Návšteva Las Vegas ťa ohúri či máš 25 alebo 70. Kasína ovládli dôchodci

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Las Vegas znamená v španielčine ‚čistinka‘ a tento názov dôveryhodne pomenúva toto púštne mesto. Rozbieha sa ako taká čistinka uprostred púšte, medzi samým pieskom a kameňmi. Ako sa však toto mesto zmenilo na hlavné mesto gemblerov a drahých dovoleniek? Čítajte ďalej.

Do Las Vegas som prišiel na začiatku septembra, v dobe keď sa ide počasie zblázniť a horúčavy sú tu neznesiteľné. Rozdiel teplôt medzi týmito dvoma mestami môže dosiahnuť až 25 stupňov Celsius aj keď ich vzdialenosť prekonáte za menej ako hodinu a pol v lietadle. Nevadu a Californiu rozdeľuje pohorie Sierra Nevada, ktoré zadržiava všetky mraky, ktoré sa hrnú z Tichého oceánu. Z jednej strany je vlhko a daždivo, z druhej sucho a horúco. Počas letu si môžete užiť krásne pohľady na vysoké kopce tohto masívu. Ako už budete plachtiť nad Nevadou, tam toho veľa neuvidíte. Piesok, skaly a solárne panely. Nevadská púšť má mnoho panelov na zachytávanie slnečnej energie, ktorú potom využívajú mestá na svoje fungovanie. Počas pristávania som si do poslednej chvíle myslel, že pristaneme v púšti na piesku. Mesto je naozaj uprostred ničoho, obklopené mesačnou krajinou a ďalekými, rovnými cestami. Teplo je tu celoročne, no nezmenená to, že sem môžete prísť kedykoľvek. Las Vegas je populárnou destináciou najmä počas osláv nového roku, kedy sú teploty únosnejšie než v Auguste a oslavy sú nekonečné. Na obrázku dole vidíme priblíženie na McCarran medzinárodné letisko ponad mesačnou púšťou s veľkými solárnymi panelmi v pozadí, ktoré vyrábajú energiu pre pohon mesta zo slnka.

HISTÓRIA V SKRATKE

Ešte na začiatku 20teho storočia žiadne mesto Las Vegas neexistovalo, no dnes je domovom takmer 2 miliónov ľudí. V roku 1905 bola na mieste dnešného mesta vybudovaná železničná stanica zo Salt Lake City do Los Angeles. Počas výstavby monumentálnej priehrady Hoover Dam sa sem chodili robotníci počas voľných dní zabávať a míňať svoje peniaze. V roku 1909 boli hazardné hry na území celého štátu Nevada zakázané ako v prvom štáte na západe no neskôr bol zákaz zrušený s vidinou naplnenia štátnej kasy čo v 40 rokoch minulého storočia viedlo k otvoreniu prvého kasína a v 50 rokoch zažilo toto mesto peňazí veľký rozmach. Jedným z faktorov bolo aj testovanie atómovej bomby neďaleko v púšti.

LAS VEGAS DNES

Hlavným centrom mesta je ulica s názvom ‚The Strip‘ čo v preklade znamená pruh. Ulica sa doslova ťahá ako pruh stredom mesta a na nej sa nachádza centrum všetkého. Najlepším časom na návštevu Stripu je večer, keď sú rozžiarené všetky svetlá a reklamy. Pozdĺž celej ulice je mnoho hotelov s kasínami a ak je vám vonku príliš teplo, vôbec nemusíte vyjsť von. Kasína sú prepojené a eskalátormi môžete prejsť celý Strip, no pohľady na všetku tú parádu, ktorá sa vonku odohráva neuvidíte. Kasína sú bez okien, takže ak hráte, môžete hrať celú noc bez toho, aby vás rušil východ slnka či čokoľvek iné. Všetky kasína sú plné ako sme tak prechádzali, sledoval som ľudí, ktorí sedeli za automatmi, či hracími stolmi. Boli to skupiny mladých pánov v oblakoch, slečny na rozlúčke so slobodou a veľa dôchodcov, ktorí sa sem prišli baviť. Vegas od vás vyžaduje aby ste sa tu bavili a v uliciach stretnete mnoho známych tvárí, no najviac ju je Elvisov.

EGYPT, NEW YORK, PARÍŽ ČI BENÁTKY? NIE, TO JE VEGAS!

Počas prechádzky dlhou ulicou prejdete celým svetom a to ani musíte opustiť Ameriku. Kasíno New Yorku – New York je kópiou Veľkého Jablka, nájdete tu Sochu Slobody, Empirestate building či Brooklyn bridge. New York – New York je malý Manhattan uprostred púšte. Kasíno Paríž má vlastnú Eiffelovu vežu a Víťazný oblúk, ktorý sa pozerá na kasíno Caesar palace s kópiou sochy Dávida. Ako pôjdete ďalej, neminie Malé Benátky s gondolas, či nádhernú fontánu hneď oproti hotelu Bellagio.

