Platenie cla z dovozu tovaru: Kedy, koľko a ako na colné vyhlásenie

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Platenie cla je známa vec, ktorá sa preberala hlavne v poslednej dobe v súvislosti s novým zákonom Európskej Únie, platným od mája 2017. Dáva to zmysel, zaplatíš clo, ktoré ti vypočítajú z ceny tovaru, ktorá ti príde zo zahraničia na Slovensko. 

Platenie cla z dovozu tovaru, elektroniky a jeho výška

V článku nižšie vysvetlím, čo je clo, kedy sa platí, aká je jeho výška, aké je clo na elektroniku z Číny, ako je to s Aliexpress a eBayom a ako sa vyhnúť plateniu cla. Avšak, najskôr moja hororová skúsenosť so Slovenskými colníkmi.

Ak ťa nezaujíma, čo sa mi stalo a ako som prerobil 140 €, scrolni sa nižšie, kde nájdeš vysvetlenie toho, čo je clo, ako sa vypočíta, kedy sa platí a pod.

Platenie cla

Vec sa mala tak, že som spolupracoval s firmou na kampani týchto mobilov 360 stupňovou kamerou. Telefóny mi zapožičali a ja som s nimi robil 360 stupňové fotografie a videá v Amerike, ktoré som následne uverejňoval na Facebooku. Následne som telefóny poslal poštou zo San Francisca domov na Slovensko. A tu začal boj a kauza, na konci ktorej som zaplatil totálne nezmyselnú sumu. Prečo? Vysvetlím. Do hry prišlo platenie cla.

Ešte som bol na pošte v San Franciscu proaktívny, že si ho vyfotím, ak by sa stratil. Bol totiž poistený a chcel som mať dáky dôkaz. Ak by som však vedel, že fotka skončí v tomto článku, balík by som nikdy neposlal.

Platenie cla z dovozu tovaru
Platenie cla z dovozu tovaru
 • Samozrejme, že balík zadržali colníci s tým, že treba zaplatiť clo a dph.

Hovorím si, že „Okej, veď im vysvetlíme, že telefóny boli zakúpené na Slovensku a len som ich vrátil„. Firma doložila colníkom zmluvu, ktorú sme mali podpísanú s číslami výrobkov, kde bolo jasné, že telefóny neboli kupované v USA. Nič nepomohlo a z ceny balíka, ktorá bola cca 400 €, vypočítali 80 € clo+dph, ktoré bolo treba zaplatiť do 17 dní.

Ak by som to nezaplatil, telefóny by „poslali“ naspäť do USA. Vec sa má tak, že známy, ktorý pracuje v logistike povedal, že tieto veci mnohokrát neposielajú naspäť odkiaľ prišli. Colníci ci často robia druhé Vianoce. Hešteg Slovakistan a platenie cla.


Toto sú dva dokumenty, ktoré poslali po tom, ako colnica zadržala moju zásielku:

Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.
Vyrátanie cla.

Prečo to nedáva zmysel? Mobilné telefóny, ktoré som posielal domov z USA, neboli v USA kupované o čom má firma doklad + zmluvu o spoluprácu so mnou. Je to, ako keby som zobral svoju mamu na dovolenku do Ameriky, poslal ju poštou domov a colnica by chcela, aby som za ňu zaplatil clo. Ja som svoju mamu ale v Amerike nekúpil. Kapiš? Komunikácia s colnicou v Bratislave je neskutočná a mal som pocit, že sami nevedia, čo robia. Kto sa má potom vyznať v tom, ako na platenie cla?

PS: Služba Balík do zahraničia sa postará o všetky papiere, ako je colná faktúra a pod. Na ich webe treba vyplniť formulár objednávky prepravy a vývozné sprievodné doklady. Expresná medzinárodná doprava do 222 krajín sveta, so sledovaním zásielky zabezpečí, že keď budem niečo posielať naspäť do USA, budem vedieť, kde je balík a colné dokumenty vyriešia za mňa. Na stránke tiež majú kalkulátor poštovného.


Aký je rozdiel medzi DPH a CLO? 

