Blogerom z Tripy Tipy som udelil prvú cenu v súťaži. Prečítajte si, prečo.

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kto sú Tripy Tipy? V prvej polovici tohto roka som sa prvýkrát zúčastnil ako porotca súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET. Hodnotil som kategóriu „blog“ ako inak a prvé miesto udelil šikovnej štvorici, ktorí si hovoria Tripy Tipy. Prečo? Prečítajte si v rozhovore. Ich článok o magnet fishingu ma úplne dostal.

Štvorica z Tripy Tipy získala prvé miesto v súťaži Junior Internet, kde som bol porotca

Blogerom z Tripy Tipy som udelil prvú cenu v súťaži. Prečítajte si, prečo.
Blogerom z TripyTipy som udelil prvú cenu v súťaži. Prečítajte si, prečo.

Tripytipy sú zaujímavá partia mladých ľudí, ktorí milujú cestovanie. A práve ich vášeň k cestovaniu im vnukla myšlienku založiť stránku s cestovateľskými typmi. Venujú sa najmä známym či menej známym krásam Slovenska, avšak radi prinášajú ochutnávky ich výletov aj zo zahraničia. Keďže vyhrali JUNIOR INTERNET 2020 v kategórii Juniorblog, rozhodol som sa ich trošku vyspovedať a priblížiť aj mojím čitateľom takýchto mladých, iniciatívnych, zapálených cestovateľov, blogerov. Trip tím sa skladá z  Marcely, Petry, Zuzky a Mateja. Viac nám o sebe napísali sami.

Mia: Náš tím tvoríme štyria a spoznali sme sa na strednej škole, kde sme boli spolu v jednej triede. Moje meno je Marcela ale na blogu vystupujem pod prezývkou Mia. Napriek tomu, že často rada vypadnem von a cestujem, mám občas aj chvíle, kedy chcem len sedieť doma a práve vtedy prichádzajú na rad koníčky ako hranie počítačových hier či čítanie. Práve to mi pomáha v lepšom sprostredkovaní svojich myšlienok prostredníctvom článku čitateľovi. Mojim obľúbeným knižným žánrom sú detektívky, no takisto sa snažím venovať svoj čas aj náučnej literatúre.

Matej: Spolu s mojimi kolegyňami sa ako jediný chalan podieľam na zdieľaní zážitkov z tých najkrajších miest Slovenska s našimi čitateľmi. Moje dve veľké vášne sú letectvo a dejiny. V 15-tich rokov som sa prihlásil do leteckej školy a stal sa pilotom. Okrem toho som pred touto epidémiou pracoval roky ako lektor a sprievodca v múzeu na Budatínskom hrade, no a práve náš cestovateľský portál predstavoval dokonalé spojenie mojej záľuby v cestovaní, lietaní a dejinách.

Petra: Už odmalička rada cestujem a vymýšľam. Vždy som si svoje zážitky písala do denníkov a lepila k nim fotky, preto som veľmi rada, keď sa o nich konečne môžem podeliť aj s ostatnými. Som optimistická osoba, ktorá sa v každom človeku alebo situácii snaží nájsť niečo dobré a pozitívne. Na výlety vždy beriem svoju vernú kamošku – Nikonku. Fotografovanie a teda zachytávanie neopakovateľných momentov je to, čo ma najviac napĺňa.


TIP: Prečítajt si ako získať followerov na Instagrame


Zuzka: Mojou najväčšou pasiou je asi príroda. Dopĺňa ma neskutočnou energiou, takisto ako aj šport a pohyb, ktorého mám naozaj dosť, keďže pochádzam z malej dedinky. Hory, lesy a lúky sú domovom nielen pre mňa ale aj pre moju neposednú nemeckú ovčiačku Laru. Mojím snom bolo stať sa zverolekárkou alebo aspoň vlastniť ranč, možno aj preto máme doma tak trochu malú zoo. Kačky, holubice a rôzne druhy hydiny, ale taktiež aj rybičky, pes, mačka a papagáj sú mojimi najvernejšími spoločníkmi. Okrem toho sa od 6 rokov aktívne venujem tancu a vyštudovala som aj spev, hru na klavír a gitaru a teóriu hudby na umeleckej základnej škole.Na webe Tripy Tipy máte články, tipy na tripy, plánovač aj cestovateľskú hru. Máte to podelené, kto sa čomu venuje?

