5 rád ako získať followerov na Instagrame, vďaka kt. mám 22 000 ľudí

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako získať followerov na Instagrame bola otázka, ktorú som sa sám seba pýtal každý jeden deň. A až v momente, kedy som to prestal riešiť a začal sa viac sústrediť na to, čo na Instagram dávam, followeri začali prichádzať sami od seba. Otázka nie je ako získať followerov na Instagrame, ale čo dávať na Instagram.


Nemáte čas čítať? Vypočujte si článok ako podcast:


Ako získať followerov na Instagrame a hodnotných sledovateľov

Nedávno som na svojom Instagrame (@milan_bezmapy) prekročil počet sledovateľov nad 22 000 ľudí. A tak som rozmýšľal, ako sa mi to podarilo, keďže počet followerov je pre mňa dôležité číslo, no nie smerodajné.

Ako zadarmo získať skutočných sledovateľov a followerov na Instagrame

5 rád ako získať followerov na Instagrame, vďaka ktorým mám 22 000 ľudí
5 rád ako získať followerov na Instagrame, vďaka ktorým mám 22 000 ľudí. Foto: Vľavo Milan Bez Mapy, Bratislava, vpravo Janatini, New York.

Prečítal som si viacero článkov, ktoré riešia ako získať sledovateľov na Instagrame. Všetky mali niečo spoločné – napísal ich niekto, kto zrejme nemá veľa sledovateľov 🙂 Čo je to ale veľa, že? Stokrát otrepané rady ako „majte dobré fotky„, „vysielajte živé videá„, „používajte správne heštegy„, sú síce fajn, no dokopy vám nepovedia nič nové. A tak vznikol nápad na tento článok, kde vám prezradím mojich päť rád ako získať followerov na Instagrame. Mojich rád zo zákulisia.


Toto je moja technika, ktorú používam na fotenie fotiek na Instagram:

 1. Fotoaparát Sony Alpha A5100
 2. Statív Rollei Compact Traveler Star S1

Ako získať veľa sledovateľov na Instagrame

Toto bude možno trochu iný článok, ako by ste čakali. Na celý Instagram a blogovanie sa už roky snažím mať veľmi triezvy pohľad a nevnímať to ako najdôležitejšiu vec na svete. Hoci ma živí už pár rokov. Ako získať veľa sledovateľov na Instagrame? Najskôr sa ukľudnite 🙂


Päť rád ako rýchlo získať skutočných sledovateľov na Instagrame

 1. Nenaháňajte sa za followermi, ale za dobrým obsahom. A dobrý obsah nie je iba fotografia na Instagrame.
 2. Prepájajte Instagram so svojimi ostatnými kanálmi. Ak iné nemáte, je to chyba.
 3. Za každým sledovateľom a followerom je reálny človek (väčšinou).
 4. Nikoho nezaujíma hlava a nie, nie ste moderátor. Sorry.
 5. Nebuďte kokot. (Áno, vážne som použil slovo kokot.)

 • Nenaháňajte sa za followermi, ale za dobrým obsahom. Ten nie je iba fotografia na Instagrame.

Naháňať sa za followermi je ako choroba. Sám to vidím na niektorých blogeroch, ktorí od rána do večera neriešia nič iné, iba to, že po poslednom príspevku im ubudlo 17 followerov – určite to musí byť pre to, že mám krivý horizont. Och.

Naháňanie za followermi je úplne zbytočné a vedie k zúfalým činom a príspevkom typu „Ak si vážite moju robotu, sledujte ma.Instagram pravidelne aktualizuje svoje algoritmy, aby sa jeho používateľom ukazovali iba tie najlepšie fotografie. Videl som nejednu blogerku doslova vyplakávať v storkách, že jej znížili dosah, hoci do toho dáva všetko a je to pre ňu demotivujúce. Na jednej strane rozumiem, na druhej, ten dosah je nižší kvôli niečomu. Čo tak ísť na to z opačného konca a nenaháňať sa za veľkým počtom followerov a sledovateľov, ale dať všetko do výstupov a nerobiť to pre lajky?