 • CLO sa platí pri balíkoch v celkovej sume nad 150 € v hodnote 3-11% v závislosti od typu tovaru. Do 150 € hodnoty balíka sa clo neplatí.
 • DPH sa platí vo výške 20% z celkovej hodnoty tovaru ak je jeho suma vyššia ako 22 €.
 • U zásielok nad 150 € sa platí aj clo aj dph. To bol môj prípad.

Kde som spravil chybu? Uviedol som skutočnú hodnotu balíka a to ma stálo 80 € aj keď som balík označil ako „gift“. Ja som bol hlúpy a na balík napísal skutočnú hodnotu a zaplatil poistenie navyše. Veď neklamem a robím veci poctivo. A to sa dnes nevypláca. Spolu s poštovným, poistením a zaplatením vyrúbeného cla a dph ma tento špás stál 140 €. Bravo, poctivka Milan. Vedia, prečo si vymysleli platenie cla.

Ako by som postupoval pri posielaní balíka z USA dnes?

 • je jedno, aká je hodnota balíka, cenu vždy napíšem do 22 €. Čitateľka na Instagrame mi odporučila, že mám na colnicu poslať čestné vyhlásenie, že cena balíka je do spomínaných 22 €. Firma však povedala, že by to colníci pokladali za zavádzanie.

Čo je clo, aká je jeho výška, kedy sa platí a ako na elektroniku

 • Čo je clo? Clo je platba, ktorá sa, ktorá sa platí pri dovoze tovaru zo zahraničia.
 • Kedy sa platí clo a aká je výška cla? Clo sa platí, ak je hodnota tovaru vyššia ako 150 €.
 • Čo je dph? Daň, ktorá sa platí pri dovoze tovaru zo zahraničia. Ak je hodnota tovaru vyššia ako 20 €, platíš dph.
 • Ako sa vyhnúť plateniu cla? Hodnota tovaru musí byť nižšia ako 150 €.
 • Ako sa vyhnúť plateniu dph? Hodnota tovaru musí byť nižšia ako 20 €.
 • Kedy platím aj clo aj dph? Keď je hodnota tovaru vyššia ako 150 €.

Ako sa vyhnúť plateniu cla a dph z dovozu tovaru

No dnes už asi nijak. Nový zákon, ktorý spomínam nižšie červeným, robí všetko komplikovanejšie. Čítal som recenzie ľudí, ktorí museli na colnici ukazovať výpisy s karty, koľko za tovar zaplatili. A navyše, colníci všetko skenujú.

Od 1.mája.2017 však platia ďalšie, nové pravidlá ohľadne platenia cla pri dovoze tovaru z Číny, USA a pod. Týka sa to najmä tých, čo nakupujú na Aliexpress, Ebay, Amazon a pod. Čítaj ďalej.

Každý, koho sa to týka (komu je vyrúbené clo, dph alebo oboje), bude musieť podať elektronické colné vyhlásenie a zaregistrovať sa na cep.financnasprava.sk. Ceny, od ktorých sa platí clo a dph sa nemenia a napísal som ich vyššie. Aby si si teda  mohol prebrať svoju zásielku, ktorá má nad 22 €, budeš musieť podať colné vyhlásenie.


PS: Ja chápem, že platenie CLA je normálna vec a kontroluje sa tým svetový obchod a bla bla bla. Európska Únia tým okrem iného chce dosiahnuť, aby Čína presunula svoje veľkosklady do Európskej únie, čím budeme bohatnúť. No to, že som musel zaplatiť za tovar, ktorý pochádza zo Slovenska a bol na Slovensko vrátený, pokladám za nespravodlivosť.

Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.
Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.

68 COMMENTS

 1. Otázka priamo na pána milana. zadrzali mi zasielku z kanady, ide o termosku a kupovana bola za 30 USD + 15 USD postovne, j sa ale chcem vyhnut plateniu preclenia a tak by som prepisal hodnotu z objednavky aby som mal uvedenu nizsiu hodnotu tak ako to robi strasne vely obchodnikov z ciny. cenu zmenim na napriklad 22,99 USD a postovne necham tak. podla mna by malo byt vsetko v poradku a malo by mi to prist. povodne to vyslo na 44 USD s postovnym a po uprave by to malo byt 37,99 USD. neviem si predstavit platit tym k***m tolko penazi, za to mam este jednu. dakujem za odpoved.

