Tip na výlet z Bangkoku: vlakom CHRÁMY V AYUTTHAYA

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ak vás už rušný Bangkok unavuje, je mnoho možností ako z neho ujsť a spraviť si pekný celodenný výlet na Thajskom vidieku. Jedným s perfektných príkladov denných výletov z Bangkoku je výlet do Ayutthaya. Po ceste uvidíte nádhernú krajinu, ryžové polia, divočinu a jednoduchosť thajského života. Neváhajte a pripravte sa na ukľudňujúcu cestu preč z Bangkoku. Výlet vlakom do Ayutthaya je úžasný spôsob, ako sa priblížiť thajskému životu ešte bližšie.

Bangkok to Ayutthaya trainmuž čaká na Hua Lampong vlakovej stanici na odchod vlaku

train Bangkok Ayutthaya

vlak z Bangkoku do Ayutthaya

3rd class train Bangkok Ayutthaya

cesta treťou triedou za 50 centov

ČO JE AYUTTHAYA

Ayutthaya je malé mesto v provincii Ayutthaya v strede Thajska s viac ako 50 tisíc obyvateľmi. Mesto Ayutthaya bolo založené kráľom U Thongom v roku 1350 a v roku 1700 malo vyše 1 milión obyvateľov, čo ho robilo najľudnatejším mestom na svete. Naneštastie bola Ayutthaya v roku 1767 bombardovaná, čo viedlo ku kolapsu kráľovstva. Ruiny tohoto historického mesta môžme dodnes vidieť a navštíviť v Ayutthaya historickom parku, ktorý je súčasťou dedičstva UNESCO.

AKO SA DOSTAŤ DO AYUTTHAYA

Najlepším spôsobom ako sa dostať do Ayutthaya z Bangkoku je ísť vlakom. Tu nájdete zoznam a časy odchodov vlakov, ktoré idú cez Ayutthaya. Vy idete využiť služby tzv. Thai Northern Line, čo je sieť vlakov, ktoré odchádzajú z Bangkoku do severného Thajska. Na tomto zozname si vyberte vlak a čas ktorý vám vyhovuje a kliknite na „Show Timetable“. Uistite sa že ide vlak cez Ayutthaya. Odporúčam vám si vybrať vlak typu „Ordinary“, ktorý je najlacnejší. Študentské zľavy nie sú k dispozícii.

  1. Odvezte sa MRT vlakom na Hua Lamphong vlakovú stanicu
  2. Kúpte si lístky do AYUTTHAYA – vypýtajte si lístky tretej triedy (na predaj sú len jednosmerné)
  3. Zaplaťte 15 bathov (0,42 EUR).
  4. Opýtajte sa na nástupište a sadnite si do vlaku.
  5. Po cca 2 hodinách vystúpte v Ayutthaya – tu vystupuje väčšina turistov.
  6. Prejdite s davom smerom k rieke.
  7. Kúpte si lístky na loďku (okolo4 Bath) a odvezte sa na druhú stranu rieky.
  8. Nepadnite do vody, videl som tam hadov!
  9. Prejdite smerom ku chrámom alebo si vezmite tuk tuk.

Ako budete vlakom prechádzať krajinou, uvidíte mnoho malých dedín a ryžových polí. Thajsko má naozaj nádhernú krajinu ktorú jednoducho musíte vidieť. Cesta z Bangkoku do Ayutthaya trvá do dvoch hodín, no jednu celú hodinu ide vlak len cez Bangkok. Tretia trieda nieje až tak hrozná, ako znie – len neočakávajte klimatizáciu 🙂 Ja som si otvoril okno dokorán a pozeral, ako vlak uháňa medzi ryžovými poliami malebného Thajska.

Houses on the water

thajský vidiek

Ferry to Ayutthaya

čln v Ayutthaya

ČO VIDIEŤ V AYUTTHAYA

Akonáhle ste v Ayutthaya, ponáhľajte sa! Je tu toho toľko, čo musíte vidieť. Najznámejším chrámom je chrám Wat Mahatat, kde uvidíte známu Buddhovu hlavu zarastenú v koreňoch figovníka. Samotné chrámy sú veľmi očarujúce a ak môžete, vyhraďte si na ne viac ako jeden deň. Vstupy sa platia len do niektorých chrámov a celý areál je vskutku obrovský. Dajte si pozor na psy, ktoré strážia chrámy a majú na zreteľi každého jedného návštevníka. Pokiaľ nebudete robiť nič nevhodné a neloziť po chrámoch, psy vás budú ignorovať 🙂

Ayutthaya Buddha head

Budhova hlava vo Wat Mahatat, Ayutthaya

Wat Mahatat temples

Wat Mahatat chrámy

DSC03031 (Kopírovat)

rybí trh v Ayutthaya

Ayutthaya je úžasné miesto na ktoré sa môžete vydať ak chcete pocítiť thajskú kultúru a netradičný vidiek a určite stojí za návštevu. Výlet z Bangkoku do Ayutthaya je veľmi populárny a veľmi obohacujúci.

Milan Bardun

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.