11 sarkastických dôvodov, prečo Slovensko v zahraničí nepoznajú

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Slovensko v zahraničí: Stáva sa to mne aj tebe. Prídeš do zahraničia a keď povieš, že si zo Slovenska, nikto ani poriadne nevie, kde to je. Mne sa stalo, že mi na Fiji povedali, že Slovensko je v Južnej Amerike a zvyšok sveta si myslí, že sme Československo. V Juhoafrickej republike podobne ako v Izraeli však Slovensko poznali vďaka filmu Hostel. Zamyslel som sa, prečo tomu tak je. Máme predsa Tatry a veľa lyžiarov, máme kúpele a pekné mestá. Prišiel som však na sarkastické a rozumné dôvody, prečo tomu tak je.

Slovensko v zahraničí nepoznajú. Či sa ti to páči alebo nie

 Slovensko v zahraničí
Kto by odolal haluškám.

Samozrejme, že vždy sa nájde skupinka ľudí, ktorí Slovensko poznajú. Ide najmä o britských turistov, ktorí milujú lacné pivo a bratislavské fontány. Máme rakúskych dôchodcov, ktorí si k nám chodia močiť telá do kúpeľov, nakoľko to u nás stojí len tretinu. Máme estónskych lyžiarov, ktorí k nám chodia do Tatier každú zimu, no to je asi všetko. Toto je mojich jedenásť rozumných dôvodov, prečo Slovensko v zahraničí nikto nepozná.


TIP: Takto reagujú všetci, keď im poviem, že som zo Slovenska. Videli Hostel.


 1. Slovákov je veľmi málo, aby ich svet registroval. Žiadne registrácie, máme predsa rodinu (sarkazmus)
 2. naše letiská nie sú pre svetovú dopravu dôležité a nikto u nás neprestupuje. Ani linku Bratislava – Viedeň nakoniec nespustili. Šak lístok do Viedne stojí euro.
 3. nemáme žiadne aerolíniu, ktorá by nás reprezentovala svojim názvom vo svete ako napríklad AirBryndza, AirKotleba alebo Hliadky-vo-vlakoch Airways
 4. žijeme v tieni Prahy, Viedne a asi aj Budapešti. Do Bratislavy sa chodí na otočku z Viedne. Stačí to.
 5. politicky sme chápaní ako Východná Európa, ktorú má svet zafixovanú ako špinavé miesto. Politicky nás definujú úplne správne.
 6. nemáme žiadne známe turistické atrakcie ako je Socha Slobody, Koloseum alebo Eiffelovka. Máme Luník IX.
 7. nemáme more a ani teplo celý rok, no každoročné záplavy a víchrice
 8. nevieme sa predať, nakoľko slovenský turizmus je v plienkach. Good Idea Slovakia.
 9. nepomer v cene a kvalitne (najmä na strednom Slovensku hnevá aj mňa)
 10. nie sme známi ani sex turizmom ako je napríklad Thajsko. Krížna ulica je celkom krátka a nepokrýva dopyt turistov svojou kvalitou
 11. máme málo blogerov, ktorí píšu o Slovensku po anglicky. Hlúpy Milan, hlúpy Milan.

[socialpoll id=“2412371″]

Výnimka ale potvrdzuje pravidlo. Keď som v októbri 2016 letel z Kuala Lumpur do Sydney, pracovník pasovej kontroly na letisku mi hovorí „Jeej! Slovensko. I know Kiska“. Trochu som sa hanbil, keďže ja neviem ani len to, či má Malajzia prezidenta alebo prezidentku.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

45 COMMENTS

 1. V amerike nas poznaju dochodci vdaka lacnym plavbam po Dunaji a mladi si myslia ze sa tu ozeru za dolar donemoty ako v eurotripe 😀 pre niektorych sme ceskoslovensko a pre dost vela proste Europa .. ale trafili aspon to 🙂