Mia: Všetci štyria sa venujeme písaniu článkov o našich zážitkoch a aj na TripPlánovači či cestovateľskej hre sa podieľame všetci. Je to práve preto, že sme navzájom odlišní a každý z nás môže prispieť svojou jedinečnou troškou, čím spoločne vytvoríme originálny celok.

Matej: Áno, úlohy máme do istej miery podelené. Mia sa venuje skôr technickým záležitostiam a manažuje našu stránku ako takú. Zuzka venuje svoju pozornosť článkom z rozličných výletov a Peťa je naša dvorná fotografka a vnáša na stránku jej estetický pohľad. No a ja sústreďujem svoju pozornosť na články, prípadne nejaké drobnosti, ako bolo vytvorenie nášho loga a podobne.

Petra: Povedala by som, že to striktne podelené nemáme. Väčšinou sa riadime podľa toho ako sme na tom s časom. Blog je pre nás stále len koníčkom, ktorému sa venujeme vo voľnom čase a keď vieme, že napr. Matej momentálne nemá čas pridať článok, napíše ho niekto iný z nás. Ale keď na blogu nastane nejaký technický problém, vždy sa obrátim na Miu, je to taká naša hackerka 😀

Zuzka: Role nemáme striktne dané, skôr je to tak, že niekomu napadne jedna myšlienka a potom sa už bombardujeme nápadmi navzájom. Je super, že sme všetci odlišní a tak sa ľahko dopĺňame. A takisto musím vyzdvihnúť Peťu, ako našu vášnivú fotografku, Miu ako nášho ajťáka a Maťa, odborníka na históriu. 😀

Ohľadne článkov, každý máte svoje záľuby. Ako ich prenášate na blog, resp. plánujete si cesty s prihliadnutím na vaše záľuby?

Mia: Určite áno. Každý má rád niečo iné a to sa pri plánovaní cesty snaží presadiť. Keď sa nezhodneme na výlete spoločne, ide tam iba jednotlivec alebo dvojica a ak sa nám podarí zhodnúť, ideme všetci. Ja osobne mám veľmi rada indoor atrakcie, akými boli napríklad galérie optických ilúzií Ilusia a Tricklandia, prípadne rôzne escape rooms a pod. Avšak, v posledných mesiacoch som prekonala samú seba a vyrazila aj na túru a celkom sa mi to páčilo. Takže môžem povedať, že vďaka blogu nachádzam aj nové záľuby.

Matej: Samozrejme. Ja osobne v článkoch z našich výletov dbám na ich historickú stránku a to, aby sa okrem toho čo môže čitateľ vidieť, dozvedel aj niečo viac o pozadí danej pamiatky alebo dejinách, ktoré sa k nej viažu. No a samozrejme sa o tom snažím písať uvoľnenejšou a čitateľom prijateľnejšou formou. Za zmienku stojí prepísanie Žiadostí slovenského národa, ktoré si môžete pozrieť v mojom článku z Liptovského Mikuláša. Po návšteve nejakej pamiatky si nad ňu aj zaletím a spravím fotku, či dve, ktoré pridám do článku.

