Juhoafrická republika: 5 vecí, ktoré som podcenil

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Priznám sa, pred cestou do Afriky som mal strach. Nie taký ten strach o zdravie (aj keď je pravda, že som sa nedal vôbec očkovať), ale strach o bezpečnosť. Juhoafrická republika je predsa len jedna z tých nebezpečnejších krajín na navštívenie – aspoň tak mi to každý hovoril. Moje obavy však boli úplne zbytočné a viac ako o svoju bezpečnosť som si mal dávať pozor na iné veci. Čo som tu podcenil a prečo som skoro skončil v nemocnici v Johannesburgu? Bezpečnosť nadovšetko!

 • Ani voda z reštaurácie nie je bezpečná

Dôvodom, prečo som v Johannesburgu takmer  skončil v nemocnici bola voda. Vec sa má tak, že sme hneď po prílete išli do reštaurácie. Letieť šesť hodín do Abu Dhabi a následne osem do Johannesburgu vyčerpá každého, veď predsa, aj sedenie je únavné 😀 V tejto reštaurácii som si objednal ich tradičné africké jedlo (samozrejme s fazuľou) a k tomu veľkú vodu. Pán čašník mi doniesol sklenenú fľašu, takú tú modernú dopĺňaciu, ktorú vidíme pomaly v každej hipster reštaurácii. Voda vo fľaši však nebola bublinková, čo som si neuvedomil a bola načapovaná z vodovodu. Nasledujúce dva dni boli veľmi zábavné – extrémna bolesť žalúdka, hnačka, teplota, zimnica…všetko dokopy. Avšak, ja hlupák som napriek všetkému odmietal sedieť na izbe a pozerať telku! Úplným vyvrcholením bolo, keď som stál na vrchu najvyššej budovy na Africkom kontinente. Táto budova je práve v Johannesburgu a v podstate, nepamätám si nič. Jediné čo viem je, že po ceste dole, práve vo výťahu som bol presvedčený o tom, že odpadnem. Chcel som si zavolať sanitku, no nevedel som ani číslo. Zvyšok dňa som sedel na streche hop on hop off autobusu a plakal, že nechcem aby mi bolo zle 😀

johannesburg2

pohľad z najvyššej budovy Afriky – má 50 poschodí

johannesburg

v uliciach Johannesburgu

johannesburg 2

grafity v meste

Príbeh pokračoval na hoteli, kde som zaspal so silnou zimnicou a ráno sa zobudil fit. Návšteva lekárne a konské dávky lieku Immodium očividne zabrali. Bezpečnosť pitia vody je v Afrike veľmi nízka. To však nieje žiadna novinka.

 • Pozor! kradne sa tu (tak, ako všade)

Zamknite si trezor, inak vám aj vo viac hviezdičkovom hoteli môže z izby zmiznúť 50 EUR, tak ako sa to stalo nám. Bolo to v Cape Town v Protea Hotel Victoria Junction, čo je 4 hviezdičkový hotel. Avšak, treba si uvedomiť, že ste stále v Afrike a kradne sa všade. My sme to podcenili.

 • Zobral som si príliš veľa peňazí

V hotovosti. S mojim účtom v ružovej banke mám výbery hotovosti v zahraničí zadarmo, no nevedel som, aká je v JAR situácia s bankomatmi. Doteraz si pamätám ten jediný bankomat, ktorý som našiel v Havane na Kube. Som presvedčený, že ak by som tam vsunul kartu, už by som ju nevidel. Tu v Afrike som mal so sebou príliš veľa hotovosti, ktorú som doniesol naspäť domov. V Juhoafrickej republike bolo na moje veľké počudovanie až príliš lacno a videl som veľký nepomer medzi cenou a kvalitou. Za naozaj málo peňazí som sa v JAR cítil ako kráľ. Najmä v Cape Town, kde ako v jedinom meste na svete som každý večer sedel v reštaurácii s bielymi obrusmi a tlačil veľký stejk. Cape Town je veľmi rozvinuté mesto a prirovnal by som ho kľudne k Londýnu alebo Amsterdamu.

durbn ulice

Durban

afrika

na bicykli po prérii

surfovanie afrika

v Durbane sa vo veľkom surfuje

deti afrika

školáci

 • Slnko svieti aj keď vidíš mrak

Aj keď to znie možno ako samozrejmosť, ja som si nedal opaľovací krém. Ten osudný deň na hop on hop off autobuse bolo zamračené a sem tam aj spŕchlo. Kto by teda použil opaľovací krém? Na druhý deň ráno, hneď po tom ako ma prešli žalúdočné nevoľnosti do prijateľnej miery ma začalo páliť čelo – hľa, spálil som sa!

 • Som biely, bola to chyba

O tejto téme napíšem zvlášť článok, avšak, bieli to nemajú v JAR ľahké. Alebo to majú čierni ťažké? Práve tu je veľmi cíťiť nepomer medzi tým, akej farby máte pokožku a práve bieli sú tu veľmi zvýhodňovaní. Upratovačky, čašníci či smetiari – bieleho by ste nenašli. Manažéri a majitelia? Všetci bieli. Okej, viac menej sa to tu toleruje až do momentu, keď sa strhne konflikt. V tom momente počujete nadávky a rasistické osočovanie typu „fuc…g white people“ (vyj…ní bieli ľudia) a podobne. Dokonca som bol svedkom bitky v meste Durban, ktoré sa nachádza pri pobreží, južne od Johannesburgu. Biely versus čierny. Ako bitka skončila? Čierny odišiel preč s rozbitou hlavou.

pesto na stolovu horu

peší výstup na Stolovú horu v Kapskom meste

kapske mesto

v uliciach Kapského mesta

jedlo afrika

raňajky za dve eurá

Juhoafrická republika je nádherná krajina a môžem s čistým svedomím povedať, že tá najkrajšia, akú som doteraz navštívil! Avšak, ako všade, aj tu si dávajte pozor na chrbát. Na väčšine miest som sa cítil bezpečne (až na Johannesburg) a nemal som žiadne problémy, ktoré by negatívne ovplyvnili môj pobyt. Avšak, sú tu pravidlá, ktoré musíte dodržiavať a rešpektovať. Ak však idete iba do Cape Town, nemusíte sa obávať vôbec ničoho!

4 COMMENTS

 1. Žiaľ strašne ma prekvapil opis dotyčného cestovateľa. Mám ten dojem, že zrejme prvýkrát cestoval mimo Slovenska. Som pôvodom. Slovenka, ale už niekoľko desaťročí žijem medzi Afrikou a Európou. Ta konzumácia vody ma veľmi prekvapila. V každom cestovateľskom manuálny sa striktne píše , že nikde sa nesmie piť voda z vodovodu a v reštaurácií si objednať fľaskovú uzavretú vodu!!!
  Čo sa týka krádeži , bitiek atď je svedkom cestovateľ na každom kroku.Može to byť akýkoľvek kontinent.
  Juhoafrická republika je jedna z najkrajších krajín Afriky so svojou typickou kultúrou, gastronómiou,zvykmi, umením. Je príťažlivá krajina práve svojou rozmanitosťou.

 2. Stotoznujem sa s vasim nazirom oAfrike. Cestujem tam uz 9-ty krat. johannesburg je cely ako jedna zahrada, co ste si iste ako krajinny a zahradny architekt vsimil. V takych estatoch ako Cedar hills alebo Forways gardens niekedy ani domy z pod stromov a okrasnyvh krikov nevidiet. To vidite ak ste vo vnutri estatu.Rada by som sa s niekym zoznamila kto najblizsie tam poleti.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.