Samozrejme, mať veľký počet followerov a sledovateľov je niečo ako „odmena“ za dobrý obsah. To teda znamená, že ak vám sledovatelia nerastú, ten obsah nie je dobrý a zrejme je nudný. Namiesto vyplakávania nad algoritmami Instagramu a malým počtom followerov a lajkov, si radšej dajte od Instagramu pauzu a naberte sily na vytvorenie takého obsahu, ktorý chcú ľudia sledovať.

Ako funguje Instagram algoritmus

Ako by povedal Adam Rustman, dajte si dokopy content. A v neposlednom rade, ako povedala aj Lady Gaga „I did it for the impact, not for the fame.“ Amen.

 • PONAUČENIE: Sústreďte sa na to, čo na Instagram dávate, nie na to, koľko máte followerov a aký je aktuálny algoritmus. To skôr berte ako indikátor kvality obsahu. Algoritmus na Instagrame slúži na to, aby ukázal ľuďom len tie najzaujímavejšie a najkrajšie fotky. Ak ich nemáte, ukáže fotky niekoho iného, ktoré krajšie. Hotovo. Aby so zlepšil svoje fotografie, kúpil som si tento statív a fotím sa sám.

 • Prepájajte Instagram so svojimi ostatnými kanálmi. Ak žiadne nemáte, je to chyba.

Čo tým myslím? Máte blog, podcast, YouTube kanál, Facebook stránku, Tiktok? Čokoľvek. Ľudia vás budú sledovať kvôli vašej práci, poslaniu v živote, hodnotám, presvedčeniu a nie kvôli tomu, že chcete byť celebrita Instagrame. Mňa na Instagrame ľudia rozoznávajú ako blog o cestovaní a väčšinu followerov a sledovateľov som získal cez moje články.

Nemať iný kanál je chyba. Instagram je dočasná platforma a aj keď vás môže uživiť, garantujem vám, že o 10 rokov si naňho nikto ani len nespomenie. Ak chcete byť úspešný bloger, influencer, čo-ja-viem-čo-er, mať viac ako jeden kanál je absolútne kľúčové. A ešte dôležitejšie je niečo robiť.

 • PONAUČENIE: Nemajte všetky vajíčka v jednom košíku. Keď vám padne, prídete o všetko.

 • Za každým sledovateľom a followerom je skutočný človek.

Väčšinou, ale teraz nejdem hovoriť o rôznych fake účtoch a botoch. Keď pridávam príspevok na Instagram, predstavujem si, že naňho budú pozerať ľudia, ktorí idú ráno do roboty, ľudia, ktorí si s deťmi robia večer úlohy, ponáhľajú sa na rodičovské združenie, ku kaderníčke, idú od milenca, ležia v nemocnici, robia masáže, sedia na úrade práce…jednoducho bežní ľudia s bežnými problémami.

A čo takíto ľudia hľadajú na Instagrame? Odreagovanie. Rozšírenú realitu. Komfort. Nápady. Publikum sa skladá z jednotlivých ľudí, ktorí nechcú byť požadovaní za anonymný dav, alebo za demografické štatistiky. Majú mená, kariéru, rodiny a záujmy. Ak sa na ľudí pozeráte ako na čísla, bude tak vaše publikum vyzerať. Narážam na veľmi populárne súťaže typu:

Do 30 sekúnd daj lajk na túto fotku, začni sledovať susedovu mačku, sprav jej deti, označ 17 spolužiakov zo základnej školy, ktorých si nevidel 20 rokov, a ponor svoj mobil na noc do krvi morského jednorožca. Potom možno vyhráš bio mydlo.“ s láskou, vaša Instagramová podnikateľka, srrrk. /sipping on frappe instantly/

A takto zrazu máte veľké publikum, ktoré vôbec nezaujímate. Followerov 20 000 a na fotke 80 lajkov. To je fail roka.

 • PONAUČENIE: Nevytvárajte si umelé publikum cez súťaže a produkty. Vytvárajte si publikum cez svoje názory a humor. A sem tam ho môžete potešiť súťažou. (Hoci si stále myslím, že robiť follow súťaže na Instagrame je záležitosť z roku 2017.)

Súťaže na Instagrame ako spôsob ako získať followerov a sledovateľov? Nie.