Petra: Mne veľmi vyhovuje, že na blog pridávame všetci štyria, pretože každý z nás je iný, máme rozdielne koníčky a tak máme možnosť písať o naozaj rôznych výletoch. Mňa fascinujú hrady a zámky, tiež rada čítam a pozerám filmy, preto u mňa môžete nájsť aj tipy na cestopisy. Moji kamaráti sa zo mňa smejú, pretože pre mňa je výlet aj to, keď sa idem naobedovať do iného mesta :D…nie sú ďaleko od pravdy. Zo žiadneho výletu neodchádzam hladná, vždy musím navštíviť nejakú zaujímavú reštauráciu/kaviareň, preto píšem aj recenzie 🙂

Zuzka: Ja som milovníčkou prírody, turistiky, ale nepohrdnem aj väčším mestom. Svoje články ladím vždy na pozitívnu nôtu a snažím sa do nich vložiť čo najviac seba. Svoje zážitky, skúsenosti ale aj nepríjemnosti. Preto sa mnohokrát čitatelia dozvedia, čo vtipné sa mi počas tripu stalo alebo na čo by si mali dať pozor.Trip plánovač – kde nachádzate inšpirácie aby ste vedeli poradiť a vyhovieť požiadavkám každému osobitne?

Mia: Náš TripPlánovač obsahuje otázky, ktoré veľmi špecificky odzrkadlia požiadavky človeka, ktorý ho vypĺňa. Pokiaľ jeho požiadavkám zodpovedá nejaké miesto, ktoré sme už my navštívili, vieme mu ho odporučiť na základe našej skúsenosti. Sú však aj miesta na Slovensku, kde sme toho ešte my sami moc neprebádali a práve vtedy sa púšťame do rozsiahleho prieskumu na internete, kedy navštívime vždy veľké množstvo stránok a vyberieme z nich to najlepšie. A to nielen známe turistické spoty, ale aj miesta, o ktorých vie len málo ľudí a všetko tak, aby to splnilo požiadavky vyplnené v TripPlánovači.

Matej: Podľa môjho názoru leží odpoveď práve v dokonalej pestrosti a rozmanitosti záujmov nášho TripTímu. Každý TripPlán robíme “manuálne” a na mieru podľa toho, či chce niekto zážitkovú cestu, či chce vidieť prírodu, alebo pamiatky. Tiež uspôsobené regiónu, spôsobu dopravy a počtu dní, ktoré chce niekto na ceste stráviť. No a za samotnou inšpiráciou nemusíme ďaleko chodiť, pretože sami sme už navštívili veľký kus Slovenska. No a ešte väčší nás čaká pred sebou, aby sme vždy našim čitateľom mohli prinášať tie najkvalitnejšie články a TripPlány ušité na mieru.

Petra: Trip plánovač si väčšinou delíme podľa požiadaviek našich čitateľov. Ak čitateľ zaškrtol, že chce navštíviť historické pamiatky – plánovač píše Matej, pretože sa zaujíma o históriu a pozná veľa netradičných miest. Keď ide skôr o prírodu a turistiku nastúpi Zuzka a pod.

Zuzka: Väčšinou si pozrieme ako odpovedal náš záujemca o trip plánovač a podľa toho usúdime, kto sa bude najviac hodiť ako TripyTipy poradca 😛 Alebo jednoducho odpovedá z nás 4 ten, kto má momentálne čas. Musím sa ale priznať, že je to naozaj zdĺhavá a pracná robota, pretože sa snažíme vždy poradiť tie najlepšie tipy na výlety. Vďaka tomu obohacujeme aj seba a častokrát sa nám stane, že pri hľadaní narazíme na zaujímavé miesto, ktoré si dáme na náš zoznam, kam sa vybrať v budúcnosti.

Ďakujem za rozhovor od Tripy Tipy a želám ešte veľa cestovateľských zážitkov a z nich veľa dobrých článkov a tipov. Cestovaniu zdar!

2 COMMENTS

  1. To my ďakujeme! 🙂 Budeme sa snažiť neustále zlepšovať kvalitu našich článkov, písať o rôznych zaujímavých miestach, tak aby mladí ľudia neprestali cestovať po Slovensku, pretože stále je čo objavovať!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.