Návšteva Niš v Srbsku a všetko, čo robiť a vidieť v okolí mesta

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Niš v Srbsku sa tento rok stala medzi Slovákmi populárna. Ani sa nečudujem, z Bratislavy sem môžeš priletieť spiatočne za 10 € tak ako ja. Článok o tom, čo vidieť v Niš som už písal. Čekni ho a prejdi sa celým mestom. V tomto článku sa budem venovať tomu, čo vidieť mimo mesta a kam si môžeš spraviť celodenný výlet z Niš. Ak miluješ prírodu tak, ako ja, určite sa ti tu bude páčiť. Ja som v Niš v Srbsku strávil niekoľko dní a každý večer som chodil spať unavený. Pozrime sa teda na to, že návšteva Niš môže byť celkom zábava aj za hranicami mesta.

Návšteva Niš a celodenné výlety z mesta

Kúpele v Niška banja spa sú hneď za rohom

Kúpele v Niška banja sa nachádzajú iba devät kilometrov z centra Niš a známe sú práve pre svoje minerálne vody s liečivými účinkami na tvoje telo a zdravie. Zvyčajne sem chodia ľudia na víkendy či dlhodobejšie pobyty, kvôli rehabilitácii. Autobus z Niš do Niška banja chodí pravidelne z centra. Stačí, keď nasadneš na linku číslo jeden. Čo sa mi páčilo na Niška banja najviac je fakt, že je to super blízko k mestu, no príroda je tu fenomenálna. Milujem hory, lesy a potoky a tu som to našiel úplne všetko. Aj keď bolo celkom zima (bol som tam v marci), páčil sa mi najmä panoramatikcý pohľad z kopca na dedinu pod nami. Našiel som tu aj vonkajšie ihrisko a viacero kaviarní, kde som si dal domácu kávu, ktorá je super silná. Odporúčam, ale len jednu, lebo je to dosť na infarkt 😀

day trips from Niš
Park v okolí Niška banja pre relax.
Niška banja visit
Príroda je ti všade navôkol.
day trips from Niš
Výhľad na mesto priamo z kúpeľov.

Sicevo Gorge rozhľadna s úplne odveci lavičkou

Ak sa bavíme o tom, čo tu vidieť, návšteva Niš a jeho okolia nesmie ostať bez výletu na Sicevo Gorge. Ide o kaňon, ktorý tu vydolovala rieka Nišava hneď popri ceste do Sofie. Sicevo (čítaj Sičevo) je názov dediny, ktorá mi príde veľmi autentická. Ako sme prechádzali autom cez úzke uličky, sledoval som, ako tu plynie život. Túto časť Srbska som si zamiloval a veľmi mi to pripomínalo dedinu mojej babky doma na Slovensku.

Čo bolo však úplne super na mojom celodennom výlete z mesta Niš do Sicevo Gorge? Prejdi sa autom na koniec dediny smerom k ihrisku. Za ním najdeš perfektný výhľad priamo zo skaly. Ak to dáš, vylez aj na lavičku 😀

day trips from Niš
V uliciach dedinky Sicevo.
day trips from Niš
Kto vidí lacičku?
Jelašnica Gorge je miesto, ktoré ti dvihne adrenalín, no žalúdok nie

Jelašnica je veľmi populárna, keď sa bavíme o rekreačnom horolezectve a lození po skalách. Ja som to nevyskúšal, nakoľko som nemal čas, no pamätám si, že keď som naposledy lozil po skalách v USA, cítil som sa ako veľryba, ktorá chce vedieť lietať. Možno musím schudnúť? Každopádne, lozenie po skalách v Niš je zábavička na celý deň. Páčilo sa mi tu opäť pre svoju prírodu. Ak máš čas, prejdi sa aj k Bojana springs, kde môžeš aj kempovať.

V Jelašnici som sa zastavil aj v miestnej populárnej reštike s názvom Brka a dal si domáci Belmuž syr s pečivom. Čo ti odporúčam je, aby si si spravil výlet v okolí Jelašnice, vybláznil sa na skalách a potom tu zakotvil na dobrý, tradičný Srbský obed. Skús Pljeskvicu. Reštaurácia Etno podrum Brka je hneď na hlavnej ceste, no keď to nenájdeš, opýtaj sa miestnych na „kafana Brka“.

jelasnica climbing
Na prechádzke po Jelašnici.
jelasnica climbing
S kakmami zo Srbska, ktoré ma tu povodili.
jelasnica climbing
Ten výhľad stál za to šľapanie!
day trips from Niš
Brka nám navarila veľmi dobre.
Paragliding v Niš mi rozbúchal srdce

Nuž, pred tým, ako som prišiel do Niš som nikdy neskúsil paragliding. V posledný deň mojej cesty, tesne pred odletom do Bratislavy som si teda ešte zalietal priamo nad mestom. Musím povedať, že najhoršia bola práve časť, kedy mi inštruktor povedal „rozbehni sa dole útesom najrýchlejšie ako vieš“. Nikdy nepochopím, ako môžu lietadlá lietať, no toto bolo výborné! Dovolím si tvrdiť, že paragliding chcem vo svojom živote vyskúšať ešte niekoľko krát. Rezervuj si paragliding v Niš tu.

paragliding in Niš
Dve hodiny pred odletom do Bratislavy som lietal nad mestom Niš.

Tri veci, ktoré som si zamiloval na paraglidingu v Niš

  • cítil som sa veľmi slobodne, ako keby som mal krídla
  • bol to perfektný adrenalín a srdce mi bilo veľmi rýchlo
  • bola to jedna z najlepších vecí, ktoré som kedy skúsil

Ochtnávka vína v meste Malča

Keďže veľa nepijem, ochutnávka vína v Malča bol len niečo ako vedľajší program. Keď ale pijem, najviac mi chutí víno a pivo. Rád som ale navštívil reštauráciu Gostionica v Malča, ktorá je populárna práve pre svoje vínne pivnice. Ochutnávka vína v Niš dopadla na moje prekvapenie veľmi decentne, a ešte som zvládol aj bohatý obed v reštaurácii.

Wine tasting in Malča
Ochutnávka vína v Malča.
Wine tasting in Malča
Rôzne druhy vín v obchode.
Wine tasting in Malča
Kreativite sa medze nekladú.

Návšteva Niš a okolia bol pre mňa veľmi príjemný čas strávený v Srbsku. Najviac zo všetkého sa mi páčil práve paragliding, no dobrým vínom tiež nepohrdnem 😀

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂




Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.