Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Jednoduchá odpoveď je áno, do lietadla si môžete vziať takmer akékoľvek jedlo – čím bližšie majú potraviny k tekutine, budete mať problémy. Ale nie vávažné, haha. Navštívte kategóriu Milan búra mýty, kde rozoberám ďalšie cestovateľské témy, okolo ktorých panuje veľa mýtov a dezinformácií.

Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty

Aké jedlá sú a nie sú povolené v lietadle?

  • TIP: Cestovanie lietadom s vlastným jedlom podlieha zákonom krajiny do ktorej letíte. Pri letoch do USA, Patagónie či Austrálie je zakázané voziť jedlo. Ak nejaké máte na palube, zjedzte ho pred pristátim.

Roztierateľné jedlá a syry do lietadla

Ak je syr alebo iná potravina roztierateľná, ako je smotanový syr, arašidové maslo alebo Nutella, potom cestovanie s nimi môže byť komplikované. Pevný syr, tuhá čokoláda a, dobre, tuhé arašidy, sa považujú za suché občerstvenie a môžete ich mať vo vašej príručnej taške neobmedzene, pokiaľ nepresahuje povolenú hmotnosť a veľkosť príručnej batožiny leteckej spoločnosti.

Konzervy do lietadla

Brusnicová omáčka môže byť neoddeliteľnou súčasťou sviatočného jedla, ale pokiaľ ste ju nenaliali do fľaše s 100 ml alebo menej, jej želatínová konzistencia ju posúva príliš ďaleko do tekutého priestoru, aby ste ju mohli nosiť v príručnej batožine. Plechovky brusnicovej omáčky – spolu s inými podobne tekutými a tekutými potravinami – musia byť v odbavenej batožine. Patria sem omáčky, nádoby na polevu, džemy, želé, mäkké maslo, med, sirupy, salsa, dipy, chutney, nátierky, polievky, pudingy, šalátové dresingy a iné potraviny, ktoré sa im podobajú, ako je horčica alebo hummus, resp. kvalifikovať ako nátierku a dip.

Ako vždy, alkoholické nápoje a iné tekutiny sú povolené vo vašej príručnej batožine, za predpokladu, že sú v nádobách s objemom 100ml alebo menej, pričom všetky sa zmestia do priehľadnej, štvrtinovej tašky.

Morské plody a mäso do lietadla

Mäso, či už varené, surové, celé alebo nakrájané, si môžete vziať so sebou na palubu letu. Napriek tomu buďte pri cestovaní s mäsom zdvorilí a dobre ho uzavrite, aby ste udržali všetky pachy alebo šťavy. Zabaľte si extra baliaci materiál pre prípad, že by sa obal zadrhol. Vajcia sú tiež povolené na palube a nemusia byť ani uvarené natvrdo – ale opäť je tu rozhodujúce balenie.

Koláče, pečivo a zákusky do lietadla

Branie čerstvo upečeného koláča alebo koláča do lietadla môže zvádzať zamestnancov letiska na vtip o testovaní chuti, ale koláče a koláče sú povolené ako príručné tašky, či už celé alebo nakrájané. Jablkové knedle, košíčky, sušienky, lievance, šišky (plnené alebo neplnené), sušienky, perník, suché zmesi na pečenie a dokonca aj ovocné koláče sú v poriadku na lietanie v kabíne. Počítajú sa však ako príručná vec a možno vás požiadajú, aby ste ich umiestnili pod sedadlo pred vami, nie do koša nad hlavou.

Sladkosti stále musia prejsť cez röntgenový prístroj na bezpečnostnej kontrole, takže agenti letiska rýchlo zistia, či je v strede hľuzoviek niečo nebezpečnejšie ako ganache. Mňam!

Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty
Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty

Potraviny ktoré sú zakázané do lietadla a CBD

Vo všeobecnosti odporúčam dodržať verziu „zlatého pravidla“ upravenú pre leteckú dopravu: Na palubu lietadla noste len jedlo, ktoré by vám ani nevadilo cítiť, keby ho na palubu priniesol niekto iný. O CBD som písal zvlášť článok, tu ho mrknite: Cestovanie lietadlom s CBD.

Cestovateľskí blogeri majú veľa čo povedať, pokiaľ ide o kontroverznú tému, aké potraviny je spoločensky prijateľné priniesť a konzumovať v lietadle. Súhrnne? Veľmi chrumkavé, štipľavé, lepkavé jedlá nechajte doma. Čo sa týka problematických potravín, všetko, čo by mohlo u iného cestujúceho spôsobiť alergickú reakciu – ako napríklad arašidy – je vždy rizikom, preto sa rozhodnite pre občerstvenie na letisku.

Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty
Môžem si zobrať jedlo do lietadla? Milan búra mýty

Cestujte, Milan.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

6 comments

  1. Ahoj, môžem sa, prosím, spýtať napr na bryndzu ? Keď je v obale a v krabičke uzavretá, môžem ju prepraviť v odbavenej batožine ? Ďakujem:)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.