 2. funguje to úplne jednoducho, treba poslať mobil nazad ale s urcite nizsou uvedenou cenou. pozeram videa na youtube jedneho kanadskeho recenzenta ktory si kupil PC z aliexpressu a ten predajca urobil presne toto, uviedol cenu asi 250 dolarov za pocitac za pomaly 1200 aby nemusel kupujuci platit take poplatky

 3. Dobry den,
  Chcem sa spytat Ako je mozne, ze som musel platit clo aj s prislusnymi poplatkami ako boli uskladnenie pri hodnote balika/tovaru 75€??? 🙁

 4. Dobrý deň,
  keď si chcem objednať knihy z Anglicka (nad 22 € pod 150€) čo všetko mám nahlasovať/vypisovať?
  Oni tam píšu že je to s VAT. Ale pre istotu sa pýtam.
  (Ešte mám možnosť si objednať z Írska – vychádza to lacnejšie. )

 5. presne tak počítal som som s poplatkami navyše, ale výška poplatku za preclenie ktorý si účtuje jedna nemenovaná prepravná spoločnosť so sídlom v Nemecku 😉 ma teda absolútne nas……..

 6. Ahojte,

  Viete mi niekto poradiť? Aktuálne sa trápim s vrátením tovaru do Číny.

  V kocke:
  – Objednal som si mobil z Banggood.com – veľká chyba, nikdy viac to neurobím, mea maxima culpa, ale stalo sa
  – Poslali mi to zo Španielska, takže už majú sklad v EU (clo ani dph som neplatil, stálo to 148 eur)
  – Mobil nefunguje, reklamujem… a reklamujem… a reklamujem (veľa emailov, málo odpovedí, a stále dokola to isté, asi štandardné odpovede ako ich to mrzí a ako si ma vážia ako zákazníka… bla bla bla)
  – Konečne po mesiaci mi reklamáciu uznali, dali mi adresu kam to mám poslat späť (do Číny!), a odovolávajú sa na nejaké Return Label Instructions, ktoré mi vraj poslali, ale ja som ich nikdy nedostal
  – Márne tie inštrukcie od nich pýtam, stále dokola tie isté odpovede, inštrukcie nikde
  – Vygúglil som príbeh nejakej baby, ktorej vrátený tovar neprebrali, lebo bola uvedená vysoká (reálna) hodnota, že to má poslať znova ale s nižšou hodnotou, aby nemuseli platiť CLO.

  Máte niekto nejaké skúsenosti s vrátením drahšieho tovaru do Číny? Prípadne nápady, čokoľvek, budem vďačný.

  Ďakujem vopred,
  Barney 🙂

 7. Info pre tych, co nevedia ako to s clom a DPH funguje.
  Na kazdy tovar a sluzbu sa plati DPH – dan z pridanej hodnoty. To je jeden z prijmov do statneho rozpoctu.
  Ked si kupite jedlo v potravinach, TV, pocitac, mobil v elektre, tak tam platite DPH. Preco by ste nechceli platit DPH na to, co kupite zo zahranicia? Ak chcete argumentovat tym, ze DPH platite v zahranici, tak to tak urcite nie je. Predajcovia, co posielaju tovar do zahranicia fakturuju bez DPH. A ak niekde aj zaplatite DPH v zahranici, tak si ju mozete vyziadat spat. Tak to funguje v ekonomike. Aj ked si napr. American kupi nieco u nas na dovolenke a potom pojde spat do USA, tak si od slovenskych uradov moze vyziadat vratenie DPH zaplateneho na Slovensku.
  Potom je tu clo, ktore sluzi na ochranu domacich podnikatelov. Ide o to, aby firmy nepresuvali svoje fabriky do krajin, kde je mesacny zarobok ludi 20 eur a tento tovar potom len tak dovazali na Slovensko. V principe sa to deje tak ci tak, ale keby nebolo clo, bolo by to este horsie – ten tovar by pre obycajnych ludi aj tak nebol lacnejsi, lebo by potom podnikatelia v hodnote toho cla zvysili cenu za tovar a zisk by isiel im. Takze vy by ste to zaplatili tak ci tak. Takto ide clo aspon statu.

