Pilanesberg safari: slony, zebry a nosorožce

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ja som nikdy nebol na safari, no vždy ma to lákalo. Presne tak ako v televízií – dať si veľký klobúk, vstávať skoro ráno a pozerať cez ďalekohľad na dravé levy ako trhajú zebru. Prvé safari, ktoré som navštívil bolo v Národnom parku Pilanesberg a keď si odmyslím, že som nemal klobúk, ďalekohľad (čo bola chyba) a nevidel som nič nikoho trhať, bol to úžasný zážitok. Možno jeden z najlepšie strávených dní v Juhoafrickej republike.

Do Pilanesbergu môžete ísť na vlastnú päsť alebo so sprievodcom. My sme zvolili sprievodcu a mali sme na to hneď viac dôvodov – nemuseli sme šoférovať po národnom parku a mohli sme sa namiesto toho kochať pohľadom na divokú africkú prírodu. Sprievodca nám tiež porozprával o zvieratách a dozvedel som sa, aké to majú nosorožce v Afrike ťažké. Vedeli ste, že v Afrike nosorožcov neustále ubúda a sú vysoko ohrozený druh? Práve pre ich roh sú zabíjaní alebo úspávaní počas doby, kým im ho pytliaci odpília. Nový roh nosorožcovi nikdy nedorastie a ak je rana príliš hlboká a záchranári hneď nezakročia, zviera rýchlo umrie.

Pilanesberg safari je zážitok na celý život

Predstava, že budem vstávať o štvrtej ráno bola naozaj desivá,  no presne o piatej nás čakal odvoz do národného parku. Spolu s ďalšími turistami, prevažne britmi (s takým prízvukom že som nerozumel ani „yes“) sme sa ešte za tmy vydali na dlhú cestu po Národnom parku v Pilanesburgu. Pred tým, než sme vstúpili do pravej divočiny sme boli poučení o tom, že za žiadnych okolností nemáme vystupovať z auta – je to nebezpečné. Sprievodca spomínal mladý manželský pár, ktorý tak vyprovokoval slona, že im prevrátil ich auto. Ak sa odvážite šoférovať sami, dávajte si pozor.

vychod_slnka_afrika
Východ slnka na safari v Afrike

Prvé zviera, ktoré som videl na safari v Pilannesbergu boli gazely. Bolo ich tam tak veľa, že po dvoch hodinách v mohutnom aute som si pomyslel, že ma už nebaví pozerať na tie „srnky“ a chcel by som vidieť niečo vzrušujúcejšie. Dôležitý je ďalekohľad, nakoľko sa mnohé zvieratá boja hučiaceho auta a utečú do buše aby sa skryli. Našťastie, veľa ich bolo odvážnych a najmä teda spomínané gazely. Dodnes si živo pamätám ten moment, keď šofér vypol motor a my sme sa v úplnom tichu ocitli uprostred africkej buše. Pred nami len zvedavé gazely a studený ranný vánok.

zvierata_v_afrike

nosorozce_v_afrike
Nosorožce popri ceste
pilanesberg_safari
Nájdite nosorožca…práve pre tento dôvod treba nosiť ďalekohľad

Zvieratá prechádzajú po ceste a nikdy neviete, kedy sa cez cestu preženie stádo slonov. Nám sa to stalo. Našli sme ich pri jazere, kde práve dokončili svoju rannú hygienu. Slony boli naozaj majestátne a keď som na ne tak pozeral, uvedomil som si, že som pred tým nikdy nevidel žiadneho naživo. Úžasné zvieratá, ktoré sú tiež veľmi ohrozené pre svoje kly 🙁 My sme mali to šťastie, že sme videli celé stádo, čo je celkom normálne. Slony sú spoločenské zvieratá a pohybujú sa v stádach – je to aj bezpečnejšie kvôli predátorom. Avšak, zachovajte kľud a vypnite motor. Ak slona vyplašíte, môže vám so svojimi niekoľkými tonami ublížiť. 

Súčasťou tohoto výletu bola aj zastávka v bezpečnej oblasti, kde sme si dali raňajky. Ak vstávate o štvrtej ráno, moc vám do jedenia nie je. Avšak, po dvoch hodinách jazdenia po africkej buši vyhladne snáď každému. Tam, kde sme zastavili bola reštaurácia a dokonca aj obchod so suvenírmi (nie, vážne?) a objavil som tu veľké hniezdo termitov. Malo takmer dva metre a vyzeralo naozaj majestátne!

Na fotografii nižšie si môžete všimnúť aj naše auto, ktoré bolo naozaj obrovské. Presne také, ako býva vo filmoch o Afrike. Takýto kolos by asi ani slon neprevrátil. Všimnite si aj tú červenú pôdu, ktorá je snáď po celom africkom kontinente. Je to spôsobené veľkým množstvom železa.

vylet_na_safari
Naše autisko a horúci čaj v ruke
slony_v_afrike
Takto blízko prišiel slon k nášmu autu.
slon_afrika
Zastaviť, stáť! Tu majú prednosť slony.
safari_vylet
My a britská skupinka
pilanesberg safari
Národný park Pilannesburg

ZHRNUTIE:

Chystáte sa na safari do niektorého z národných parkov v Juhoafrickej republike? Určite nespravte chyby, ktoré som spravil ja. V žiadnom prípade nezabudnite na ďalekohľad – väčšina zvierat je ďaleko a ak ich chcete vidieť, budete si ich musieť priblížiť. Taktiež si poriadne premyslite, či pôjdete do národného parku v Afrike vlastným autom alebo so sprievodom. Ja som vyskúšal len jednu možnosť, no neľutujem ju. Nemusel som dávať pozor na cestu a ešte som sa vďaka sprievodcovi so silným britským prízvukom dozvedel veľa zaujímavých vecí o zvieratách. Bohužiaľ, aj smutnú informáciu o nosorožcoch.

Na safari sa chodí buď skoro ráno alebo podvečer. Ak sa vydáte hľadať africkú zver počas dňa, pravdepodobne nič neuvidíte. Ráno sú zvieratá aktívne a nájdete ich najmä v okolí vody, kam sa prídu napiť ešte pred tým, než vodu zohreje slnko.


Zvieratá, ktoré som v Pilanesbergu videl:

 • zebra
 • antilopa
 • slon
 • nosorožec
 • africký byvol
 • rôzne vtáky
 • termity a ich hniezda

Zvieratá, ktoré som v Pilanesbergu nevidel:

 • žirafa
 • lev

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

2 COMMENTS

 1. Ahoj Milan, prosim, vedel by si poslať link na agentúru, ktorú ste využili na Pilanesberg? Predbežne som pozerala nejaké ponuky a našla som len také, ktoré štartujú o 9 ráno, čo sa mi zdá neskoro práve preto, že zvieratá zrejme budú zalezene…predpokladám, že vás vyzdvihli v Jburgu?

  • Ahoj, Maji. To nebolo cez agentúru, bol som tam ubytovany v nejakom lodge kúsok odtiaľ, takže to bolo v cene ubytka. Z joburgu je to ďaleko. Ale nepamätám si už kde som bol ubytovany, lebo to bolo dávnejšie.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.