Pre príklad, prečítajte si komentáre k tomuto príspevku, kde som sa pýtal ľudí, čo sa im na mojom Instagrame páči a čo nie. Prekvapilo ma, koľko ľudí pozitívne hodnotí „nesúťažný profil„. Nehovorím, že som nikdy nemal žiadnu súťaž na Instagrame, čoby. Mal. No vždy mala hlavu a pätu a jej podmienkou NIKDY nebolo sledovanie dákeho prišibnutého profilu.


 • Nikoho nezaujíma hlava a nie, nie ste moderátor. Nekonečné monológy sú katastrofa.

Veľa ľudí si na Instagrame myslí, že sú moderátori a majú peknú hlavu. S výnimkou tých, čo majú tú hlavu peknú, Instagram je priestor pre pekné fotky a už aj videá. Ako tak preklikávam storky rôznych ľudí, zastavím sa po väčšine len na takých, ktoré niečo pekné ukážu. Lebo to je Instagram. Chcem vidieť veci, ktoré som ešte nevidel. Nie lebeňu.

Nechce sa mi pozerať na veľké hlavy, ktoré pozerajú non stop do kamery a niečo rozprávajú. Síce na takomto contente nevidím nič zlé, všetkého s mierou. Sériu 10 storiek z obývačky naozaj nepozerám.

 • PONAUČENIE: Ak chcete veľa followerov, musíte byť zaujímavý. Instagram presne vie, koľko času trávia vaši sledovatelia na každej jednej storke a fotke a ak budú výstupy nudné, teda samé hlavy a nekonečné monológy, ľudia to nebudú pozerať a Instagram vás začne posúvať dole. Babáj.
ako získať sledovateľov na instagrame
Ako získať sledovateľov na Instagrame? Môj Instagram ku 5.10.2019, foto: Milan Bez Mapy, Bratislava

 • Nebuďte kokot.

Kokot. Áno, použil som aj toto slovo. Iné sa mi tu nehodí. Niekedy ľudia zabudnú, že na Instagrame prezentujú seba a svoju značku. Robiť sa zaujímavým štýlom „aka aký som ja kráľ a čo dokážem“ už vôbec nie je in. Narážam na rôznych dubajov a queens, ktorí si svoj content založili na ponižovaní samých seba. Ľudí to priláka, followeri pribudnú, ale ľudia, vy nechcete mať sledovateľov, ktorí sa za vás hanbia a pozerajú stories len pre to, lebo väčšieho trtka ešte nevideli.

 • PONAUČENIE: Vy chcete mať sledovateľov, ktorých inšpiruje vaša práca a niečo si od vás zoberú. Ak toto pochopíte, presne vtedy sa stanete influencermi.

Snáď nebol tento článok kritický až moc, ďakujem vám za 22 tisíc sledovaní a verím, že tí, čo prezentujete svoju prácu cez Instagram, tento článok vám trošku pomôže sa pozerať na Instagram tými správnymi očami.

10 COMMENTS

 1. Super článok. Byť autentický na sociálnych sieťach je veľmi ťažké, chce to sebavedomie a odvahu. Ja som po založení business účtu hlavne riešila, ČO pridávať na siete. Ale myslím, že to určite funguje aj opačne. Keď sa niekto pozrie na profil, ktorý má síce kvalitný obsah, ale má veľmi málo sledovateľov, jednoducho odíde. Nie som si veľmi istá, že človek, ktorý dáva kvalitný obsah a nič iné nerobí, tak bude mať veľa followerov.

  • Ahoj, Tina. Súhlasím, na to, ako získať followerov na Instagrame neexistuje jednotný návod. Avšak, osobne verím tomu, že na to, aby bol niekto úspešný na Instagrame, musí robiť aj niečo iné popri tom. Nie by celebrita na Instagrame lebo som celebrita na Instagrame, ale skôr kvôli tomu, že robím niečo zaujímavé a ľudia chcú vidieť môj život cez soc.siete. Takto to chápem.

  • Ahoj, Lukáš. Ďakujem, ešteže nie Queen =D veľa ľudí rieši ako získať followerov a sledovateľov na Instagrame, no kto sa opýta, čo dávať na Instagram? A tam potom vzniká tento problém. Peknú nedeľu 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.