  Nemyslite si, ze toto je vymysel EU. Aj za slovenske vyrobky vyvazane napr. do Ciny sa plati clo Cine. V kazdej krajine je to tak. Ci to potom rozkradaju politici a mafiani, to uz je ina vec.

  Ak nakupujete zo zahranicia, musite ratat s DPH, prip. clom podla sum ako tu uz bolo popisane. To je presne preto, aby sa chranili slovensky podnikatelia.
  Par rad:
  1. Mozete to trochu obist a dohodnut sa s predajcom, aby prilozil do zasielky falosnu fakturu na nizsiu sumu. Ale tu pozor, colnici nie su blbci a ked vam pride najnovsi iPhone za 1000 eur a faktura je na 20, tak vas jednak obvinia z podvodu a tak ci tak budete musiet zaplati DPH a clo + vam hrozi pokuta.
  2. Ak nakupujete zo zahranicia (mimo EU), mozete ziadat spat DPH, co ste zaplatili v tej krajine. To ale len za predpokladu, ze predajca vam tovar nepredava za cenu bez DPH, co bude skor ten pripad.
  3. Zo zahranicia nekupujte drahe veci (cca 50 eur a viac). Budete mat potom problemy/naklady s pripadnou reklamaciou. Budete platit vela za postovne a predajca ani vobec nemusi reklamaciu prijat, povie si, ze vsak nebudu sa so mnou sudit za tych par eur. A ak je rozdiel v cene privysoky, napr. nieco u nas stoji 500 eur a v zahranici 100, tak to bude asi fake. Znackove veci sa predavaju vo vsetkych statoch priblizne za rovnaku cenu.
  4. Clo a DPH sa plati aj na postovne. Keby to nebolo tak, tak by to fungovalo tak, ze 500-eurovy mobil kupite za 5 eur a 495 eur by si predajca uctoval ako postovne
  5. Idealne treba na zasielke uviest ako dovod dar. Samozrejme colnici vam neuveria, ze 500 eurovy mobil je dar 🙂 A aj pri daroch je urcity limit ak sa nemylim.
  6. Drahsie zasielky si dajte posielat doporucene. U seriozneho predajcu je to len o nieco drahsie ako obycajne. Ak nakupujete cez aliexpress, tak tam este aj 1-eurovy tovar vam poslu doporucene s postovnym zadarmo.

  • Ahoj Jan, ale oni uz posielaju zo skladov z EU. A takto som si objednal mobil z Banggood.com (nikdy viac!) a ten nefunguje, tak ho reklamujem. Mam to poslať späť do Číny, no mám vystaviť colne prehlásenie. Ak tam napíšem reálnu hodnotu, musia za to platiť clo, aj ked je to vrateny tovar? Mas s tym nejake skusenosti? Dik, Barney

  • Ok, toto vsetko beriem, a velmi rada by som zaplatila aj clo aj DPH, s tym som aj pocitala. S cim som ale nepocitala boli prehnane dodatocne poplatky pre prepravnu spolocnost za vybavenie preclenia.
   LEBO,
   aby som za preclenie knihy, ktorej hodnota bola 22,25 eur platila prepravnej spolocnosti dodatocne 36 eur len za vybavenie preclenia (DPH sa plati zvlast) je podla mna prilis. (lebo za postovne som uz zaplatila 22,25 eur).
   Samozrejme mohla som si to preclenie vybavit sama, ale aj za to, ze si to idem vybavit sama, by som prepravnej spolocnosti zaplatila 10 eur. Ano aj za ked si preclenie tovaru vybavis sam, musis zaplatit prepravnej spolocnosti, nazyvaju to poskytnutie dokumentacie potrebnej k precleniu.
   Ale bola som ochotna zaplatit aj tych 10 eur, keby kniha nebola na colnici v Bratislave. Lebo prepravne spolocnosti (asi vsetky okrem Slovenskej posty) nechavaju vsetko v bratislave, prave preto, aby sa ludom z opacneho konca republiky neoplatilo prist si vybavit veci osobne.

