Semmering autobusom a recenzia celodenného výletu so Slovak Lines

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Na Semmering autobusom? Každý, kto rád lyžuje, určite mesto Semmering a priľahlé lyžiarske stredisko Stuhleck pozná. Aj túto zimu sem jazdí autobus Slovak Lines z Bratislavy a organizuje celodenné výlety pre lyžiarov. Jedného som sa zúčastnil tiež a napísal túto recenziu.


Nemáte čas čítať? Pustite si článok ako podcast:


Výlet na Semmering autobusom so SlovakLines z Bratislavy

Aj napriek tomu, že som na lyžiach stál naposledy asi pred 15 rokmi, celkom ma to tu bavilo – aj preto, že noc predtým poriadne nasnežilo. Tak krásne zasnežené hory som nevidel už dobrých pár rokov.

V tomto článku sa dozvieš, koľko zájazd na Semmering so Slovak Lines stojí, čo od neho očakávať a ako to celé funguje. Na túto lyžovačku som vytiahol brata, aby ma naučil snowboardovať. Nazreli sme do lyžiarskych obchodov, kde prenajímajú výbavu a poriadne sa najedli uprostred snežnej fujavice. Prenájom snowboardu a nohavíc ma vyšiel na 35 € na celý deň. Treba ich vrátiť do 16:30, kedy zatvárajú požičovňu.

Ako vyzerá celodenný výlet na Semmering autobusom so Slovak Lines?

semmering autobusom
Semmering autobusom? Skúsil som celodenný výlet so Slovak Lines.

Lyžovačka busom: Na Semmering autobusom Slovak Lines

 • Špeciálny lístok, ktorý zahŕňa dopravu + SKI pass na Stuhleck, kúpiť na stránke Lyžovačka busom.
 • Lístok sa dá kúpiť aj cez mobilnú appku Slovak Lines.
 • Cesta autobusom z Bratislavy na Semmering Stuhleck so Slovak Lines trvá presne dve hodiny a autobus odchádza vždy o 7:00 ráno.
 • Naspäť do Bratislavy ide 16:30, kde 18:30 som bol doma. Celkový čistý čas strávený na Stuhlecku je 8 a pol hodiny. Za mňa úplný ideál. Navyše, autobus má WiFi.

 • Ešte pred príchodom nám boli rozdané celodenné ski passy (pípacie kartičky), ktoré sme na konci výletu vrátili.
 • Autobus parkuje priamo pod svahom, asi 10 sekúnd pešo od lanovky, čo je výhoda pre tých, čo vždy riešili, kde zaparkovať auto. Keď som sa rozhliadol, videl som tu autá parkovať hore-dole. Osobne by sa mi nechcelo riešiť stres s parkovaním a navyše, mohol som sa zohriať aj niečim tekutým. V prípade, že musíš prísť do Bratislavy autom, aby si prestúpil na autobus, na autobusku parkuješ zadarmo. Parkovací lístok je potrebné zobrať si so sebou do autobusu a dať ho hosteske, ktorá ho validuje na tvoju ŠPZ. Pri odchode z Nív ťa rampa pustí automaticky.

 • Autobus je celých osem hodín zaparkovaný na rovnakom mieste, vodič je v ňom stále a v prípade núzde nájdeš jeho telefónne číslo na prednom skle. Tí, ktorí si zbalili vlastný obed, alebo si potrebovali odpočinúť, majú prístup dnu.
 • V cene lístka je celodenný SKI pass, spiatočná doprava na Semmering Stuhleck z Bratislavy, preprava lyží a parkovanie na stanici v Bratislave.
 • Celodenný lístok na autobus možno kúpiť aj bez SKI passu, len ako dopravu tam a späť.
 • Linka premáva od decembra do 3.4.2022. Vždy cez víkendy, no počas prázdnin aj cez všedné dni. Pre istotu si pozri cestovný poriadok na stránke Slovak Lines.

Lyžovačkabusom na Stuhleck v Semmeringu a tip ma nočné lyžovanie na Zauberbergu

Navštívil som už niekoľko lyžiarskych stredísk, hlavne po Slovensku, no Stuhleck druhýkrát v živote. Nachádza sa v Dolnom Rakúsku v obci Semmering, čo je malé kúpeľné mesto. Ide o najväčšie lyžiarske stredisko vo východnom Rakúsku, kde ma lanovka vytiahla do nadmorskej výšky až do 1 783 metrov. Každý štvrtok a piatok (do februára) premáva aj autobus na nočné lyžovanie. Odporúčam využiť sánkarskú dráhu so svetelnými efektami.

semmering autobusom
Dobré ráno, Stuhleck!
stuhleck slovak lines autobus
To sme my!