 2. Ahoj, Milan. Len nedávno som objavila tvoj blog, škoda. :/
  Čo sa týka tohto príspevku: krátke – stručné – výstižné. Som teraz na Erasme v Nemecku, na škole, kde sú študenti z celého sveta. Kde je Slovensko vedia tak akurát Poliaci a Ukrajinci, česť výnimkám. Tí, čo ho poznajú, tak jedine BA. Ťažko im ale vysvetliť, že na SK sú aj oveľa krajšie mestá a miesta, kde ísť. Taktiež som sa stretla s reakciami: „Slovakia? Oh I’ve been in Prague!“ WTF???
  Áno, berú nás ako východnú Európu, aj keď jeden z XY stredov Európy je v Kremnici. Ja to osobne nemám rada. Ale to je vec pohľadu, senzibility a patriotizmu. 😀
  Áno, letiská nemajú bohvieaký význam. Dokonca ani pre mňa, keďže je mi oveľa výhodnejšie na cestu domov nájsť si odvoz na blabla, ako hľadať letenku, ktorá ma aj tak povedie cez Istanbul, kde 20 hodín čakám na prestup.
  Atrakcií by sme mali dosť. Problém je však s ich propagáciou, ako vravíš. Good idea Slovakia je aj podľa mňa veľký fail. 😀 Dovolila som si to vytiahnuť tu na marketingu ako zlý príklad (áno, hejtovala som vlastnú krajinu :O ) a tiež sa na to pozerali „trošku“ nechápavo. Nebojte sa ale, nie sme jediní s takýmto mega sloganom.  Avšak minikrajinka ako my by sa mohla viac posnažiť. Vedela by som nájsť aj príklady mega marketingu v malej krajine.
  Cena, kvalita, kvantita.. Ach.. Ja sa divím, že vôbec tí Rusi a Ukrajinci k nám ešte chodia. 😀

  • Tu, čo sú študenti z mimoeurópskych krajín, tak strašne veľa cestujú, veď sú radi, že majú víza. 😀 Idú do Prahy, Budapešti, ale z Viedne si do BA neodskočia. 😀 No zato môžem povedať, že Erasmáci, čo chodia k nám (konkrétne BB), nemajú čo ľutovať! Je o nich super postarané, závidím im. 😀

 3. No nič je to Milan na tebe..Air bryndza a začať písať blog aj po anglicky 😉 Ja sa snažím o Slovensku hovoriť mojim kamarátom v zahraničí, vždy im ukazujem fotky našej malej ale nádhernej krajiny ..a vždy sú užasnutí..:) A keď sa pýtajú čo máme na Slovensku také naj odpovedám, že ženy a pivo 😀 krásne hrady a zámky, nádhernú prírodu, jaskyne, pramene..Ale zato sa mi pár krát už stalo, že okrem Czechoslovakia mi povedali, aj Yeah Bratislava is beautiful city 😀 Alebo kamarátka z Ekvádoru mi povedala poznám Slovensko, veľmi sa mi tam páčilo a najkrajšie bolo v Slovenskom raji. 😉

 4. Minulý rok som si kupovala diár vo Francúzsku s pri hlavných letiskách v štátoch bola len praha žiadne Bratislava. ..Keď som si o stranu ďalej pozrela mapu Európy pochopila som prečo. . Lebo tam bolo stále Československo.
  Po 22 rokoch čo sme sa rozdelili…

 5. Mne sa predvcerom na Hollywood Blvr prihovoril sam ambasador Gregg Donovan, a ze on Slovensko pozna, lebo s nim robili rozhovor do telky 😀 a ze tu mame krasne zeny. A nakoniec dodal ze ak nas americania poznaju, tak kvoli filmu hostel :/ a mnoho z nich si fakt mysli, ze to tu tak je. Ja tu kazdemu hrdo ukazujem fotky nasich tatier a mojich kamaratok…nech vedia!!!!

 6. Po pol roku práce v Londýne majiteľ reštiky v ktorej som pracovala si myslel ze slovenčina ma rovnaký jazyk ako Rumuni a boli sme z Československa. My sme ozaj stratená krajina 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.