   A to podotykam, ze ine prepravne spolocnosti si uctuju aj viac, napriklad ak nezacnes vybavovat preclenie vcas (rozumej do 3 dni), tak za kazdy dalsi den 5 eur ako poplatok za skladovanie..

   Takze na kolko vyjde taka kniha?
   22,25 cena knihy
   22,25 postovne knihkupectvu
   36 poplatky za vybavenie preclenia a
   4,45 samotne DPH
   dohromady bez 5 centov 80 eur…

 8. Ahoj Milan,
  trochu starsi clanok, ale prispejem aj ja 🙂
  V prvom rade, tvoj clanok je trochu nejasny a da sa vysvetlit vseliako. Mohol by si prosim upresnit situaciu? Pises, ze mobily ti boli zapozicane, fotil si s nimi v USA, poslal ich na Slovensko. Tiez pises, ze telefony neboli kupovane v USA, ale nepises kde boli kupovane.
  Cize ja chapem situaciu tak, ze si na Slovensku uzavrel zmluvu so slovenskou firmou, ta kupila tieto mobily na Slovensku (ci priamo vyrobila na Slovensku?), zaplatila sa DPH slovenskemu predajcovi. Ty si s mobilmi osobne vycestoval do USA a potom ich z nejakeho dovodu poslal spat postou tej slovenskej firme (a nezobral ich so sebou pri tvojom navrate). Nechapem ale preco si platil/mal platit clo ty, ak adresat bola ta firma.

  Odpoved v skratke: ak boli mobily kupovane na Slovensku, mas o tom doklad, DPH bola zaplatena na Slovensku, ty si aj s tymi mobilmy vycestoval zo Slovenska do USA, tak by si v ziadnom pripade nemal platit ziadne clo, ani druhykrat DPH. Mozno bola chyba, ze si to oznacil ako dar (mal si dat ine, ako napr. vratenie majitelovi ci tak). V kazdom pripade ak to bolo aj chybne oznacene, vysvetlenie a dokladovanie povodu by to malo vyriesit. Mozno to bola len nevedomost/hlupost colnika. Bez urazky, ale z osobnych skusenosti viem, ze na uradoch pracuju aj hlupaci.
  Ak to bolo tak, skus im napisat staznost a ziadost o vratenie zaplatenej sumy a ak nebudu suhlasit, tak im
  pohroz sudom, alebo podaj staznost na nejakom nadriadenom urade.

 9. Dobrý deň, neviem či ešte mi niekto odpovie ale chcem sa spýtať. Vždy keď mi prechádza niečo cez hranice z inej krajiny ako eu platím clo alebo to vyberajú náhodne alebo ako to funguje ?
  Ďakujem

      • Áno už som si všimla keď mi dali zaplatiť clo v hodnote 50% z tovaru a to bola obuv obyčajná obuv nie zdravotnícky materiál :/

       • ja som dnes zistila že moja zaplatené zasielka (217e) bola zachytená na colnici, ale z vlastnej iniciatívy, nikto mi nič neoznámil…. nikto so mnou dalej nekomunikuje. naspäť ju poslať nechcu a ani s tym predajca nesúhlasi . ani mi neoznámili koľko by som mala platiť (ale podla kalkulačky asi 80e) akože sorry za gumáky a mikinu 300e … dá sa s tym nejak vypiecť? fakt neplánujem 217e hodiť do komína….

        • Z mojej skúsenosti nie .. ale oni po uplynutí nejakej doby by to mali poslať naspäť. Aspoň čo som sa dozvedela keď som mala podobný problém

 10. Ma fascinuje ten stockholmsky syndrom danovych obeti. Kde stat alebo unia berie pravo si uctovat nejake poplatky? A danove obete este veria ze je to na ich ochranu pred cinkymi smejdami…

  Colnik je jedno z najzbytocnejsich a najskodlivejsich povolani. Pred ’89 strielali do ludi teraz si aspon prilepsia z cudzieho majetku.

 11. Objednal som si tovar z USA a predajca uvadza:

  Taxes

  All taxes and Customs fees will already be paid. You pay only what you pay at checkout.

  Da sa na to spolahnut, alebo mam ocakavat prietahy a colne konanie?

