Na Semmering autobusom? Každý, kto rád lyžuje, určite mesto Semmering a priľahlé lyžiarske stredisko Stuhleck pozná. Aj túto zimu sem jazdí z Bratislavy autobus Slovak Lines a organizuje celodenné výlety pre lyžiarov. Jedného som sa zúčastnil tiež.

Semmering autobusom so SlovakLines

Aj napriek tomu, že som na lyžiach stál naposledy asi pred 15 rokmi, celkom ma to tu bavilo – aj preto, že noc predtým poriadne nasnežilo a tak krásne zasnežené hory som nevidel už dobrých pár rokov. Prečítaj si, koľko zájazd na Semmering so Slovak Lines stojí, čo od neho očakávať a ako to celé funguje.

Na túto lyžovačku som vytiahol kolegyňu, blogerku Niku Vujisic, s ktorou sme vyskúšali všetky podniky, ktoré tu majú, nazreli do lyžiarskych obchodov, kde prenajímajú výbavu, stratili sa na lanovke (aj to sa dá – keď nasadneš zlým smerom) a poriadne sa najedli uprostred snežnej fujavice. Ako vyzerá celodenný výlet na Stuhleck so Slovak Lines? Takto:

stuhleck slovak lines autobus
Celý deň na svahu? Dobre.

Pár informácií o tom, ako to funguje:

 • Špeciálny lístok, ktorý zahŕňa dopravu + SKI pass na Stuhleck, kúpiť na stránke Lyžovačka z domu.
 • Lístok sa dá kúpiť aj cez mobilnú appku Slovak Lines.
 • Lístok možno kúpiť aj ako darčekový poukaz v pokladni na Autobusovej stanici, alebo telefonicky na +421255422734.
 • Cesta autobusom z Bratislavy na Semmering Stuhleck so Slovak Lines trvá presne dve hodiny a autobus odchádza vždy o 7:00 ráno.
 • Naspäť do Bratislavy ide 16:30 a 18:30 som bol doma. Celkový čistý čas strávený na Stuhlecku je teda 8 a pol hodiny. Za mňa úplný ideál.
 • Autobus mal fungujúce WiFi.
 • Ešte pred príchodom nám boli rozdané celodenné ski passy (pípacie kartičky), ktoré sme na konci výletu vrátili.
 • Autobus parkuje priamo pod svahom, asi 10 sekúnd pešo od lanovky, čo je výhoda pre tých, čo vždy riešili, kde zaparkovať auto. Keď som sa rozhliadol, videl som tu autá parkovať hore-dole. Osobne by sa mi nechcelo riešiť stres s parkovaním a navyše, mohol som sa zohriať aj niečim tekutým. V prípade, že musíš prísť do Bratislavy autom, aby si prestúpil na autobus, na autobusku parkuješ zadarmo. Stačí použiť QR kód z lístku na otvorenie rampy na parkovisku pri Autobusovej stanici. Parkovanie je zdarma na 36 hodín, čiže môžeš po návrate z lyžovačky prespať v Bratislave a ísť na drink.
 • Autobus bol celých osem hodín zaparkovaný na rovnakom mieste a šofér povedal, že medzi 12:00 a 13:00 bude otvorený. Tí, ktorí si zbalili vlastný obed, alebo si potrebovali odpočinúť, mali teda do prístup dnu.
 • V cene lístka je celodenný SKI pass, spiatočná doprava na Semmering Stuhleck z Bratislavy, preprava lyží a 36 hodín parkovanie na stanici v Bratislave.
 • Celodenný lístok na autobus možno kúpiť aj bez SKI passu, len ako dopravu tam a späť.
 • Linka premáva od decembra do konca marca. Vždy cez víkendy, no počas prázdnin aj cez všedné dni. Pre istotu si pozri cestovný poriadok na stránke Slovak Lines.

View this post on Instagram

Toto je zrejme druhá fotka na mojom celom Instagrame a vesmíre, kde je sneh 😂 Inak myslím, že som konečne našiel svoj vianočný stromček. Mám ho rovno za chrbtom. Kto mi ho pomôže ozdobiť? 🌲🌲🌲 Keď som sem včera ráno prišiel, už v Bratislave začalo pomaličky snežiť, takže som mal istotou, že idem do bielej rozprávky. Počet vrstiev pod mojimi riflami a svetrom je nezrátateľný a hľadať v tom mraze pri čúraní ihlu v kopke sena, bola fakt zábava 😂😂😂 @slovaklines sem má priame spojenie z Bratislavy a autobus parkuje hneď pod svahom. V cene lístka je doprava + ski pass, ktorý takto stojí oveľa menej a vezmú aj lyže. Najviac zabil pán autobusár, keď oznámil, že na svahu je pocitová teplota – 18 stupňov. Diky. Inak, už dávno som nevidel tak rozprávkovo zasnežený les a hneď vedel, že som sa správne rozhodol, keď som nešiel znova túto zimu do Mexika. Tam (zatiaľ) priame autobusové spojenie nieje 😂😂😂 #lyzovackazdomu

A post shared by Milan Bez Mapy (@milan_bezmapy) on

stuhleck slovak lines autobus
Dobré ráno, Stuhleck!
stuhleck slovak lines autobus
To sme my!

