NÁVŠTEVA BANGKOKU – čo vedieť pred cestou?

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Bangkok sa stáva stále viac a viac populárny medzi ľudmi z celého sveta, či už kvôli sex turistike či lacnému jedlu a stále priťahuje ľudí  každej vekovej kategórie. Hlavné mesto Thajska zažíva v posledných rokoch turistický boom, ktorého súčasťou môžete byť aj vy. Pred tým, ako sa rozhodnete pre návštevu Bangkoku, prečítajte si týchto sedem krokov, ktoré vás pripravia na všetko.

1. BUDETE SA POTIŤ…VEĽMI

Presne. Ovzdušie v Bangkoku je veľmi vlhké a počasie sa môže zmeniť v priebehu pár sekúnd, v závislosti od ročného obdobia. Ak bude vaša návšteva Bangkoku počas hlavnej sezóny, čo je od Novembra do Marca, môžete očakávať horúce počasie, prevažne slnečno s minimom zrážok, no vysokou vlhkosťou. Keď som opustil hotelovú izbu s umytými vlasmi, neuschli ešte ani hodinu potom, počas túlania sa mestom. Ak však prídete napríklad v Máji, dáždnik vám stačiť nebude – cez deň prší viac krát, úplne náhodne a bez výstrahy. Dážď je veľmi intenzívny, no krátky.

Lumpini Park vegetationvegetácia v Lumpini parku je ohromujúca

2. POSTOJÍTE SI V DOPRAVNÝCH ZÁCHACH

Ako skoro kdekoľvek v Ázii, veľké mestá su preľudnené a preplnené autami a motorkami. Tu v Thajsku platí nepísané pravidlo, že ak je vaše auto väčšie než to pred vami, máte presnosť. V uliciach sú tisícky áut kedykoľvek počas dňa a ak môžete, nechoďte taxíkmi či autobusmi ale metrom. Cesta z jednej strany mesta na druhú môže trvať vyše dvoch hodín a o prenájme auta či motorky radšej ani neuvažujte – vodiči sú veľmi neohľaduplní.

Crowded BangkokBangkok je veľmi preľudnené mesto

3. BUDETE PREKLÍNAŤ KAŽDÉHO, KTO POVIE „TUK TUK, MASÁŽ či TAXI“

Ako budete prechádzať ulicami hlavného mesta Thajska, stretne mnoho taxikárov neustále sa dožadujúcich toho, aby vás niekam odviezli, žien, ktoré vám ponúknu masáže a tuk tuk šoférov, ktorí vám ponúknu „najlepšiu“ cenu za odvoz. Všetko je to milé a patrí to k Bangkoku, a ak nechcete taxík, masáž či tuk tuk, treba milo povedať „Nie, ďakujem“. V mojich posledných dňoch v Bangkoku ma už unavovalo stále s úsmevom hovoriť „Nie“ a niekedy som už ani neodpovedal, čo môže vyznieť drzo. No treba mať na pamäti, že sú to stále len ľudia, ktorí chcú zarobiť peniaze pre svoje rodiny mimo mesta a treba sa k nim chovať slušne 🙂 keď sme sa nechali prehovoriť na jazdu tuk tukom, na konci jazdy ma chcel ma vodič tuk tuku nechať šoférovať mimo rušných ciest, no ja som radšej odmietol, haha.

tuk tuk insidepočas jazdy v slávnych tuk tukoch

4. NEUMRIETE HLADOM

Ak radi jete, Bangkok je to správne miesto, kam sa vydať. Ázijské jedlo je chutné a lacné a nachádzajú sa tu stovky reštaurácií, stánky s jedlom či predavači, ktorí vám spravia jedlo priamo na ulici. Ak ste unavení z drahých reštaurácií, Bangkok je perfektné miesto, kde si môžete dať chutný Pork Satay (bravčové s arašidovou polevou) len za jeden dolár, či celé menu za dva. Nie veľmi vkusné reštaurácie (dajú sa nazývať reštauráciami?) sú lacné a chutné. Objednajte si domáce pivo – CHANG s Pad Thai (cestoviny s krevetami), čo je typické thajské jedlo a vychutnajte si ho spolu s divokou kultúrou Bangkoku.

street food Bangkokjedlo je tu všade a stojí pár centov

5. NEMINIETE VEĽA

Thajsko je pomerne lacná krajina a to je aj dôvodom, prečo sa sem hrnie stále viac a viac turistov z celého sveta, každý rok. Najdrahšia je letenka, no všetko ostatné je v porovnaní s americkými či európskymi cenami skoro zadarmo. Pamätáte si tie účty v reštaurácii v New Yorku za 35 dolárov? Zabudnite na ne! V Bangkoku toľko neminiete. Metro je lacné, taxíky sú lacné, jedlo je lacné a dokonca aj ubytovanie v závislosti od toho, kde. Dokonca aj domáce lety po Thajsku a okolitých štátov nestoja veľa a na sever Thajska sa môžete dostať za cca 20 dolárov. Pozrite si lety s Air Asia, Tiger airways či NOK air.

simple Thai lifejednoduchý život v Bangkoku

6. ZAŠPINÍTE SA

Bangkok nieje najčistejšie mesto, v ktorom som bol – no aj napriek tomu som tu kvôli horúčavám nosil žabky takmer všade. Ulice sú prašné a navôkol je veľa smetí. Samozrejme, že sú tu aj čistejšie štvrte, no Bangkok je všeobecne veľmi špinavé mesto. Ako sa tak budete prechádzať čínskou štvrťou, pripravte sa na pachy rôzneho kalibru, smrad rýb, potu…všetkého. Smrad sa tu miesi s vôňou benzínu z ulíc, smradom rieky a všetko dokopy to vytvára perfektnú vôňu Bangkoku 🙂

dirty BangkokBangkok je miestami až priveľmi znečistený

7. BUDETE SA VEĽA USMIEVAŤ

Aj napriek smradu, množstvu áut a horúčav sú Thajci veľmi milí, uvoľnení a zábavní, vždy s úsmevom. Sú veľmi otvorení turistom a ja som asi nikdy inde vo svete nestretol tak milých ľudí ako v Thajsku. Väčšina sú Budhisti a hlavným princípom budhizmu je, že dostanete to, čo dáte. Thajci sa usmievajú a čakajú, že sa usmejete aj vy :). Sú veľmi štedrí a ústretoví (okrem vodičov, haha) a cítil som sa tu veľmi pohodlne. Nikto sa nás nesnažil okradnúť, dostať z nás viac peňazí ako bolo nutné a nemal som tu žiadnu zlú skúsenosť.

Pod všetkou tou špinou som našiel milých ľudí, ktorí tu žijú svoje jednoduché životy, ľudí ochotných odviezť vás v taxíku na druhú stranu mesta len za pár dolárov, ochotných pripraviť vám perfektné Phad Thai a nechať vás šoférovať ich vlastný tuk tuk, ktorým si zarábajú na živobytie. Všetci choďte do Bangkoku a znovu v sebe nájdite milých ľudí, takých, ako sú Thajci.

kind Thais in Bangkokkamarát mal nové kamošky za pár sekúnd 🙂

Milan Bardun, pretože cesta je cieľ

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.