HOTEL LUXOR

4 hviezdičkový hotel Luxor je jeden z najvýraznejších hotelov v Las Vegas práve kvôli svojmu tvaru – veľká čierna pyramída. Má 36 poschodí a je zariadená v egyptskom štýle, kde vnútri sa nachádza presná kópia hrobky Tutanchamóna. Vonku, pred hotelom sa hrdo týči verná kópia Sfingy v kontraste s čiernou pyramídou. My sme tu boli ubytovaní dve noci, no žiaľ musím povedať, že pobyt v hoteli Luxor sa mi nepáčil. Pyramída je naozaj veľmi veľká a aj napriek jej jednoduchému tvaru sme sa tu viac krát stratili. Klimatizácia v priestoroch kasína bola nastavená na príliš nízku teplotu, čo v porovnaní so štyridsiatimi vonku nebolo príjemne. Hotelová izba bola tmavá kvôli čiernym sklám pyramídy a okná sa nedali otvoriť. No v kasíne Luxor som vyhral dáke peniaze, tak som na všetko ostatné zabudol, haha.

DEŇ V LAS VEGAS

Tu je malý návod na to, ako najlepšie stráviť váš deň v Las Vegas. Keďže teploty sa cez deň môžu vyšplhať až k 45 stupňom, najlepšie a najrozumnejšie, čo môžete spraviť je ostať pri bazéne alebo v kasíne. Každý hotel má svoj bazén s kasínom, kde môžete sedieť dúfajúc, že sa stanete milionárom alebo sedieť v prijemne studenej vode bazéna a piť vaše obľúbené Mojito. My sme sa skúsili prejsť mestom na poludnie, no v meste sme nikoho nestretli. Bola to prechádzka teplom a určite nezabudnite na opaľovací krém a dostatok vody. Pochopiteľne, vodu si tu môžete kúpiť na každom kroku, kde aj v tom najväčšom teple stoja Mexičania a predávajú chladené fľaše vody za dolár, čo je pomerne veľa v porovnaní so supermarketmi. Na druhej strane, večer sa všetko zmení a vy nepoznáte mesto, po ktorom ste sa prechádzali na poludnie. Stovky luxusných áut, hudba na ulici, luxusné reštaurácie, plné kasína a tisícky ľudí – to je Las Vegas v noci. Ak máte plnú peňaženku, ste kráľmi tohto mesta.

Nad mestom lietajú desiatky helikoptér, ja som ich nazval muchami, lebo sú zavesené nad mestom jedna vedľa druhej ako malé, čierne bodky na oblohe. Sú to helikoptéry, ktoré patria agentúram, ktoré ponúkajú návštevníkom vyhliadkové lety helikoptérou nad mestom a ani nie sú veľmi drahé. Ak chcete vidieť mesto z vtáčej perspektívy, kľudne si rezervujte let. Väčšinou sa platí za helikoptéru, nie sedadlo, takže čím viac vás pôjde, tým lacnejšie to bude. Ďalšou obľúbenou atrakciou je nápis „Vitajte v úžasnom Las Vegas, Nevada“, ktorý je trochu od ruky. Musíte prejsť Stripom smerom na juh, aby ste nápis našli. Bol som trochu prekvapený, nevedie k nemu cesta a stojí uprostred cesty, takže musíte prebehnúť dva pruhy. My sme to prežili a samozrejme nás tam už čakal Mexičan s balenou vodou a jeden Elvis Presley. Ak nápis neviete nájsť, dajte si do Google maps ‚Las Vegas sign‘ a Google vám to nájde, dokonca je nápis označený aj v mape bez toho, aby ste ho hľadali.

HROMADNÁ DOPRAVA

Hromadná doprava v meste je na tom veľmi zle a nerátajte s tým, že pôjdete niekam autobusom. Premáva tu niekoľko liniek, no ľudia autobusmi nechodia, lebo všetci Američania majú autá. Letisko sa nachádza hneď vedľa mesta, kúsok od Stripu, takže ak si nechcete brať taxík, môžete to doslova prejsť peši.

Las Vegas je špeciálne mesto a ja som ho opúšťal s príšerne hroznou opicou. Let do LA bol najhorší v živote a takmer to schytala pani na prednom sedadle, no našťastie som to prežil. Ak chcete na chvíľu vypnúť, namierte si to do Las Vegas a chovajte sa nevhodne, tu je všetko dovolené. Las Vegas je presne také, ako ho vidíme v televízii – divoké a rozmarné.

Milan Bardun pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.