Pilanesberg safari: slony, zebry a nosorožce

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Ja som nikdy nebol na safari, no vždy ma to lákalo. Presne tak ako v televízií – dať si veľký klobúk, vstávať skoro ráno a pozerať cez ďalekohľad na dravé levy ako trhajú zebru. Prvé safari, ktoré som navštívil bolo v Národnom parku Pilanesberg a keď si odmyslím, že som nemal klobúk, ďalekohľad (čo bola chyba) a nevidel som nič nikoho trhať, bol to úžasný zážitok. Možno jeden z najlepšie strávených dní v Juhoafrickej republike.

Do Pilanesbergu môžete ísť na vlastnú päsť alebo so sprievodcom. My sme zvolili sprievodcu a mali sme na to hneď viac dôvodov – nemuseli sme šoférovať po národnom parku a mohli sme sa namiesto toho kochať pohľadom na divokú africkú prírodu. Sprievodca nám tiež porozprával o zvieratách a dozvedel som sa, aké to majú nosorožce v Afrike ťažké. Vedeli ste, že v Afrike nosorožcov neustále ubúda a sú vysoko ohrozený druh? Práve pre ich roh sú zabíjaní alebo úspávaní počas doby, kým im ho pytliaci odpília. Nový roh nosorožcovi nikdy nedorastie a ak je rana príliš hlboká a záchranári hneď nezakročia, zviera rýchlo umrie.

Pilanesberg safari je zážitok na celý život

Predstava, že budem vstávať o štvrtej ráno bola naozaj desivá,  no presne o piatej nás čakal odvoz do národného parku. Spolu s ďalšími turistami, prevažne britmi (s takým prízvukom že som nerozumel ani „yes“) sme sa ešte za tmy vydali na dlhú cestu po Národnom parku v Pilanesburgu. Pred tým, než sme vstúpili do pravej divočiny sme boli poučení o tom, že za žiadnych okolností nemáme vystupovať z auta – je to nebezpečné. Sprievodca spomínal mladý manželský pár, ktorý tak vyprovokoval slona, že im prevrátil ich auto. Ak sa odvážite šoférovať sami, dávajte si pozor.

vychod_slnka_afrika
Východ slnka na safari v Afrike

Prvé zviera, ktoré som videl na safari v Pilannesbergu boli gazely. Bolo ich tam tak veľa, že po dvoch hodinách v mohutnom aute som si pomyslel, že ma už nebaví pozerať na tie „srnky“ a chcel by som vidieť niečo vzrušujúcejšie. Dôležitý je ďalekohľad, nakoľko sa mnohé zvieratá boja hučiaceho auta a utečú do buše aby sa skryli. Našťastie, veľa ich bolo odvážnych a najmä teda spomínané gazely. Dodnes si živo pamätám ten moment, keď šofér vypol motor a my sme sa v úplnom tichu ocitli uprostred africkej buše. Pred nami len zvedavé gazely a studený ranný vánok.

zvierata_v_afrike

nosorozce_v_afrike
Nosorožce popri ceste
pilanesberg_safari
Nájdite nosorožca…práve pre tento dôvod treba nosiť ďalekohľad

Zvieratá prechádzajú po ceste a nikdy neviete, kedy sa cez cestu preženie stádo slonov. Nám sa to stalo. Našli sme ich pri jazere, kde práve dokončili svoju rannú hygienu. Slony boli naozaj majestátne a keď som na ne tak pozeral, uvedomil som si, že som pred tým nikdy nevidel žiadneho naživo. Úžasné zvieratá, ktoré sú tiež veľmi ohrozené pre svoje kly 🙁 My sme mali to šťastie, že sme videli celé stádo, čo je celkom normálne. Slony sú spoločenské zvieratá a pohybujú sa v stádach – je to aj bezpečnejšie kvôli predátorom. Avšak, zachovajte kľud a vypnite motor. Ak slona vyplašíte, môže vám so svojimi niekoľkými tonami ublížiť. 

Súčasťou tohoto výletu bola aj zastávka v bezpečnej oblasti, kde sme si dali raňajky. Ak vstávate o štvrtej ráno, moc vám do jedenia nie je. Avšak, po dvoch hodinách jazdenia po africkej buši vyhladne snáď každému. Tam, kde sme zastavili bola reštaurácia a dokonca aj obchod so suvenírmi (nie, vážne?) a objavil som tu veľké hniezdo termitov. Malo takmer dva metre a vyzeralo naozaj majestátne!

Na fotografii nižšie si môžete všimnúť aj naše auto, ktoré bolo naozaj obrovské. Presne také, ako býva vo filmoch o Afrike. Takýto kolos by asi ani slon neprevrátil. Všimnite si aj tú červenú pôdu, ktorá je snáď po celom africkom kontinente. Je to spôsobené veľkým množstvom železa.

vylet_na_safari
Naše autisko a horúci čaj v ruke
slony_v_afrike
Takto blízko prišiel slon k nášmu autu.
slon_afrika
Zastaviť, stáť! Tu majú prednosť slony.
safari_vylet
My a britská skupinka
pilanesberg safari
Národný park Pilannesburg

ZHRNUTIE:

Chystáte sa na safari do niektorého z národných parkov v Juhoafrickej republike? Určite nespravte chyby, ktoré som spravil ja. V žiadnom prípade nezabudnite na ďalekohľad – väčšina zvierat je ďaleko a ak ich chcete vidieť, budete si ich musieť priblížiť. Taktiež si poriadne premyslite, či pôjdete do národného parku v Afrike vlastným autom alebo so sprievodom. Ja som vyskúšal len jednu možnosť, no neľutujem ju. Nemusel som dávať pozor na cestu a ešte som sa vďaka sprievodcovi so silným britským prízvukom dozvedel veľa zaujímavých vecí o zvieratách. Bohužiaľ, aj smutnú informáciu o nosorožcoch.

Na safari sa chodí buď skoro ráno alebo podvečer. Ak sa vydáte hľadať africkú zver počas dňa, pravdepodobne nič neuvidíte. Ráno sú zvieratá aktívne a nájdete ich najmä v okolí vody, kam sa prídu napiť ešte pred tým, než vodu zohreje slnko.


Zvieratá, ktoré som v Pilanesbergu videl:

 • zebra
 • antilopa
 • slon
 • nosorožec
 • africký byvol
 • rôzne vtáky
 • termity a ich hniezda

Zvieratá, ktoré som v Pilanesbergu nevidel:

 • žirafa
 • lev

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

 1. Ahoj Milan, prosim, vedel by si poslať link na agentúru, ktorú ste využili na Pilanesberg? Predbežne som pozerala nejaké ponuky a našla som len také, ktoré štartujú o 9 ráno, čo sa mi zdá neskoro práve preto, že zvieratá zrejme budú zalezene…predpokladám, že vás vyzdvihli v Jburgu?

  • Ahoj, Maji. To nebolo cez agentúru, bol som tam ubytovany v nejakom lodge kúsok odtiaľ, takže to bolo v cene ubytka. Z joburgu je to ďaleko. Ale nepamätám si už kde som bol ubytovany, lebo to bolo dávnejšie.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.