. Dokonca som bol svedkom bitky v meste Durban, ktoré sa nachádza pri pobreží, južne od Johannesburgu. Biely versus čierny. Ako bitka skončila? Čierny odišiel preč s rozbitou hlavou.

pesto na stolovu horu

peší výstup na Stolovú horu v Kapskom meste

kapske mesto

v uliciach Kapského mesta

jedlo afrika

raňajky za dve eurá

Juhoafrická republika je nádherná krajina a môžem s čistým svedomím povedať, že tá najkrajšia, akú som doteraz navštívil! Avšak, ako všade, aj tu si dávajte pozor na chrbát. Na väčšine miest som sa cítil bezpečne (až na Johannesburg) a nemal som žiadne problémy, ktoré by negatívne ovplyvnili môj pobyt. Avšak, sú tu pravidlá, ktoré musíte dodržiavať a rešpektovať. Ak však idete iba do Cape Town, nemusíte sa obávať vôbec ničoho!

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

4 comments

 1. Žiaľ strašne ma prekvapil opis dotyčného cestovateľa. Mám ten dojem, že zrejme prvýkrát cestoval mimo Slovenska. Som pôvodom. Slovenka, ale už niekoľko desaťročí žijem medzi Afrikou a Európou. Ta konzumácia vody ma veľmi prekvapila. V každom cestovateľskom manuálny sa striktne píše , že nikde sa nesmie piť voda z vodovodu a v reštaurácií si objednať fľaskovú uzavretú vodu!!!
  Čo sa týka krádeži , bitiek atď je svedkom cestovateľ na každom kroku.Može to byť akýkoľvek kontinent.
  Juhoafrická republika je jedna z najkrajších krajín Afriky so svojou typickou kultúrou, gastronómiou,zvykmi, umením. Je príťažlivá krajina práve svojou rozmanitosťou.

 2. Stotoznujem sa s vasim nazirom oAfrike. Cestujem tam uz 9-ty krat. johannesburg je cely ako jedna zahrada, co ste si iste ako krajinny a zahradny architekt vsimil. V takych estatoch ako Cedar hills alebo Forways gardens niekedy ani domy z pod stromov a okrasnyvh krikov nevidiet. To vidite ak ste vo vnutri estatu.Rada by som sa s niekym zoznamila kto najblizsie tam poleti.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.