  FedEx mu prave oznamil mailom: Clearance delay…

 12. Pri posielaní vlastných vecí by teoreticky mala fungovať metóda, ktorú mi poradila známa pracovníčka na colnici: odosielateľ aj príjemca je tá istá osoba (zahraničná a domáca adresa) a na colnom vyhlásení je uvedené „osobné veci“, prípadne nejak doplnené, napr. „návrat zo študijného pobytu“. Nepamätám si, akú sumu som uviedol, ale určite medzi 22 a 150 eur (nič veľmi cenného), a bolo mi úplne odpustené DPH. Ide však o leto 2018, neviem, či sa medzitým nezmenil prístup. V prípade colníkov, ktorí nedodržujú postupy, ako sa stalo v tomto článku, by možno pomohlo zopár špinavých ponožiek medzi osobnými vecami 🙂

  • Aha, tak to je zrejme ten dôvod, pre ktorý mi mýtnici (colníci) nikdy nezapočítavajú náklady na preposlanie zo zahraničného veľkoskladu, v ktorom mám schránku, na Slovensko!
   Lebo ja som im zatiaľ vždy tvrdohlavo uvádzal všetky náklady na dopravu, vrátanie tých z veľkoskladu na Slovensko, nielen tých do veľkoskladu.

  • Za osobne veci by ste clo a DPH platit nemali. Samozrejme colnici maju urcite pravo overit si, ci su to vase osobne veci. A ked posielate cisto novy iPhone za niekolko 100 ci 1000 eur, tak si od vas mozu pytat doklad o tom, ze ste ho kupovali na Slovensku.

 13. Chcem sa opýtat mne dali zaplatit clo za to že mi prišla zásielka zo švajčiarska odkedy sa platí už aj od tial? Príde mi to trochu mimo na to že to boli iba obyčajné retiazky na ruku a dali mi za to doplaiti este 10e.

 14. Objednaval som hodinky zo Singapuru ich hodnota bola 200e, predajca ich poslal v bublinkovej folii a colny urad zasielku neodchytil, teda neplatil som clo, Ked mi ten isty predajca zaslal hodinky v krabici, zasielku preclili.

 15. nič by sa im nestalo keby sú s tým ,,shipping-om“ trochu flexibilnejší… objednávam kozmetiku a takých 10€ za krém či 2-3€ za masku je primeraná cena, no i tak si prifária podľa hmotnosti dobrých 10€ keď kúpim zo tri veci. V takýchto prípadoch by mohli vidieť, že ceny sú primerané a vypočítať DPH z ceny tovaru…
  PS: momentálne už v druhom colnom konaní ,,pre krémiky“ 😀 😀 😀

 16. Dobry den, kupil som si product z USA v hodnote 19.99 dolarov. Postovne vsak bolo 39 dolarov pretoze som ho potreboval urgent do 48h.

  Preco mi colny urad vypocitava cenu z 59 dolarov a nie len 19.99? preco colny urad udava clo aj na postovne? ved postovne nie je product ani fyzicka vec ale sluzba. Je to vrchol maximalneho vypalnictva obzvlast na to ze to uz sam stat robi..

  Otazka> Je mozne nejake tresnte oznamenie alebo sa nejak vysudit z platenia za postovne?
  Uplne chapem platbu cla a dph za produkt aj ked som uz dan odviedol v danom state, beriem to je to tak, ok zaplatim… ale aby som platil dan za postovne? to sme kde

  • Je to hajzelske to je pravda, no platí sa z celej zásielky.. Niektorí predajcovia na eBay to totiž robia presne tak, že dajú cenu za produkt nízku a vysoké poštovné, avšak aj tak to ide im a poštovné je reálne z číny pár centov..

   Je to spravené presne kvôli takýmto veciam, že všetci by si dávali ceny pod 22eur a na poštovné 5000, lebo by ti predávali jazdné lamborghini 🙂 a nezaplatila by sa štátu žiadna suma..

 17. Dobrý deň. Keď si teda chcem objednať položku z Ebay-u v hodnote 5eur tak za clo a dph nezaplatím.. Ale neplatí sa tiež aj napr. za čas prepravy? Posielať sa to má pomocou economy shipping a dĺžka dodania sa uvádza od 14 do 43 dní. Nezaúčtujú mi teda poplatok?