Lyžovačka autobusom na Stuhleck v Semmeringu

Navštívil som už niekoľko lyžiarskych stredísk, hlavne po Slovensku, no Stuhleck po prvýkrát. Nachádza sa v Dolnom Rakúsku v obci Semmering, čo je malé kúpeľné mesto. Ide o najväčšie lyžiarske stredisko vo východnom Rakúsku, kde ma lanovka vytiahla do nadmorskej výšky až do 1 783 metrov.

Čo sa mi na týchto lanovkách páčilo je, že nielen, že sú tu 4 aj 6 sedačkové lanovky, všetky majú ochranné kryty proti vetru. Celkom patrične som ich využíval, aby mi nefúkalo do tváre. Dokonca som mal podozrenie, že tieto lanovky majú vyhrievané sedačky, no Nika ma rýchlo vyviedla z omylu, že to som sa asi iba po…Celková dĺžka svahov je spolu až 26 kilometrov a nachádza sa tu niekoľko reštaurácií, ktoré majú celkom normálne „nerakúse“ ceny. Zjazdovky sú osvetlené a dá sa tu lyžovať aj v noci.

Hore pri reštaurácii som mal miestami pocit, že nás lanovka vytiahla až na Sibír. Kým nižšie bolo pekné počasie a takmer žiaden vietor, pri Panoramarestaurant W11, som sa cítil ako v snežnej búrke.

V skratke:

 • Svahy majú dĺžku spolu 26 kilometrov, 19 kilometrov je označených ako ľahká trasa a zvyšok ako stredne náročná,
 • najvyšší bod je 1 783 metrov nad morom,
 • lanovky sú 4-6 sedačkové,
 • ide o najväčšie lyžiarske stredisko vo východnom Rakúsku,
 • je tu sánkarská dráha aj požičovňa lyžiarskeho vybavenia,
 • snowpark a merač rýchlosti.
stuhleck slovak lines autobus
Na lanovke.
stuhleck slovak lines autobus
Chumelica pri reštaurácii Panoramarestaurant W11.
stuhleck slovak lines autobus
Toto bolo mega!
stuhleck slovak lines autobus
Paráda.
stuhleck slovak lines autobus
Pohľad na dedinku Semmering z lanovky.

Prenájom lyží a snowboardu na Stuhlecku

Priamo dole pod svahom je niekoľko požičovní sánok, snowboardov a lyží, no odporučiť neviem žiadnu. Zbehol som do jednej nakuknúť a boli fakt dobre vybavení, no na ceny som sa neopýtal. Ak by som si tu išiel prenajať lyže, informoval by som sa vo viacerých a vybral si podľa ceny.

stuhleck slovak lines autobus
Lyžiari.
stuhleck slovak lines autobus
Zábava na celý deň.
stuhleck slovak lines autobus
Ide sa na to.

Zo spomínaných reštaurácií, na každej „medzizastávke“ lanoviek sa nachádza vždy dáky podnik, kde majú teplé nápoje, no aj varia. Páči sa mi, že Rakúšania si vždy dávajú záležať na amosfére.

My s Nikou sme navštívili až tri podniky, haha. V každom bola živá hudba v tradične oblečených rakúskych krojoch (nie som si istý, či to boli kroje?) a hrali tu na husliach a iných hudobných nástrojoch. Tieto reštaurácie boli vždy úplne plné, keďže bola sobota, no všade majú niečo dobré na zohriatie =) a, samozrejme, klasiku, šnicel. V reštaurácii odporúčam okrem iného aj ich varené víno a tiramisu zákusok.

stuhleck slovak lines autobus
Kakao s…už som zabudol =D
stuhleck slovak lines autobus
Ceny na svahu.
stuhleck slovak lines autobus
Rum s kávou, prečo nie?
stuhleck slovak lines autobus
Na zdravie!

Celodenný výlet na Stuhleck so Slovak Lines je ideálny pre tých, ktorí radi lyžujú, no nechcú sa stresovať s parkovaním a dopravou. Autobus odchádza z Bratislavy skoro ráno, čistého času na lyžovanie je +- 8 hodín a večer si naspäť. V cene lístka je, samozrejme, aj preprava lyží a autobus parkuje pod svahom. Pre tých, ktorí prídu ráno pred siedmou na autobusovú stanicu autom, je zabezpečené bezplatné parkovanie. Za mňa ideálny celodenný výlet na Semmering so Slovak Lines.


 

PS: Pre viac zaujímavého obsahu ma sledujte na Instagrame či Facebooku a pozrite si dnešné Stories.

 

6 KOMENTÁRE

  • no neviem, mal som tu cest ist aj do SAD Lucenec a pod. a musim povedat, ze nove busy Slovak Lines s WiFi a vodicmi, ktori nepredavaju listky lacnejsie ak chces bez blocku, sa mi pacia ovela viac :)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.