Semmering autobusom so Slovak Lines

Čo sa mi na týchto lanovkách páčilo je, že nielen, že sú tu 4 aj 6 sedačkové lanovky, všetky majú ochranné kryty proti vetru. Celkom patrične som ich využíval, aby mi nefúkalo do tváre. Dokonca som mal podozrenie, že tieto lanovky majú vyhrievané sedačky, no brat ma rýchlo vyviedol z omylu, že to som sa asi iba po…

Celková dĺžka svahov je spolu až 26 kilometrov a nachádza sa tu niekoľko reštaurácií, ktoré majú celkom normálne „nerakúse“ ceny. Zjazdovky sú osvetlené a dá sa tu lyžovať aj v noci. Hore pri reštaurácii som mal miestami pocit, že nás lanovka vytiahla až na Sibír. Kým nižšie bolo pekné počasie a takmer žiaden vietor, pri Panoramarestaurant W11, som sa cítil ako v snežnej búrke. Pred cestou si pozrite aktuálne opatrenia v Rakúsku v súvislosti s pandémiou na tejto stránke.

 • Svahy majú dĺžku spolu 26 kilometrov, 19 kilometrov je označených ako ľahká trasa a zvyšok ako stredne náročná,
 • najvyšší bod je 1 783 metrov nad morom,
 • lanovky sú 4-6 sedačkové,
 • ide o najväčšie lyžiarske stredisko vo východnom Rakúsku,
 • je tu sánkarská dráha aj požičovňa lyžiarskeho vybavenia,
 • snowpark a merač rýchlosti.
semmering autobusom
Na lanovke.
stuhleck slovak lines autobus
Chumelica pri reštaurácii Panoramarestaurant W11.
stuhleck slovak lines autobus
Toto bolo mega!
stuhleck slovak lines autobus
Paráda.
stuhleck slovak lines autobus
Pohľad na dedinku Semmering z lanovky.

Prenájom lyží a snowboardu na Stuhlecku

Priamo dole pod svahom je niekoľko požičovní sánok, snowboardov a lyží, no odporučiť viem iba jednu. Ten žltý domček priamo pod lanovkou. Ako som písal, snowboard s nohavicami vyšiel na deň na 35 € a mohol som zaplatiť kartou.

Ak by som si tu išiel prenajať lyže, informoval by som sa vo viacerých a vybral si podľa ceny.

stuhleck slovak lines autobus
Lyžiari.
stuhleck slovak lines autobus
Zábava na celý deň.
stuhleck slovak lines autobus
Ide sa na to.

Semmering autobusom a recenzia celodenného výletu so Slovak Lines

Zo spomínaných reštaurácií, na každej „medzizastávke“ lanoviek sa nachádza vždy dáky podnik, kde majú teplé nápoje, no aj varia. Páči sa mi, že Rakúšania si vždy dávajú záležať na amosfére. V každom bola živá hudba v tradične oblečených rakúskych krojoch (nie som si istý, či to boli kroje?) a hrali tu na husliach a iných hudobných nástrojoch.

Tieto reštaurácie boli vždy úplne plné, keďže bola sobota, no všade majú niečo dobré na zohriatie =) a, samozrejme, klasiku, šnicel. V reštaurácii odporúčam okrem iného aj ich varené víno a tiramisu zákusok.

stuhleck slovak lines autobus
Kakao s…už som zabudol =D
stuhleck slovak lines autobus
Ceny na svahu.
stuhleck slovak lines autobus
Rum s kávou, prečo nie?
stuhleck slovak lines autobus
Na zdravie!

Celodenný výlet na Stuhleck so Slovak Lines je ideálny pre tých, ktorí radi lyžujú, no nechcú sa stresovať s parkovaním a dopravou. Autobus odchádza z Bratislavy skoro ráno, čistého času na lyžovanie je +- 8 hodín a večer si naspäť.

V cene lístka je, samozrejme, aj preprava lyží a autobus parkuje pod svahom. Pre tých, ktorí prídu ráno pred siedmou na autobusovú stanicu autom, je zabezpečené bezplatné parkovanie. Za mňa ideálny celodenný výlet na Semmering so Slovak Lines.

6 COMMENTS

  • no neviem, mal som tu cest ist aj do SAD Lucenec a pod. a musim povedat, ze nove busy Slovak Lines s WiFi a vodicmi, ktori nepredavaju listky lacnejsie ak chces bez blocku, sa mi pacia ovela viac 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.