  • Ja som eBay 🙂
   Takmer každý deň som tam a niečo objednávam.. Je to pre mňa už jak sociálna sieť 😀
   Nie, čas prepravy sa neplatí.. Pokiaľ máš záujem o rýchlejší shipping, vtedy ti dajú možnosť priplatiť si (nerob to)..
   Veľa objednaných vecí príde oveľa skôr ako je napísané.. Za tie roky čo objednávam z eBay sa mi podarili rekordy ako napríklad že bol písaný dovoz medzi 21-62 dňami a prišlo mi to o dva dni.. Samozrejme už sa podarilo aj že tovar prišiel za 90 dní a to som sa čudoval že vôbec prišiel, vtedy sa to rieši dohodou medzi tebou a predajcom, či je schopný ťa nejak odškodniť..
   Závisí od situácie..
   Každopádne odpoveď na tvoju otázku máš niekde na začiatku komentu.
   Prajem pekný deň 🙂

   • Ahoj, Simon. Vdaka za super komentar, ano ja pri objednavkach z ebay nikdy neplatim za rychlejsi dovoz, zatial mi to vzdy vsetko prislo do dvoch tyzdnov. Ono, torsku sa tam vymysla s tym platenim cla, ale tak ja si odtial objednavam len blbosti ako su obaly na telefon a tak

 18. Super clanok, Milan. Diky! To s tym telefonom zo SK je riadna hlupost. Ah jaj. Aktualne chcem kupit telefon na firmu, ale asi ho kvoli clu a DPH kupim nakoniec na SK.

 19. takze neojebem to nijak? lebo mi prisiel telefon a vazne nechcem zajebat dalsi 50 eur + firme ktora preclieva 17eru.. nemam milion dpc! fakt sa tomu potrebujem vyhnut.. je moznost nejakej fake faktury alebo tak? mozno poslat falosne udaje, resp tie iste, no sphotosopovane tak aby skutocna cena tovaru vyzerala mensia? Alebo ze by mi z tadial kde som telefon kupoval poslali fakturu (doklad potvrdzujuci hodnotu tovaru) s hodnotou mensou aby som neplatil tak vysoke dph, alebo nieco na styl toho ze mi to darovali a ja som nic neplatil, tym padom by som nemusel platit dph nie? pokial by mi to poslali fakt ako „gift“

  • No bol by to mýtny priestupok (colný delikt).
   Mal by si sa sám zamyslieť, či by ti to za to stálo. Lebo už uvedením nepravdivých údajov by si sa dopustil mýtneho priestupku (colného deliktu).
   Viď https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/199/20191201#paragraf-72.odsek-1.pismeno-j
   a nasledujúce i predchádzajúce ustanovenia.
   Môžu ti za to udeliť postih prepadnutia veci alebo pokutu do výšky 99 581,75 €.

   Takže keď na to prišlo, tak som im vždy všetko uvádzal poctivo tak, aby si to všetko mohli nezávisle ľahko overiť, napríklad odkazy na ponuku či dražbu na eBayi, snímky zo súkromných stránok môjho účtu, účtenku z PayPalu, atď., snímkami z nákladového listu z veľkoskladu, mýtneho (colného) vyhlásenia pre vývoz a z účtenky za preposlanie, to všetko spolu so sledovacími číslami, aby bolo celkom zrejmé to prepojenie medzi mnou a tou vyobrazenou vecou na eBayi, ktorú si môžu porovnať so snímkami v tej ponuke.
   No a zatiaľ som nemal žiadne ťažkosti.
   Azda s výnimkou jediného

   Vieš, jedno je vymýšľať spôsoby, ako to ojebabrať… a iné je zachovať sa ako chrapúň a ojebabrať to.

   Čo sa týka toho daru, tak to je vo všeobecnosti možné do hodnoty 45 €, ale musí to byť naozaj poslané ako dar, teda nesmie ti to poslať podnik alebo podnikateľ.

   • Doplnenie: Azda s výnimkou jediného prípadu, keď som chcel skúsiť nového preposielateľa (MyUS) okrem už overeného a veľmi spoľahlivého Shipita.

