San Francisco – Električka Za Mŕtve Kone!

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Prečo ale?

Mapa sveta je nesprávna a kontinenty ukazuje zle. Viete prečo? Lebo zem je guľatá. Tento článok je súčasťou článkov zo série "Milan búra mýty",...

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Odviesť sa električkou v San Franciscu je činnosť, ktorú má na zozname „čo stihnúť“ asi každý návštevník tohto mesta. Ročne sa touto sveto známou električkou odvezie až 7 miliónov návštevníkov aby si užilo nádherné pohľady na toto kopcovité mesto. Vedeli ste však, že pravým dôvodom na vybudovanie tejto električky boli mŕtve kone?

Počas môjho niekoľko dňového pobytu v San Franciscu, v zlatom meste, nemohol som vyhechať ani túto atrakciu. S kamarátom sme na električku nastúpili blízko Maritime národného historického parku (nepredstavujte si klasický národný park amerických rozmerov, toto je malá plocha trávnika oproti prístavu) hneď oproti Aquatic beach. Nemusíte byť šťastlivec na to, aby ste videli, ako električky na obratisku otáčajú na cestu späť. Stačí si počkať pár minút, nakoľko električky prichádzajú v relatívne krátkom časovom rozmedzí a keď už prídu, môžete si z tesnej blízkosti pozrieť, ako zaparkujú na obratisku kde ich pracovník ručne, vlastnou silou otočí aby mohli odviezť ďalších návštevníkov do mesta. Lístky sú na predaj v električke, no ak máte veľa času, môžete si ich kúpiť aj v stánku na rohu Beach Street a Hyde Street, čo je hneď oproti obratisku. Stánok spoznáte podľa dlhej rady.

FAKTY V ČÍSLACH:

Električka, či lanovka v San Franciscu je najstaršia, ručne ovládaná lanovka na svete, fungujúca od Augusta roku 1873. Dodnes sa zachovali tri trasy, California Street trasa o dĺžke 2,3 km, Powell-Mason trasa o dĺžke 2,6km a Powell-Hyde trasa o dĺžke 2,1 km. Električka vie dosiahnuť prepravnú rýchlosť až 15,3 kilometra za hodinu a ročne odvezie až 7 miliónov návštevníkov.

STRUČNÁ HISTÓRIA & DÔVOD NA VÝSTAVBU:

Na začiatku bolo navrhnutých až 23 liniek električky, no dodnes sa zachovali len tri. Týchto 23 liniek pokrývalo takmer celé San Francisco pre komfort obyvateľov a zrýchlenie dopravy. No hlavným dôvodom pre vybudovanie tohoto systému prekvapivo nebol rozvoj obyvateľstva a komfort cestovania, ale počasie. Je všeobecne známe, že počasie v San Franciscu je studené a vlhké, kvôli vplyvu Tichého oceánu a Sanfranciského zálivu. V minulosti, keď benzín a nafta neexistovali, pred priemyselnou revolúciu boli hlavným dopravným prostriedkom zvieratá – najmä ťažné kone. Používali sa zapriahnuté v kočoch s ťažkým nákladom dreva a stavebného materiálu. San Francisco je mesto na kopcoch,  a pre kone bolo veľmi ťažké vytiahnuť záprahy až na vrch kopca a často pri tom umierali. Toto však tiež nebol hlavný dôvod. Hlavným dôvodom sa stala hmla, a ako aj dnes, aj vtedy, keď napršalo, cesty kvôli hmle ostali dlho vlhké a šmykľavé a často sa stávalo, že sa kone jednoducho šmykli a celým povozom sa zrútili z kopca dole.

Tieto udalosti donútili škótskeho inžiniera a vynálezcu Andrewa Hallidiea navrhnúť železničný systém, ktorý bol do prevádzky uvedený v Auguste 1873, kde historicky prvá električka vyrazila o 5 ráno smerom po Clay Street.

ELEKTRIČKA DNES:

Za jednosmernú cestu zaplatíte 6 dolárov a môžte nastúpiť a vystúpiť kdekoľvek na vyznačených zastávkach. Lístky vám predá konduktor no ak chcete multi pass – lístok na viac ciest, musíte navštíviť stánok. Celodenný lístok stojí 14 dolárov, 3 denný 20 dolárov a za týždenný lístok na električku v San Franciscu zaplatíte príjemných 26 dolárov. Priamo v električke nájdete dvoch ľudí, ktorí sa starajú o plynulý a bezpečný chod električky. Tzv. „grip man“ a konduktor. Vykonávať prácu „grip mana“ je fyzicky náročná práca a musíte byť dostatočne silní na to, aby ste vedeli potiahnuť rukoväť a tak zabrzdiť električku. Musíte mať dobrú koordináciu pohybov a vedieť si udržať rovnováhu nakoľko počas celej jazdy stojíte. Konduktor predáva lístky, usmerňuje nastupovanie a vystupovanie a kontroluje zadné brzdy počas jazdy dole kopcom. Práca grip mana a konduktora je zohraná a pokiaľ by nepracovali ako tím, električka by sa stala nebezpečným kusom železa, rútiacim sa dole kopcom.

US oddelenie pre dopravu považuje električku v San Franciscu ako prostriedok hromadnej dopravy a štatisticky sa tu stáva najviac nehôd spomedzi iných prostriedkov hromadnej dopravy. Len za posledných 10 rokoc sa tus talo 126 nehôd a 156 zranení. Mesto San Francisco už zaplatilo takmer 8 miliónov dolárov ako kompenzáciu za rôzne právne reklamácie a odškodnenia za ujmy spôsobené električkou.

Jazda električkou v San Franciscu je úžasná skúsenosť a jednoducho ju nemôžete vynechať zo svojho zoznamu počas návštevy mesta. Pre mňa, najlepšia časť bola keď sme sa s električkou rútili dole kopcom priamo pod Trans America Pyramid. Cena za lístok je primeraná a ak si plánujete kúpiť viac denný či celodenný lístok, do toho a využívajte električku v San Franciscu ako hlavný dopravný prostriedok.

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.