    Jeho zakladateľom bol Jan Vaňhara z Brna, ktorý svojho času vyhlásil, že preposielanie zásielok dokáže robiť každý blbec, preto blahodarím (ďakujem) za každého takého dobrého a spoľahlivého blbca, lebo v tomto odvetví, žiaľ, podniká aj veľa kadejakých chytrákov.

    Nuž, takú hrôzu ako s MyUS som ešte nezažil, a to už som si dával preposielať aj veci z románsky hovoriacich krajín v Európe, čo bolo teda oveľa dobrodružnejšie než preposielanie a Austrálie či Japonska.
    Najprv im 2 dni trvalo, kým moju zásielku vôbec vytriedili. Vzápätí ju však chceli poslať, v obale, ktorý vážil 2-krát viac než samotný obsah (bol to SCSI radič do PCI-X), avšak s uvedenou hodnotou 89,99 USD!!! Skoro som z kože vyletel, keď som to videl, keďže skutočná mýtna (colná hodnota) bola zhruba 1/2 z toho, niečo vyše 45 USD.
    Okamžite som im zrušil poverenie (akoby „inkaso“) v PayPale – aby to neodoslali, kým sa toto nevyrieši – a pýtal som sa, ako si tam dovolili uviesť takú šialenú hodnotu. Zatiaľ mi však neprišla žiadna odpoveď, iba upovedomenie o odoslaní a o tom, že sa im nepodarilo stiahnuť mi z účtu náklady na spracovanie a odoslanie… a každý deň mi o tom chodí upozornenie… No balíček už cestuje, zatiaľ ešte stále, aj keď nevedno kam…
    Neviem, či sa mi týmto podarilo ich nechtiac ojebabrať, keďže sa mi zatiaľ neozvali, no rozhodne to nebolo mojím úmyslom, ale ak sa mi to náhodou predsa len podarilo, ta uvidím, aké mi tým vzniknú dodatočné náklady a opletačky… a tiež kto je za to zodpovedný, či náhodou nie ten pošuk-odosielateľ, ktorý na zásielke udal vyššie poistné, než bola jej skutočná hodnota.

    V Shipite som vždy dostal 3 snímky prichádzajúcej zásielky zadarmo, nikto sa mi v nej nehrabal a nerozbaľoval ju, všetko som si vypĺňal a o všetkom som rozhodoval sám. A ešte aj nálepka „krehké“ stála len 1 USD, nie 2 USD.

 20. Poďakujte potkanom v EU a hlavne potkanom ktorý zastupujú SK v EU a majú desať násobné platy aby nás v SK dobre podojili. No a samozrejme dobrodincom vo vláde ,ktorý toto osieranie legislatívne ošetrili ,čistili si svoje „čisté zárobky v daňových rajoch a obyčajných ľudí s minimálnym zárobkom osierali na daniach.

   • Ked nevies nakupovat a objednavas si z Ciny len smejdy, to je tvoj problem, ale nezovseobecnuj. Ja a xy dalsich ludi nakupujeme z Ciny kvalitny tovar a komponenty.

    • Viktor Husar, uvedom si ale jednu vec. Takto podporujes Cinanov, ich obyvatelov, ich ekonomiku. Zisky idu im. U nich sa tiez plati DPH, takze ju platis tam. Preto existuju cla, aby sa toto vyrovnalo a o co pride nas stat, tak aby sa vybralo na cle.

     • Ja, uvedom si ale 1 vec: ak nepodporuješ Číňanov, podporuješ tunajších vydriduchov, ktorí tie veci taktiež nakúpili v Čǐne, pretože tu u nás sa nevyrábajú, vyrábajú sa v Číne.

      Takže nebuď hlupák, buď chytrák a obíď tunajších vydriduchov a nakupuj priamo od Číňanov.

      Preto jestvujú mýta (clá), aby neschopní tupci mohli okrádať šikovnejších poctivcov.

      A ja vždy radšej podporím slušných Číňanov, než tunajších zapredaných amerických riťolezov, ktorí za tie peniaze potom aj tak nakúpia 2-násobne predražené zbytočné zbrane od najväčších medzinárodných zločincov a vojnových štváčov.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.